Geçmişten Günümüze Uçan Arabaların Tuhaf Tarihi

1841’den Günümüze: Çığır Açması Beklenen Uçan ların Tuhaf Tarihi

Uçan larla ilgili geliştirilen teknolojilerin tarihi çok eskiye dayanıyor.

İnsanoğlu binlerce yıl önce uçmayı hayal ediyordu. Bu rüya kısa bir süre önce gerçekleşti. Samuel Henson ve John Stringfellow ikilisi 1841’de uçan bir nın patentini aldılar. Projelerinde başarılı olamasalar bile, uzun ve garip bir uçan hikayesi başlattılar. İşte 1841’den 2000’lere kadar uçan lar ve tarihi.

1841 enson Aerial Steam Carriage

uçan arabalar
William Samuel Henson ve John Stringfellow, 1841’de bu uçan nın patentini aldılar. Ancak, 150 feet’lik teorik kanat açıklığına sahip tek kanatlı uçaklarının işlevsel bir versiyonunu asla üretemediler.

1917 Curtiss Autoplane

uçan arabalar
Glen Curtiss’in uçağı, New York’un 1917 Pan-n Havacılık Fuarı’nda görücüye çıktı. Autoplane, alüminyum bir gövdeye, plastik pencerelere ve yolcular için bir ısıtıcıya sahipti. Ancak Birinci Dünya Savaşı nedeniyle uçak asla uçmadı.

1923 Pitcairn PCA-2

uçan arabalar
Birleşik Devletleri’nde sertifika alan ilk döner kanatlı uçaktı. Deneme uçuşu yapan bu uçak, Herbert Hover’ın başkanlığı sırasında Beyaz Saray çimlerine indi.

AH Russell’ın Nutley 1924 Buluşu

uçan arabalar
Kanatları olan bir ve radyatör ızgarasından çıkıntı yapılan bir pervane… 1924’te New York Times Meydanı’ndan işte bu şekilde geçti.

1937 Waterman Aerobil


Waterman, 1937’de bu uçan yı yapmak için 6 silli Studebaker model bir yı modifiye etti.

Airphibian Fly Car 1948


1948 üretimi bu uçan ise, gördüğünüz gibi dan uçağa dönüştürüldü. gövde olarak kullanıldı ve pervane buruna tutturuldu.

Moulton Taylor’ın Aerocar’ı 1957

uçan arabalar

1959 Ford Levacar


Tek koltuklu konsept tekerlekleri hurdaya çıkardı ve saatte 500 millik bir azami hıza ulaştı.

1966 Aero-Car


Aero-Car, ilk umut vaat eden uçan ydı. Prototipleri yerde 60 mil ve gökyüzünde 110 mil / saate ulaşabilirdi.

1973 AVE Mizar

uçan arabalar
AVE Mizar, kalkış için hem uçağı hem de motorlarını kullanıyordu. Teoride bu, aracın güvenli bir şekilde inmesine izin veriyordu. 1973’te gerçekleşen test uçuşu ve ardından gerçekleşen bir kaza, AVE hayalini çabucak sona erdirdi.

The Sky Commuter 1990


80’lerde Boeing mühendisleri tarafından geliştirilen Sky Commuter konsept , bir gaz türbini motoru ve benzeri tahrik şaftları ile çalışıyordu.

The M400 Sky-car


Bir “VTOL” (dikey kalkış ve iniş) uçan olan M400, mucit Paul Moller’in hayatının eseriydi.

The Flying Maruti

uçan arabalar
Hintli mucit AK Vishwanath tarafından yakın zamanda icat edilen uçan .

Terrafugia’s Transition Roadable Aircraft


Terrafugia, 2009 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdiğinden beri, Federal Havacılık İdaresi standartlarını karşılamak için TRA’nın şartnamelerini değiştirdi.

AeroMobil 3.0


Uçan , 2010 yılında Slovak i Sivil Havacılık Otoritesi tarafından yetkilendirilen Slovak Ultra Hafif Uçuş Federasyonu’ndan (SFUL) sertifika aldı.

Liberty


20 yıldır uçan ler üzerinde çalışan Hollandalı Pal-V şirketi, ilk seri üretim uçan olan Pal-V Liberty ile Avrupa sokaklarında yasal bir şekilde gezebilemek için sertifikasını aldı. Ancak uçan Liberty, satışa sunulmadan önce 2022’ye kadar test sürüşleri devam edecek.

Cezeri


Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen uçan Cezeri Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde güvenlik halatları olmadan gerçekleştirilen test uçuşlarında problem yaşamadı. Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği Cezeri Uçan ’nın yollara inmesinin 10-15 yılı bulacağı açıklandı.

M.Salih ASLAN
Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..