Bilgisayar Nasıl Yapılır

PC Temizliği Nasıl Yapılır? Tüm Püf Noktaları

Kişisel ınızı düzenli aralıklarla temizleyerek kullanım ömrünü uzatabilir ve çok daha güçlü bir performans yakalayabilirsiniz. Fakat bu temizlik sırasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Sizin için PC temizleme sorusunu yanıtladık ve yapmanız gereken işlemleri adım adım anlattık.

Tüm eşyalar gibi lar da bir süre geçince toz gibi dış etkenler nedeniyle kirlenecektir. Tozlanan bir süre sonra artık eski performansını gösteremeyecek, ısınacak ve lara binen yük yüzünden kullanım ömrü azalacaktır. Bu nedenle düzenli aralıklarla PC temizleme işlemi yapmalısınız. Fakat PC temizleme işlemi bir toz bezi ile üzerindeki tozu almaktan çok daha detaylı bir işlemdir.

Peki, PC temizleme işlemi Derinlemesine bir temizlik için ın kasasını, monitörünü, sini ve mouse’unu farklı malzemeler kullanarak tozdan arındırmalısınız. PC temizleme işlemi için ın bazı parçalarını da sökmeniz gerekecek. Sizin için PC temizleme işlemi sorusunu yanıtladık, dikkat etmeniz gereken detayları ve yapmanız gereken işlemleri adım adım anlattık.

PC temizleme sırasında yapmanız gerekenler:

Kasa temizliği:

 • Adım #1: Temiz bir alan hazırlayın.
 • Adım #2: Temizlik için kullanacağınız malzemeleri toplayın.
 • Adım #3: ı kapatın ve tüm çevre birimleri çıkarın.
 • Adım #4: Kasayı yan yatırın.
 • Adım #5: Kasanın yan panelini çıkarın.
 • Adım #6: Elektrikli süpürge ile büyük toz parçalarını toplayın.
 • Adım #7: Basınçlı hava ile küçük parçaları dağıtın.
 • Adım #8: Fanları temizleyin.
 • Adım #9: Kasa bileşenlerini çıkarın.
 • Adım #10: Izgaraların tozunu alın.

Adım #1: Temiz bir alan hazırlayın:

pc temizleme

Özellikle uzun zamandır ınızın kasasını temizlemediyseniz ortalığın epey batacağından emin olabilirsiniz. Bu nedenle diğer eşyaların kirlenmemesi için özel, temiz bir alan yaratın ve hem kasayı hem de diğer parçalarını bu alanda temizleyin.

Adım #2: Temizlik için kullanacağınız malzemeleri toplayın:

pc temizleme, işlemleri

Kasa parçalarını sökebilmek için bir tornavidaya, tozları çekebilmek için bir elektrikli süpürgeye, küçük tozları dağıtabilmek için bir kompresöre, ince kıllı ve yumuşak bir diş fırçasına ve derinlemesine temizlik için izopropil alkole ihtiyacınız var. Kompresörün ve elektrikli süpürgenin küçük alanlara girecek başlıkları olduğundan emin olun.

Adım #3: ı kapatın ve tüm çevre birimleri çıkarın:

Temizlik malzemeleri ve alan hazır olduğuna göre ı tamamen kapatın. Ardından kasaya bağlı olan ne kadar çevre birimi varsa çıkarın. Hiçbirinin kasaya bağlı olmaması daha rahat ve güvenli çalışmanız açısından son derece önemli.

Adım #4: Kasayı yan yatırın:

pc temizleme, kasa

Kasaya bağlı tüm çevre birimleri çıkardıktan sonra kasayı daha önce hazırlamış olduğunuz özel temizlik alanına getirin ve yan yatırın. Sökeceğiniz yan panelin üstte olmasına ve kasanın arka kısmının tam önünüzde konumlanmasına dikkat edin.

Adım #5: Kasanın yan panelini çıkarın:

pc temizleme, nasıl yapılır

Yan yatırdığınız kasayı dikkatle incelediğiniz zaman yan paneli tutan vidaları görebilirsiniz. Bu vidaları dikkatli bir şekilde çıkarın. Ardından vidaları olmayan yan paneli de çıkarın ve bir kenara koyun. Çıkardığınız vidaları kaybetmemek için göz önünde bir yerde tutun.

Adım #6: Elektrikli süpürge ile büyük toz parçalarını toplayın:

Uzun zamandır temizlenmemiş bir kasa ise karşınıza toz topakları, kar gibi olmuş toz yığınları çıkabilir. Bu tip büyük parçaları elektrikli süpürge ile dikkatli bir şekilde toplayın. İşlem sırasında süpürgenin hiçbir iç bileşene çarpmamasına dikkat edin. Süpürgenin gücünü artırıp kasaya çok yaklaşmadan da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Adım #7: Basınçlı hava ile küçük parçaları dağıtın (Dikkatli olun):

pc temizleme, toz silme

Basınçlı hava kompresörüne ince bir başlık takın, elektrikli süpürgeyle alınmayan tozları ve dar alanlardaki tozları dağıtın. Bu noktada kompresör en başarılı sonuç veren alettir. Fanlara asla basınçlı hava tutmayın, bu durum fanların zarar görmesine neden olabilir.

Adım #8: Fanları temizleyin:

Fanın üzerindeki tozları dikkatli bir şekilde elektrikli süpürge ile toplayın. Ardından diş fırçanızı izopropil alkole batırın ve fanların üzerinde kalan küçük toz parçalarını bu şekilde temizleyin. Diş fırçasının yeni olması gerektiğini unutmayın. Fanın kasa ile olan bağlantısını sökerek temizlerseniz, daha sonra fanı doğru yönde takmaya dikkat edin.

Adım #9: Kasa bileşenlerini çıkarın:

pc temizleme, fan

Kasanın içinde bulunan ekran kartı, optik sürücü, sabit sürücü gibi parçaların pek çoğu vidalarını ve kablo bağlantılarını çıkardıktan sonra kolayca yerinden çıkacaktır. Tüm bu bileşenleri çıkardıktan sonra tıpkı fanda olduğu gibi elektrikli süpürge ile dikkatli bir şekilde üzerlerinde tozu toplayın ve alkollü diş fırçası ile kalan küçük toz parçalarını temizleyin.

Adım #10: Izgaraların tozunu alın:

Fanların önünde duran ve kasasının hava almasını sağlayan ızgaraların üzerinde tek bir toz parçası bile kalmasına izin vermeyin. Elektrikli süpürge ile büyük tozları toplayın, kompresör ile küçük parçaları havalandırın ve alkollü diş fırçası ile bir türlü çıkmayan inatçı tozları yok. Temizlik işlemi sonrası çıkardığınız parçaları dikkatli bir şekilde yerlerine yerleştirin.

temizliği:

 • Adım #1: nin kablosunu çıkarın.
 • Adım #2: Elektrikli süpürge ile üzerindeki tozları toplayın.
 • Adım #3: yi ters bir şekilde sallayın.
 • Adım #4: deki tüm tuşları çıkarın.
 • Adım #5: yi sökün.
 • Adım #6: Parçaları yıkayın.
 • Adım #7: Parçaları yeniden birleştirin.

Adım #1: nin kablosunu çıkarın:

pc temizleme, klavye

yi temizlemeden önce ile arasındaki bağlantıyı kesmeniz gerekiyor. Bağlantı olması her temizlik için bir sorun teşkil etmeyebilir ancak derinlemesine bir temizlik yaparken de herhangi bir akım olmaması gerekiyor.

Adım #2: Elektrikli süpürge ile üzerindeki tozları toplayın:

Diğer bileşenlerde olduğu gibi yi temizlerken de ilk olarak elektrikli süpürge ile tozunu almalısınız. Süpürgeye ince bir başlık takarak üzerindeki tüm ince noktalara temas edebilir ve tüm tozları toplayabilirsiniz.

Adım #3: yi ters bir şekilde sallayın:

Elektrikli süpürgenin bile alamadığı, iyice aralara sıkışmış bazı yabancı cisimler olabilir. tuşlarını çıkarıp derinlemesine bir temizlik yapmadan önce ters çevirerek iyice sallamak,  arasında kalmış parçaların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Adım #4: deki tüm tuşları çıkarın:

pc temizleme, tuş sökme

Eğer istediğiniz detaylı bir temizlik ise üzerindeki tuşları mutlaka çıkarmalısınız. Bir anahtar, bıçak ya da düz tornavida ucu ile üzerindeki tuşları dikkatli bir şekilde çıkarın. Daha sonra tekrar takma sırasında yardımcı olması için sökme işlemi öncesi nin bir fotoğrafını çekin.

Adım #5: yi sökün:

pc temizleme, nasıl temizlenir

Her olmasa da pek çok nin arkasında iki ayrı parçayı birleştiren vidalar göreceksiniz. Bu vidaları çıkararak nizi sökebilir ve iç aksamını da temizleme şansı yakalarsınız. Diğer işlemlerde olduğu gibi elektrikli süpürge ile toz toplayarak başlayın.

Adım #6: Parçaları yıkayın:

nin içinde bulunan kablo, kart, devre sistemi gibi bileşenler dışında kalan tüm parçaları suyla yıkayabilirsiniz. Sonuçta bu parçalar plastikten oluşuyor. Ancak yine de bulaşık makinesinde çok yüksek sıcaklığa maruz bırakmayın. Çünkü ne de olsa plastik, şekil bozulmaları yaşayabilir.

Adım #7: Parçaları yeniden birleştirin:

pc temizleme, klavye temizleme

nizi söktükten sonra yıkadığınız her bir parçanın tam anlamıyla kuruduğundan emin olun. En ufak bir nem bile nizde sorunlara yol açabilir. Genel bağlantıları yaptıktan sonra tuşları olduklara yere bastırarak yerleştirebilirsiniz. nizde farklı bir sistem varsa üretici firma ile iletişime geçerek temizlik için alternatif yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Mouse temizliği:

 • Adım #1: Mouse kablosunu ya da Bluetooth bağlantısını çıkarın.
 • Adım #2: Üzerini temizleyin.
 • Adım #3: Lensini temizleyin.
 • Adım #4: Altını temizleyin.
 • Adım #5: Mousepad’i temizleyin.

Adım #1: Mouse kablosunu ya da Bluetooth bağlantısını çıkarın.

pc temizleme, mouse

Tıpkı diğer bileşenlerini temizlerken olduğu gibi mouse’unuzu temizlerken de bağlantısını kesmelisiniz. Temizlik sırasında mouse’ta bir akım olması farklı sorunlara neden olabilir.

Adım #2: Üzerini temizleyin:

Önce kuru bir bez ile üzerindeki tozu alın. Ardından alkolle nemlendirdiğiniz bir bez ya da alkollü diş fırçası ile üzerini silin. Düğmeler arasındaki boşluklara iğne ya da kürdanla ulaşarak temizleyebilirsiniz. Temizlik sırasında düğmelere çok baskı yapmayın.

Adım #3: Lensini temizleyin:

pc temizleme, lens

Mouse’un altında bulunan lens, verimli bir kullanım için oldukça önemlidir. Bu nedenle ilk olarak lens üzerinde parçacıkları elektrikli süpürge ile toplayın ya da hava basınçlı kompresör ile dağıtın. Ardından bir kulak çubuğuna alkol damlatın ve o şekilde lensin üzerini tamamen temizleyin.

Adım #4: Altını temizleyin:

Mouse’un altındaki dört köşede, mousepad’in üzerinde kolayca kayması için plastik parçalar bulunur. Bu parçaların tozla kaplanması mouse kullanımınızı etkiler. Bu nedenle o plasik parçaları da alkollü bez ile temizlemeniz gerekiyor.

Adım #5: Mousepad’i temizleyin:

pc temizleme, mousepad

İyi bir mouse, iyi bir mousepad ile kullanılır. Bu nedenle mousepad’in de her zaman temiz olması gerekiyor. Alkolle nemlendirdiğiniz bir bez ile mousepadin üzerini tamamen silin. Yapışan ufak parçaları mutlaka çıkarın.

Monitör temizliği:

 • Adım #1: Monitörü tamamen kapatın.
 • Adım #2: Kuru bir bezle tozunu alın.
 • Adım #3: Özel bir karışım ile tekrar silin.

Adım #1: Monitörü tamamen kapatın:

Temizlemeden önce monitörü tamamen kapattığınızdan, kasa ile ya da elektrik ile herhangi bir bağlantısının olmadığından emin olun. Monitörde bulunan herhangi bir akım, ıslak bez ile etkileşime girdiğinde büyük zararlar ortaya çıkabilir.

Adım #2: Kuru bir bezle tozunu alın:

pc temizleme, monitör

Tuvalet kağıdı, havlu kağıt ya da kağıt mendil gibi şeyler asla kullanmayın. Yumuşak, yeni bir bez ya da özel bir mikrofiber bez kullanın. Kuru bez ile silerken baskı yın, yalnızca hafif bir şekilde üzerindeki tozu alın.

Adım #3: Özel bir karışım ile tekrar silin:

temizleme işlemi için bazı özel karışımlar satılıyor. Bunlardan biri ile monitörünüzü temizleyebilir ya da yarı yarıya beyaz sirke ve sudan oluşan bir karışım oluşturabilirsiniz. Bu karışım ile bir bezi nemlendirin ve monitörün her yerini silin. Monitöre yapışan parçalar varsa çok olmamak şartıyla baskı uygulayabilirsiniz.

Sizin için PC temizleme işlemi  sorusunu yanıtladık, dikkat etmeniz gereken detayları ve yapmanız gereken işlemleri adım adım anlattık. Hangi parçasını temizliyor olursanız olun son derece dikkatli olmayı unutmayın ve yoğun kimyasallar kullanmaktan kaçının.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın