Torrent Hızlandırma Nasıl Yapılır?

İnternetten dosya indirirken uygulamalarını kullanmak fazlasıyla yaygın kullanılan bir yöntemdir. Bunun sebebi, lerin daha hızlı indirme imkanı sağlaması ancak yine de bazen dosyaların yavaş inmesi gibi sorunlar olabiliyor. Peki hızlandırma için uygulanabilecek yöntemler var mı? Cevap evet.

Klasik indirme yöntemlerinden daha farklı olmasına rağmen zamanla çok daha popüler hale gelerek klasikleşen , kullanıcıların istedikleri dosyalara daha hızlı ulaşabilmesini sağlıyor. Yine de kullanırken bazı zamanlarda kullanıcılar dosyaların çok yavaş inmesi gibi sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Bu gibi durumlarda kullanıcıların oldukça basit yöntemlerle bu sorunların üstesinden gelebileceğini söyleyelim.

Biz de sizler için bu  hızlandırma yöntemlerini bir araya getirdik. Oldukça basit ancak bir o kadar da etkili olan bu yöntemleri dikkatli bir şekilde uygularsanız, mümkün olan en yüksek hızda dilediğiniz dosyaları indirebilirsiniz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan yöntemlere birlikte göz atalım.

hızlandırma yöntemleri:

 • Seeder’ı fazla olan dosyaları tercih edin,
 • İndirme sırasında arka planda açık olan uygulamaları kapatın,
 • Tek seferde bir indirmeye özen gösterin,
 • tracker kullanın
 • Prog ayarlarını düzenleyin,

Seeder’ı fazla olan dosyaları tercih edin:

Torrent seeder

Bu yöntemi açıklamadan önce ’in mantığını açıklayalım. dosyaların indirilme mantığında sabit bir ya ihtiyaç duymak yoktur. Klasik bir indirme yöntemi olan doğrudan indirmekten farklı olarak, dosyayı indiren kişiler indirme esnasında dosyalarının indirdiği kadarını diğer kullanıcılarla paylaşır. İndirmesi tamamlanan kişiler seeder, yani paylaşımcı durumuna geçer ve indirdikleri dosyanın diğer , yani indirenlere ulaşmasını sağlar.

Eğer indirmeye başladığınız dosyasının sayısı seeder sayısından fazla ise, indirme hızınız ortalamanın altında olacaktır. Bunun sebebi, az sayıdaki kktan daha fazla kişinin dosya indirmeye çalışmasıdır. Eğer bir dosyanın hiç paylaşımcısı yoksa dosyayı indirmeye başlayamazsınız. 1 ya da 2 gibi çok az sayıda paylaşımcısı varsa ise o durumda dosyayı indirmek zulüm haline gelir.

Dolayısıyla indirmelerini hızlandırmadan önce, dosyaların seeder sayısına dikkat etmek gerekir. Bir dosyanın ne kadar fazla paylaşımcısı olursa, dosyayı maksimum hızda indirme imkanınız o kadar artar. Eğer bulduğunuz bir dosyanın paylaşımcısı az ise, aynı dosyanın daha fazla paylaşımcısı olduğu bir kğı bulmanızı öneririz. Bu şekilde dosyayı daha kolay indirebilirsiniz.

İndirme sırasında arka planda açık olan uygulamaları kapatın:

görev yöneticisi

Bu alt başlığı görünce aklınızda “Yahu iki tanecik prog benim indirme hızıma nasıl etki edebilir ki?” sorusu canlanabilir ancak durum sandığınız gibi değil. İnternetinizi devamlı olarak kullanmak zorunda olan proglar bazen kendi içinde sizlere haber vermeden leme yapabilir ya da beklenmedik şekilde interneti fazla şekilde kullanmaya başlayabilir.

Bu gibi durumların olmaması için indirmeye başlamadan önce internetinizi kullanan arka plan uygulamalarını tek tek kapatmanız gerekiyor. Bunun için görev yöneticisini kullanabilirsiniz. Görev yöneticisinde aynı zamanda ana ekranda bulunan Ağ kısmını kontrol edebilir, hangi uygulamanın internet bağlantınız üzerinde ne kadar etkisi olduğunu da görebilirsiniz. Bu şekilde yalnızca uygulamasının ağ üstünde yük olmasını sağlayabilirsiniz.

Tek seferde bir indirmeye özen gösterin:

torrent

indirmenin özelliklerinden biri de, birçok dosyayı aynı anda diğer indirme yöntemlerinden daha stabil şekilde indirebiliyor olmanız. Genellikle uygulamalarını kullanıp 2 ve daha fazla dosyayı aynı anda indirebilme şansınız bulunuyor ancak bu tarz bir durum, elbette indirme hızının düşmesiyle ve iki dosyanın da daha yavaş inmesiyle sonuçlanıyor.

Eğer birden fazla dosya indirmeye başladıysanız ve bu dosyaların birini durdurmanın onu sileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Endişelenecek bir durum yok zira dosyaların indirilmesi durdurulduğunda, indirilen dosyalar olduğu yerde duruyor. Daha sonra indirmeyi başlattığınızda ise indirilen dosyalar kontrol ediliyor ve , kaldığı yerden devam ederek geri kalan dosyaların indirilmesini sağlıyor.

tracker kullanın:

Tracker torrent

 • Adım #1: İnternetten trackerlar bulun.
 • Adım #2: u’i açın.
 • Adım #3: İndirmek istediğiniz dosyasının üzerine çift tıklayın.
 • Adım #4: Açılan pencerede izleyiciler (tracker) kutucuğuna, bulduğunuz tracker adreslerini yapıştırın.
 • Adım #5: Tamam’a tıklayın ve indirmeyi durdurup yeniden başlatın.

denince akla gelen bir başka terim de tracker, yani izleyici oluyor. Trackerlar, lerin bağlandığı basit bir  olarak tanımlanabilir. indirmelerde herhangi bir ya bağlılık olmadığından söz etmiştik, dolayısıyla az önce söylediğimiz şey kafanızı karıştırabilir. Dolayısıyla önce bahsettiğimiz şeylerin farkını açıklayalım.

İzleyiciler, yani trackerlar üzerinden dosya transferi asla yapılmıyor. Bu da dosya indirmelerinin trackerlar üzerinden olmadığı, yani indirmelerin herhangi bir ya zorunlu bağlılığı olmadığı anlamına geliyor. Trackerlar, i indiren ve paylaşan kişilerin bilgilerini tutar ve buna göre dağılımın kolay yapılmasını sağlar. Yani daha fazla tracker olması, indirmeye çalıştığınız dosyanın paylaşımcılarının daha kolay bulunması anlamına gelir.

tracker kullanmak, her zaman indirme hızınıza pozitif etki edebilecek bir yöntemdir. Bunun sebebi, trackerların indirmeye çalıştığınız dosyayı seed eden kişileri içerisinde barındırıyor olması çok daha muhtemeldir. Bu nedenle de dosyanızı seed eden daha fazla kk bulunması, dolaylı olarak indirme hızınızı artıracaktır.

Prog ayarlarını düzenleyin:

uTorrent ayarlar

 • Adım #1: uTrorent progını açın.
 • Adım #2: Üst kısımda bulunan Seçenekler kısmına tıklayın ve açılan kutucuktan Tercihler kısmını seçin.
 • Adım #3: Genel kısmında alt tarafta bulunan “Eğer etkin ler varsa beklemeyi engelle” kutucuğuna tik atın.
 • Adım #4: Bağlantı kısmında üst tarafta bulunan “UPnP port eşleştirmesini etkinleştir” kutucuğuna tik atın.
 • Adım #5: Bant genişliği kısmına gelin ve “Maksimum gönderme hızı” kısmının sağındaki kutucuğa 500 yazın.
  • “Maksimum bağlantı sayısı” kısmına 150,
  • başına maksimum eş sayısı” kısmına 100,
  • başına gönderme yuva sayısı” kısmına ise 3 yazın.
 • Adım #6: Hepsini yaptıktan sonra Tamam’a tıklayın ve uygulamayı yeniden başlatın.

u uygulamasının dışında yapabileceğiniz bazı düzenlemelerin yanı sıra uygulama içerisinde yapabileceğiniz bazı değişiklikler de bulunuyor. Yukarıda sizlere gösterdiğimiz ayarları yaparsanız, indirme hızınızda gözle görülür şekilde artış görebilirsiniz. Eğer yukarıda yazdığımız her şeyi yapmanıza rağmen hala iyi bir indirme hızı elde edemiyorsanız, internetinizde değişiklik yapmanın vakti gelmiş demektir.

hızlandırma nasıl yapılır sorusuna cevap verdiğimiz rehberin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Eğer sizlerin de indirirken indirme hızını artırmak için yaptığınız ve başarılı olduğunuz yöntemler varsa bunları yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu ve bunun gibi içeriklerimizin devamı gelecek, kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

M.Salih ASLAN
Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..