Android İOS Manşet Mobil Oyun Blogu

Çocuklara Uygun İçeriğe Sahip 9 Mobil Oyun

Eğer şiddet olu dünyasında çocukların zarar görmemelerini önemsiyorsanız, hoş geldiniz. Sizin için çocuklara uygun içeriklere sahip mobil ları derledik.

Artık çocuklar nin ve sosyal ağların içerisinde büyüyorlar. Durum böyle olunca sokaktaki ların yerini telefon ve tabletlerdeki lar alıyor. Ancak bu ların çok önemli bir kısmı şiddet dolu. Bu nedenle tıpkı çocuklara uygun ları listemizde yaptığımız gibi, bu kez mobil lara odaklandık.

lar eğer doğru şekilde tüketilirse çocukların zihinsel gelişimi, karar verme yetenekleri, yaratıcılık ve benzeri noktalarda pozitif etki yaratabiliyor. Gelin hep beraber  ve  platformlarında bulunan çocukların oynayabileceği lar nelermiş? Yakından bir göz atalım.

Çocukların oynayabileceği en iyi mobil lar:

 

 

 • Geliştirici: Sago Mini
 • Puan: 4,2/5
 • Yaş sınırı: 0-5 yaş

Birbirinden sevimli karakterlerin yer aldığı ve bu karakterlerin sosyalleştiği , çocukların sosyal ve arkadaşlık ilişkileri gelişimine katkı sağlayabilecek bir . Başta birbirinden renkli karakterlerden biri seçerek başlanan da daha sonra bu karakter ile diğer dostlarımızın evlerini ziyaret ediyoruz. Her evde ise farklı bir ve bulmaca yer alıyor.

Bu lar; sevimli dostları giydirme, kuş evi inşa etme veya sadece lezzetli meyveleri ve atıştırmalıkları birlikte paylaşmak olabiliyor. Empati duygusunu da yoğun bir şekilde çocuklara aşılayan ’te eğer dostlarınızdan birisi daha az atıştırmalık yerse mutsuz oluyor ve çocukların paylaşma dürtülerini kuvvetlendiriyor.

 

 

 

 

Toca Kitchen 2

 

 

 • Geliştirici: Toca Boca
 • Puan: 4,1/5
 • Yaş sınırı: 6-8 yaş

Kendi Sushi restoranınızı yönettiğiniz Toca Kitchen 2, hem eğitici özellikleri hem de bolca eğlenceyi bir arada bulunduran bir . Yemek pişirme konusunda tamamen serbest olunan bu da çocuklar farklı malzemeleri bir araya getirerek eşsiz yemekler pişirmeye çalışıyor.

Yaratıcılığın ön planda olduğu ve mutfak malzemelerini, sebzeleri ve meyveleri çocuklara eğlenceli yoldan tanıtan Toca Kitchen 2, çocukların kolay kolay ellerinden bırakamadıkları bir olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

 

Mekorama

 

 

 • Geliştirici: Martin Magni
 • Puan: 4,4/5
 • Yaş sınırı: Tüm yaş grupları için (PEGI 3)

Birbirinden tatlı küçük robotlara ve oldukça rahatlatıcı bir oynanışa sahip olan Mekorama, mobil cihazlarda bulunan çocukların oynayabileceği lar kategorisinde en iyi bulmaca larından biri. Küçük robotlara yol gösterdiğimiz Mekorama’nın mantığı, genel olarak optik illüzyonlara ve küçük zeka larına dayanıyor.

Üzerinde kafa yormak gereken ve çocukların sorun çözme konusundaki becerilerini geliştiren Mekorama, 50 adet zorlayıcı bulmacaya sahip. Bu bölümleri bitirdikten sonra ebeveynler de kendi bölümlerini oluşturup çocuklarına meydan okuyabiliyor.

 

 

 

 

Fruit Ninja

 

 

 • Geliştirici: Halfbrick Stud
 • Puan: 4,3/5
 • Yaş sınırı: Tüm yaş grupları için (PEGI 3)

Akıllı telefonların ilk çıktığı yıllarda çoluk çocuk demeden herkesi telefonlara hapseden ve başında uzun saatler harcadığımız Fruit Ninja, çocukların başında sıkılmadan oturabilecekleri eğlenceli bir . Eğlenceli olduğu kadar da faydalı olan Fruit Ninja, aslında çocukların el/göz koordinatlarının gelişimine yardımcı olabiliyor. Oldukça fazla dikkat isteyen ve reflekslerin önemli olduğu bu da, el ve göz koordinatı ve odaklanma ön plana çıkıyor.

 

 

 

 

Frisbee Forever 2

 

 

 • Geliştirici: Kiloo
 • Puan: 4,5/5
 • Yaş sınırı: Tüm yaş grupları için (PEGI 3)

Uzun yıllardır mobil larda alışık olduğumuz Sonic, Temple Runner tarzı platform yapısına sahip olan Frisbee Forever 2, birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. 2 boyutlu platform larını 3 boyutlu hâle getiren ve karakterleri uçan bir frizbi ile değiştiren bu , oynaması oldukça keyifli ve basit kontrollere sahip bir yapım.

Yine Fruit Ninja gibi odaklanmaya ve dikkate dayalı bir olan Frisbee Forever 2, çocukların dikkat ve odaklanma problemleri üzerinde iyi bir etkiye sahip olabiliyor.

 

 

 

 

LEGO Tower

 

 

 • Geliştirici: NimbleBit LLC
 • Puan: 4,0/5
 • Yaş sınırı: Tüm yaş grupları için (PEGI 3)

Mobil platformlarda günümüzde birçok LEGO u bulunuyor. Her ne kadar ebeveynler gerçek LEGO’lar yerine çocukların sanal LEGO’lar ile oynamasından pek hoşnut olmasa da bu ları yanınızda hiç yorulmadan her yere taşıyabildiğiniz LEGO setleri olarak düşünebilirsiniz.

Neredeyse her temada bulunan LEGO ları, tıpkı gerçeğinde olduğu gibi çocukların yaratıcı zekalarını geliştiren ve yaratıcılıklarını ön plana çıkartan yapımlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu LEGO larının en iyilerinden biri de LEGO Tower. Bu da birçok temada ve kültürde kuleler, yaratıcılık ön plana çıkarılarak inşa edilebiliyor.

 

 

 

 

 

 

 • Geliştirici: Raketspel
 • Puan: 4,4/5
 • Yaş sınırı: Tüm yaş grupları için (PEGI 3)

Mobil platformlarda bulunan birçok bulmaca undan farklı olan , cularına interaktif bir bulmaca çözme deneyimi sunuyor. Çoğu bulmaca u, bir nesneyi belirli bir noktaya ulaştırmayı hedeflerken ; nesne yerine culara platformun kendisini kontrol etme imkânı tanıyor.

Bu nedenle çocukların problemlere farklı yönlerden yaklaşma becerisini kazanmasına yardımcı olabiliyor. , ilk başlarda kolay olsa da daha sonradan oldukça fazla beyin jimnastiği yaptırıyor.

 

 

 

 

Dig Dog!

dig dog

 • Geliştirici: HOMA GAMES
 • Puan: 4,6/5
 • Yaş sınırı: Tüm yaş grupları için (PEGI 3)

Mobil platformun belki de en tatlı larından biri olan Dig Dog!, çocukların oynayabileceği lar kategorisinin en iyilerinden biri. Sıcacık grafikleri, eğlenceli bölümleri ve kontrol ettiğimiz sevimli dostlarıyla Dig Dog!, hem çocukların hem de yetişkinlerin hoş vakit geçirebileceği bir .

Sadece içerisinde bulunan sevimli karakterlerle hayvan sevgisini çocuklara aşılayabilen bir olan Dig Dog!, aynı zamanda rekabetçi bir oynanışa da sahip. Oynadığımız köpeklerin koku duyularını kullanarak gömülü kemikleri ortaya çıkya çalıştığımız bu da, diğer karakterlerin de kemiklerimizi çalmasına engel olmaya çalışıyoruz.

 

 

 

 

train taxi

 • Geliştirici: SayGames
 • Puan: 4,1/5
 • Yaş sınırı: Tüm yaş grupları için (PEGI 3)

Hepimizin Nokia 3310 telefonlardan hatırladığı ve birçoğumuzun çocukluğunun vazgeçilmezi Yılan unun trenli versiyonu olan , hem çocukların hem de yetişkinlerin oldukça eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor.

İstasyonlarda bulunan yolcuları topladığımız ve bu yolcuları topladıkça Yılan unda olduğu gibi büyüdüğümüz ’de her yolcu aldığımızda uzayan vagonlarımıza dikkat etmemiz ve kuyruğumuza çarpmamamız gerekiyor. Bu nedenle , oldukça fazla dikkatli olmayı ve taktik yapmayı gerektiriyor.

 

 

 

 

Çocukların oynayabileceği lar kategorisinde bulunan en iyi ve larına göz attığımız içeriğimizin sonuna geldik. Mobil platformlardaki lar her ne kadar gerçek ların ve egzersizlerin yerini tutmasa da kendilerine has çocukların gelişimine yardımcı olan elementlere sahipler. Sizler listede bulunan lar hakkında neler düşünüyorsunuz? Eklemek istediğiniz ları bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın