Bilim Teknoloji Windows

DirectX 12 Ultimate Nedir?

Microsoft tarafından tanıtılan ’in sektöründeki etkileri büyük bir merakla bekleniyor. 10 ile çalışan pek çok için sürücüleri de yayınlanmaya başlayan tam olarak nedir, bu içeriğimizde yakından bakıyoruz.

Microsoft, geçtiğimiz aylarda ‘şimdiye kadar tanıttıkları en iyi grafik teknolojisi’ olduğunu söyledikleri ’i tanıttı. Microsoft’un özellikle larda daha iyi görüntü performansı sağlaması için geliştirdiği  sayesinde yeni grafik teknolojileri ile geliştirilmiş lar oynamamız mümkün olacak.

ile birlikte Ray Tracing gibi, yeni nesil ekran kartlarının getirdiği pek çok yeni teknoloji, bir yazılım ile de desteklenerek  10 larda kullanılabilecek.

nedir?

DirectX 12 Ultimate GeForce RTX desteği

’den bahsetmeden önce kısaca DirectX’ten söz edelim. Microsoft’un geliştirdiği DirectX, donanımı ile yazılım arasındaki uyumu ve performansı en üst düzeye taşıyan bir sistem aracıdır. Kullanıcılara daha iyi bir deneyimi yaşatmak için tasarlanan DirectX’in en son sürümü ise oldu.

; “Raytracing, Örgü Gölgelendirme, Değişken Hız Gölgelendirmesi ve Örnekleyici Geri Bildirimi” teknolojilerini desteklemesi sayesinde larda daha gerçekçi dünyaları cunun deneyimine sunarken, ciddi bir performans artışını da beraberinde getiriyor. Özellikle “Raytracing” teknolojisi temeli üzerine kurulu sürümü yeni nesil lar için geliştirilmiş desek yanlış olmaz.

ile gelen yenilikler ve geliştirmeler neler?

DirectX 12 Ultimate Ray Tracing

  • DirectX Raytracing
  • Örgü Gölgelendirme
  • Değişken Hız Gölgelendirmesi
  • Örnekleyici Geri Bildirim

’in performansı ve deneyimi iyileştirmek için getirdiği yeniliklerin her biri, kendi içinde oldukça kritik detaylara sahip. Bu teknolojilerin her birini tek tek incelemeden önce listeye kısaca göz atalım, işte ile gelen yenilikler:

Bu teknolojilerin her biri, içi deneyimi en üst seviyeye taşırken aynı zamanda geliştiricileri için de daha detaylı ve gerçekçi ların tasarlanabilmesinin önünü açmış olacak.

DirectX Raytracing (DXR)

 

 

DirectX Raytracing (DXR), lardaki ışığı son derece gerçekçi göstererek kusursuz ışıklandırma ve gölge görünümü oluşmasını sağlıyor. ların her geçen gün gelişen grafiklerinde, gerçekçi bir atmosfer yaratmayı en çok destekleyen detaylar ışık ve gölge diyebiliriz. DXR ise bunun kusursuz bir şekilde işlenmesine yardım ederek sahnelerini gerçek birer manzaraya dönüştürüyor. DirectX 12’de de bulunan bu özellik, yeni sürüm ile birlikte artık çok daha kusursuz performans sunuyor. GeForce RTX  ekran kartlarında bulunan Ray Tracing teknolojisi, DXR’i destekleyen larla birleşince ise bu deneyimi artık eksiksiz olarak yaşayabileceğiz.

Örgü Gölgelendirme

 

 

Örgü Gölgelendirme teknolojisi, özellikle açık dünya u gibi sürekli olarak fazla miktarda detaya sahip ekranların yüklenmesi gereken larda yaşanan performans düşüşünün önüne geçmek için tasarlanmış bir özellik. Bu özellik sayesinde ayrıntı düzeyi artırıldığında bile ye binen yük dengeleniyor ve görüntüden feragat etmeden kaliteli bir deneyimi yaşamamız sağlanıyor.

Örgü Gölgelendirmesi teknolojisi, bunu yaparken GPU’dan yardım alıyor ve GPU nesneler için ayrıntı seviyesi seçimini ve mozaiklemeyi akıllı olarak kontrol ediyor.  Bu sayede performans düşüşü yaşanmadan sağlıklı bir sonuç elde ediliyor.

Değişken Hız Gölgelendirmesi (VRS)

DirectX 12 Ultimate VRS desteği

VRS, temelde ların sahnelerini farklı kısımlara ayırarak bu farklı kısımlar için farklı gölgeleme hızları kullanan bir teknoloji. Bu sayede içi performans ciddi anlamda iyileştiriliyor.

Gökyüzü, duvarlar gibi görece tekdüze kısımlarda gölgeleme işlemini azaltarak performansı dengeleyen VRS, aynı zamanda sanal gerçeklik larında da kullanılıyor ve odak noktasında olan kısım için daha detaylı bir manzara sağlarken o an bakmadığınız kısım için bunu minimum seviyeye indiriyor.

Örnekleyici Geri Bildirim

Örnekleyici Geri Bildirim de yine performans iyileştirmeye yönelik bir yenilik. VRS ile benzer bir amaca hizmet eden bu yenilik sayesinde lar görsel açıdan daha akıcı hale geliyor ve takılmalar yaşanmadan daha kaliteli bir görsel ile un oynanabilmesi sağlanıyor. Buna olanak veren ise donanım ile doku arasındaki dengenin Örnekleyici Geri Bildirim teknolojisi ile sağlanması.

, dünyasını nasıl etkiliyor?

DirectX 12 Ultimate'in oyunlara etkisi

ların gelişiminde en önemli basamaklardan biri şüphesiz daha gerçekçi ve kaliteli grafikler oldu. Hepimiz karşımıza çıkan evren görsel olarak kusursuzlaştıkça etkileniyor ve merakla bir sonraki yeniliği bekliyoruz. Bu yenilikleri bize sunan ise donanım ve yazılım alanındaki gelişmelerin birlikte ilerlemesi.

 ile birlikte, donanımsal olarak gelinen son nokta, bir yazılım ile de desteklenerek ekranlarımızda kusursuzca boy göstermeye başlayacak. Sunduğu bütün yenilikler, önümüzdeki dönemde yavaş yavaş lar tarafından desteklenmeye başlayacak ve haliyle daha kaliteli grafiklere sahip lar tasarlanacak. Bu da bizi bir sonraki yenilik her ne olacaksa ona bir adım daha yaklaştıracak.

Aynı zamanda Microsoft, ile birlikte  ve PC arasında bir köprü de oluşturdu. , ’te de kullanılıyor ve bu sayede bu iki platforma gelecek tüm ları her ikisinde de kusursuz bir performans ile deneyimlemek mümkün olacak.

’i destekleyen ekran kartları hangileri?

Microsoft, duyurusunu yaparken AMD ve NVIDIA ile bir tür ortaklık içerisinde olduğunu belirtmişti. Ancak bu konuda en hızlı hareket eden NVIDIA oldu ve için sürücülerini de yayınlamaya başladı.

NVIDIA’nın yaptığı açıklamalara göre, 2004 ve sonrasında üretilmiş ve 10 ile çalışan bütün GeForce RTX ekran kartları ’i destekleyecek. Konunun detaylarına göz atmak ve sürücüleri indirebileceğiniz e ulaşmak için buraya tıklayarak ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

AMD cephesinden gelen tek haber ise yeni gelecek ekran kartlarında bu teknolojiyi destekleyecekleri oldu.  mimarisi ile geliştirilecek bu yeni nesil ekran kartları, özelliklerinin tamamının etkin şekilde kullanılmasına imkan verecek.

 

ile ilgili Microsoft’un yaptığı bir diğer önemli açıklama ise özelliklerini kullanan yeni nesil ların, sürümü desteklemeyen donanımlarda da problemsiz olarak çalışmaya devam edecek olması oldu.

Yani eğer nız ’i desteklemiyorsa bile gelen yeni ları oynayabileceksiniz. Tabii ki maksimum performans almak mümkün olmayacak ama bu yine de oldukça önemli bir detay.

Zaten tüm bu gelişmelerin ne kadar hızlı yayıldığını ve yepyeni bir teknolojinin ne kadar kısa sürede ‘sıradan’ olmaya başladığını düşünürsek, çok da uzun olmayan bir süre sonra herkesin bu deneyimi yaygın bir şekilde yaşayacağını söyleyebiliriz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın