Donanım Nasıl Yapılır Windows

VRAM Nedir, Windows 10’da Video RAM Nasıl Yükseltilir?

Windows işletim sistemine sahip larında oynamayı sevenler ya da grafik işlemcisini yoran programları kullananlar ya da kısaca değerlerini en yüksek seviyede kullanmak isterler. Sizin için nedir, nasıl yükseltilir sorularını yanıtladık ve bilmeniz gereken detayları anlattık.

Standart bir kullanıcısı ında bulunan  ya da kısaca  değerini bilmeyebilir. Ta ki bir oynamak ya da grafik işlemcisini yoran bir program kullanmak istediğinde karşısına grafik belleği yetersiz hatası çıkana kadar. Böyle bir durumda  değerini olabildiği kadar yükseltmek gerekiyor.

Peki,  nasıl yükseltilir? Yeni bir almak pahalı bir yol olabilir, bu nedenle öncelikle elinizdeki  değerini en yüksek oranda kullanıma ayarlamanız gerekiyor. Bunun için de uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Sizin için nedir, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve yükseltme işlemi için kullanabileceğiniz bazı yöntemleri anlattık.

vram nedir

nedir?

, ya da kısaca ; ınızdaki sistem RAM’i, ekran kartı ve GPU ile birlikte çalışarak kullanıcıya yüksek bir grafik gücü sunar. Ekranda görünecek bir görüntü önce işlemci tarafından okunur ve ardından üzerine yazılır. Son olarak da tarafından ekrana gönderilir.

Elbette, bu süreç o kadar hızlı gerçekleşir ki kullanıcı farkında bile olmaz. Sistem RAM’lerinden farklı olarak çift bağlantılı yongalara sahiptir. Bunun anlamı; ekranda bir görüntü gösterilirken, sıradaki görüntünün üzerine yazılıyor olmasıdır. Grafik gücünü buna borçludur. Piyasada birkaç farklı türü bulunur.

:

vram, sgram

Synchronous Graphics RAM ya da kısaca , en türlerinden bir tanesidir. Ucuz ve basit bir sisteme sahiptir. Tek bir komut ile pek çok işlemi hızla yerine getirir. Bu sayede arka plan ve ön plan görüntüleri çok daha verimli bir şekilde işlenir.

RDRAM:

Rambus Dynamic RAM ya da kısaca RDRAM, Rambus Incorporated şirketi tarafından üretilmiş bir türüdür. Hızlı veri aktarımı sunması ile dikkat çeker. Grafik işlemciyi yoran video düzenleme programı kullanıcıları için başarılı sonuçlar veren bir türüdür.

:

vram, wram

Window RAM ya da kısaca , yüksek performanslı ve çift bağlantılıdır. Standart türlerine göre %25 daha yüksek bir bant genişliğine sahiptir ve maliyeti de son derece düşüktür. , yüksek performans sunmasını yüksek bant genişliğine borçludur.

MDRAM:

Multibank Dynamic RAM ya da kısaca MDRAM, MoSys tarafından geliştirilmiş olan bir türüdür. Toplam belleği, ayrı ayrı erişim imkanı sunulan 32 KB boyutunda bölümlere ayırır. Böylece bellek aktarımı çok daha verimli sonuçlar verir. Çözünürlüğe en uygun oranda bellek üretilebilen MDRAM, son derece düşük maliyetlidir.

ne işe yarar?

vram, vram ne işe yarar

; işlemci ile GPU arasında bulunan bir yongadır. İşlemci tarafından okunan ham görüntü üzerine yazılır ve oradan işlenerek ekrana yansır. Monitörünüzün görüntü kalitesi ne kadar yüksekse, o kadar yüksek bir değerine ihtiyacınız vardır.

Son yıllarda giderek hale gelen 4K ları güçlü bir olmadan görüntülemeniz mümkün değildir. Aynı şekilde, yüksek kaliteli görüntüleri işleyebileceğiniz bir programın da güçlü bir olmadan verimli bir şekilde çalışması mümkün değildir. Yüksek ya da bir görüntü kalitesi için güçlü bir en önemli ihtiyaçtır.

Ne kadar ’e ihtiyacınız var?

vram, kaç gb vram

En yaygın olan ’ler 2 GB değere sahiptir. Bu değerdeki ’ler çok daha uygun fiyatlıdır ve standart kullanım için uygundur. Fakat yüksek kalitede video düzenleme ya da üç boyutlu çalışmalar bu ile mümkün değildir.

6 GB değere sahip , orta düzey lar ve temel video düzenleme işlemleri için son derece uygundur. 1080p görüntü kalitesini görüntülerken hiçbir sorun yaşamazsınız. Fakat konu 4K görüntü kalitesi olunca yetersiz gelecektir.

4K gibi oldukça yüksek görüntü kalitelerine ulaşmak istiyorsanız sizin için en iyisi 8GB ve üzeri değere sahip ’lerdir. Elbette, bu değerdeki fiyatları bir hayli yüksek olacaktır ama 8 GB ve üzeri bir ile görüntüleyemeyeceğiniz bir ya da bir video kolay kolay karşınıza çıkmaz.

nasıl öğrenilir?

 • Adım #1: Windows + I tuş kombinasyonu ile Ayarlar ekranını açın.
 • Adım #2: Sistem bölümünü açın.
 • Adım #3: Monitör sayfasını açın.
 • Adım #4: En altta göreceğiniz Gelişmiş Görüntü Ayarları butonuna tıklayın.
 • Adım #5: Ekranınızı seçin ve Görüntü Bağdaştırıcı Özellikleri’ni açın.
 • Adım #6: Ayrılmış Video Belleği satırını bulun.
 • Adım #7: Ayrılmış Video Belleği satırı değerinizi gösterir.

vram, vram nasıl öğrenilir

yükseltme işlemi öncesi ınızdaki değerini öğrenmelisiniz. Yükseltme işlemi yapmak istemiyor ya da yeni bir almak istemiyorsanız buradaki değere uygun  ve programlar ile ınızı yormadan kullanabilirsiniz.

nasıl yükseltilir?

 • Adım #1: ınızın BIOS’una girin.
  • Bu aşamadan sonra menülerde üreticiden üreticiye farklılık görülebilir.
 • Adım #2: Advanced Features seçeneğine tıklayın.
 • Adım #3: Grafik ya da Video Ayarları kategorisini açın.
 • Adım #4: GPU bellek ayırma seçeneğini bulun.
 • Adım #5: Buradaki oranı 256 MB ya da 512 MB olarak ayarlayın.
  • Seçimi gücünüze uygun olarak yapabilirsiniz.
 • Adım #6: ınızı yeniden başlatın.
 • Adım #7: İşlem tamam.

vram, bios

BIOS üzerinden yükseltme yöntemi en sık kullanılan ve kolay yöntemlerden bir tanesidir. Burada değeri, standart olarak ayarlanan seviyede bulunur.. Bu değeri, ’inizin gücüne göre en yüksek değerde ayarlayabilirsiniz.

Not: Bu işlem ınızda teknik sorunlara neden olabilir, donanımızın fazla zorlanmasına neden olabilirsiniz.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile nasıl yükseltilir?

 • Adım #1: ınızdaki Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın.
 • Adım #2: HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Intel klasörüne ulaşın.
 • Adım #3: Intel klasörü üzerinde sağa tıklayıp GMM isimli yeni bir anahtar oluşturun.
 • Adım #4: GMM klasörü üzerinde sağa tıklayıp DedicatedSegmentSize isimli bir DWORD (32-bit) değeri oluşturun.
 • Adım #5: Değer verisi olarak miktarınıza göre bir değer girin.
 • Adım #6: ınızı yeniden başlatın.
 • Adım #7: İşlem tamam.

vram, kayıt defteri düzenleyicisi, nasıl yükseltilir

Kayıt Defteri Düzenleyicisi üzerinden yükseltme işlemi her da doğru sonuç vermeyen bir yöntemdir fakat yine de denemey Nedir, ’da Nasıl Yükseltilir?e değer. Özellikle yeterli gücünüz yoksa bu yöntem ya da program açılırken bir destek görevi görecektir.

Sizin için nedir, işletim sisteminde  nasıl yükseltilir gibi merak edilen soruları yanıtladık ve yükseltme işlemi için uygulayabileceğiniz yöntemleri anlattık. Her ’in bir kapasitesi olduğunu ve daha yüksek bir değer istiyorsanız yeni bir edinmeniz gerektiğini unutmayın.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın