Bilim Teknoloji Nasıl Yapılır

IDM, Chrome’a Nasıl Eklenir?

En indirme yöneticilerinden biri olan Internet Download Manager yani IDM programını bazen Google internet tarayıcınızda kullanamayabilirsiniz. Böyle bir sorun için uygulayabileceğiniz basit yöntemleri ve kontrol etmeniz gereken ayarları anlattık.

Herhangi bir internet sitesinden ya da platformlarından sevdiğiniz ları indirmek için kullanabileceğiniz pek çok farklı yöntem var. Bu yöntemler arasında en olanı Internet Download Manager yani IDM programını kullanmaktır. Fakat bazen IDM Google ’a eklenmez ve bir türlü görünmez.

Peki, IDM eklentisi Google nasıl eklenir? Böyle bir sorun yaşıyorsanız uygulayabileceğiniz basit birkaç yöntem ve kontrol etmeniz gereken bazı IDM ayarları var. Sizin için IDM eklentisini Google ’a eklemek için uygulayabileceğiniz yöntemleri ve programda kontrol etmeniz gereken bazı temel ayarları anlattık.

IDM neden ’da çalışmıyor?

internet download manager, idm

Internet Download Manager gibi internet tarayıcınız üzerinden direkt olarak indirmenize olanak sağlayan indirme yönetici yazılımları, normal şartlar altında internet tarayıcınıza entegre olur ve birlikte çalışmaya başlar. Eğer IDM Google ’da çalışmıyorsa kontrol etmeniz gereken bazı yazılım ayarları var.

Bunlardan bir tanesi IDM yazılım sürümüdür. Eğer yazılım sürümü güncel değilse, karşınıza farklı hatalar sık sık çıkabilir. Diğer bir ayar ise IDM Entegrasyon Ayarları’dır. Eğer yazılım kullandığınız internet tarayıcıları ile doğru bir şekilde entegre olamazsa, sık sık hata verecek hatta çalışmayacaktır.

IDM güncellemesini kontrol edin:

Eğer kullanmakta olduğunu IDM sürümü güncel değilse, ’da çalışmamak gibi bazı hatalar verecektir. Bu nedenle ilk olarak yazılımın güncel olup olmadığını kontrol edin. Bunun için; yazılımı açın, Yardım butonuna ardından Güncellemeleri Kontrol Et seçeneğine tıklayın. Eğer yazılım güncel değilse, güncelleme indirilecektir.

IDM Entegrasyon Ayarları’nı kontrol edin:

Sorun yazılımın güncellemesinde değil, entegrasyon ayarlarında olabilir. Bunun için; yazılımı açın ve Seçenekler’i tıklayın. Burada gelişmiş tarayıcı entegrasyonunun aktif olup olmadığını kontrol edin. Eğer seçenek aktif ise yazılımın entegre olduğu internet tarayıcıları listesinde Google ’un olup olmadığını kontrol edin. Yoksa, ekleyin.

IDM uzantı ekleme:

 • Adım #1: ınızda IDM’ın yüklü ve güncel olduğundan emin olun.
 • Adım #2: Buradan IDM eklenti sayfasını açın.
 • Adım #3: ’a ekle butonuna tıklayın.
 • Adım #4: Çıkan ekranda Uzantı ekle butonuna tıklayın.
 • Adım #5: Kısa sürede ekleme işlemi tamamlanacak.

internet download manager, idm

Eğer yukarıda anlattığımız gibi güncelleme ve ayar kontrolü yaptıysanız ama yine de Google ’da Internet Download Manager yani IDM çalışmıyorsa,  Web Mağazası üzerinden IDM eklentisini indirerek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Manuel olarak IDM uzantı ekleme:

 • Adım #1: Google ’u açın.
 • Adım #2: Sağ üst köşedeki üst üste üç nokta butonuna tıklayın.
 • Adım #3: Diğer Araçlar seçeneği üzerinden Uzantılar bölümünü açın.
 • Adım #4: IDM uzantısı yüklü ise kaldırın.
 • Adım #5: Ardından Dosya Gezgini üzerinden IDM klasörünü bulun.
 • Adım #6: Buradaki IDMGCExt.crx dosyasını sürükleyerek Uzantılar sayfası üzerine bırakın.
 • Adım #7: Çıkan ekranı onaylayın.
 • Adım #8: Google ’u yeniden başlatın.
 • Adım #9: İşlem tamam.

internet download manager, idm

Her ne kadar basit bir işlem olsa da IDM ’a nasıl eklenir sorusuna yanıt olarak uygulayabileceğiniz farklı yöntemler var. Manuel olarak ekleme yöntemi ise diğerleri arasında son çare olarak kullanabileceğiniz bir yöntem. Biraz karmaşık gibi görünse de kesin çözüm verdiği için mutlaka nız gerekir.

IDM nedir?

internet download manager, idm

İndirme Yöneticisi yani Internet Download Manager kısaca ve herkesin bildiği isimle IDM, Tonec FZE tarafından geliştirilen uzun yıllardır indirme mızda kullandığımız bir yazılım. Yazılım yalnızca ne sahip da kullanılıyor.

IDM yazılımını diğerleri arasında öne çıkaran en önemli özellik tam bant genişliği kullandığı için yüksek hızda indirme imkanı sunmasıdır. Aynı şekilde internet kesilmesi, elektrik kesilmesi, ağ bağlantı sorunları gibi sıkça karşılaşılan problemlerde kullanıcıya geri yükleme, kurtarma ve sürdürme gibi seçenekler de sunuyor.

IDM nasıl indirilir?

internet download manager, idm

Henüz IDM kullanıcısı değilseniz, buradan Internet Download Manager resmi internet sitesine ulaşarak ınıza indirebilirsiniz. Kullanıcılarına 30 günlük bir deneme süresi sunan IDM’in lisans ücretlerini ve kullanım ayrıntılarını da internet sitesinde bulabilirsiniz.

Sizin için IDM ’a nasıl eklenir sorusunu yanıtladık ve IDM uzantısı eklemek için kullanabileceğiniz farklı yöntemleri anlattık. Yukarıdaki kontrol ayarlarını yaptıktan sonra IDM ’da çalışmıyor sorunu hala devam ediyorsa ekleme yöntemlerini uygulayarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın