Bilgisayar Windows

Geçmişten günümüze Windows yükleme evrimi

’un 1.0 versiyonu ile başlayan ve bugün 10 ile devam eden macerasında, kullanıcılara sunduğu işletim sistemleri bizleri 15 farklı yükleme ekranı ile karşıladı.
Geliştirdiği teknolojiler ile farklılıklar yaratmaya çalışan nin tarihi oldukça gerilere dayanıyor. 30 yılı aşkın bir süredir hayatımızda olan , yayınladığı her ile bizlere farklı yükleme ekranları sundu. ’un sunduğu işletim sistemlerini bazen çok sevdik bazen de onlardan kurtulmak için gün saydık. İşletim sistemlerinde ınızı açtığınızda karşınıza çıkan, kimilerimizin çok sevdiği kimilerimizin de hatırlamak bile istemediği ’un bugüne kadar kullanıcılara sunduğu işletim sistemlerinin açılış ekranlardan biri olan ön yükleme ekranlarını sizler için sıraladık.

’un 20 Kasım 1985’te yayınladığı ve tüm PC kullanıcılarının hayatını değiştirmeye başlayacak olan 1.0 versiyonu, ’un eski logosuyla açılıyordu. Bu sürümde pencereler üst üste taşınamıyordu, tüm pencereler sadece ekrana dönüşebiliyordu. , 1.0 versiyonunu Aralık 2001 sonuna kadar destekledi.

 

1.0 versiyonunun aksine, 2.1’de pencereler üst üste getirilebiliyordu. 1988 yılında 286 ve 386 işlemciler için iki ayrı sürüm olarak yayınlanan 2.1 için ön yükleme ekranında görülen en büyük değişiklik yeni logosu olmuştu.

Bir önceki sürümüne göre önemli gelişmelere sahip olan 3.0’da, ön yükleme ekranı 3 belirgin renkten oluşuyordu. Bu versiyonda logosu arka planda yer alırken, logosu ön plana çıkmıştı. Apple’ın ’unu tehdit eden ilk sürümü olarak bin 3.0’da, dosya yöneticisi olan bu sürümle birlikte yerini Program Manager’a bırakmıştı.

Gelişmiş kişiselleştirme özellikleri, 32-bit disk erişimi desteği ve ilk defa Mayın Tarlası unun kullanıcılara sunulduğu 3.1 sürümünde ilk defa ön yükleme ekranında renkli bayrağı yer alıyordu. Bu sürümde, TrueType yazı tipleri ilk defa kullanıcılara sunuldu. Daha sonra yapılan lemeler ile ’larda yer alan medyaları açabilme özelliğine sahip oldu.

Ekim 1992’de kullanıcılara sunulan for Workgroups, doğal ağ ve paylaşım desteğiyle ön plana çıkmıştı. Sunulan bu özellikler en çok iş birimlerini memnun etti. ’un yayınladığı diğer versiyonlarına göre oldukça uzun yaşayan bu sürüm için OEM lisanslama desteği, 2008 sonuna kadar sürdü.

Bizleri internetle tanıştıran 95, büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşarak büyük bir başarı yakaladı. Bugün kullandığımız nin grafik temellerini oluşturan 95’de, 10 ile kullanıcılara yeniden sunulan Başlat menüsü kullanıma sunulmuştu.

2000 kullanıcılara sunulana kadar şirketler için vazgeçilmez olmayı başaran ve 1996 yılında sunulan NT , kullanıcıların değerlendirmelerinde çok stabil olmaması nedeniyle tutunmayı başaramadı.

1998 yılının Haziran ayında kullanıcılara sunulan 98, büyük bir kullanıcı sayısına ulaşmayı başardı. 95 ile başlayan bulut teması bu versiyonda da kullanılmaya devam etti, 1999 yılında gelişmiş USB desteği sunmaya başlayan 98’i, 2002 Haziran ayına kadar destekledi.

NT’de olduğu gibi 2000 sürümü de, iş yerleri için önemli bir ydi. Bir zamanalar çoğu şirketin kullanma ısrarı sürse de, 2000 kullananlar bu ni oldukça kullanışlı olarak değerlendiriyordu.

2000’in bazı geliştirmelerini 98’e ekleyen Millennium Edition, kullanıcılar tarafından pek beğenilmedi bu yönüyle Vista ile ortak tarafları olduğu söylenebilir.

Home ve Professional sürümleri ile 2001 yılında kullanıcılara sunulan ’de, temel olarak NT kod tabanı kullanılmıştı. Gelişmiş güvenlik, çok geniş sürücü desteği sunan bu versiyonun, 2006 yılında 400 milyon kopyasının kullanıldığı tahmin ediliyor. 8 Nisan 2014’te bu versiyon için sunulan destek sona erdi. Kullanıcılar tarafından vazgeçilemeyen bir olmayı başaran kullanıcıları artık günümüzde oldukça az sayıda.

kullanıcıları tarafından, kullanış açısından en çok şikayet edilen sürüm olarak tarihe geçen Vista, versiyonundan sonra adeta kullanıcılar için büyük bir hayal kırıklığı yaratmayı başardı.

Şimdiye kadar tarafından kullanıcılarına sunulan işletim sistemleri arasında belki de en stabil olarak çalıştığı söylenen 7, ön yükleme ekranı ile de dikkat çekmeyi başarmıştı. Başlat menüsü ve birçok yeniliği beraberinde getiren bu versiyon 10 versiyonu sunulana kadar çok büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı.

Vista gibi kullanıcılar tarafından oldukça eleştirilen 8, ön yükleme ekranında çok büyük bir değişiklik yapılmamıştı. Görülen en büyük değişiklik siyah arka planın üzerinde eski açık-mavimsi renginde yer alan logoya açılı bir görünüm kazandırılmış olmasıydı. 8’den sonra yayınlanan 8.1 versiyonu da aynı ön yükleme ekranı ile bizleri karşılıyordu.

, son olarak kullanıcılarına sunduğu 10 versiyonu ile büyük köklü değişikliklere imza atarak bundan sonra geliştireceği yenilikler için merak uyandırmaya devam ediyor. Fakat 10 sürümünde bizleri karşılayan ön yükleme ekranında yeni bir olduğunun havası ne yazık ki hissedilemiyor.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın