Güvenlik İnceleme Manşet

En tehlikeli 10 bilgisayar virüsü

Creeper

Kabul edilen ilk ü “Creeper”, 16 Mart 1971’de BBN için Bob Thomas tarafından yazılan deneysel bir solucanıydı. Verilere hiçbir zarar vermediğinden tehditkâr bir yazılım olmayan Creeper’ın tek etkisi; internetin atası ARPANET’i (Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi Ağı) kullanarak, TENEX işletim sistemli PDP-10 lar arasında ilerleyip ekranlara “I’m the creeper, catch me if you can!” mesajı yollamasıydı. Ayrıca hemen ardından 1972’de Ray Tomlinson tarafından ARPANET üzerinden Creeper’ı silmek için benzer bir program olan “Reaper” yazılmıştır.

dünyaca ünlü 10 bilgisayar virüsü

İlk kontrol dışı geliştirilen “Elk Cloner” ise, 1982 yılında 15 yaşında bir lise öğrencisi olan Rich Skrenta tarafından Apple DOS 3.3 ne sahip lar için şaka amaçlı geliştirilmiş olup, bulaştığı ların her 50. açılışında ekrana kısa bir şiir göndermiştir.

Rabbit ü

dünyaca ünlü 10 bilgisayar virüsü

InfoCarnivore’a göre, Rabbit (veya Wabbit) ü 1974 yılında geliştirildi, kötü amaçlıydı ve kendi kendini çoğaltabiliyordu. Bir a girdikten sonra kendisinin birden fazla kopyasını yapıp sistem performansını ciddi biçimde düşürdü ve sonunda makinenin çökmesine neden oldu. e adını veren de bu çoğalma hızıydı.

Ada ü

Ada, DOS işletim sistemlerini hedef alan bir üdür. Ada ilk olarak 1991 yılında Arjantin’de keşfedilmiştir.

dünyaca ünlü 10 bilgisayar virüsü

Ada, hafızasında saklanan ve dosyaları enfekte eden bir tür. Ada genel olarak .COM dosyalarını ve özellikle COMMAND.COM dosyasını hedef alır.

Enfekte edilmiş dosyaların başında fazladan 2600 byte olur ve dosyanın içine şu yazılar saklanırdı.

– COMMAND.COM

– PCCILLIN.COM

– PCCILLIN.IMG

– HATI-HATI !! ADA VIRUS DISINI !!Delete

Ada üne yakalanmış ların hoparlöründen bazen tıklama sesi duyulabilir ve bu tıklama sesinin frekansı değişkenlik gösterebilir. Enfekte bilgisayalar ayrıca disk dolu olmamasına rağmen “Disk Dolu” hatasını gösterebilir.

Ada üne sahip bir ın n toplam hafızası 21312 byte’dan 21296 byte’a düşer. lü bir dosya çalıştırıldıktan sonra hafızasının içerisinde kalmaya devam eder ve diğer .COM dosyalarını da bulaştırıyordu.

Brain Ön Yükleme ü

dünyaca ünlü 10 bilgisayar virüsü

İlk PC ü olan Brain, 1986 yılında 5.2 inçlik disketlere bulaştırmaya başladı. Securelist’ın bildirdiğine göre, Pakistan’da bir mağazası olan Basit ve Amjad Farooq Alvi adlı iki kardeşin işiydi. Kendi yazılımlarını yasa dışı biçimde kopyalayan müşterilerinden bıkan kardeşler, disketin önyükleme bölümüne yerleştiren Brain’i geliştirdi. Aynı zamanda ilk hayalet olan bu , gizli bir telif hakkı mesajı içeriyor ancak hiçbir veriyi bozmuyordu.

LoveLetter

dünyaca ünlü 10 bilgisayar virüsü

21. yüzyılda güvenilir, hızlı geniş bant ağların ortaya çıkması, kötü amaçlı yazılımların aktarılma biçimini değiştirdi. Artık disketlere veya şirket ağlarına mahkum olmayan bu kötü amaçlı yazılım, artık e-posta, web siteleri ve hatta doğrudan internet üzerinden hızlıca yayılabiliyordu. Bunun sonucunda modern bir kötü amaçlı yazılım şekillenmeye başladı. Tehdit alanı lerin, solucanların ve Truva atlarının bulunduğu karmaşık bir ortam haline geldi ve niyeti iyi olmayan yazılımlar için kullanılan kapsayıcı terim olan “kötü amaçlı yazılım” adını aldı. Bu yeni dönemin en ciddi salgınlarından biri olan LoveLetter, 4 Mayıs 2000‘de ortaya çıktı.

Securelist’in belirttiği üzere, dönemin önceki e-posta lerinin modelini izlese de 1995’ten bu yana tehdit alanına hükmeden makro lerin aksine lü bir Word belgesi değil, VBS dosyası biçimini aldı. Son derece basitti ve kullanıcılar istenmeyen e-postalardan şüphelenmeyi öğrenmedikleri için işe yaradı. Konu satırında “I Love You” (Seni Seviyorum) yazıyordu ve her e-postada “LOVE-LETTER-FOR-YOU-TXT.vbs” adlı bir ek bulunuyordu. ILOVEYOU’nun geliştiricisi Onel de Guzman, solucanını mevcut dosyaları geçersiz kılıp bunları kendi kopyalarıyla değiştirecek ve ardından solucanı tüm kurbanların e-posta kişilerine yayacak şekilde tasarladı. Bu ileti yeni kurbanlara tanıdıkları bir kişi tarafından gönderildiği için iletiyi açmaları daha olasıydı. Böylece ILOVEYOU, sosyal mühendisliğin etkisini kanıtlayan bir konsept oldu.

Code Red

dünyaca ünlü 10 bilgisayar virüsü

Code Red solucanı “dosyasız” bir solucan olarak hatırlanıyor. Yalnızca bellekte bulunuyor ve sistemdeki dosyalara bulaştırmaya çalışmıyordu. Internet Information Server’daki bir kusurdan faydalanan ve hızla çoğalan solucan, ın sadece saatler içinde iletişim kurup tüm dünyaya yayılmasını sağlayan protokolleri manipüle ederek büyük zarar veriyordu. Sonunda ise ele geçirilen makineler, whitehouse.gov web sitesinde dağıtılmış hizmet reddi saldırısı başlatmak için kullanılıyordu.

Heartbleed ü

dünyaca ünlü 10 bilgisayar virüsü

Heartbleed’in verdiği zarar bilgi sızdırma olarak biliniyor. Sık kullandığınız internet sitelerinde şifreleri çalıyor. Eğer sık kullandığınız sitelerin adres çubuğunda bir kilit işareti görülüyorsa, o zaman site korsanlığa kapalı anlamına geliyor ve bu ten etkilenmediğiniz anlamına geliyor.

sitelerini koruma hizmeti sunan CloudFlare şirketinin CEO’su Matthew Prince ün ilk çıktığı yıl olan 2014’de, “Bu internet tarihinin büyük ihtimalle karşı karşıya kaldığı en büyük ” açıklamasında bulunmuştu.

Brontok

Brontok, Endonezya kökenli üdür. a girdiğini zaman kendini kayıt defterine kopyalar ve bu sayede nin her açılışında kendini çalıştırır. Windows kayıt yöneticisini engeller ve Internet Explorer’ın ayarlarını değiştirir. Araçlardaki klasör seçeneklerini kaldırır ve böylece gizli dosya ve klasörlere giremezsiniz, ayrıca Windows güvenlik duvarını devre dışı bırakır.

dünyaca ünlü 10 bilgisayar virüsü

Kendi e-posta programını devreye sokarak sizin e-posta adresinizi gönderen olarak gösterip da bulabildiği tüm adreslere otomatik olarak sahte e-posta gönderir. Bunlara ek olarak MS-DOS açıldığında ve ’ten yükleme yapılırken ınızı yeniden başlatır. Belgelerim veya resimlerim klasörü içerisine kendi HTML dosyasını kopyalar ve belli aralıklarla yeşil bir fonda kendi bildirisini yayımlar.

Şelale

Şelale ü dünyadaki en kötü ve en saldırgan lerden biridir. Saldırdığında bir belgedeki bütün harfler ekranın dibine düşüyor. Şifrelenmiş ilk olan ve Almanya’da doğan Cascade, bulaştığı her sistemin şifresini de değiştirebiliyordu. ün etkili olduğu yıllar 1998-2002 arasıydı.

Melissa

Dünyaca ünlü 10 ü listemizin sonuncusu olan Melissa ü, e-posta yoluyla yayılan bir üdür. Tek başına çalışan bir program olmadığından solucan olarak nitelendirilen , 1999 yılında David L. Smith tarafından yazılmıştır.

Etkileri ilk kez 26 Mart 1999’da gözlenen dünya çapında birçok e-posta sunucusunu kilitlemiştir. Usenet üzerinden yayılan Melissa’nın başlıca hedefi donanıma zarar vermek olmasa da, bazı sunucularda kalıcı hasara neden olmuştur. Ancak bu e günümüzde pek rastlanmamaktadır.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın