Bu uygulama işinize yarayacak

ile sosyal mesafe ölçümü telefondan yapılacak

’ın artırılmış gerçeklik projesi kapsamında geliştirdiği yeni Sodar sı, sosyal mesafe radarı olarak kendini gösteriyor. Akıllı telefonların arka kamerası ile 2 metrelik mesafeyi ölçümleyebilen , kullanıcıların hesaplamalarına oldukça büyük bir kolaylık getirecek gibi görünüyor.

sosyal mesafe ölçümü

Android işletim sistemli mobil cihazlarda çalışan  kullanımı için tek yapılması gereken kameraya çevreyi göstermek oluyor. Kullanıcının bulunduğu a göre anlık olarak 2 metrelik mesafe gösterilebiliyor.

sosyal mesafe ölçümü

Son olarak belirtmek gerekirse bu yeni AR temelli ölçüm sistemi, mobil  olarak değil de web tabanlı bir olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısı ile kullanıcıların herhangi bir indirmesi gerekmiyor. Tek yapılması gereken, Android işletim sistemli bir mobil cihaz üzerinden https://sodar.with.com web adresine giriş yapmak olacaktır.

 tarafından bu konuda resmi bir adım atılmışken, dikkatler Apple tarafına da kaydırılmış oldu. Bu konuda Android nden sonra  mobil için de benzer bir sosyal mesafe ölçümü çözümü sunulması gündemde olabilir.

Hüseyin Kaplan
Kitap kurdu. Teknoloji meraklısı.