Oyun Blogu

FPS Nedir?

fps-nedir-fps-ne-demek

?

FPS nedir

FPS, aslında iki farklı şeyin kısaltması olarak kullanılır. Bunlardan biri bir türü olan First Person (Birinci şahıs nişancı), diğeri ise bu yazımızın ana konusu olan Frames Per Second (Saniyedeki kare sayısı). FPS, görüntü cihazının performansını ölçmeye yardımcı olan bir birimdir. Görüntüleme ekranında her saniye gerçekleşen tam kare tarama sayısı FPS değeri olarak gösterilir.

FPS değerinin yüksek olması, ekrandaki görüntünün daha akıcı bir şekilde oynatılmasını sağlar. Bu şekilde ekran başındaki kişi görüntüyü çok daha akıcı ve pürüzsüz bir halde görür. Bu yüzden de yüksek FPS değeri hem daha güzel bir görüntü sunar, hem de larda daha iyi performans göstermenize yardımcı olur. İlk 3D lar yalnızca 6 FPS kare hızına sahipken günümüzde bu sayı monitör teknolojileri sayesinde 300’lerin üstüne tırmanabiliyor.

FPS nasıl ölçülür?

FRAPS

 • Adım #1: FRAPS programını indirin ve kurun.
 • Adım #2: Programı kurduktan sonra açın ve üst tarafta gördüğünüz FPS kısmına tıklayın.
 • Adım #3: Ekranın sağ kısmında bulunan Overlay Corner kısmından FPS değerinin nerede gözükmesini istediğinizi seçin.
 • Adım #4: Overlay Hotkey kısmına FPS göstergesini açıp kapatmanızı sağlayacak tuşu kaydedin.

FRAPS aslında ınızın ekranını fotoğraf ve olarak kaydetmek için kullanmanıza yarayan bir program olsa da bunun dışında da işe yarıyor. Eğer unuzu Steam üzerinden oynamıyorsanız veya GeForce Experience gibi FPS değerlerinizi gösterecek herhangi bir programa sahip değilseniz, FRAPS programını kullanarak dilediğiniz da FPS değerinizi görebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey FRAPS programını buraya tıklayarak indirip kurmak. Ardından yukarıda verdiğimiz adımları gerçekleştirin. Bunları yaptıktan sonra herhangi bir a girmeniz durumunda FPS değeriniz belirttiğiniz alanda gözükecektir. Ayrıca FRAPS’ın başka bir özelliği olan benchmark testini de yapabilirsiniz. Bu, da aldığınız ortalama FPS değeri ve minimumla maksimum FPS değerlerinizi görebileceğiniz anlamına geliyor. Bu şekilde sisteminiz için en ideal görüntü ayarlarını bulabilirsiniz.

FPS nasıl artırılır?

donanım geliştirme

 • Görüntü kartı sürücülerinizi leştirin.
 • Arka planda açık kalan gereksiz ları görev yöneticisini kullanarak kapatın.
 • Sürücüleri birleştir ve iyileştir işlemini yaparak sürücüleri en iyi hale getirin.
 • ınızın güç ayarlarını düzeltin.
 • ’un görsel efektlerini kapatın.
 • çubuğunu kapatın ve arka plan kaydını devre dışı bırakın.
 • un grafik ayarlarını değiştirin.
 • Tam ekran modunu kullanın.
 • parçalarınıza fazla riske girmeden overclock işlemi uygulayın.
 • Donanımınızı yenileyin ve üst seviye parçalar alın.

Eğer larda düşük FPS sorunuyla karşılaşıyorsanız, yapmanız gereken ilk işlem ekran kartı sürücülerinizi kontrol etmektir zira lenmemiş bir sürücü larda sıkıntı çıkarabilir. Bunun yanı sıra arka planda açık kalan gereksiz lar işlemciye yük bindirebilir ve bu da performansı etkiler. Sürücüleri iyileştirmek, güç ayarlarını düzeltmek ve ’un görsel efektlerini kapatmak da basit bir işlem gibi görülebilir ancak performansa doğrudan etkileri vardır.

’da bulunan çubuğu aslında sanıldığı kadar yararlı değil zira bu program bazı larda uyumsuzluk çıkarıyor ve performansı kötü etkiliyor. Bunun yanı sıra eğer arka planda u kaydediyorsa, bu da işlemciye yük bineceğinden ötürü FPS düşüşüne yol açar. ları tam ekran modunda oynamak da bu duruma engel olacaktır zira sistem gücünün çoğu, ekranı tamamen kaplayan a odaklanacaktır.

İdeal FPS kaç olmalıdır?

hertz farkları

İdeal FPS kaç olmalıdır sorusu aslında birçok kişinin merak ettiği bir soru. oynarken yüksek FPS almak daha akıcı bir görüntü sunduğu için daha iyi bir deneyimi sağlayabilir ancak bu durum biraz da ınıza bağlı olan monitörünüzün yenileme hızıyla alakalıdır. Bu konuya birazdan değineceğiz ancak ilk olarak ideal FPS değerinden bahsedelim.

Günümüz larını oynanabilirlik açısından ele aldığımız zaman 30 ve üstü FPS değeri oldukça yeterlidir. Bu FPS değerinde takılma hissi yaratmaz, yalnızca üst FPS değerlerine göre biraz daha pürüzlü bir görüntü sunar. FPS değerinin 30’dan aşağı düşmeye başladığı durumlarda ise bir noktadan sonra oynanamaz hale gelir ve insana tam anlamıyla çile çektirir.

larda akıcı bir görüntü elde etmenizi sağlayacak minimum FPS değeri ise 60’tır. 60 FPS ve üstü değerlerde artık lar daha pürüzsüz ve akıcı bir şekilde oynanabilir. Monitörlerdeki yenileme hızı da burada devreye girer. 60 Hz yenileme hızına sahip bir monitörde 300 FPS almanız pek bir şey ifade etmez zira size yansıyacak olan değer 60’tır. 75, 120, 144, 240 Hz gibi yüksek yenileme hızlarına sahip monitörlerde ise eğer yüksek FPS değerleri alırsanız, sizlere tabiri caizse yağ gibi gelecektir.

Yüksek FPS değerlerinde ekran yırtılması nasıl önlenir?

ekran yırtılması

Eğer 60 Hz bir monitörünüz varsa ve FreeSync ya da G-Sync gibi özelliklere sahip değilse, yüksek FPS değerleri alabildiğiniz zaman başka bir problem ortaya çıkar: Tearing, yani ekran yırtılmaları. Eğer da aldığınız FPS değeri monitörünüzün yenileme hızından yüksekse ekranda yırtılmalar oluşur. Bu da görüntünün bozulmasına neden olarak kullanıcıyı rahatsız eder.

Bu durumun önüne geçebilmek için larda bulunan Vsync özelliği kullanılır. Vertical sync, yani dikey senkronizasyon olarak adlandırılan bu özellik, ekran kartınızın gönderdiği kare sayısının monitörün yenileme hızına sabitlenmesini sağlar. Bu şekilde monitörün yansıtabileceği kare sayısından fazlası gönderilmez ve yırtılmalar önlenir. Bu durumun performansı düşürdüğü düşünülse de aslında görüntü açısından oldukça yararlı bir özelliktir.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın