Manşet Sosyal Medya

Facebook hesabını kalıcı olarak silmek!

hesabı nasıl silinir? hesabını kalıcı olarak silme işlemi:

  • Adım #1: Buradaki  hesap silme i ile işlem sayfasını açın.
  • Adım #2:  hesap bilgilerinizle giriş yapın.
  • Adım #3: “Bilgilerini indir” butonu ile hesabınızdaki kayıtlı paylaşımları indirebilirsiniz.
  • Adım #4: Altta göreceğiniz “Hesabı sil” butonuna tıklayın.
  • Adım #5:  hesap şifrenizi girin.
  • Adım #6: “Devam” butonuna tıklayın.
  • Adım #7: “Hesabı sil” butonuna tıklayarak işlemi onaylayın.
  • Adım #8: İşlem tamam.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Silmek istediğiniz hesabınıza 30 gün içinde yeniden giriş yapmadığınız ve  hesabını kalıcı olarak silme işlemini iptal etmediğiniz takdirde, hesabınız kalıcı olarak sicek. Hesabı aktive etmemek için hesabınızla giriş yaparak kullandığınız diğer lar ile olan bağlantıyı da kesmelisiniz.

Eğer  hesabını kalıcı olarak silme işlemi yerine hesabı geçici olarak devre dışı bırakmak istiyorsanız hesap silme i üzerinden ulaşacağınız sayfadaki “Hesabı dondur” butonunu kullanarak dilediğiniz zaman açmak üzere  hesabınızı dondurabilirsiniz. Bu işlem sonrası kimse hesabınızı göremez ve sizinle iletişime geçemez ama bilgileriniz kaybolmaz.

larını silme:

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Pek çok internet sitesine ve ya kayıt olurken  ile kayıt ol” butonu görebilirsiniz. hesap bilgilerinizle kolayca kayıt olduğunuz bu internet sitesi ve lara hesabınızı sildikten sonra giriş yaparken sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Böyle bir durumun önüne geçmek için hesap bilgilerinizle giriş yaptığınız internet sitesi ve lardaki hesap bilgilerinizi değiştirmelisiniz. Aynı şekilde silmek istediğiniz hesabınızı aktive etmemek için de diğer lar ile hesabınızdaki bağlantıyı kesmelisiniz.

internet sitesinden ya da iPhone (iOS) ve  cihazlarınızdaki mobil ları üzerinden hesabınızla bağlantılı ları kaldırabilirsiniz. Ayarları’na girerek burada tüm bağlantıları görebilir, düzenleyebilir ya da kaldırabilirsiniz.

hesabı silinince ne olur?

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

hesabını kalıcı olarak silme işlemini hemen z. Kullanıcıya 30 günlük bir süre tanır. 30 gün içerisinde hesap bilgilerinizle yeniden giriş yaparak ve silme işlemini iptal ederek hesabınızın kalıcı olarak silinmesini engelleyebilirsiniz.

kalıcı hesap kapatma konusunda kararlıysanız, 30 günün sonunda hesabınız kalıcı olarak silinir ve bir daha hesabınıza ulaşamazsınız. Fakat hesabınızdaki bilgiler, paylaşımlar gibi veriler sunucularında 90 gün daha saklanmaya devam eder.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Yöneticisi olduğunuz sayfaları ve grupları da hesabınızla birlikte silinir. Eğer bu sayfaların ve grupların silinmesini istemiyorsanız silme işleminden önce bu gruplara ve sayfalara yeni bir yönetici eklemelisiniz.

’ta içinde olduğunuz ama hesabınıza dahil olmayan Messenger mesajları gibi veriler silinmez. Yani, arkadaşlarınızla ya da diğer hesaplarıyla yaptığınız görüşmeler hesabınız silinse bile karşı tarafta kayıtlı durumda kalabilir. Aynı şekilde “Herkese açık” olarak yaptığınız paylaşımlar ’ta kalabilir, arama motorlarında ya da üçüncü kişilere ait internet sitelerinde görünebilir.

hesabınız silinse bile bilgilerinizi saklıyor mu?

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Bu soruya kesin olarak “Hayır” yanıtı vermek mümkün değil. Silme işlemi sonrası 30 gün içinde giriş yapmazsanız hesabınız siliniyor ve sonra 90 gün daha bilgileriniz saklanıyor. Toplam 120 gün sonunda  hesabınıza ait tüm bilgiler siliniyor, fakat hesabınıza bağlı olmayan bilgiler hala internet dünyasında görünür olabilir.

Bazı  gruplarında yaptığınız paylaşımlar ve diğer kullanıcılara gönderdiğiniz mesajlar saklı kalabilir. Aynı şekilde “Herkese açık” olarak yaptığınız paylaşımlar da arama motorlarında ya da üçüncü kişilere ait internet sitelerinde görünebilir.

Benzer bir veri saklama konusu kullanıcı alışkanlıkları için de geçerli. Özellikle mail adresinizle kayıtlı olduğunuz hesabı üzerinden giriş yaptığınız diğer internet sitelerindeki alışkanlıklarınıza dair veriler saklı kalabilir. Örnek vermek gerekirse yeni bir hesabı açtığınızda ya da reklamlarında eski kullanıcı alışkanlıklarınızla ilişkili tanıtımlar görebilirsiniz.

Neden “ hesabımı silmek istiyorum”?

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

, kurulduğu 2004 yılında beri en çok kullanıcıya sahip ve en bin sosyal medya platformlarından bir tanesi. Bazı kullanıcılar için yeri ayrı olsa, günümüzde yerine tercih edilen pek çok yeni sosyal medya platformu var. Bu kadar çok muadili bulunan ’un liği de giderek azaldı.

hesabınızı silme nedenlerinden biri eski liğinde olmaması olabilir. Yenilikleri oradan takip edemiyor, sosyalleşemiyor ya da platform artık sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa ve aktif bir kullanıcı değilseniz  hesabınızı silmemeniz için bir neden yok. Akıllarda oluşan diğer bir sorun ise güvenlik problemleri.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Son yıllarda yaşanan büyük skandallardan sonra kullanıcılar artık ’a eskisi kadar güvenmiyorlar ve bu nedenle de hesaplarını silmek istiyorlar. Elbette, bu konuda hak verilmeli fakat unutmayın; Instagram ve WhatsApp’ın sahibi de . Yani güvenlik ile ilgili endişeleriniz nedeniyle hesabını kalıcı olarak silme işlemini uygulayacaksınız, bunu diğer platformlarda da yapmayı düşünebilirsiniz.

Instagram ve WhatsApp hala oldukça platformlar. Bu nedenle hesaplarınızı silme konusunda emin olmayabilirsiniz. Kullanıcı alışkanlıklarınızı hızlı bir şekilde değiştirmeniz zor olabilir. Bu noktada yapabileceğiniz en önemli şey, özel mesajlarınız dahil, platformlar üzerinden yaptığınız tüm paylaşımlarda dikkatli olmak.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın