İnceleme Oyun Blogu

En İyi Korku Oyunları Oynamadığınıza Üzülecesiniz

Tüyler ürpertici bir deneyim ve çığlık garantili..

türleri arasında en büyük iniş ve çıkış, şüphesiz ki korku oyunları türünde olmuştur. Kimi zaman hiç beklenmeyen övgüleri alan bazı korku oyunları, üzerine daha çok düşünülmüş yapımları gerisinde bırakmış; kimi zaman ise tutan bir korku oyununun devam oyunu isteneni verememişti. Her ne kadar bu iniş çıkışlar biz oyuncuları etkiliyor olsa da yeni bir korku oyununun geleceği duyurulduğunda biraz heyecanlanmıyor değiliz.

Korku oyunu denildiğinde biz oyuncuları istediği bir anda ekranda beliren yaratıklar (cam-scare) değil elbette. Biz istiyoruz ki korkuyu hikayesi ve atmosferi ile adım adım içimize işlesin. Her bölümünde anlam veremediğimiz gizemlere ve bir bütünlüğü olan oyunlara korkalım. Tür içerisindeki iniş çıkışın en büyük sebeplerinden biri de bu bence.

Şöyle bir geriye baktığımızda güncel olarak yukarıdaki koşulları sağlayan başarılı korku oyunlarını bir hatırlayalım istedim. Oyuncular tarafından en sevilen ve mutlaka deneyimlenmesi gerektiğini düşündüğüm korku oyunları şu şekilde;


1)

Platform: , PlayStation 4, , PlayStation 3, Xbox 360
Geliştirici: The Creative Assembly, Feral Interactive
Yayıncı: Sega, Feral Interactive
Çıkış Tarihi: 6 Eki 2014

Korku türü açısından hem filmleri hem oyunları ile farklı bir yere sahip olan Alien serisinde en büyük yankı uyandıran oyun şüphesiz ki  oldu. Sadece kendi serisinde değil aynı zamanda atmosfer ve gerilimi ile birlikte oyun dünyasını derinden etkileyen yapımlardan biriydi.

Neredeyse savunmasız bir şekilde sadece bir xenomorph’a değil aynı zamanda bir de android ordusuna karşı hayatta kalmaya çalıştığınız oyun yer yer çaresizliği de hissettiriyor. Alien, hala gösterinin gerçek yıldızı ve yenilmez-öngörülemez doğası onu oyun tarihinin en korkunç canavarlarından biri haline getiriyor.


2) Dead by Daylight

Platform: , Nintendo Switch,
Geliştirici: Behaviour Interactive, Starbreeze Stud
Yayıncı: Behaviour Interactive
Çıkış Tarihi: 14 Haziran 2016

Korku oyunları genellikle tek kişilik hikayeli oyunlara odaklanmışır. Dead by Daylight ise bu odağın dışına çıkarak çok başarılı olmuş bir kaç korku oyunundan biri hatta neredeyse ilki denilebilir. Avcı ve avlar üzerinden ilerleyen oyun, çok oyunculu bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Avcı, adeta Jigsaw gibi kurbanlarını yakalayıp işkence yaparken; kurbanlar canlarını kurtk için hem avcıdan kaçmalı hem de birikte hareket ederek avcıyı yenmenin yolunu bulmalılar. Şahsen oynarken en çok eğlendiğim ve gerildiğim oyunlardan bir tanesidir.


3.

Platform: , Android,
Geliştirici: Scott Cawthon
Çıkış Tarihi: 8 Ağustos 2014

Bir dönemin fenomen oyunları arasında olan , yapısı itibari ile diğerlerinden biraz daha farklı olsa da basit dinamikleri oyunun tamamen gerginliğine odaklanmanızı sağlıyor. Oyunu oynarken pür dikkat odaklandığınız ekranda en ufak bir dikkatsizliğiniz ödünüzün gerçek anlamıyla patlamasına sebep olabilir.

Bir mağazanın güvenlik görevlisi olarak rol aldığımız oyunda küçük şeytanlar ağzınızdan ayıplı kelimelerin çıkmasına neden olabilir.


4.

Platform: , PlayStation 4, , Nintendo Switch
Geliştirici: Tarsier Stud
Yayıncı: 
Çıkış Tarihi: 28 Nisan 2017

Platform oyunundan korku oyunu olur mu? Gergin atmosferi ve rahatsız edici görüntüleri ile dikkat çeken , dehşet tarzına eşsiz bir yönden pencere açıyor. Bütün eleştirmenlerden geçer not alamasa da benim oynarken en çok eğlendiğim gerilim ve korku oyunları arasında yerini alıyor.


5. Outlast 2

Platform: , PlayStation 4, Nintendo Switch,
Geliştirici: Red Barrels
Yayıncı: Red Barrels
Çıkış Tarihi: 25 Nis 2017

İlk Outlast, bulunan kamera korku türünü başarılı bir şekilde video oyun formuna çevirdiler. Outlast 2 ise benzer ama daha da korkutucu bir deneyim sunuyor. Karanlık dini temaları, Outlast 2’yi özellikle sinir bozucu hale getirmeye yardımcı olurken, ilk yarısı biraz yavaş, ikinci yarısı ise sahnede oynayacak kadar cesur olanların zihnini delinecek, şok edici sahneleri ve anları içinde barındırıyor.


6. PT

Platform: PlayStation 4
Geliştirici: Kojima Productions
Yayıncı: Kojima Productions
Çıkış Tarihi: 12 Ağustos 2014

Şimdi biliyoruz ki; PT oyunu, Hideo Kojima’nın ’i için “oynanabilir bir teaser” idi. Konami çıkacak olan oyunu iptal etti ancak elimizde bulunan PT, gerçekten gizemli ve tuhaf bir deneyim oldu.

PT, oyuncuların kşık, belirsiz bulmacalarını çözmeye çalıştıkları ve zaman zaman onlara saldıran rahatsız edici, hayalet gibi kadınlardan kaçındığınız için sonsuz döngüden geçen bir koridorda hareket ettiğiniz bir oyun. Tüm oyunun asla yayınlanmamış olması tam bir talihsizlik ancak PT hala sayısız oyuna ilham veren bir dönüm noktası kabul edilir.


7.

Platform: , PlayStation 4, , Nintendo Switch
Geliştirici: Caom
Yayıncı: Caom
Çıkış Tarihi: 24 Ocak 2017

Resident Evil serisi bütünü ile başarılı bir seri olmayı başarmıştır ancak ’nin yeri bence bambaşkadır. Başından sonuna kadar başarılı bir hikaye ile biçimlenen oyun, her dakikasında korku ve gerilim ögelerine yerinde dokunuşlar yapıyor. Özellikle VR ile oynanabiliyor olması oyunun korku katsayısını da arttıran özelliklerden bir tanesi.


8. Soma

Platform: , PlayStation 4,
Geliştirici: Frictional Games
Yayıncı: Frictional Games
Çıkış Tarihi: 22 Eylül 2015

Frictional Games’in efsane oyunlarından Amnesia’nın izini devam ettirme yolunda çıkan oyunun başarısı tartışılıyor ancak bence isteneni veren oyunlar arasında. Soma, tuhaf yaratıklarla dolu bir su altı araştırma tesisinde,  gerginlik yaratan ve psikolojik dehşetle korku saçan bir oyun.


9. The Evil Within 2

Platform: 
Geliştirici: Tango Gameworks
Yayıncı: Bethesda Softworks
Çıkış Tarihi: 24 Nisan 2018

İlk oyunu ile oyun piyasasını derinden etkileyen seride devam oyunu olan The Evil Within 2, tartışılan ancak sonunda hep daha iyi olduğuna karar kılınan bir devam oyunu oldu. Hem bulmacaları hem de daha beyin yakan yapısı ile korku ve hayatta kalma ögelerini bir arada barındıran çok başarılı bir yapım.


10. Until Dawn

Platform: PlayStation 4
Geliştirici: Supermassive Games
Yayıncı: Sony Computer Entertainment
Çıkış Tarihi: 25 Ağustos 2015

Supermassive Games tarafından geliştirilen interaktif drama hayatta kalma-korku oyunu olarak tanımlayabileceğimiz oyunda kararlarımız birilerinin canlarına mal olabiliyor. Çok ince eleyip sık dokumamız gereken oyunda gerginlik en üst seviyede. Mutlaka oynanması gereken oyunlar arasında yer alan Until Dawn başarısı ile de bir çok oyuna ilham vermiştir.

Sizin en sevdiğiniz ve etkilendiğiniz korku oyunları hangileri? Aşağıya yorumlara yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın