Oyun Blogu

GTA 5’in 7 büyük başarısı

Guinness rekoru kırarak cularla buluşmuştu

 dünyasında gelmiş geçmiş en çok sevilen lardan biri olmayı başaran , cularla 17 Eylül 2013 tarihinde buluşmuştu. , PlayStation ve Xbox için yayınlanan , yazıda bahsedeceğimiz 7 farklı rekoru elinde bulunduruyor. Bir un elde edebileceği zor başarıları elinde tutan RockStar Games yapımı , şu anda Steam ve Epic Games’te 169 TL fiyat etiketine sahip.

Şimdi un kırdığı rekorları kronolojik sırada size aktaralım. , rekor kırma başarısını satışa çıktığı ilk saatlerde yakalamıştı. a olan ilgi 24 saat içinde kendisini göstermişti.

 24 saat içinde aksiyon – macera türünde en çok satan

un satışa çıktığı ilk saatlerde büyük satış rakamları olduğunu yukarıda da belirtmiştik. , satışa çıktığı ilk 24 saat içinde büyük ilgi görmüştü. Hem çevrim içi kanallar hem de mağazalarda satışa çıkan , Japonya ve Brezilya’da satışa çıkmadan bu değeri yakalamıştı. Hatta satışın başladığı gece yarısı mağaza önlerinde kuyruklar oluştu.

gta 5 rekorları

un 24 saat içinde 11.21 milyon adet civarında satış başarısı sağladığı belirtiliyor. satışa çıktığı ilk günde 60 dolar fiyat etiketine sahipti. Ancak bu fiyat satışa çıkılan ülke ve bölgeye göre de değişiklik gösteriyordu. un dünyanın birçok bölgesinde yoğun ilgi gördüğü biliniyor.

24 saat içinde en çok satan

Guinness rekoru içinde dikkat çekecek bir diğer başarı da bu oldu. 7 yıldır liğini yitirmeyen , 24 saat içinde en çok satan rekorunu 11 milyondan fazla değerle elinde tutuyor. Bu rekorda da rakipsiz olan un bu başarıyı yakalamasında birçok faktör var. İlk sebep olarak Grand Theft Auto serisinin uzun zamandır sevilmesi görülüyor. Daha sonra da un grafikleri ve gelişmiş açık dünyası kendisini gösteriyor.

un satışa çıktığı gece, sadece Kuzey Amerika’da 8.300 mağaza açıktı. Normal çalışma saati dışında faaliyet gösteren mağazaların yüksek satış rakamına ulaşılmasında rolü epey büyük. Böyle yüksek satış rakamları ve ilgi önde gelen uluslararası basın kuruluşları tarafından da haber yapılmıştı. Böylesine yüksek ilgi konsolların satışa çıkmasında da yaşanıyor.

GTA 5 Guinness rekoru

24 saat içinde en yüksek hasılat sağlayan

un 24 saat içinde kırdığı 4 farklı rekor bulunuyor ve bu rekorlardan üçüncüsünden bahsedeceğiz. yüksek satış rakamlarıyla birlikte gelir olarak da zirveye oturmuş durumda. Satış rakamlarından bağımsız olan bu rekor, başlı başına bir servet değerinde. Çünkü kırılan bu rekora göre , 24 saat içinde en yüksek hasılat rekorunu 815 milyon dolarla kırmış durumda.

24 saat içinde 815 milyon dolar kazanca ulaşan , hesaplama göre saat başına 33.98 milyon dolar kazandı. Bu da gelir bakımından un sağladığı başarıyı gözler önüne seriyor. Ayrıca , sadece dünyasında başarıya sahip değil. Bir sonraki rekor da unvanıyla dikkat çekici.

24 saat içinde en yüksek hasılat sağlayan çevrim içi yapım

Guinness rekoru yazısında, un ilk gün kazandığı başarılardan, sonuncusu sadece dünyasıyla alakalı değil. Oyun bir çevrim içi yapım olarak da yakaladığı başarı sayesinde Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Rekorda “24 saat içinde en yüksek hasılat sağlayan çevrim içi yapım” unvanıyla birlikte az önce belirttiğimiz 815 milyon dolar değeri bulunuyor. , video, müzik, sosyal medya vb. konuları içeren çevrim içi medyada sağlanan başarı, dünyasının gücünü de ortaya koyuyor.

endüstrisi son zamanlarda en ışıltılı dönemlerini yaşamaya başladı. cu ve ekipmanlarının ışıklarına benzetebileceğimiz bu dönemde, birçok türde ürün cuların beğenisine sunulmuş durumda. lar, lar, klavye – mouselar, kulaklıklar, ler vb.

gta 5 rekorları

En hızlı şekilde 1 milyar dolara ulaşan

rekorları arasında en dikkat çeken başarı ise bu. un 1 gün içinde yakaladığı başarı zaten 1 milyar dolara yakındı. un 1 milyar dolarlık kazanca ulaşması ise sadece 4 gün sürdü. 17 Eylül 2013’te başlayan satışlar, 20 Eylül 2013 olduğunda 1 milyar dolar sınırını aşmıştı. Bu da en hızlı biçimde bu değere çıkan unvanını e kazandırdı.

un ilk günden sonra daha az satış rakamlarına sahip olduğu bu rekorla anlaşılıyor. Ancak a olan ilginin yoğun olması nedeniyle ilk günden böylesine yüksek talep yaşandığı belirtiliyor. un 20 Eylül’e kadar 185 milyon dolar daha kazandırdığı görülüyor. Bu da ilk günden sonra ortalama günlük 61.6 milyon dolar gibi bir değeri ortaya çıkarıyor.

En hızlı şekilde 1 milyar dolara ulaşan çevrim içi yapım

un sadece kategorisinde başarı sağlamadığını daha önce de ifade etmiştik. En hızlı hasılat yapan çevrim içi yapım unvanıyla birlikte da, en hızlı şekilde 1 milyar dolara ulaşan çevrim içi yapım rekoru da bulunuyor. böylelikle çevrim içi yapımlar dünyasını alt üst etmişti.

Aslında GTA serisindeki ların cularla buluşması büyük sükse yapmıştı. Serideki bir önceki GTA IV de hatırı sayılır satış rakamları ve gelir elde etmeyi başarmıştı.

GTA 5 Guinness rekoru

 Son Guinness rekoru: En çok satan aksiyon – macera u

Guinness rekoru yazımızda rekorlara bakıldığında, rekorların genellikle satışa çıktığı ilk günler olduğu görülüyor. Ancak şimdi bahsedeceğimiz rekor yakın bir tarihte, 6 Şubat 2020’de kırıldı. Rekora göre , 120 milyon adet satış başarısıyla en çok satan aksiyon – macera u olmuş durumda. 2013’ten bu yana 120 milyon satış sayısını Şubat 2020’de sağlamış oldu.

Rekora konu olan bu satış için , PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox One ve Xbox 360 satışları hesaplandı. un rekor kaydı alınırken hala oynanmaya devam ettiği de belirtildi. un bu liğinde on mod kısmının payı epeyce büyük.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın