Anasayfa » Blog » GTA 5’in 7 büyük başarısı
Oyun Blogu

GTA 5’in 7 büyük başarısı

Guinness rekoru kırarak oyuncularla buluşmuştu

Oyun dünyasında gelmiş geçmiş en çok sevilen oyunlardan biri olmayı başaran , oyuncularla 17 Eylül 2013 tarihinde buluşmuştu. Bilgisayar, PlayStation ve Xbox için yayınlanan oyun, yazıda bahsedeceğimiz 7 farklı rekoru elinde bulunduruyor. Bir oyunun elde edebileceği zor başarıları elinde tutan RockStar Games yapımı oyun, şu anda Steam ve Epic Games’te 169 TL fiyat etiketine sahip.

Şimdi oyunun kırdığı rekorları kronolojik sırada size aktaralım. Oyun, rekor kırma başarısını satışa çıktığı ilk saatlerde yakalamıştı. Oyuna olan ilgi 24 saat içinde kendisini göstermişti.

 24 saat içinde aksiyon – macera türünde en çok satan oyun

Oyunun satışa çıktığı ilk saatlerde büyük satış rakamları olduğunu yukarıda da belirtmiştik. Oyun, satışa çıktığı ilk 24 saat içinde büyük ilgi görmüştü. Hem çevrim içi kanallar hem de mağazalarda satışa çıkan oyun, Japonya ve Brezilya’da satışa çıkmadan bu değeri yakalamıştı. Hatta satışın başladığı gece yarısı mağaza önlerinde kuyruklar oluştu.

gta 5 rekorları

Oyunun 24 saat içinde 11.21 milyon adet civarında satış başarısı sağladığı belirtiliyor. Oyun satışa çıktığı ilk günde 60 dolar fiyat etiketine sahipti. Ancak bu fiyat satışa çıkılan ülke ve bölgeye göre de değişiklik gösteriyordu. Oyunun dünyanın birçok bölgesinde yoğun ilgi gördüğü biliniyor.

24 saat içinde en çok satan oyun

Guinness rekoru içinde dikkat çekecek bir diğer başarı da bu oldu. 7 yıldır popülerliğini yitirmeyen oyun, 24 saat içinde en çok satan oyun rekorunu 11 milyondan fazla değerle elinde tutuyor. Bu rekorda da rakipsiz olan oyunun bu başarıyı yakalamasında birçok faktör var. İlk sebep olarak Grand Theft Auto serisinin uzun zamandır sevilmesi görülüyor. Daha sonra da oyunun grafikleri ve gelişmiş açık dünyası kendisini gösteriyor.

Oyunun satışa çıktığı gece, sadece Kuzey Amerika’da 8.300 mağaza açıktı. Normal çalışma saati dışında faaliyet gösteren mağazaların yüksek satış rakamına ulaşılmasında rolü epey büyük. Böyle yüksek satış rakamları ve ilgi önde gelen uluslararası basın kuruluşları tarafından da haber yapılmıştı. Böylesine yüksek ilgi konsolların satışa çıkmasında da yaşanıyor.

GTA 5 Guinness rekoru

24 saat içinde en yüksek hasılat sağlayan oyun

Oyunun 24 saat içinde kırdığı 4 farklı rekor bulunuyor ve bu rekorlardan üçüncüsünden bahsedeceğiz. Oyun yüksek satış rakamlarıyla birlikte gelir olarak da zirveye oturmuş durumda. Satış rakamlarından bağımsız olan bu rekor, başlı başına bir servet değerinde. Çünkü kırılan bu rekora göre oyun, 24 saat içinde en yüksek hasılat rekorunu 815 milyon dolarla kırmış durumda.

24 saat içinde 815 milyon dolar kazanca ulaşan oyun, hesaplama göre saat başına 33.98 milyon dolar kazandı. Bu da gelir bakımından oyunun sağladığı başarıyı gözler önüne seriyor. Ayrıca oyun, sadece oyun dünyasında başarıya sahip değil. Bir sonraki rekor da unvanıyla dikkat çekici.

24 saat içinde en yüksek hasılat sağlayan çevrim içi yapım

Guinness rekoru yazısında, oyunun ilk gün kazandığı başarılardan, sonuncusu sadece oyun dünyasıyla alakalı değil. Oyun bir çevrim içi yapım olarak da yakaladığı başarı sayesinde Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Rekorda “24 saat içinde en yüksek hasılat sağlayan çevrim içi yapım” unvanıyla birlikte az önce belirttiğimiz 815 milyon dolar değeri bulunuyor. Oyun, video, müzik, sosyal medya vb. konuları içeren çevrim içi medyada sağlanan başarı, oyun dünyasının gücünü de ortaya koyuyor.

Oyun endüstrisi son zamanlarda en ışıltılı dönemlerini yaşamaya başladı. Oyuncu bilgisayar ve ekipmanlarının ışıklarına benzetebileceğimiz bu dönemde, birçok türde ürün oyuncuların beğenisine sunulmuş durumda. Oyunlar, bilgisayarlar, klavye – mouselar, kulaklıklar, monitörler vb.

gta 5 rekorları

En hızlı şekilde 1 milyar dolara ulaşan oyun

rekorları arasında en dikkat çeken başarı ise bu. Oyunun 1 gün içinde yakaladığı başarı zaten 1 milyar dolara yakındı. Oyunun 1 milyar dolarlık kazanca ulaşması ise sadece 4 gün sürdü. 17 Eylül 2013’te başlayan satışlar, 20 Eylül 2013 olduğunda 1 milyar dolar sınırını aşmıştı. Bu da en hızlı biçimde bu değere çıkan oyun unvanını e kazandırdı.

Oyunun ilk günden sonra daha az satış rakamlarına sahip olduğu bu rekorla anlaşılıyor. Ancak oyuna olan ilginin yoğun olması nedeniyle ilk günden böylesine yüksek talep yaşandığı belirtiliyor. Oyunun 20 Eylül’e kadar 185 milyon dolar daha kazandırdığı görülüyor. Bu da ilk günden sonra ortalama günlük 61.6 milyon dolar gibi bir değeri ortaya çıkarıyor.

En hızlı şekilde 1 milyar dolara ulaşan çevrim içi yapım

Oyunun sadece oyun kategorisinde başarı sağlamadığını daha önce de ifade etmiştik. En hızlı hasılat yapan çevrim içi yapım unvanıyla birlikte oyunda, en hızlı şekilde 1 milyar dolara ulaşan çevrim içi yapım rekoru da bulunuyor. Oyun böylelikle çevrim içi yapımlar dünyasını alt üst etmişti.

Aslında GTA serisindeki oyunların oyuncularla buluşması büyük sükse yapmıştı. Serideki bir önceki oyun GTA IV de hatırı sayılır satış rakamları ve gelir elde etmeyi başarmıştı.

GTA 5 Guinness rekoru

 Son Guinness rekoru: En çok satan aksiyon – macera oyunu

Guinness rekoru yazımızda rekorlara bakıldığında, rekorların genellikle satışa çıktığı ilk günler olduğu görülüyor. Ancak şimdi bahsedeceğimiz rekor yakın bir tarihte, 6 Şubat 2020’de kırıldı. Rekora göre , 120 milyon adet satış başarısıyla en çok satan aksiyon – macera oyunu olmuş durumda. Oyun 2013’ten bu yana 120 milyon satış sayısını Şubat 2020’de sağlamış oldu.

Rekora konu olan bu satış için bilgisayar, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox One ve Xbox 360 satışları hesaplandı. Oyunun rekor kaydı alınırken hala oynanmaya devam ettiği de belirtildi. Oyunun bu popülerliğinde online mod kısmının payı epeyce büyük.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın