İnternet Sosyal Medya

YouTube yeni rakip

YouTube gibi izleme siteleri için hamlesi

Animasyon, çizgi roman ve larına odaklanan bu platform, 8 Eylül 2009 tarihinde kuruldu. Önceden sadece yazılı ve görsel içeriklerin paylaşıldığı bu site, internet dünyasına Mikufans adı ile giriş yaptı.

24 Ocak 2010 tarihinde adını  olarak değiştiren bu  izleme sitesi, yeni macerasına YouTube’a benzeyen bir sistem ile başladı. Böylece bir  paylaşım sitesi haline dönüştürülen , büyük bir başarıya ulaştı.

YouTube gibi video izleme siteleri

Gün geçtikçe daha geniş bir yaş kitlesine hitap eden , gençler için yayımladığı lar ile kullanıcı sayısını artırmayı başardı. Son yıllarda 65 yaş ve üzeri kişiler için de farklı lara yer veren Çinli platform, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, kullanıcı sayısı konusunda yüzde 70 oranında bir artış yakaladı.

Bu artış, bu yılın ilk çeyreğinde görüldü. Çin’in diğer izleme platformlarından ikisi olan Tencent ve iQiyi, ekibinin başarısı karşısında önlem almaya çalışıyor. Zira şu anda aylık 172 milyon aktif kullanıcıya sahip.

video izleme siteleri

Corona virüsü yüzünden evde vakit geçiren Çinli öğrenciler de tarafından yayımlanan ları tercih etmeye devam ediyor. Bu bağlamda , kullanıcı başına harcanan günlük süreyi 87 dakikaya yükseltti.

Hem kaybediyor hem kazanıyor

’nin rakibi Tencent, 112 milyon aboneye sahip. Çin’in diğer izleme platformlarından biri olan iQiyi ise bu sayının 118.9 milyon olduğunu açıkladı. , tıpkı YouTube gibi, içerik konusunda kendi kullanıcılarına güveniyor.

video indirme eklentisi

Geçtiğimiz nisan ayında başarıları ile Çin’de adından söz ettiren , içerik oluşturan üye sayısında yüzde 146’lık bir büyümeye şahit oldu. Bu büyüme, aylık bazda içerik üreten kullanıcıların sayısını 1.8 milyona yükseltti.

Bu 1.8 milyon üyenin yer aldığı büyük kitlenin ayda 4.9 milyon adet içerik paylaştığı ifade edildi. Canlı yayın ve reklam gibi gelir kaynaklarına sahip olan izleme platformu, lardan kazandığı gelirini de ikiye katladı.

video indirme

, bu başarılara rağmen, bu yılın ilk çeyreğinde 538.6 milyon yuan (76.1  milyon dolar) zarara uğradı. Bu zarar, bir önceki yılın zararından 195.6 milyon yuan daha fazla. Site yönetimi, bu zararın COVID-19 salgını yüzünden olduğunu belirtti.

Çinli platform, nakit rezervini 8 milyar yuana (1.13 milyar dolar) yükseltti. Kullanıcı sayısı konusunda YouTube ile yarışmaya kararlı olan yönetimi, kullanıcı sayısından ve nakit akışından son derece memnun. Ayrıca ’nin indirme konusunda bir adet eklentisi de mevcut. Bu eklenti, Ch mağazasından indirilebiliyor.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Bizi Takip Edin

Sosyal medya'da her yerde sizlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyiz..