Genel

Araç kullananlar dikkat!

81 il valiliğine ‘Yaz Mevsimi Tedbirleri’ konulu yeni bir yollayan İçişleri Bakanlığı, 1 Ekim – 1 Haziran tarihlerinde uygulanacak tedbirleri açıkladı. Buna göre toplu taşıma araçlarında maske takmak 1 Ekim’e kadar zorunlu olacak.

Koronavirüs salgını bca 81 il valiliğine alınan yeni tedbirleri gönderen İçişleri Bakanlığı, il valilikleri için ‘Yaz Mevsimi Tedbirleri’ konulu yeni bir yayınladı. 1 Haziran’dan başlamak üzere 1 Ekim’e kadar olan 4 aylık süreci kapsayan de sürdürülmesine karar verilen koronavirüs tedbirleri dikkat çekiyor.

Bu noktada geçtiğimiz günlerde otobüs ve dolmuş gibi toplu taşıma araçlarında maske takmak zorunlu hale getirilmiş, bu araçların maksimum %50 doluluk oranıyla gitmesine karar verilmişti. Yayınlanan yeni ye göre, bu lara yaz ayları bca devam edilecek ve bu kriterlerin kullanımına ilişkin lar, titizlikle takip edilecek.

Yayınlanan de koronavirüs tedbirleri dışında diğer maddelere de yer verildi. Buna göre şehirler arası yollarda denetimlerinin daha etkili olması için polis ve jand  birimlerinden k ekipler oluşturulacak. Ayrıca kazaların yoğun güzergahlarda  ekipleri de görünür olacak.

Yaz aylarında denetimleri sıklaştırılacak:

Yaz Mevsimi Trafik Kuralları

İçişleri Bakanlığı, tatil sezonunun en yoğun olarak geçirildiği temmuz ve ağustos aylarında olası kaza risklerinin en aza indirilmesi için denetimlerinin artırılacağını ve bu kontrollerde emniyet kemeri denetimine önem verileceğini söylüyor.

de, bu süreç bca mevsimlik tarım işçilerini taşıyan karayolu araçlarının, 24.00-06.00 saatleri arasında şehirler arası yolculuk yapmasına müsaade edilmeyeceğine dair bir madde yer alıyor. Buna ek olarak karayolu üzerinde tarımsal zirai araçların, traktörler, biçerdöverlerin uygunsuz olarak te seyretmelerine izin verilmeyeceği de de belirtiliyor.

de, 1 Haziran-1 Ekim tarihleri arasını kapsayan süreçte uygulanacak diğer önlemler şu şekilde sıralandı:

  • Hız kontrolleri başta olmak üzere emniyet kemeri takma, cep u kullanmama, yaya geçitlerinde yayalara yol verme, şerit kullanma, hatalı dönüşler gibi kural, yasaklama ve kısıtlamalara yönelik etkin, yoğun ve sürdürülebilir denetimlerine ağırlık verilecek.
  • Denetimlerde sosyal mesafeye dikkat edilecek.
  • Şehir içi ve şehir dışı ulaşımda toplu taşıma araçlarına/otobüslere getirilen %50 doluluk kriteri ve maske kullanımına ilişkin lar titizlikle takip edilecek.
  • Polis ve jand birimlerinin yer alacağı ihtiyari olarak kurulacak ‘K Ekipler’ aracılığıyla çok sayıda taşıt ve sürücünün denetlenmesi hedeflenecek.
  • ekiplerinin, özellikle kazaların yoğun olduğu güzergâhlarda ‘Algılanan Yakalanma Riski Duygusu’nun geliştirilmesine yönelik olarak görünür olmaları sağlanacak.
  • yoğunluğunun arttığı zamanlarda helikopter, drone ve İHA türü hava taşıtlarından düzenleme ve denetleme faaliyetlerinde yararlanılacak.
  • Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde; karayolu üzerinde tarımsal zirai araçların, traktörlerin, biçerdöverlerin vb. uygunsuz olarak te seyretmelerine izin verilmeyecek.
  • Tarım işçilerinin yolculuklarının daha güvenli yapılabilmesi amacıyla, göç alan ve veren yerler arasında denetimlerinin artırılacak.
Etiketler

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın