Bilim Teknoloji

Kara delik hakkında 5 bilgi videosu

nedir?

 için kısa bir tanım yapmak gerekirse şunlar söylenebilir: ler, uzayda bulunan ve ışığın dahi kaçamadığı inanılmaz güçlü çekim gücüne sahip olan kozmik gök cismi olarak landırılıyor. Hatta konu hakkında yıllarını harcamış olan Einstein’ın genel görelilik kuramı da tam olarak bunu karşılıyor. Einstein’ın da teorileri göz önüne alınarak ler hiç ışık yaymadığı için ”kara” olarak adlandırılıyor.

Bilim insanları için bile oldukça kşık olan ler gerçekten de uzayın derinliklerindeki en gizemli şey olarak gösteriliyor. Geçen yıl ilk kez kara deliğin fotoğrafı paylaşılmış ve bu konu birçok insanın merak ettiği konular arasına girmişti. İşte konunun daha iyi anlaşılması için hazırlanan ları sizler için derledik, keyifli seyirler.

What if you Were Sent to a BLACK HOLE?/Bir kara deliğe gidersen ne olur?

Çocuklardan yetişkinlere kavramını anlatan bu mini da Arnold adlı bir karakter bulunuyor. Bu karakterin uzayda bir ile karşılaşırsa başına nelerin geleceği cevaplandırırken, aslında bu devasa deliğin tam olarak etrafındaki nesneleri nasıl yuttuğunu gözler önüne seriyor.

da üzerinde durulan teorisi ise: Hawking radyasyonu. Bu radyasyon olay ufkunun yakınındaki kuantum etkileri nedeniyle ler tarafından salındığı tahmin edilen kara cisim radyasyonu olarak biliniyor.

Kanal halihazırda Arnold karakteri üzerinden hayatımızdaki olayları açıklıyor. Uzay serisi için hazırlanan bir kara deliğe gidersen ne olur? su bu soruyu 1 dakika 28 saniyede anlatıyor. esprili ve anlaşılır bir dil ile lerin nasıl etrafındaki cisimleri yuttuğunu anlatıyor. toplamda yaklaşık olarak 9 milyon 644 kişi tarafından izlenmiş durumda.

Enter The Blackhole in 360 – Space Engine/ leri 360 şekilde görün

14 Mayıs 2016 tarihinde yüklenmiş. leri 360 derece görmeyi sağlayan bu etkileşimli olmasıyla dikkat çekiyor.

Eğer bir etrafındaki cisimleri içine çekmeye başlarsa ne olur? Bu sorunun cevabı ise da veriliyor. Yıldızları, gök cisimlerini ve uzayda salınan maddeleri içine çeken bu deliğin gücüne hayran kalacaksınız. 4 dakika 42 saniyede size farklı bir deneyim sunuyor. Bu size tam anlamıyla bir simülasyon sunuyor ve oldukça da eğleceli vakit geçirmenizi sağlıyor.

ler Evreni Neden Silebilirler? – Bilgi Paradoksu

Öğretici anlatımı ve grafikleriyle dünya çapında birçok kişinin başvurduğu kaynaklar arasında yer alan Kurzgesagt – In a Nutshell adlı YouTube kanalı elbette bünyesine ler hakkında da bilgi ekliyor.

ler korkutucu şeylerdir, ama aynı zamanda Evren’in gerçek doğasını da bize gösterebilirler diyen kanalın 10 dakikalık bu su her şeyi daha sade bir şekilde anlatıyor.

Kendisine özgü çizim tekniği ile kavramını açıklayan eğlenceli yaklaşık 18 milyon kez izlenmiş. Hem eğlenceli hem de bilgilendirici bu için harcanmaya değer bir 10 dakika diye düşünüyoruz. Toplamda 34 dilde altyazının bulunduğu da desteği de bulunuyor.

What Happens If 1 mm Black Hole Appears On Earth?/ 1 mm’lik bir yeryüzünde görünürse ne olur?

Gerçekten de korkunç bir senaryo üzerinden lerin tehlikeli olan yönlerinden bahseden bu da bu deliğin normal yaşamlarımızı nasıl etkileyebileceğini ve Dünya ile etkileşimi üzerine odaklanıyor. 21 Nisan 2019 tarihinde YouTube’da yerini almış ve sizleri bekliyor. Sizi etkileyici uzay canlandırmaları ile karşılayan bu paylaşım elbette milyonlarca kez izlendi.

ler – Doğumdan Ölüme

Bizi yine etkileyici anlatım tarzıyla Kurzgesagt – In a Nutshell adlı kanal karşılıyor. Bu sefer karşımıza lerin doğumundan ölümüne çok daha kısa bir ile karşılıyorlar. Harika çizgilerle anlatılan bu da 44 farklı dilde altyazı desteği sunuluyor ve bu desteklenen altyazı dilleri arasında de bulunuyor.

Sizler için hakkında bilgilendiren çok etkileyici 5 listesi hazırladık. Bunların dışında birçok ile uzayın karanlık deliği hakkında bilgilenebilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın