İnceleme Oyun Blogu

Geçmişten Günümüze Call of Duty

, ilk çıktığı tarihten bu yana, kasım aylarında gözlerimizi yeni oyun gelecek umuduyla raflara çevirdiğimiz, hikayesi ve karakterleriyle içimize işlemiş bir oyun seri. Peki serisini böyle köklü yapan süreç nasıl başladı, nasıl ilerledi?

Gelin hep birlikte serisinin tarihini inceleyelim.

1.  (2003)

Oyundaki Cpt. Price, oyuncuların aşırı beğenisini toplamıştır. Oyuncular Activision’a Cpt. Price’ın yeni oyunlarda da yer alması için mektup ve e-postalar yağdırmışlardır. 2’de Captain Price tekrar kendini göstermiştir. Ancak oyunun diğer serilerinde Captain Price’ın yerini torunu olan John Price almıştır.

2. : (2004)

’nin gördüğü büyük ilgi üzerine genişleme paketi olarak piyasaya sürülmüştür. Serinin ilk oyunununun devamı niteliğindeki ’in konusu Kardeşler Takımı (Band of Brothers) filminden büyük ölçüde etkilenmiştir.

3.  2 (2005)

Serinin 2. oyunudur. Bu oyunda da Cpt. Price kendisini göstermiştir ve serinin en beğenilen oyunlarından biridir. Serinin bu oyunundaki dinamik oynanış yapısı ve gerçekçiliği çok beğenilmiştir. Oyun Rus, İngiliz ve Amerikan saflarında yer alınarak Rusya, Kuzey Afrika, ve Almanya’da geçmektedir.

4.  3 (2006)

Serinin üçüncü oyunudur. II. Dünya Savaşı’nda sadece cephesini konu alan oyundur.

5.  4: Modern Warfare (2007)

Serinin bomba etkisi yaratan oyunudur. Seride ilk defa II. Dünya Savaşı konusunun dışına çıkılıp modern savaşlar konu edilmiştir. Yaşanan olaylar hayali bir Üçüncü Dünya Savaşı’nı konu alır. Oyunda 2’deki en beğenilen komutan Captain Price görülemez ama onun yerine torunu ordudaki görevini üstlenmiştir. Oyunda Modern Warfare 2 ve 3’teki John ‘Soap’ MacTavish Çavuş olarak kontrol edilir. Ana düşman Ultranasyonalist Parti lideri Imran Zakhaev’dir. Aynı zamanda Zakhaev’in yardımıyla terör eylemleri yapan Khalad al Asad, oyundaki 2 numaralı teröristtir.

6. : (2008)

Serinin beşinci oyunudur. Yine II. Dünya Savaşı’na dönülmüştür fakat bu sefer Pasifik Cephesi de oyuna eklenmiştir. Savaşta 2 türlü ordu vardır. Ama 1942-1943-1944 yıllarının Rus cephesinde olmaması eleştiriye neden olmuştur. Bu oyundaki Viktor Reznov Ve Dimitri Petrenko : ’ta da oyuncuların karşısına çıkmıştır.

7. : Modern Warfare 2 (2009)

Serinin 6. oyunudur. Oyun  4: Modern Warfare’ın devamıdır. Oyunda bazı karakterlerin ölümü ve geri dönüşü senaryoya büyük katkı sağlamıştır.

8. : (2010)

Oyunun konusu Soğuk Savaş’tır ve çıkış tarihi ise 9 Kasım 2010’dur. Oyunun ilk önce Infinity Ward tarafından geliştirileceği sanılıyordu ama serinin 7. oyununda Treyarch başrolde oldu.

9. : Modern Warfare 3 (2011)

Oyun Birleşik Krallık, Almanya, Çek Cumhuriyeti,, Somali, ve’da geçmektedir. Aynı zamanda Modern Warfare serisinin final oyunudur.

10. : II (2012)

Oyun 2025 yılında geçmekte olup yönetilen karakter ise Alex Mason’ın oğlu David Mason’dır. ’taki Hudson 2’de de vardır ve Frank Woods ile Alex Mason da savaşa katılmaktadır. Oyunda ara sıra farklı karakterler yönetilebilmektedir.

11. : Ghosts (2013)

Oyunda’ne karşı birleşerek bir tehdit ve tehlike oluşturan The Federation adındaki Güney Amerika Devletleri ile ABD arasında geçen savaş konuyu oluşturur. ABD bu tehlikeye karşı Ghosts timiyle oyunda yer alır. Ghosts timi Elias, , , Merrick, adındaki askerlerden meydana gelmiştir.

12. : (2014)

serisinin 11. oyunudur. Oyunun hikâyesi 2054 yılında geçiyor. Ülkeler askeri ihtiyaçlarını Atlas Corporation adlı özel bir şirketten karşılıyorlar. Şirketin başında ise Jonathan Irons bulunuyor.

13. : 3 (2015)

Oyunun, senaryo bakımından serinin önceki iki oyunuyla alakası yoktur. Oyunda bir karakter, oyun boyunca oynanmaktadır. Oyun 2’den 40 yıl sonra, 2065 yılında geçer. Oyuna başlamadan önce karakteri cinsiyeti ve tipi (dış görünüşü) ayarlanır ve oyuna başlanır. Oyunun konusu, ilk bölümde bir robotun, karakterimizin bütün uzuvlarını koparması ve karakterimize biyonik uzuv takılması ile tekrar hayata dönmesidir.

14. : Infinite Warfare (2016)

 serisinin 13. oyunudur. Oyunun özel versiyonu ile birlikte gelen  4: Modern Warfare’ın Remastered versiyonu tanıtım videosu (Infinite Warfare Reveal Trialer) YouTube’da en çok dislike alan 2. video dur.

Ayrı zamanda oyunda Game of Thrones’dan (televizyon dizisi) tanıdığımız Jon Snow (Kit Harington) ve UFC şampiyonu Conor McGregor yer alıyor.

15. : WW2 (2017)

’dan (2008) beri geliştirilen (2010’larda) ilk II. Dünya Savaşı konulu oyunu ve aynı zamanda serinin 14. oyunudur. Oyun savaşın Avrupa cephelerini konu almaktadır.

16. : 4 (2018)

Call of Duty: Black Ops 4 (2018)

Efsane seri, 4 oyunu ile devam edecek!

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın