İnceleme Oyun Blogu

Geçmişten Günümüze Call of Duty

Call of Duty, ilk çıktığı tarihten bu yana, kasım aylarında gözlerimizi yeni  gelecek umuduyla raflara çevirdiğimiz, hikayesi ve karakterleriyle içimize işlemiş bir seri. Peki Call of Duty serisini böyle köklü yapan süreç nasıl başladı, nasıl ilerledi?

Gelin hep birlikte Call of Duty serisinin tarihini inceleyelim.

1. Call of Duty (2003)

daki Cpt. Price, cuların aşırı beğenisini toplamıştır. cular Activision’a Cpt. Price’ın yeni larda da yer alması için mektup ve e-postalar yağdırmışlardır. Call of Duty 2’de Captain Price tekrar kendini göstermiştir. Ancak un diğer serilerinde Captain Price’ın yerini torunu olan John Price almıştır.

2. Call of Duty: United Offensive (2004)

Call of Duty’nin gördüğü büyük ilgi üzerine genişleme paketi olarak piyasaya sürülmüştür. Serinin ilk ununun devamı niteliğindeki United Offensive’in konusu Kardeşler Takımı (Band of Brothers) filminden büyük ölçüde etkilenmiştir.

3. Call of Duty 2 (2005)

Serinin 2. udur. Bu da da Cpt. Price kendisini göstermiştir ve serinin en beğenilen larından biridir. Serinin bu undaki dinamik oynanış yapısı ve gerçekçiliği çok beğenilmiştir.  Rus, İngiliz ve n saflarında yer alınarak Rusya, Kuzey Afrika, Fransa ve’da geçmektedir.

4.  (2006)

Serinin üçüncü udur. II. Dünya Savaşı’nda sadece Fransa cephesini konu alan dur.

5. Call of Duty 4: (2007)

Serinin bomba etkisi yaratan udur. Seride ilk defa II. Dünya Savaşı konusunun dışına çıkılıp modern savaşlar konu edilmiştir. Yaşanan olaylar hayali bir Üçüncü Dünya Savaşı’nı konu alır. da Call of Duty 2’deki en beğenilen komutan Captain Price görülemez ama onun yerine torunu ordudaki görevini üstlenmiştir. da 2 ve 3’teki John ‘Soap’ MacTavish Çavuş olarak kontrol edilir. Ana düşman Ultranasyonalist Parti lideri Imran Zakhaev’dir. Aynı zamanda Zakhaev’in yardımıyla terör eylemleri yapan Khalad al Asad, daki 2 numaralı teröristtir.

6. Call of Duty: World at War (2008)

Serinin beşinci udur. Yine II. Dünya Savaşı’na dönülmüştür fakat bu sefer Pasifik Cephesi de a eklenmiştir. Savaşta 2 türlü ordu vardır. Ama 1942-1943-1944 yıllarının Rus cephesinde olmaması eleştiriye neden olmuştur. Bu daki Viktor Reznov Ve Dimitri Petrenko Call of Duty: ’ta da cuların karşısına çıkmıştır.

7. Call of Duty: 2 (2009)

Serinin 6. udur.  Call of Duty 4: ’ın devamıdır. da bazı karakterlerin ölümü ve geri dönüşü senaryoya büyük katkı sağlamıştır.

8. Call of Duty: (2010)

un konusu Soğuk Savaş’tır ve çıkış tarihi ise 9 Kasım 2010’dur. un ilk önce Infinity Ward tarafından geliştirileceği sanılıyordu ama serinin 7. unda Treyarch başrolde oldu.

9. Call of Duty: 3 (2011)

 Birleşik Krallık,, Çek Cumhuriyeti,, Somali, Sierra Leone ve Fransa’da geçmektedir. Aynı zamanda serisinin final udur.

10. Call of Duty: II (2012)

 2025 yılında geçmekte olup yönetilen karakter ise Alex Mason’ın oğlu David Mason’dır. ’taki Hudson 2’de de vardır ve Frank Woods ile Alex Mason da savaşa katılmaktadır. da ara sıra farklı karakterler yönetilebilmektedir.

11. Call of Duty: Ghosts (2013)

da’ne karşı birleşerek bir tehdit ve tehlike oluşturan The Federation adındaki Güney Devletleri ile ABD arasında geçen savaş konuyu oluşturur. ABD bu tehlikeye karşı Ghosts timiyle da yer alır. Ghosts timi Elias, Keegan, Hesh, Merrick, adındaki askerlerden meydana gelmiştir.

12. Call of Duty: Advanced Warfare (2014)

Call of Duty serisinin 11. udur. un hikâyesi 2054 yılında geçiyor. Ülkeler askeri ihtiyaçlarını Atlas Corporation adlı özel bir şirketten karşılıyorlar. Şirketin başında ise Jonathan Irons bulunuyor.

13. Call of Duty: 3 (2015)

un, senaryo bakımından serinin önceki iki uyla alakası yoktur. da bir karakter,  bca oynanmaktadır. 2’den 40 yıl sonra, 2065 yılında geçer. a başlamadan önce karakteri cinsiyeti ve tipi (dış görünüşü) ayarlanır ve a başlanır. un konusu, ilk bölümde bir robotun, karakterimizin bütün uzuvlarını kopsı ve karakterimize biyonik uzuv takılması ile tekrar hayata dönmesidir.

14. Call of Duty: Infinite Warfare (2016)

Call of Duty serisinin 13. udur. un özel versiyonu ile birlikte gelen Call of Duty 4: ’ın Remastered versiyonu tanıtım su (Infinite Warfare Reveal Trialer) YouTube’da en çok dislike alan 2. dur.

Ayrı zamanda da Game of Thrones’dan (televizyon dizisi) tanıdığımız Jon Snow (Kit Harington) ve UFC şampiyonu Conor McGregor yer alıyor.

15. Call of Duty: WW2 (2017)

World at War’dan (2008) beri geliştirilen (2010’larda) ilk II. Dünya Savaşı konulu Call of Duty u ve aynı zamanda serinin 14. udur.  savaşın Avrupa cephelerini konu almaktadır.

16. Call of Duty: 4 (2018)

Call of Duty: Black Ops 4 (2018)

Efsane seri, 4 u ile devam edecek!

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

--- /* ]]> */