İnceleme Oyun Blogu

Geçmişten Günümüze Call of Duty

Call of Duty, ilk çıktığı tarihten bu yana, kasım aylarında gözlerimizi yeni oyun gelecek umuduyla raflara çevirdiğimiz, hikayesi ve karakterleriyle içimize işlemiş bir oyun seri. Peki Call of Duty serisini böyle köklü yapan süreç nasıl başladı, nasıl ilerledi?

Gelin hep birlikte Call of Duty serisinin tarihini inceleyelim.

1. Call of Duty (2003)

Oyundaki Cpt. Price, oyuncuların aşırı beğenisini toplamıştır. Oyuncular Activision’a Cpt. Price’ın yeni oyunlarda da yer alması için mektup ve e-postalar yağdırmışlardır. ’de Captain Price tekrar kendini göstermiştir. Ancak oyunun diğer serilerinde Captain Price’ın yerini torunu olan John Price almıştır.

2. Call of Duty: (2004)

Call of Duty’nin gördüğü büyük ilgi üzerine genişleme paketi olarak piyasaya sürülmüştür. Serinin ilk oyunununun devamı niteliğindeki ’in konusu Kardeşler Takımı (Band of Brothers) filminden büyük ölçüde etkilenmiştir.

3.  (2005)

Serinin 2. oyunudur. Bu oyunda da Cpt. Price kendisini göstermiştir ve serinin en beğenilen oyunlarından biridir. Serinin bu oyunundaki dinamik oynanış yapısı ve gerçekçiliği çok beğenilmiştir. Oyun Rus, İngiliz ve Amerikan saflarında yer alınarak Rusya, Kuzey Afrika, Fransa ve Almanya’da geçmektedir.

4.  (2006)

Serinin üçüncü oyunudur. II. Dünya Savaşı’nda sadece Fransa cephesini konu alan oyundur.

5. Call of Duty 4: (2007)

Serinin bomba etkisi yaratan oyunudur. Seride ilk defa II. Dünya Savaşı konusunun dışına çıkılıp modern savaşlar konu edilmiştir. Yaşanan olaylar hayali bir Üçüncü Dünya Savaşı’nı konu alır. Oyunda ’deki en beğenilen komutan Captain Price görülemez ama onun yerine torunu ordudaki görevini üstlenmiştir. Oyunda 2 ve 3’teki John ‘Soap’ MacTavish Çavuş olarak kontrol edilir. Ana düşman Ultranasyonalist Parti lideri Imran Zakhaev’dir. Aynı zamanda Zakhaev’in yardımıyla terör eylemleri yapan Khalad al Asad, oyundaki 2 numaralı teröristtir.

6. Call of Duty: World at War (2008)

Serinin beşinci oyunudur. Yine II. Dünya Savaşı’na dönülmüştür fakat bu sefer Pasifik Cephesi de oyuna eklenmiştir. Savaşta 2 türlü ordu vardır. Ama 1942-1943-1944 yıllarının Rus cephesinde olmaması eleştiriye neden olmuştur. Bu oyundaki Viktor Reznov Ve Dimitri Petrenko Call of Duty: Black Ops’ta da oyuncuların karşısına çıkmıştır.

7. Call of Duty: 2 (2009)

Serinin 6. oyunudur. Oyun Call of Duty 4: ’ın devamıdır. Oyunda bazı karakterlerin ölümü ve geri dönüşü senaryoya büyük katkı sağlamıştır.

8. Call of Duty: Black Ops (2010)

Oyunun konusu Soğuk Savaş’tır ve çıkış tarihi ise 9 Kasım 2010’dur. Oyunun ilk önce Infinity Ward tarafından geliştirileceği sanılıyordu ama serinin 7. oyununda Treyarch başrolde oldu.

9. Call of Duty: 3 (2011)

Oyun Birleşik Krallık, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Somali, Sierra Leone ve Fransa’da geçmektedir. Aynı zamanda serisinin final oyunudur.

10. Call of Duty: Black Ops II (2012)

Oyun 2025 yılında geçmekte olup yönetilen karakter ise Alex Mason’ın oğlu David Mason’dır. Black Ops’taki Hudson Black Ops 2’de de vardır ve Frank Woods ile Alex Mason da savaşa katılmaktadır. Oyunda ara sıra farklı karakterler yönetilebilmektedir.

11. Call of Duty: Ghosts (2013)

Oyunda Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı birleşerek bir tehdit ve tehlike oluşturan The Federation adındaki Güney Amerika Devletleri ile ABD arasında geçen savaş konuyu oluşturur. ABD bu tehlikeye karşı Ghosts timiyle oyunda yer alır. Ghosts timi , Keegan, Hesh, , adındaki askerlerden meydana gelmiştir.

12. Call of Duty: (2014)

Call of Duty serisinin 11. oyunudur. Oyunun hikâyesi 2054 yılında geçiyor. Ülkeler askeri ihtiyaçlarını Atlas Corporation adlı özel bir şirketten karşılıyorlar. Şirketin başında ise Jonathan Irons bulunuyor.

13. Call of Duty: Black Ops 3 (2015)

Oyunun, senaryo bakımından serinin önceki iki oyunuyla alakası yoktur. Oyunda bir karakter, oyun boyunca oynanmaktadır. Oyun Black Ops 2’den 40 yıl sonra, 2065 yılında geçer. Oyuna başlamadan önce karakteri cinsiyeti ve tipi (dış görünüşü) ayarlanır ve oyuna başlanır. Oyunun konusu, ilk bölümde bir robotun, karakterimizin bütün uzuvlarını koparması ve karakterimize biyonik uzuv takılması ile tekrar hayata dönmesidir.

14. Call of Duty: Infinite Warfare (2016)

Call of Duty serisinin 13. oyunudur. Oyunun özel versiyonu ile birlikte gelen Call of Duty 4: ’ın Remastered versiyonu tanıtım su (Infinite Warfare Reveal Trialer) ’da en çok dislike alan 2. dur.

Ayrı zamanda oyunda Game of Thrones’dan (televizyon dizisi) tanıdığımız Jon Snow (Kit Harington) ve UFC şampiyonu Conor McGregor yer alıyor.

15. Call of Duty: WW2 (2017)

World at War’dan (2008) beri geliştirilen (2010’larda) ilk II. Dünya Savaşı konulu Call of Duty oyunu ve aynı zamanda serinin 14. oyunudur. Oyun savaşın Avrupa cephelerini konu almaktadır.

16. Call of Duty: (2018)

Call of Duty: Black Ops 4 (2018)

Efsane seri, oyunu ile devam edecek!

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın