Bilgisayar İnceleme

Dünya’nın En Etkileyici 10 Süper Bilgisayarı

Her geçen gün bulut teknolojileri, siber güvenlik ve yazılım işlemleri daha da önem kazanmaya devam ediyor. Durum böyle olunca da bunlar üzerine yoğunlaşmış ve hizmet sunan şirketlerin sürekli artış göstermesi olağan diyebiliriz. Ancak bunlardan bazıları var ki, hizmet sundukları lar halk arasında uzay makinesi dediğimiz cinsten. İşte bunlardan en etkileyici olanları sizler için derledik.

10. 

Bu süper , tam olarak adının karşılığını veriyor çünkü gerçekten de amacı dünyayı simule etmek. Japon hükümeti tarafından hayata geçirilen “Earth Simulator Project” şu anda aktif olarak çalışmakta ve görev olarak dünya iklimini simule ederek küresel ısınmanın olası tüm etkilerini bize rapor etmeyi üstlenmiş durumda. Ayrıca bu süper , 2002-2004 yılları arasında dünyanın en hızlı süper ı olma niteliğine sahip. Bu da kendinden önceki en hızlı süper olan ASCI White’tan 5 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

9.

Amerika’nın New Mexico eyaletinde üretilmiş olan , 25 Mayıs 2008 tarihinden beri aktif halde çalışmakta. tarafından üretilen süper , 560 metrekare gibi bir alan kaplıyor ve 296 adet servera sahip. Amerika’nın Enerji Departmanı bu süper ı nükleer ryallerin etkilerini simule etmekte kullanıyor.

8. The Cray-1

The Cray-1 isimli süper , Seymour Crazy tarafından 1975 yılında üretildi. 8 MB kapasitesinde RAM’e sahip olan süper, 100’den fazla satılarak tarihin en başarılı süper ı olma ünvanına sahip.

7. (OLCF-3)

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı tarafından üretilen ya da namıdiğer OLCF-3, çeşitli bilimsel çalışmalara hizmet etti. Şu an 27 petaflop gücü ile hala dünyanın en hızlı 4. süper ı olarak çalışmasına devam etmekte.

6.

NRCPC tarafından üretilmiş olan , şu anda dünyanın en iyi 500 süper ı listesinde yerini korumakla beraber Wuxi Ulusal Süper Merkezinde çalışır durumda. 2016 yılından 2018 Haziran tarihine kadar dünyanın en hızlı süper ı ünvanını elinde tutan , ’da bir çok projede görev aldı.

5. The Connection Machine 5

Kısaca CM-5 olarak geçen The Connection 5 isimli süper , listemizdeki en fütüristik ve havalı görünüme sahip makine diyebiliriz. Hatta izleyenler bu süper ı Jurassic Park’ta bulunan adanın kontrol odasına benzetebilir.

90’lı yıllarda Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından kullanılan süper , 2TB kapasitesinde RAM’e sahip. Fütüristik görünümü ise yalnızca havalı gözükmek için değil, ayrıca farklı amaçlar ve kullanım kolaylılkarı için de tercih edilmiş durumda.

4.

Manchester Üniversite tarafından üretilen , 1 milyondan fazla işlemciye sahip ve bir saniye içerisinde 200 trilyon işlemi aynı anda yapabiliyor. Buna dayanarak, biyolojik kullanım için dünyanın en iyi ı konumunda olduğunu söyleyebiliriz.

3. The Summit

The Summit isimli bu süper , halihazırda Haziran 2018’den beri dünyadaki en hızlı süper olarak çalışmalarına devam etmekte. Bu dai bu ın listemizin ilk üç sıralamasında bulunması için yeterli bir sebep diyebiliriz.

2. Nostrum 4

MareNostrum ismi, Barselona Süper Merkezi içerisinde bulunan ana dan gelmekte. 2017 yılından beri görev yapan MareNostrum 4, Katalonya Politeknik Üniversite’ne hizmet vermekte. Saniyede 11 bin trilyon işlemi yapabilme gücüne sahip olan süper , bir önceki sürümü olan MareNostrum 3’ten 10 kat daha güçlü durumda. Üstelik klasik süper lardan farklı olarak yüzde 30 enerji tasarrufu sağlayan yapısı da bu cihazı özel kılan yanlarından birisi.

01.

Ve sonunda geldik listemizin 1 numarasına. , dünyanın ilk süper larından biri diyebiliriz. 1964-1969 yıllarında dünyanın en gelişmiş ı ünvanına sahipken sonrasında bu ünvanı kendisinin bir üst modeli olan ’e kaptırdı.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın