Android Bilgisayar Donanım Mobil

İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

İşletim sistemi, daki tüm donanımı ve diğer yazılımları yöneten birincil yazılımdır. “İşletim sistemi” olarak da bin , ın donanımı ile arayüz oluşturur ve ların kullanabileceği hizmetler sunar.

İşletim Sistemi Ne Yapar?

Bir , her şeyi bir arada tutan bir cihazdaki temel yazılım setidir. İşletim sistemleri aygıtın donanımı ile iletişim kurar. nizden ve farelerinizden radyosuna, depolama aygıtlarına ve ekrana kadar her şeyi hallediyorlar. Başka bir deyişle, bir giriş ve çıkış aygıtlarını işler. İşletim sistemleri, aygıtlarıyla iletişim kurmak için donanım yaratıcıları tarafından yazılan aygıt sürücülerini kullanır.

İşletim sistemleri ayrıca , geliştiricilerin nde çalışan programları yazmak için kullanabilecekleri ortak sistem hizmetleri, kütüphaneler ve programlama arabirimleri (API) gibi birçok yazılım içerir .

İşletim sistemi, donanım sürücülerini ikisi arasında arabirim olarak kullanarak çalıştırdığınız lar ile donanım arasında yer alır. Örneğin, bir bir şey yazdırmak istediğinde, bu görevi ne verir. İşletim sistemi, doğru sinyalleri göndermek için yazıcının sürücülerini kullanarak talimatları yazıcıya gönderir. Yazdırılan nın, hangi yazıcıya sahip olduğunuzu önemsemesi veya nasıl çalıştığını anlaması gerekmez. İşletim sistemi ayrıntıları işler.

İşletim sistemi ayrıca çoklu görevleri yürütür ve donanım kaynaklarını birden fazla çalışan program arasında paylaştırır. İşletim sistemi hangi işlemlerin çalışacağını kontrol eder ve birden fazla işlemciye veya çekirdeğe sahip bir ınız varsa bunları farklı işlemciler arasında ayırır ve birden çok işlemin paralel çalışmasına izin verir. Ayrıca, çalışan lar arasında bellek ayırarak sistemin dahili belleğini yönetir.

İşletim sistemi, şovu çalıştıran büyük bir yazılım parçasıdır ve diğer her şeyden sorumludur. Örneğin, bu programların erişebileceği dosyaları ve diğer kaynakları da denetler.

Çoğu yazılım sı, nin çok fazla kaldırma yapmasını sağlayan işletim sistemleri için yazılmıştır. Örneğin, Minecraft’ı çalıştırdığınızda, onu bir nde çalıştırırsınız. Minecraft’ın her farklı donanım bileşeninin nasıl çalıştığını tam olarak bilmek zorunda değildir. Minecraft çeşitli işlevleri kullanır ve bunları düşük düzeyli donanım yönergelerine dönüştürür. Bu, Minecraft’ın geliştiricilerini – ve bir nde çalışan diğer tüm programları – çok fazla sorundan kurtarır.

Mobil İşletim Sistemleri

lar” işletim sistemlerini çalıştırdığımızı söylediğimizde, sadece geleneksel masaüstü ları ve dizüstü ları kastetmiyoruz. Akıllı unuz, tabletler, akıllı TV’ler, konsolları, akıllı saatler ve yönlendiriciler gibi bir dır. Bir Amazon Echo veya Ana çalıştıran bir cihazıdır.

 

mobil işletim sistemi

Bin masaüstü işletim sistemleri arasında Windows, Apple macOS, ’ın Chrome OS ve Linux bulunur. Baskın akıllı işletim sistemleri Apple’ın iOS ve ’ın Android’i.

yönlendiriciniz gibi diğer aygıtlar “tümleşik işletim sistemleri” çalıştırabilir. Bunlar, tipik olarak tek bir görev için tasarlanmış, örneğin bir yönlendirici çalıştırmak, GPS sağlamak gibi, tipik bir nden daha az işlevi olan özel işletim sistemleridir. navigasyon veya ATM işletimi.

İşletim Sistemleri Biter ve Programlar Nereden Başlar?

İşletim sistemleri ayrıca, insanların cihazla arabirim oluşturmasına olanak tanıyan bir kullanıcı arayüzü de dahil olmak üzere başka yazılımlar da içerir. Bu, bir PC’de bir masaüstü arayüzü, bir da dokunmatik ekran arayüzü veya bir dijital yardımcı cihazda bir ses arayüzü olabilir.

Bir , birçok farklı ve işlemden oluşan büyük bir yazılım parçasıdır. Bir ile bir program arasındaki çizgi bazen biraz bulanık olabilir. Bir nin kesin ve resmi bir tanımı yoktur.

Örneğin, Windows’da, Dosya Gezgini (veya Windows Gezgini) sı hem Windows nin önemli bir parçasıdır – hatta masaüstü arayüzünüzü çizmeyi bile yönetir hem de o nde çalışan bir dır.

İşletim Sisteminin Çekirdeği

Düşük düzeyde, “çekirdek” nizin kalbindeki temel programıdır. Bu tek program, niz başlatıldığında yüklenen ilk şeylerden biridir. Bellek ayırmayı, yazılım işlevlerini ınızın CPU’suna yönelik talimatlara dönüştürmeyi ve donanım aygıtlarından gelen girdi ve çıktıları ele almayı ele alır. Çekirdek, daki diğer yazılımlar tarafından kurcalanmasını önlemek için genellikle yalıtılmış bir alanda çalıştırılır. İşletim sistemi çekirdeği çok önemlidir, ancak nin yalnızca bir parçasıdır.

Buradaki çizgiler de biraz bulanık olabilir. Örneğin, Linux sadece bir çekirdek. Ancak, Linux hala olarak adlandırılmaktadır. Android olarak da bilinir ve Linux çekirdeği etrafında inşa edilmiştir . gibi Linux dağıtımları Linux çekirdeğini alır ve çevresine ek yazılım ekler . Bunlara işletim sistemleri de denir.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın