Bilgisayar

En İyi Format Dönüştürme Yöntemleri

Bu yazımda ses(mp3), (mp4,wma,avi vb.) ve dokümanlar(Word, Pdf vb.) için yöntemlerinden bahsedeceğim. Kimi zaman sunumlara eklerken, kimi zaman sevdiğimiz bir şarkı sunu mp3’e dönüştürürken bu yöntemlere ihtiyaç duyuyoruz. Bunun için iki farklı yöntem var.

  1. Çevrimiçi(on) hizmetlerini kullanmak. Eğer sürekli dönüştürme işlemi yapmıyorsanız, arada bir lazım oluyorsa en iyisi çevrimiçi(on) hizmetleri kullanmaktır. Boşuna program yüklemeye gerek yok. Ancak on çeviri hizmetleri daha yavaştır. Önce dosyayı upload eder, ardından da dönüştürme işlemini yapar. Son olarak da siz indirirsiniz ve kullanıma hazır… Ayrıca on dönüştürme hizmetlerinin genelde bir üst limiti olur. Mesela 100 mb’ın üzerinde dosya yüklemeyi yasaklayabilir. Eğer büyük boyutlu bir dosyanız varsa:
  2. programlarını kullanmalısınız. Bunu da sürekli bu işlemi uyguluyorsanız veya dosya boyutu yüksekse tavsiye ederim. Çünkü internet üzerinden daha yavaş olur. Büyük boyutlu dosyaların dönüştürme işlemi de oldukça rahat olur. Hızı ise ınızın hızına göre değişir.

Çevrimiçi(On)

Bunun için On-Convert.com rahatlıkla işinizi görür diye düşünüyorum. Çünkü her türlü dosya tipini(ses,,doküman vb.) değiştirebiliyor ve çok çeşitli özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Örneğin nun belirli bir bölümünü kesebilirsiniz. Ayrıca çözünürlüğü kullanacağınız cihaza göre ayarlamak da mümkün. Şu ayar da hoşuma gitti, la çektiğiniz bir olsun elinizde.  Bunun formatını dönüştürürken 90 derece döndürme işlemi de yapabiliyorsunuz. Genelde yatay çektiysek yu döndürmek gerekiyor. Görselde 3GP formatı için dönüştürme ayarları gösteriliyor. Web sitesine bu adresten ulaşabilirsiniz.

Program ile

Bunun için kesinlikle Format Factory derim. Neredeyse desteklemediği format yok. Dediğim gibi büyük dosyalarınız için en iyi araç bu. 3 GB’lık bir yu on dönüştürme ile yapamazsınız. Bu programda çok daha fazla ayar bulunmakta, adı üstünde format fabrikası. Aşağıdaki görselde bir mts uzantılı dosyanın mp4’e çevirme işlemi yapılmakta. Programı bu adresten indirebilirsiniz.

Format Factory

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın