Manşet Yaşam

Dünyayı Değiştiren İcatlar!

Antik çağlarda bulunan ilk aletlerden günümüzde kullanılan internet ve uzay mekiklerine kadar herşey insanların ne kadar meraklı olduğunun bir kanıtı. Biz de sizler için dünyada yeni bir çığır açan icatları bu içeriğimizde listeledik.

!

Dünyayı değiştiren bu icatların nasıl bulunduğunu okuduğunuzda oldukça şaşırabiliriniz. Her biri yüzlerce yıl önce bir takım mucitler tarafından düşünülmüş ve gerçekleştirilmiştir. Her yeni icadın altında aslında ilkellik yatıyor. Ta ki yeni bir mucit gelip bu sorunu çözene değin. Bu nedenden dolayı bir çok icat ilk yapanın değil aksine onu geliştirip başarılı kılanın adıyla bilinmekte. Biz dünyayı değiştiren buluşları araştırıp bu içeriğimizde derledik.

Hadi hep birlikte bunlara bir göz atalım.


1. Tekerlek

İnsanoğlu tekerlek icat edilene kadar göç konusunda büyük zorluk çekmiştir. Tekerlek ulaşım için olduğu kadar, tarım ve ticarette de çok önemli sorunlara derman olmuştur. Günümüzde tekerlekler veya çarklar bir çok teknolojinin temelini oluşturuyor.

tekerlek-002.jpg


2.

Motorların atası sayılan içten yanmalı motor, yüksek sıcaklıktaki yakıtın piston içinde yakılmasıyla hareketi sağlar. Bu kimyasal enerjinin mekanik enerjiye çevrilmesini sağlayan motorların yerini şimdi modern motorlar almıştır. Uçaktan arabalara kadar bir çok yerde bu motorlar kullanılmaktadır.

icten-yanmali-motor.jpg


3. Penisilin

Tarihin en ünlü icatlarından olan penisilin, İskoç bilim adamı  tarafından bulundu. Bu icat sayesinde milyonlarca insanın hayatını kurtulmuştur. Görselde gördüğünüz resim ise penisilinin seri üretime geçildikten sonra yayınlanan ilk reklamıdır.

ilk-icat.jpg


4.

O zamanlar bir çok mucidin üstünde çalışmalar yaptığı un patentini ilk kez Alexander Graham Bell 1876 yılında almıştır. Tabiki Graham Bell’in yaptığı la günümüzdeki un çok bir alakası yok. Teknolojinin gelişmesiyle yenilenen akıllı lar artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası.

telefonun-icadi.jpg


5. İnternet

Dünyadaki tüm insanların mili saniyelerle iletişimini sağlayan internet, 1960 yılında bir mühendisi tarafından icat edilmiştir. Bu icat Amerikan Savunma Sanayii için geliştirilmiştir. Bu icat dünya çapında Amerikan İstihbarat Teşkilatı CIA’in yayılması ve genişlemesini sağlamıştır.

4internet2.jpg


6.  

Eski yunanlılar, milattan önce 6. yüzyılda mıknatısı zaten biliyordu. Fakat anlamının farkında bile değillerdi. Ünlü felsefeci  (M.Ö. 640 – 546) mıknatıs taşında bir ruhun olduğu, bu nedenle çekme ve itme özelliklerinin bulunduğunu düşünmüştü. Ancak manyetik alanın farkına varamamıştı. Mıknatıs üzerindeki kuzeye yönelme özelliği ise ilk defa 1. yüzyılda Çinli denizciler tarafından keşfedilmiştir. Bu aşamadan sonra birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

pusula.jpg


7. Ampul

Hepimizin bildiği üzere ampulü Thomas Edison buldu. Peki nasıl buldu? Elektriğin bir şekilde ampulü aydınlatmak için kullanılmasını ön görmüş ve çalışmalarını sürekli olarak sürdürmüştür. Kömürleştirilmiş unsurların iplik ha getirilerek havası boşaltılmış ampulün içine yerleştirilmesi sonucu ışığı meydana getirmiştir. Edison’un bu fikri sayesinde elektrik verilen ampuller sonunda yanmaya başlamıştır.

ampulun-icadi.jpg


8.

ilk kez  tarafından icat edilmiş olup, kullanımı ilk kez Uzak Doğu’da başlamıştır. Hollanda cılık merkezi kabul edilip büyük gelişmeler sağlanmıştır. O dönem tahta kalıplarla baskılar yapılmıştır.

ilk-matbaa.jpeg


9. Mikro İşlemci

Entegre devrelerin küçük boyutlarının programlanabilir ların gücüyle birleştirilmesi mükemmel bir fikirdi. , çok sayıda farklı şeyi yapabilecek tek bir entegre devre yapmaya karar verdi. Mühendis arkadaşlarının da kendisine katılmasıyla birlikte bunları tek bir silikon çipinin içine entegre etmeyi başardı.

mikro-islemci.jpg


10. Kamera

Kamerayı bir kişinin icat ettiğini söylemek doğu olmaz. Değişik kişilerin uzun yıllar çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır.

kamera-008.jpg

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın