Oyun Blogu

En ilginç 5 strateji oyunu

strateji oyunları, steam

Prison Architect

Geldik listenin en ilginç una. Strateji u denince genelde aklımıza şehir kurma, ülke fethetme, kaynakları yönetme gibi klasik senaryolar gelir. Prison Architect ise benzerlerinden çok farklı bir fikirden yola çıkıyor.Her ne kadar strateji tutkunlarının ezbere bildiği lardan biri olsa da, bu listeye eklememek olmazdı.

Adı üstünde, da hapishane inşa ediyorsunuz. Ama tek yaptığınız hapishane inşa edip durmak değil. İnşa ettiğiniz cezaevini yönetmeniz gerekiyor. Suçluların izolasyonunu sağlamak ve isyan etmemeleri için ihtiyaçlarını da gidermeyi de unutmamanız lazım.

un temeli güvenlik üzerine kurulu. Hapishanenin iyi bir izolasyon sağlaması ve kaçılması zor bir yapıda inşa edilmesi lazım. Diğer taraftan kantin, havalandırma, revir ve tabii ki tuvalet ihtiyaçları da karşılanmalı.

un mekaniğini çözüp, düzeninizi kurduktan sonra, kendi kendine makine gibi işleyen bir hapishane yaratmanız mümkün. Grafik açısından RimWorld’a benzeyen , insanı kendine çeken ve başından kalkamayacağınız bir bağımlılık yapıyor. Ancak da sadece üsten bakmanın dışında, hapishane içine de girmeniz mümkün.

Bu arada, un en dikkat çekici özelliği mahkum olarak da bu u oynayabilmeniz. Kaçış modunda hapishaneden kaçmanın farklı yollarını arıyorsunuz.

Çatışarak, tünel kazarak ya da anahtarları çalarak, yolunu bulmak size kalmış. un  fiyatı 50 TL, hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Evde kaldığımız bu günlerde keyifli zaman geçirmeniz için en ilginç strateji ları listesiyle karşınıza çıktık. Peki sizin listeniz nasıl olurdu? Önerilerinizi yorumlara bırakabilirsiniz.

strateji oyunları, steam

RimWorld

RimWorld için listenin en ilginç larından biri dersek yanılmış olmayız. Strateji, simülasyon ve hayatta kalma temalarını bir arada bulunduran illgi çekici bir temayla karşımıza çıkıyor.

in Space tarzı bir si olan da, uzak bir dünyada gemi enkazından sağ kalan üç koloniciyle a başlıyorsunuz. Amacınız, koloniyi geliştirmek, hayatta tutmak ve uzay gemisi inşa ederek bulunduğunuz gezegenden kaçmak.

Ama bu o kadar da basit değil. Düştüğünüz gezegende başka toplumlarda yaşıyor. Sizin sınırlı imkanlarla koloniyi büyütmeniz ve hayatta kalmanız gerekiyor. Kaynakları doğru kullanmak, diğer kolonilerle doğru ilişkiler kurmak önemli.

Biraz retro lara karşı ilginiz varsa ve strateji larında gerçekçi grafikler aramıyorsanız, RimWorld’un zorlayıcı dünyasına adım atabilirsiniz.

un ilk başları gerçekten de zorlayıcı. İlk başlarda doğru bir strateji kurmalı ve şehrinizi buna göre yönetmelisiniz. Bu arada kolonicileriniz iyi bir yapay zeka ile yönetiliyor. Yani sizin emirlerinizi yerine getiren kuklalar yok karşınızda.

Yani bütün kolonicileri, her yaptığınızla mutlu etmeniz mümkün değil. Aldığınız her karar, inşa ettiğiniz her bina birilerini kızdırıp, birilerini mutlu edebilir.

Koloniye katacağınız yeni insanları seçerken özelliklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Kötü özellikleri karakterleri, koloniye katmamaya özen göstermelisiniz.

RimWorld araştırma yapmak, kervan oluşturup ticareti geliştirmek gibi çok dallı ve geniş bir stratejik . da bir temel var aslında siz o yi kendiniz geliştirip, senaryosunu kendiniz yazıyorsunuz.

Bu geniş dünya tek culu ve Türkçe dil desteği de bulunuyor.  üzerinde 57 TL olan buradan satın alabilirsiniz.

strateji oyunları, steam

Northgard

Vikingler‘e merakınız var ve strateji larını da seviyorsanız Northgard size göre olabilir. Aslında bu u bu kadar basit tanımlamak biraz haksızlık. İskandinav mitolojisinden öğeler olan, şehir kurduğunuz ve geliştirdiğiniz, savaşlara girdiğiniz ilginç bir var karşımızda.

Vikingler, sürekli olarak yeni yerleşim yerleri bulmaya ve buranın zenginliklerini elde etmeleriyle tarihte nam salmışlar. da, Northgard adında yeni bir yerleşim bulan Viking klanları kendi aralarında mücadeleye girişiyorlar. Bu zengin topraklarda hayatta kalmak ve güçlenmek için doğru kararları vermeniz gerekiyor.

Öncelikle un başında 6 klandan birini seçmeniz gerekiyor. Northgard’da daha sonradan eklenen 5 klan daha bulunuyor ancak bunun için klan peketlerini de satın almanız lazım. da hangi klanı seçtiğiniz çok önemli. Her klanın kendine has özellikleri var. Bu özelliklere göre strateji kurmalı ve ilerlemelisiniz.

Bu arada Northgard, modu da olan, zombi atakları, kurt atakları gibi farklı sürprizleri olan bir . Tüm bu zorluklarla mücadele edip, klanızın üyelerine farklı görevler verip, Vikingler‘in en güçlü klanı olmak elinizde. Her strateji u gibi günlerinizi harcadıktan sonra karşılığını alabileceğiniz bir  Northgard.

un on seçeneği de bulunuyor ve doğrusu çok culu lardan hoşlanmıyorsanız bile sizi kendine çekebilir. Şu an için indirimde olan yüzde elli indirimle 25 TL fiyat etiketine sahip buradan indirebilirsiniz. Klan paketiyle birlikte ise  yüzde 10 daha indirim yaparak toplamda 47.71 TL gibi bir fiyat karşınıza çıkarıyor. Bu arada indirim yarın sona eriyor, hatırlatalım.

strateji oyunları, steam

Hearts of Iron IV

İlginç ve de detaylı bir strateji u arıyorsanız, Hearts of Iron IV çok iyi bir seçenek. İkinci dünya savaşında geçen , bu konuda yapılmış en ilginç strateji u. Total War ile Civilization karışımı hatta belki de ikisinden de daha karmaşık bir zekası var karşımızda.

size 1936 ve 1939 tarihleri arasında bir seçim veriyor ve dünyada yer alan her ülkeyi seçebiliyorsunuz. Eğer 1936 yılını seçerseniz, ülkeye göre savaşa ya da savaş ortamına hazırlanıyorsunuz. Seçiminiz 1939 olursa, kendinizi ikinci dünya savaşının tam ortasında buluyorsunuz. Bu un ilginç bir kurgusu var.

da geçerli olan akçe para değil, elinizde olan hammadde miktarı. da temel olarak petrol, plastik, alüminyum, krom, çelik ve tungsten olmak üzere 6 kaynak bulunuyor. Tabii ki başka kaynaklarda var ancak, bu temel strateji kaynaklar sizi savaş ekonomisi anlamında zengin hale getiriyor.

u ilk öğrenenlerin, Avrupa ülkeleri, ABD gibi güçlü devletleri seçmesi öneriliyor. Çünkü da mesela ’yi seçtiğiniz zaman, ağır sanayisi olmayan bir ülke karşınıza çıkıyor. Kısacası Hearts of Iron belirli ülkeler hariç bir çok ülkenin zayıf kaldığı bir .

u öğrenmek, stratejisine hakim olmak için çok zaman harcamanız gerekiyor. un dezavantajı ise Türkçe dil desteğinin olmaması. Ancak bazı eklentilerle Türkçe dil desteği eklemek mümkün.

Zor bir mekaniği olan sabır isteyen bu un, strateji ları arasında pek bir örneği yok desek yeridir.  un  fiyatı 59 TL. Eğer bu büyük dünyada kaybolmak isterseniz, buradan indirebilirsiniz.

Frostpunk

Eğer biraz da olsa Mad Max türü, insanlığın kendini yok etme sınırına geldiği gelecek tasvirlerine merakınız varsa Frostpunk tam size göre. Dizelpunk ve punk karışımı bir dünyada geçen strateji unda dünyada son kalan şehrini bir arada tutmak ve yeniden hayat vermek sizin elinizde.

Hayatta tutmak derken abartmıyoruz, son kalan şehiri büyütüp refaha ulaştırmaktan çok daha büyük bir önceliğiniz var. Son kalan bu şehri hayatta tutmak. Kaynaklarınız sınırlı ve bütün toplumu hayatta tutmak adına birilerini feda etmeniz gerekebiliyor.

un si, diğer strateji larından ayrılmasını sağlıyor. Bildiğiniz gibi büyük strateji larının genelde si olmaz. Bir uygarlık seçer, avantajları ve dezavantajları üzerine bir strateji kurarsınız.

strateji oyunları, steam

Frostpunk ise donmuş dünyada hayatta kalan son insanların kurduğu son şehri New London’ı hayatta tutmak gibi bir amacınız var. Buhar gücü için kömüre ihtiyacınız var. Bir taraftan şehire güç vermeli bir taraftan da insanların -70 dercelere kadar düşen soğukta ölmesini engellemeniz lazım.

Şehiri yenilemek, sınırlı kaynakları iyi kullanmak ve yeni kaynaklar bulup verimli kullanmak gibi, strateji severleri bilgisayar başından kaldırmayacak bir . un Türkçe desteği olduğunu da hatırlatalım.

un  indirimi var 28 Nisan’da bu indirim sona eriyor.  üzerinden yüzde 60 indirimle 20 TL fiyatına düşen Frostpunk unu buradan indirebilirsiniz.

Dizelpunk ve punk nedir?

Bu kavramlara aşina olmayanlar için kısaca açıklayalım. punk, buhar gücünü temel alan ancak daha çok 19. yy teması üzerine inşa edilmiş, alternatif bir gelecek. Dizelpunk ise benzinin başrol oynadığı, ancak daha çok yokluğu üzerine inşa edilen bir distopik dünya.

Frostpunkdizelpunk benzeri bir distopya ile punk temelli bir şehir kurgusu yaratmış. Gerçekten de bu türlere ilgisi olanlar için çok ilginç bir . İlginiz olmadığını düşünüyorsanız bile da sizi içine çekecek bir atmosfer var.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın