Windows 10 Format Atma Tüm Aşamalar | Rehber

, PC’ler için en iyi bin işletim sistemidir ve çoğu bilgisayarlarına ve cihazlarına yüklemek ister. Bunu yapmanın bir yolu, Windows 7 veya .1’den yükseltmektir. Başka bir yol, kurulumlu bir DVD, bir USB flash sürücü veya kurulumla birlikte bir ISO dosyası kullanmaktır. Bu kılavuzda, aşağıdaki kurulum ortamlarını kullanarak bilgisayarınızda veya cihazınızda nasıl temiz bir kurulumu yapacağınızı gösteririz: DVD, ISO dosyası veya USB bellek çubuğu. Başlayalım:

NOT: Bu kılavuz, bu öğretici oluşturulduğunda ’un en son sürümü olan  Kasım 2019 leştirmesi’ne dayanmaktadır .

’u yüklemeye başlamadan önce bunu okuyun:

’u yüklemeden önce , Microsoft’un web sitesindeki Windows 10 Teknik Özellikleri’ni okuyun ve sistem gereksinimlerini gözden geçirin.  aşağıdakileri gerektirir:

  • Yongadaki İşlemci veya Sistem (SoC) : 1 GHz veya daha hızlı, tek çekirdekli veya çok çekirdekli, Windows 10 ile uyumlu
  • RAM: 32 bit sürüm için minimum 1 gigabayt (GB) veya 64 bit sürüm için 2 GB
  • Boş sabit disk alanı: Hem 32 bit sürüm hem de 64 bit sürüm için 32 GB veya daha fazla. En iyi deneyim için 60 GB veya daha fazla kullanmak daha iyidir.
  • Ekran kartı: Microsoft DirectX 9 uyumlu ekran kartı
  • Minimum 800 x 600 piksel çözünürlüğe sahip ekran

Yüklemeye başlamadan önce, bir tane olmadan yükleyebilseniz bile, için ürün anahtarına sahip olmalısınız. Ancak, ’u etkinleştirip ürün anahtarını sağlamayana kadar tam olarak kullanamazsınız. Kurulum sırasında işletim sistemini etkinleştirmek daha basit bir işlemdir. Ayrıca çalışan bir internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı öneriyoruz .

için ISO kurulum görüntü dosyasına ihtiyacınız varsa,  kurulum medyası oluşturmak için Medya Oluşturma Aracını Kullanma bölümünü okuyun . Ayrıca, herhangi bir Windows ve Office sürümünü indirmek için kullanabileceğiniz üçüncü taraf bir araç öneririz: ISO dosyalarını ve disk görüntülerini herhangi bir Windows ve sürümüyle indirin (% 100 yasal) .

’u sanal bir makinede çalıştırmak istiyorsanız, test ettiğimiz ve ’u çalıştırabildiğimiz en iyi sanallaştırma uygulamaları VirtualBox, VMware Player, VMware Player Pro, Hyper-V ve VMware Workstation’dur. VMware Player, Hyper-V ve VirtualBox bu listedeki ücretsiz ürünlerdir. ’u sanal bir makineye yüklemek istiyorsanız , sanal makineyi başlatmadan önce ISO kurulum dosyasını bağlamanız gerekir . Tercih ettiğiniz sanallaştırma ürününde nasıl sanal makine oluşturacağınızı bildiğinizden emin olun.

nasıl kurulur

Kurulum DVD’sini, USB flash sürücüyü veya kurulum dosyalarını içeren ISO dosyasını kullanarak bilgisayarınızı veya sanal makinenizi önyükleyin. Başlatma işleminden hemen sonra, ekranda devam etmek için herhangi bir tuşa basmanız gerektiğini belirten hızlı bir mesaj görürsünüz. Klavyenizdeki herhangi bir tuşa bastığınızda kurulum sihirbazı gösterilir.

Gerekli dosyalar kopyalandıktan sonra, Kurulumu hangi dili, saati ve para birimi biçimini ve klavye giriş ayarlarını kullanmak istediğinizi sorar. Tercih ettiğiniz seçimleri yapın ve İleri düğmesine basın .

Windows 10 yüklemesi için dili, saati, para birimini ve klavyeyi seçme
yüklemesi için dili, saati, para birimini ve klavyeyi seçme

Yüklemeyi başlatmak için Şimdi yükle’ye tıklayın veya dokunun .

Windows 10 kurulumunu başlatma
kurulumunu başlatma

Kurulumun başlaması birkaç saniye alır ve için ürün anahtarını girmenizi ister. Bunu yazın ve İleri’ye basın . ’u yeniden yüklüyorsanız, ürün anahtarınız olmadığını tıklatın veya kopyanız daha sonra otomatik olarak etkinleştirilir.  Ürün anahtarım yok” u tıklayarak ürün anahtarı sağlamadan temiz bir yükleme de yapabilirsiniz .

Windows 10'u etkinleştirmek için ürün anahtarını girme
’u etkinleştirmek için ürün anahtarını girme

Bunu yaptıktan sonra, yüklemek istediğiniz sürümünü seçmelisiniz: Home’dan Education’a, Pro’ya kadar.

Yüklenebilecek Windows 10 sürümleri ve sürümleri listesi
Yüklenebilecek sürümleri ve sürümleri listesi

Lisans koşulları gösterilir. “Lisans koşullarını kabul ediyorum” u ve ardından İleri’yi tıklayın veya dokunun .

Windows 10 için lisans koşulları
için lisans koşulları

Gerçekleştirmek istediğiniz kurulum türü istenir. ’u sıfırdan yüklerken “Özel: Yalnızca Windows’u yükle (gelişmiş)” seçeneğine tıklayın veya dokunun .

Özel bir Windows 10 yüklemesi yapmayı seçme
Özel bir yüklemesi yapmayı seçme

Şimdi Windows’u nereye yüklemek istediğinizi seçmeniz isteniyor.  için kullanmak istediğiniz sürücüyü veya bölümü seçin ve İleri’ye basın .

Bölümlerinizi belirli bir şekilde yapılandırmanız gerekiyorsa, İleri’yi tıklamadan önce yeni bölümler oluşturmak, eskilerini silmek, biçimlendirmek vb. İçin kullanılabilecek araçları kullanmaktan çekinmeyin .

Windows 10'un nereye yükleneceğini seçme
’un nereye yükleneceğini seçme

Kurulum, gerekli tüm dosyaları kopyalamak için birkaç dakika alır ve ardından işletim sistemini yükler. Ayrıca, internete bağlanabileceğini algılarsa lemeleri de yükler.

Windows 10 Kurulumu
Kurulumu

Yükleme tamamlandıktan sonra, kurulumu ilk kez yapılandırma komut dosyalarını çalıştırmak için en az bir kez otomatik olarak yeniden başlatılır. Sürecin bitmesi için sabırla beklemeniz gerekir. Aşağıdaki istemi görürseniz, Şimdi yeniden başlat’a basarak beklemeyi atlayabilirsiniz .

Windows 10 kurulumunun devam etmek için bilgisayarı yeniden başlatması gerekiyor
kurulumunun devam etmek için bilgisayarı yeniden başlatması gerekiyor

Bekleme işlemi sırasında, size faaliyetlerinin durumunu gösterir, böylece yüklemenin ilerleyip ilerlemediğini bilirsiniz.

kurulumunuzu özelleştirme

Yeniden başlatmalar bittikten sonra, yaşadığınız bölgeyi seçmenizi ister. Listeden seçin ve ardından Evet öğesine tıklayın veya dokunun .

Yaşadığınız bölgeyi seçme
Yaşadığınız bölgeyi seçme

Ardından, kullanmak istediğiniz klavye düzenini seçin.

Tercih ettiğiniz klavye düzenini seçme
Tercih ettiğiniz klavye düzenini seçme

İkincil klavye düzeni kullanmanız gerekiyorsa, bir sonraki adımda ikinci bir klavye düzeni ekleyebilirsiniz. Aksi takdirde, Atla’yı seçin .

Ek klavye düzenleri eklenip eklenmeyeceğini seçme
Ek klavye düzenleri eklenip eklenmeyeceğini seçme

Çalışan bir internet bağlantınız varsa, kullanılabilir leme olup olmadığını kontrol eder. Varsa, bu adım sırasında indirir ve yükler.

Windows 10 mevcut en son güncellemeleri yükler
mevcut en son lemeleri yükler

cihazınızın sahipliğini onaylamanız istenir. Sahibi sizseniz ” Kişisel kullanım için ayarla ”  seçin . Cihaz bir kuruluşa aitse (örneğin, çalıştığınız şirket), ” Bir kuruluş için ayarla ” yı seçin ve oturum açmak ve kaynaklarınıza erişmek için işletme hesabınızı kullanın. Ardından İleri’ye basın .

Windows 10'u kişisel kullanım için ayarlama
’u kişisel kullanım için ayarlama

kurulumunuzda kullanıcı hesabınızı nasıl yapılandıracağınızı görmek için aşağıdaki düğmeleri kullanarak bu öğreticinin ikinci sayfasını okuyun.

’u bir Microsoft hesabıyla yapılandırma

Microsoft hesabınızla oturum açmanız istenir . Bunu yapmak istiyorsanız, kimlik bilgilerinizi girin ve Oturum aç’a tıklayın veya dokunun . Aksi takdirde, PC’nizde yerel bir hesap kullanmak istiyorsanız, bu kılavuzun bir sonraki bölümüne atlayın. Ayrıca, önceki adımda PC’yi bir kuruluş için kurmayı seçtiyseniz, ’u kuruluşunuza nasıl bağlamak istediğiniz sorulur. Her iki durumda da, Microsoft hesabı e-postanızı girin.

Bir Microsoft hesabıyla Windows 10'da oturum açma
Bir Microsoft hesabıyla ’da oturum açma

Ardından, Microsoft hesabınızın şifresini girin.

Windows 10 kurulumu Microsoft hesabınızın şifresini sorar
kurulumu Microsoft hesabınızın şifresini sorar

Eğer varsa iki adımlı doğrulama etkin Microsoft hesabı için, kimliğinizi doğrulamak için, ileri gitmeden önce bir güvenlik kodu girmeniz istenir.

Nasıl tercih ettiğinize bağlı olarak, e-posta hesabınızdaki güvenlik kodunu, telefonunuzda SMS mesajı olarak veya unuzdaki bir kimlik doğrulayıcı uygulamasından alabilirsiniz.

2 adımlı kimlik doğrulama güvenlik kodunun nasıl alınacağını seçme
2 adımlı kimlik doğrulama güvenlik kodunun nasıl alınacağını seçme

Microsoft Authenticator uygulamasını kullanarak kimliğinizi unuzdaki bir oturum açma isteğiyle onaylamayı da seçebilirsiniz .

Kimliğinizi doğrulamak için Microsoft Authenticator'ı kullanma
Kimliğinizi doğrulamak için Microsoft Authenticator’ı kullanma

Bir sonraki adımda, kurulumu sisteminize daha hızlı erişim için bir PIN oluşturmak isteyip istemediğinizi sorar. “PIN Oluştur” a basın .

Kullanıcı hesabınız için kullanmak üzere bir PIN oluşturmayı seçme
Kullanıcı hesabınız için kullanmak üzere bir PIN oluşturmayı seçme

Şimdi hızlı erişim için bir PIN kodu girin ve tekrarlayın. Devam etmek için Tamam’a basın.

Kullanıcı hesabınıza eklemek istediğiniz PIN kodunu oluşturma
Kullanıcı hesabınıza eklemek istediğiniz PIN kodunu oluşturma

Ardından , etkinlik geçmişini etkinleştirmek isteyip istemediğinizi sorar. Bu ayar, Microsoft’un çeşitli cihazlarınızdaki etkinliklerinizi senkronize etmek için Zaman Çizelgesi’ni etkinleştirip etkinleştiremeyeceğini kontrol etmenizi sağlar . Kabul ediyorsanız Evet’i , kabul etmiyorsanız Hayır’ı seçin .

Etkinlik geçmişi olan cihazlarda daha fazlasını yapın
Etkinlik geçmişi olan cihazlarda daha fazlasını yapın

Ardından, telefon numaranızı kullanarak telefonunuzu ve PC’nizi bağlamanız istenir . Bu bağlantının etkinleştirilmesini istiyorsanız, ülke kodunuzu seçmeli, telefon numaranızı yazmalı ve Gönder’e basmalısınız .

unuzda bir Microsoft uygulaması için indirme bağlantısı içeren bir SMS alırsınız. İlerlemek için İleri’ye basın . Bu adımı atlayıp ” Daha sonra yap ” ı da seçebilirsiniz .

Linking your smartphone to your Windows 10 PC
unuzu PC’nize bağlama

Önemli dosyalarınızı buluta kaydetmek için OneDrive’ı kullanmak istiyorsanız , bir sonraki ekranda etkinleştirmeyi seçebilirsiniz. Tabii ki, biz bunu önermemesine rağmen, bu özelliği devre dışı bırakabilir ve kullanamazsınız.

Choosing whether to enable OneDrive or not
OneDrive’ın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini seçme

Microsoft’un sanal asistanı Cortana’dan yardım almak istiyorsanız, şimdi onu etkinleştirmek için Kabul edebilirsiniz . Bununla birlikte, Microsoft’un konum geçmişiniz, kişiler, ses girişi, konuşma ve el yazısı desenleri, yazma geçmişi, arama geçmişi, takvim ayrıntıları ve bu bilgileri dahil etmek için sizin ve cihazınız hakkında bilgi toplaması ve kullanması gerektiğini bilmelisiniz. diğerleri. Kabul ediyorsanız Kabul Et’e basın ; aksi halde Reddet düğmesine basın .

Choosing whether to enable Cortana or not
Cortana’nın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini seçme

Son yapılandırma adımı tamamen gizlilik ayarlarınızla ilgilidir. Açık “cihazınız için seçin gizlilik ayarları” etkinleştirmek veya benzeri devre dışı özellikleri isteyip ekranında seçmek  ve terzi deneyimlerini .

Bu seçeneklerin her birinin ne yaptığını dikkatlice okumanızı ve yalnızca kendinizi rahat hissettiğinizleri açmanızı öneririz.

Configuring the privacy settings for your Windows 10 device
cihazınızın gizlilik ayarlarını yapılandırma

, bilgisayarınızı veya cihazınızı, uygulamalarınızı ve tüm ayarları hazırlamak biraz zaman alır.

Windows 10 kurulumunun tamamlanması
kurulumunun tamamlanması

Tamamlandığında, ’da oturum açarsınız ve Masaüstünü görüntüleyebilirsiniz . Tebrikler, ’u PC’nize yüklemeyi tamamladınız!

’u çevrimdışı hesap kullanacak şekilde yapılandırma

Microsoft hesabı kullanmak istemiyorsanız, yüklemesi size bunu sorduğunda , bilgisayarınızda yerel kullanıcı hesabı olarak da bin çevrimdışı bir hesap oluşturmayı ve kullanmayı seçebilirsiniz . Bunu yapmak için, oturum açma ekranının sol alt kısmındaki “Çevrimdışı hesap” bağlantısını tıklayın veya üzerine dokunun .

Microsoft hesabı yerine çevrimdışı hesap kullanmayı tercih etme
Microsoft hesabı yerine çevrimdışı hesap kullanmayı tercih etme

Çevrimdışı bir hesap oluşturmayı seçtiyseniz, Microsoft sizi bir Microsoft hesabının daha iyi olduğuna ikna etmeye çalışır. Hala çevrimdışı hesap istiyorsanız , bir sonraki adımda Sınırlı deneyim’i tıklayın veya dokunun .

Çevrimdışı bir hesap kullanmak istediğinizi onaylama
Çevrimdışı bir hesap kullanmak istediğinizi onaylama

Şu anda oluşturduğunuz çevrimdışı hesap için kullanmak istediğiniz adı girin.

Çevrimdışı kullanıcı hesabının adını girme
Çevrimdışı kullanıcı hesabının adını girme

Çevrimdışı hesabınız için kullanmak istediğiniz şifreyi girin.

Çevrimdışı kullanıcı hesabı için parola girme
Çevrimdışı kullanıcı hesabı için parola girme

Çevrimdışı bir hesap oluşturmayı seçtiğinizde, sizden her zaman üç güvenlik sorusu oluşturmanızı ister. Tercih ettiğiniz soruları seçin ve cevaplarını girin.

Çevrimdışı kullanıcı hesabı için üç güvenlik sorusunu yapılandırma
Çevrimdışı kullanıcı hesabı için üç güvenlik sorusunu yapılandırma

Ardından, Zaman Çizelgesi’ni ve etkinlikleriniz hakkında bilgi depolamayı gerektiren diğer özelliklerini etkinleştirmek ve kullanmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir . Hayır’ı seçerek etkinlik geçmişini kullanmayı devre dışı bırakabilirsiniz .

NOT: Çevrimdışı bir hesap kullanmayı seçtiğiniz için, bu özelliği etkinleştirirseniz, etkinlik geçmişiniz Microsoft’a gönderilmez, bunun yerine cihazınızda yerel olarak tutulur; bu, yalnızca yerel etkinliklerinizin zaman çizelgesini görebileceğiniz anlamına gelir.

Etkinlik geçmişini etkinleştirme veya devre dışı bırakma
Etkinlik geçmişini etkinleştirme veya devre dışı bırakma

Ardından, Cortana’yı dijital asistanınız olarak kullanmak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Bu seçeneği işaretleyerek veya işaretini kaldırarak Cortana’nın “Hey Cortana” yanıt vermesine izin vermek isteyip istemediğinizi de ayarlayabilirsiniz .

Cortana'nın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini seçme
Cortana’nın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini seçme

Son yapılandırma adımı tamamen gizlilik ayarlarınızla ilgilidir. Açık “cihazınız için seçin gizlilik ayarları” etkinleştirmek veya benzeri devre dışı özellikleri isteyip ekranında seçmek  ve Reklam Kimliğini . Bu seçeneklerin her birinin ne yaptığını dikkatlice okumanızı ve yalnızca kendinizi rahat hissettiğinizleri açmanızı öneririz.

Windows 10 cihazınızın gizlilik ayarlarını yapılandırma
cihazınızın gizlilik ayarlarını yapılandırma

, bilgisayarınızı veya cihazınızı, uygulamalarınızı ve tüm ayarları hazırlamak biraz zaman alır.

Windows 10 kurulumunun tamamlanması
kurulumunun tamamlanması

Tamamlandığında, ’da oturum açarsınız ve masaüstünü görüntüleyebilirsiniz.

hoşunuza gitti mi?

Gördüğünüz gibi, için kurulum işleminden geçmek zor değildir ve yüklemeyi bitirmeden önce bile çalışma şekli hakkında yapılandırabileceğiniz birkaç şey vardır. Rehberimizin, gerekli tüm adımlar boyunca size rehberlik edecek kadar eksiksiz olduğunu umuyoruz. Herhangi bir sorunuz veya sorununuz varsa, aşağıda sormaktan çekinmeyin. Ayrıca, ile ilk izlenimlerinizi bilmek istiyoruz. Bu işletim sistemini beğendiniz mi? Aşağıda yorum yapın ve tartışalım.

M.Salih ASLAN
Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..