Nasıl Yapılır Windows

Windows 7,8 & 10 Nasıl Güncellenir

Tüm dijital hayatınız—çalışma dosyaları, e-posta hesapları, sosyal medya hesapları ve hatta satın aldığınız müzik arşivleri ve aile ınız—fidye için esir edilse ne yapardınız? 24 saat içinde $5,000 ödemeniz istense ve aksi takdirde onları tamamen kaybediyor olsanız…

Eğer Windows’unuzu tutmazsanız bunlar başınıza gelebilir.

Neden mi? Çünkü ınız eski bir sürüm kullanıldığında daha savunmasız bir hal alır. İşletim sistemlerinin lenmesi en üstün lara karşı ınızı korurken diğer tehlikelere karşı da savunma oluşturabilir. Peki ama bu lemeler nasıl çalışıyor, onları aktive eden ne ve nasıl düzenlenebilirler?

, 8 ve 10 lemelerin indirilmesini ve kurulmasını son derece kolay ve kullanıcı dostu bir hale getirdi ama Windows’u lemek başlı başına can sıkıcı olabilir çünkü en beklenmedik anlarda açılır pencerelere maruz kalabilirsiniz. Daha da kötüsü, kurulum için değerli sistem kaynaklarını kullanması gerekirken sizi işinizden alıkoyabilir.

İşletim Sistemi lemeleri Neden Önemli

Aslında Microsoft ve diğer OS geliştiricilerinin bu tarz leştirmeleri zorunlu tutması oldukça mantıklı. Sisteminizin leme ayarlarını iyileştirmek için belli başlı güzel nedenler:

 • leştirmeleri sistem güvenliğini artırır. lar sürekli olarak kendini yeniliyor sizin işletim sisteminiz de kendini geliştirmeli. Windows’un eski sürümleri artık Microsoft tarafından desteklenmiyor olabilir bu da virüslerin ve diğer bulaşıcı programların sizi hedef olarak seçmesine neden olabilir. Bazı leştirmeler güvenlik boşluklarını yamalar bu da luların sizin kişisel bilgilerinizi çalmalarını önler.
 • leştirmeler yeni yazılımlar ile uyumlu çalışmayı kolaylaştırır.  ilerledikçe her gün yeni bir yazılım ortaya çıkıyor ve bu programlar—özellikle sabit sürücüler, tıpkı yazıcı yazılımı gibi—Windows’un en son sürümleri ile daha uyumlu çalışabiliyor.
 • leştirmeler ınızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Son olarak, Microsoft leştirmeleri kullanarak Windows’a iyileştirmeler de yapıyor. leştirme sonrasında sisteminizi daha hızlı ve etkin bir şekilde de bulabilirsiniz.

ve 8.1

halen pazarın büyük bir çoğunluğu işgal etmiş durumda  için piyasaya çıkarılan son yeniliğe bile rağmen; pek çok kullanıcı sadelikten yana. Windows 8.1’in piyasaya çıkarılması çok hoş karşılanmadı ama bu iki sürüm de halen Microsoft tarafından destekleniyor.

Her iki sürüm de benzer leştirme aşamalarına sahip, şimdi tek tek inceleyelim.

leştirmeye Nasıl Başlanır

 1. Başlat butonuna tıklayın.
 2. Sağ taraftaki “Kontrol Paneli” ne tıklayın. Aşağıdaki gibi bir pencere göreceksiniz.

Windows 7 ve 8.1

 1. Büyük, yeşil “Sistem ve Güvenlik” bağlantısına tıklayın.
 2. “Windows leştirme” ye tıklayın.

Windows 7 ve 8.1

 1. Yeni leştirmeleri bulmak için sol taraftaki “leştirme Kontrolleri” ne tıklayın. Bu aşama için internet bağlantısına ihtiyacınız var.
 2. Windows leştirme ile sisteminizin tamamen olup olmadığını öğrenebilir veya kurmanız gereken leştirmeleri öğrenebilirsiniz. Gerekirse “leştirmeleri kur” a tıklayın.
 3. leştirmelerin bitmesi için bekleyin. Tabii, indirme devam ederken de ınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 4. Kurulumu tamamlamak için cihazınızı yeniden başlatın.

Eski leştirmeleri İnceleyin

leştirme penceresinin sol tarafında leştirme geçmişini inceleme fırsatınız var. Son olarak yüklenen leştirmeler burada listelenir, durumlarına, önem derecelerine ve yükleme lerine göre ayrılmışlardır. Eğer bir leştirme sorun yaratıyorsa bu pencereyi kullanarak istediğiniz leştirmeyi kaldırabilirsiniz.

leştirme Ayarlarını Yapılandırma

Son tarafta yer alan “Ayarları değiştir” özelliğini inceleyin.

Windows 7 ve 8.1

Buradan, leştirmelerin otomatik olarak kurulmasını sağlamak için Windows’u düzenleyebilirsiniz. Ayrıca:

 • leştirme kontrolü için süreler belirleyebilirsiniz. leştirmeler genellikle yeniden başlatma gerektirdiği için ınızı kullanmadığınız bir anı seçebilirsiniz.
 • Opsiyonel leştirmelerin otomatik olarak yüklenip yüklenmeyeceğini seçebilirsiniz.
 • Güvenilir kullanıcıların cihazda leştirme kurmasına izin verebilirsiniz. Fakat çocuklarınızın yönetici ayrıcalıklarına sahip olmaması gerektiğini unutmayın.

Microsoft kullanıcıya ile “kur ve unut” ilkesi sunuyor, kullanıcı kontrollerine göre otomatik leştirmeleri uyguluyor. Bunun artı ve eksi yönleri var fakat genellikle oldukça güzel bir yaklaşım olduğu söylenebilir.

Fakat bunun daha ötesinde. İşte burada “zamanlanmış” leştirmeleri nasıl yönetebileceğinizi okuyun:

leştirmeye Nasıl Başlanır

otomatik olarak arka planda indirmeye ve kurmaya başlar. Yeniden başlatma gerektiğinde Windows sizi önceden uyarır yeniden başlatmayı hemen yapabilir ya da sonraya bırakabilirsiniz. Unutmayın ki çok ileri bir e ötelerseniz, Windows size bunu hatırlatacaktır.

Yine de yeni değişiklikleri manuel olarak da kontrol edebilirsiniz.

 1. Başlat butonu ile ayarlar menüsünü açın ya da görev çubuğunda sol taraftaki ikonu kullanın.
 2. Sizi şu ekrana yönlendirecek “Windows leştirmeleri” butonuna tıklayın.

Windows 10

 1. leştirmeleri kontrol et” butonuna tıklayın.

Eski leştirmeleri İnceleyin

leştirme geçmişini incele” i tıpkı eski sürüm Windows’lar gibi çalışır.

Windows 10

Buradan, yüklenmiş leştirmeleri inceleyebilir ve sorun yarattığını düşündüklerini kaldırabilirsiniz. Yine de, kaldırılan leştirmeler size tekrar sunulacaktır.

leştirme Ayarlarının Kişiselleştirilmesi

Windows en olmadık anlarda cihazınızı otomatik olarak yeniden başlatması ile meşhurdur. Fakat Etkin Anlar özelliğini kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

leştirme penceresinde “Etkin Saatleri” değiştir. Buradan genellikle ınızı kullandığınız aktif anları seçebilirsiniz. Bu anlarda Windows cihazınızı yeniden başlatmayı gerektirmeyecektir.

Ayrıca “Geliştirilmiş seçenekler” bağlantısı ile aşağıdakileri gerçekleştirebilirsiniz:

 • Kablosuz bağlantı kullandığınız leştirmeleri indirip indirmeyeceğinizi seçebilirsiniz (örneğin, veri kullanırken).
 • Windows bir leştirme için cihazınızı yeniden başlatacağına bir uyarı almayı etkinleştirip devre dışı bırakabilirsiniz.
 • “Teslimat Optimizasyonu.” Bu özellik, ağınıza bağlı birden fazla cihaz olduğunda leştirme sürecini hızlandırır. Kullanıcı güvenli olsa da daha fazla sistem kaynağı kullanır.

Windows 10

 • Ve son olarak sınırlı bir ağ üzerinde sınırlı bir veri kullanımına sahipseniz pencerenin yukarısında yer alan “Geliştirilmiş seçenekler” indirme ve leştirme ayarlarını yapmanıza olanak tanır.

Windows 10

Takviminizde , 8.1 ve 10 leştirme

Windows leştirmelerini doğru bir şekilde aramak ve yapılandırmak oldukça önemlidir, hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın. mükemmel ama bazen daha fazla kontrole sahip olmanız gerekebilir. Takviminize uygun bir yöntem bulun bu şekilde işinizden geri kalmadan korunabilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın