Güvenlik İnternet Program

Mac için En İyi 5 Antivirüs Programı 2020

Bugünün siber güvenlik piyasasında gerçek ve ücretsiz güçlü bir Mac antivirüs bulmak epey zor. Pek çok antivirüs markası genel seviyede ücretsiz kullanım sunarken sizi premium ürünlere yükseltmek için sık sık uyarırlar. Genellikle Mac cihazınızı ve sizi güvensiz hale getiren yapışkan reklamlar, sınırlı özellik ve ciddi güvenlik açıkları üzerinden sizi “ödeme yapmaya” zorlar.

Diğer pek çok ücretsiz antivirüsler asıl olarak ajan yazılımlardır, ınızın kaynaklarını onlara emanet etmenizi isterler ki gerekli bilgileri çalabilsinler. Bu nedenle kapsamlı bir şekilde test edilmiş ürün bulmak çok önemlidir, siber güvenliğinizi riske atmadan en azından temel seviyede koruma sunmayı size garantilemelidir. Piyasadaki Mac için tasarlanmış en büyük antivirüs yazılımları araştırdım ve test ettim — özellikle Mac lar için tasarlanmış yazılımlar — tek amacı sizi korumaya yardım eden en iyi %100 ücretsiz ürünler.

Yalnızca temel tarama ve temel seviye lara karşı koruma ihtiyacınız varsa, tek ihtiyacınız olan ücretsiz bir antivirüs. Fakat önemli bilgilerinizi güvende tutmak isterseniz ve fidye yazılımlar veya ileri seviye kurgulanmış ataklarına karşı koruma sağlamak ve hilelere düşmemek istiyorsanız, ücretli bir antivirüse yatırım yapmanız gerekir. Eğer bu yönü tercih ederseniz size  tavsiye ediyorum, pek çok rakibine göre daha uygun bir ücret karşılığında mükemmel macOS koruması sağlıyor.


Zamanın az mı? 2020 için en iyi ücretsiz Mac antivirüslerini işte burada sıralıyorum:

 1. Avira — 2020 için #1 tercih. Korsan ataklara karşı korumak için VPN ve güvenli web sı gibi pek çok ekstra güzel özellik sunuyor.
 2. Sophos — En iyi aile kontrolleri. Web koruma özellikleri sunuyor ve kurulumu ve kullanımı oldukça rahat.
 3. Bitdefender — Neredeyse hiç yer tutmayan yazılım. Mükemmel hızda ve kolay Mac taraması sunuyor.
 • …ve diğer iki ücretsiz Mac antivirüsü!

Mac için En İyi Ücretsiz Antivirüsleri Nasıl Seçtim:

 • tespiti. Seçtiğim 5 antivirüs programının özel olarak Mac için tasarlanmış tehlikelerini tespit ettiğinden emin olmak için kapsamlı bir stress testi uyguladım ve tüm öncü antivirüs test lablarından bilimsel raporları analiz ettim.
 • Ekstra özellikler. Maksimum koruma için ince detayların dahi hesaba katıldığı bir ürün elde etmeniz için tüm antivirüs özelliklerini ve gerekliliklerini dikkate aldım.
 • Kurulum. Çeşitli macOS sürümleri ve cihazlarında kurulum sürecini kontrol ettim, genel hız ve etkinlikler gibi özellikleri test ettim.
 • Kullanıcı arayüzü. Düzenli kullanıcılar ve tech sevdalılarına göre kullanımı kolay olmasını sağlamak için yazılımların ne tür arayüzler geliştirdiğini inceledim — çok basit ve kşık olmamalı.
 • Müşteri desteği. Her ürünün destek ekibiyle iletişime geçtim ve chat, e-posta ve telefon ile ne kadar sürede bana dönüş yaptıklarını inceledim. Sorunumu çözmeye mi çalışıyor yoksa yalnızca daha pahalı planlar için ödeme yapmak için beni ikna mı etmeye çalıştılar?

Sıralamaya Giremeyen En İyi Markalar:

 • .  hiç şüphesiz en iyi antivirüsten biri. Özellikle garantili Mac koruması sunmada inanılmaz bir gücü ve yetkinliği olan güvenlik paketlerini çok seviyorum. Fakat ücretsiz bir Mac programına sahip değil bu nedenle listeye alamadım.
 •  Mac için Internet Security yazılımı standart antivirüs korumasından çok daha öteye giden performansları ile Mac kullanıcılarına harika ve çeşitli özellikler sunuyor. Fakat ne yazık ki yalnızca ücretsiz deneme sürümleri var.  yazılımını ücretsiz olarak denemek istiyorsanız: İndirin 30 gün ücretsiz deneme, Mac cihazınızı lardan temizleyin ve deneme süresi bitince onu geri döndürün.
 • Intego. Intego SafetyDetectives’in Mac için en iyi antivirüsler listesinde en iyilerden biri oldu, fakat ne yazık ki yalnızca ücretsiz deneme süresi tanıyorlar ve ücretsiz bir ürünleri yok. Fakat yine de ücretsiz denemeyi indirebilir, Mac cihazınızı güvene alıp deneme süresi sonrasında ürünü bırakabilirsiniz.

1. Avira Mac için Ücretsiz Antivirüs — Genel Koruma için En İyisi

Avira Mac için Ücretsiz Antivirüs — Genel Koruma için En İyisi

Avira Mac için Ücretsiz Antivirüs piyasadaki en popüler antivirüsten biri. En iyi özelliği düşük güç kullanan gerçek zamanlı  — her an arka planda çalışıyor — tehlikeleri oluştukları an tespit edip anında temizler.

Ücretsiz planı ek olarak Avira’nın kendi ürünü Browser Safety, , Chrome ve Opera için güçlü bir güvenlik eklentisidir, da dahildir.Güvensiz web siteleri ve reklam takipçilerini engellerken sosyal ağlardaki ve e-postalardaki gizli ve yapışkan bağlantıları temizler. Çok az bin zararlı web sitelere girmeyi denediğimde Avira anında bana bilgi vererek bu siteden uzak durmam gerektiğini söyledi.

Mükemmel bir on koruma için ayrıca Avira ücretsiz Phantom VPN de indirebilirsiniz (aylık 500 MB veri limiti mevcut — birkaç saat de olsa Netflix izleyebilirsiniz), bu şekilde internet gezinizi anonim hale getirebilirsiniz.

taramaları oldukça kolay bir şekilde kişiselleştirilebilir, takvime eklenebilir ve istendiği an başlatılabilir. Avira macOS ların %99.8’unu tespit etti, diğer öncü markaları karşılaştırdığımız yazımızdaki sonuçları da oldukça etkileyici.

Yazılım kolay bir şekilde kurulabilir, fakat tam tarama çalıştırmak performansını ciddi şekilde etkiliyor. Tam taramayı her hafta çalıştırmayı tercih ettim ek olarak Mac cihazınızı her an güvende olduğundan emin olmak için haftada bir veya iki hızlı tarama çalıştırmak da yeterli oluyor.

Beğendiğim Özellikleri:

 • Yüksek kalitede gerçek zamanlı koruma.
 • Tarama ve güncellemeleri takvime ekleyebileceğiniz isteğe bağlı tarama imkanı.
 • Tehlikelere karşı web siteleri, sosyal ağları ve e-postaları tarar.
 • Bağımsız test lablarından aldığı mükemmel seviyede koruma sonuçları.

Beğenmediğim Özellikleri:

 • 2017 ve daha yeni macOS sürümlerini destekliyor.
 • Tam sistem taraması yavaş ve ınızın hızını etkiliyor.
 • Tek desteği topluluk forumu.

En Altı:

Avira Mac için Ücretsiz Antivirüs webte gezerken Mac cihazınızı lardan korumak isterseniz ihtiyacınız olan bir ürün. Gerçek zamanlı tarama araçları ve on koruma özellikleri ile on güvenlik için en iyi ücretsiz seçeneklerden biri. En büyük hayal kırıklığı ise taramaların yavaş olması ve sistem performansını etkiliyor olması.

AVİRA’YI ÜCRETSİZ İNDİR


2. Sophos Home Free — Ücretsiz Aile Kontrolleri için En İyisi

Sophos Home Free — Ücretsiz Aile Kontrolleri için En İyisi

Sophos Home Free aileler için en iyi tercih, çocuklarınızın erişmeye çalıştığı tüm web sitelere yaş sınırlaması koyabilirsiniz.

Sophos Aile Kontrolü Web Site Filtreleme özelliği ile çocuklarınızın erişmeyi deneyebileceği web siteleri engelleyebilirsiniz. Sophos ayrıca ciddi anlamda iyi işleyen Web Koruması özelliği de sunuyor, içeren sizin (veya çocuklarınızın) girmeye çalıştığı web siteleri engeller.

Sophos’un en güzel yanlarından biri de uzaktan sistemleri yönetmenize olanak tanır, bu şekilde dünyanın her yerinde bir web arayüzü ile kendinizin ve ailenizin cihazlarını yönetebilirsiniz. Sophos’u test ettiğimde başka bir ülkeye seyahat ediyordum ve dünyanın diğer ucundan da olsa kullanıcı panelime hızlıca girebildim!

Sophos Home Free ürünü gerçek zamanlı antivirüs özelliği sunuyor, lara, virüslere ve fidye yazılımlara karşı tam koruma alabilirsiniz. Antivirüs ek olarak Mac için özel olarak üretilen lara karşı %100 koruma sağlıyor. Avast, McAfee ve gibi büyük isimlerden elde edebileceğiniz seviyede garanti koruma seviyesidir.

Kurulum süreci oldukça hızlı ve kolay, fakat kişisel bilgilerinizi vermenizi talep ediyorlar — isim ve e-posta adresi gibi — bu bilgileri programı indirmeden önce vermeniz gerekiyor.

Beğendiğimiz Özellikleri:

 • Mükemmel aile kontrolleri.
 • %100 lara karşı koruma.
 • Güçlü gerçek zamanlı koruma.
 • 3 cihaza kadar koruma.

Beğenmediğimiz Özellikleri:

 • Gizlilik Koruması, Fidye Yazılımlara Karşı Koruma ve Bulaşıcı Trafik Tespiti ücretli sürümde kullanılabiliyor.
 • Kurulum başlamadan önce Sophos hesabı açmanız gerekiyor.
 • Taramalar biraz yavaş olabiliyor.

En Altı:

Sophos Home Free mükemmel seviyede gerçek zamanlı tarama ve ları tespit aracı sunuyor. Ücretsiz sürüm ile 3 cihaza kadar koruma sağlanabilir ve ayrıca aileler için harika bir özellik olarak uzaktan kontrol ve ileri seviye aile kontrollerine sahip.

ÜCRETSİZ SOPHOS İNDİR


3. Bitdefender Virus Scanner for Mac — Hızlı Tespit için En İyisi

Bitdefender Virus Scanner for Mac — Hızlı Tespit için En İyisi

Bitdefender Virus Scanner for Mac aralarından seçim yapabileceğiniz 3 farklı detaylı tarama seçeneği veriyor. En iyi seçeneklerden biri programın Critical Locations Scan özelliği — geçici dosyalar, e-posta ları ve indirilen dosyaları da tarıyor. Tüm Mac sistemi taramak için “Deep System Scan” ve yalnızca seçilen alanların taranması için “Custom Location Scan” seçeneği de mevcut.

Bitdefender her saat virüs tanımlarını yeniliyor, yani Virus Scanner for Mac en güncel lara karşı dahi koruma sağlayabiliyor.

SafetyDetectives en son testlerine göre, Bitdefender Mac için özel olarak tasarlanan ların %100’üne karşı koruma sağlıyor, bu oran, ücretsiz bir ürün için mükemmel.

Kurulum süreci oldukça basit ve kullanıcı arayüzü — sizin güvenlik durumunuzu ve tavsiyeleri de gösterir — kullanımı kolay. Program sistem performansı üzerinde oldukça küçük bir etkiye sahip, diğer bir ifadeyle özellikle belirli alanların taramasını yaparken Mac cihazınızı yavaşlatmaz.

Ücretsiz Bitdefender ürününden standart bir tespit özelliği dışında pek bir şey beklemeyin. Tespit anlamında çok iyi olsa da sizi ücretli plana yükseltmek için rahatsız edebilir.

Beğendiğim Özellikleri:

 • Farklı tarama seçenekleri.
 • Bağımsız lablardan mükemmel seviyede lara karşı koruma puanları.
 • Mac cihazınızı yavaşlatmaz.
 • E-posta, canlı chat ve telefon desteği mevcut.

Beğenmediğim Özellikleri:

 • Gerçek zamanlı koruma sunmuyor.
 • veya e-posta koruması yok.

En Altı:

Bitdefender Virus Scanner for Mac ürünühem tüm sistemi hem de belirli dosyaları taramak için mükemmel, tarama seçeneği olarak size harika bir esneklik sağlıyor. Fakat gerçek zamanlı koruması yok — Mac cihazınızı korumak için her gün taramayı başlatmanız gerekiyor. Şu link üzerinden ücretli Bitdefender planlarının neler yaptığını deneyimleyebilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİTDEFENDER İNDİR


4. Avast Security for Mac — Korsan Koruması için En İyisi

Avast Security for Mac — Korsan Koruması için En İyisi

Avast Security for Mac ürünü gerçek zamanlı koruma sunuyor, ek olarak lara karşı tam sistem taraması fırsatı da veriyor, ınızdaki her türlü dosyayı derinlemesine analiz edebilirsiniz. Tespit oranları sektörün üzerinde, kullanıcı arayüzü oldukça sade ve kullanıcı dostu.

En güzel özelliklerinden biri de taramaları programa ekleyebilir veya dilediğiniz an çalıştırabilirsiniz— belirli dosyaları veya klasörleri seçebilir veya harici diskleri de tarayabilirsiniz. Beğendiğim diğer bir yanı ise tekli dosyaları ve harici diskleri de taramak istediğimde sürükle bırak yaparak tarama başlatabilmek.

Başka etkileyici özellikleri de mevcut. Avast Web Shield ile tehlikeleri web siteler engellenirken reklam takipçileri de ortadan kaldırılıyor; Email Shield taraması ile zararlı eklentilere karşı e-postaları tarayabilirsiniz. Ek olarak, Wi-Fi Security Scan ağınızı tarıyor — ve tabi bağlı olan cihazları da — dolandırıcılar tarafından kullanılabilecek tüm açıklıkları analiz ediyor. Avast’a göre ev WiFi ağım güvenli, yani güvendeyim.

Fakat bir uyarı: Mac için ücretsiz plan indirirken dikkatli olun. Avast agresif bir taktikle size pahalı eklentileri satmaya çalışıyor, örneğin kendi Sanal Özel Ağ (VPN) hizmetini. Bazen hızlı bir şekilde sinir bozucu olabiliyor.

Beğendiğim Özellikleri:

 • Cihazınızın sistem performansını etkilemez.
 • Test ettiğim en hızlı tam sistem taramasından biri.
 • Tarama takvimi oluşturmanıza veya dilediğiniz an tarama başlatmanıza olanak tanıyor.
 • %100 tespit oranı.

Beğenmediğim Özellikleri:

 • Fidye Yazılımlara Karşı Koruma gibi bazı özellikler yalnızca Avast ücretli planlarda kullanılabiliyor.
 • Kötü müşteri desteği, yalnızca Avast SSS Bilgi Bankası ve forumu kullanabilirsiniz..
 • Sürüm yükseltmek için agresif pazarlama taktikleri.

En Altı:

Avast Security for Mac ürünü Mac için makul bir ücretsiz antivirüs. Ücretsiz ekstra özellikleri sevdim — örneğin, Web ve E-posta Koruma Kalkanı gibi — sizi korsan ataklarına karşı koruyor, ayrıca gerçek zamanlı koruma sağlıyor. Fakat Avast net bir şekilde sizin ücretli planlara yükseltmenizi de istiyor.

ÜCRETSİZ AVAST İNDİR


5. AVG AntiVirus for Mac — Temel Koruma için En İyisi

AVG AntiVirus for Mac — Temel Koruma için En İyisi

AVG AntiVirus for Mac ürünü oldukça sade ve bir o kadar da güçlü bir antivirüs programıdır. Kullanımı kolay ve etkili bir ürün arıyorsanız, AVG sizin için iyi bir tercih. Gereksiz herhangi bir şeyle sisteminizi yormaz ve AVG’nin sunduğu gerçek zamanlı antivirüs koruması en yüksek kalitede.

Aralarından seçim yapabileceğiniz onlarca mükemmel tarama seçeneği mevcut. Tüm sistemi taramak için Deep Scan özelliği, .zip dosyaları, paylaşılan klasörleri ve harici dosyaları taramak için File Scan özelliği ve ların saklanmayı sevdiği Mac üzerindeki açıklıkları taramak için Mac Scan seçeneği mevcut. Ek olarak AVG PUA Scan (Potansiyel Olarak İstenmeyen lar) da sunuyor, ajan yazılım ve reklam yazılım gibi yazılımları tarar.

Avast aslında AVG’nin de sahibi olduğu için her iki da aynı tespit teknolojisini kullanıyor. Benzer şekilde, AVG — tıpkı Avast gibi — en son Mac güvenlik bağımsız testlerden yüksek puanlar aldı.

AVG AntiVirus for Mac bu ücretsiz üründe pek fazla eklenti vermiyor. Fakat “On Protection” aracı sayesinde zararlı web siteleri, indirmeleri ve e-posta eklentilerini tarayarak zararlıları engeller.

Kurulum oldukça kolay. Benzer şekilde kullanıcı arayüzü kullanıcı dostu. Fakat program çok fazla kaynak tüketiyor yani tam sistem taraması Mac cihazımı yavaşlattı ve tamamlanması birkaç saat sürdü.

Beğendiğim Özellikleri:

 • lara karşı mükemmel koruma.
 • Web gezintilerini koruma altına alan harika On Protection aracı.
 • Virüs veritabanını otomatik olarak günceller.

Beğenmediği Özellikleri:

 • Rakiplerine göre ınızı daha fazla yavaşlatır.
 • Yalnızca ücret ödeyen kullanıcılar müşteri desteği kullanabiliyor.
 • Takvimli tarama yapılamıyor.
 • Reklamlar can sıkabiliyor.

En Altı:

AVG AntiVirus for Mac ürünü bir kez kurduktan sonra varlığını bile unutmak isteyen kullanıcılar için iyi bir tercih. İleri seviye eklentilere sahip değil — örneğin VPN veya aile kontrolleri gibi — fakat lara karşı koruma teknolojisi oldukça iyi.

ÜCRETSİZ AVG İNDİR


Mac Antivirüs Yazılımı — Sıkça Sorulan Sorular

Mac Cihazlarına Virüs Bulaşıyor mu?

“Mac cihazlarına virüs bulaşmaz” miti halen varlığını sürdürüyor. Tasarım olarak, Mac işletim sistemleri ’a göre daha az açık noktalara sahip.

Mac, Unix işletim sistemini kullanıyor, sandbox’a sahip bir platform. Diğer ifadeyle lar bir şekilde Mac cihazına sızarsa yayılamazlar. Ayrıca cihazların geçirme olasılığı da oldukça düşük. Apple’ın dahili Gatekeeper özelliği Apple tarafından onaylanmayan app’lerin indirilmesine izin vermiyor.

Yalnızca Mac kullanıyor olmanız direkt olarak virüslere karşı kapalı olduğunuzu göstermez. Kaçınmanız gereken daha birçok çeşit var, lar, fidye yazılımlar, ajan yazılımlar, reklam yazılımlar ve korsan atakları gibi.

Mac larını her geçen gün daha fazla insan kullanıyor fakat diğer taraftan mac larına karşı daha fazla yazılım geliştirici üretiyor — üstelik sizi siber suçlara açık hale getirebilirler.

Mac için ücretsiz antivirüsler yeterli olur mu?

“Yeterli” kelimesini nasıl yorumladığınıza göre değişir. En yaygın tehlikelere karşı temel bir koruma istiyorsanız, cevap evettir. Burada sıraladığımız 5 ürün de sizi virüslere ve lara karşı korur. Fakat sizi fidye yazılımlar, ajan yazılımlar ve reklam yazılımlara karşı korumada eksik kalabilirler.

Daha sağlam bir koruma istiyorsanız ücretli bir ürüne geçmeniz gerekir. Antivirüs şirketlerinin kullandığı taktik de bu zaten. Size sadece temel bir koruma veren ücretsiz antivirüs sı sunuyorlar. Daha güçlü bir şeye ihtiyacınız olduğunu anladığınız zaman ise ınızda zaten bir antivirüs olduğunu düşünüyor ve “Tek yapmam gereken sürüm yükseltmek” diyebiliyorsunuz. O zamana kadar da en iyi ürünün ne olduğunu ve rakip şirketleri araştırmak pek de aklınıza gelmiyor. Bunun yerine yalnızca elinizde hangi ücretsiz antivirüs varsa onu yükseltiyorsunuz.

Bu hataya düşmemelisiniz. Dosyalarınız, e-postalarınız ve gizliliğiniz önemliyse kesinlikle Mac için en iyi antivirüsler listesine göz atmalı ve sizin için en iyi ürünü seçmelisiniz, ücretsiz bir sürüme sahip olmasalar dahi.

On olarak ücretsiz virüs indirmeden de kullanabilir miyim?

Kullanabilirsiniz, ama kullanmamalısınız. Bu on programların pek çoğu ücretsiz virüs taraması fırsatı sunsa da ınızda lar olduğunu size düşündürür – aslında olmasa da – sonrasında ise bu tür yazılımları “ortadan kaldırmak” için sizin bir indirmenizi isterler.

En başından güvenilir bir antivirüs programı indirmek çok daha iyidir bu şekilde istemeden de olsa on tarama motorlarından ınıza ajan yazılımlar veya fidye yazılımlar indirmemiş olursunuz.

Bu şirketler neden ücretsiz antivirüs hizmeti veriyor?

Farklılık gösterebilir. Pek çok şirket kısaca premium ürünlerini denemenizi sağlar bu şekilde kendi ürünlerinin ne kadar güçlü olduğunu size gösterir ve ücretli planlarına geçiş yapmanızı teşvik ederler. Bazı şirketler premium planlarını dahi ücretsiz denemenize olanak tanır ve bu şekilde “tam koruma”nın nasıl olduğu hissetmenizi sağlar ve sisteminizi güvende tutmak için para ödemeye istekli hale gelirsiniz.

Siber güvenliğin önemli olduğunu fark eden şirketler her bir kişinin güvende olmasını ve on güvenliklerini garanti altında tutmasını istiyor. Listemizdeki tüm şirketler her bir kullanıcıyı korumaya odaklandılar, ücretli veya ücretsiz app kullanıyor olabilirler.

Bu antivirüsler hangi MAc İşletim Sistemlerini (OS) koruyor?

Genel olarak pek çok antivirüs ürünü OS X 10.10 ve yeni sürümler için kullanılabilir. Daha yeni Mac sürümleri ve işletim sistemlerinin gerektirdiği bazı istisnalar olabiliyor. Örneğin, Mac için en iyi ücretsiz antivirüs Avira yalnızca OS X 10.13 ve yeni sürümler için kullanılabilir.

Genel kural olarak, ınızda en son OS kullanmamak potansiyel bir güvenlik sorunudur. Mac’in güncelleştirme sunmasının bir nedeni ise daha eski ve güncel olmayan işletim sistemlerine dolandırıcıların daha kolay açıklık yaratabilmesidir. ınızın güncel OS kullandığından ve antivirüsün sisteminizi desteklediğinden emin olun.

Yazılım istediğiniz gibi çalışabilmesi için indirmeden önce mutlaka antivirüs şirketlerini kontrol etmelisiniz.

Size Uygun Mac Antivirüsü Bulun

Piyasadaki tüm antivirüs ürünleri arasında yaptığım testler sonucu Avira 2020 Mac için en iyi ücretsiz antivirüs koruması sunuyor. Avira son derece iyi olmasına rağmen, unutmayın ki temel koruma yalnızca temel tehlikelere karşı korur. Kendinizi ve verilerinizi güvene almanın önüne bir fiyat koyamazsınız. Fidye yazılımlara karşı koruma ve öncelik desteği gibi ekstra özellikler sizi güvende tutma konusunda büyük farklar yaratabilir.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın