Bilim Teknoloji Güvenlik İnternet

Fidye Yazılımı Nedir? Saldırılar Nasıl Engellenir?

Her biri kendi alanında tehlike saçan bir dizi zararlı amaçlı yazılım ve virüs bulunmaktadır.

Bu yazılımların bazıları internet tarayıcınız üzerinde şüpheli reklam etkinlikleri oluşturmaya yönelirken, diğerleri ise kişisel bilgilerinizi çalarlar ve bazıları ise siz fark etmeden geri planda fark edilmeden çalışırlar.

En zararlı ve zararlı amaçlı yazılımlardan bir tanesi olan fidye yazılımları son yıllarda yükselişe geçmiştir.

Fidye yazılımı, önemli kişisel verilere erişme, bu verileri yayınlama, silme tehdidinde bulunarak mağdurlardan parasal istekte bulunan zararlı amaçlı yazılım türüdür.

Fidye yazılımı saldırıları felaketle sonuçlanabilir ve ınıza bir defa bulaştıklarında bu yazılımlarla başa çıkmak çok zordur. Saldırının oluşmadan önce önlenmesi ise daha etkili bir stratejidir.

Fidye yazılımının nasıl önleneceği ve ınızdaki verileriniz tehlikeye girdiğinde ne yapmanız gerektiği konusunda kılavuzumuzu buradan ulaşabilirsiniz.

Fidye Yazılım Türleri Nelerdir?

Fidye yazılımı, çok çeşitli zararlı amaçlı yazılım türlerini kapsayan geniş bir şemsiye terimdir.

Ancak hepsinde ortak olan tek bir şey var: fidye almak için sizi veya verilerinizi tehdit etmek.

Dikkat edilmesi gereken farklı türden fidye yazılımları şunlardır:

Kripto Fidye Yazılımı

Bu özel fidye yazılımı türü; ınızdan veya ağınızdan, özellikle önemli olabileceğini düşündüğü verileri tarar.

Şifrelenecek metinler, elektronik tablolar, resimler, PDF’ler ve daha fazlası gibi belgeleri bir araya getirir.

Genellikle, verilerinizin geri kalanı etkilenmez ve ınızı bu yazılıma rağmen kullanabilirsiniz. Ancak şifrelediği verilere erişemezsiniz ve zararlı amaçlı yazılım, kilidini açmak için sizi fidye ödemeye zorlar.

Fidye yazılımlarının çoğu kurbanlardan 200 ila 900 dolar talep eder. Fidye 48-72 saat içinde ödenmezse, veriler genellikle sonsuza kadar silinir.

Dolap Fidye Yazılımı

Dolap fidye yazılımı, şifreleyeceği dosyalarla alakalı ayrımcılık yapmaz. ınıza girdiğinde, her şeyi kilitleyebilir!

ınıza giriş yapamıyorsanız ya da tehdit içeren bir fidye mesajı yüzünden temel görevleri bile kullanamıyorsanız, büyük olasılıkla dolap fidye yazılımlarından etkilenmişsinizdir.

Scareware

Dolap fidye yazılımına benzer şekilde, scareware yazılımları da genellikle ınıza ve verilerinize yapılan tüm erişimi kısıtlar. Bu iki yazılım arasındaki fark ise, scareware fidye ödemesi alabilmek için farklı bir taktik deniyor olmasıdır.

ınızın sorunlara karşı “tarandığını” iddia edilen bir pencerenin açıldığını görebilirsiniz. Yazılım bu sorunların bazılarını bulacak ve bunları sizin için “düzeltmeyi” teklif edecektir – tabiki bunu çok yüklü miktara yapmayı talep edecektir.

Bu mesajdan kurtulmayacaksınız veya fidyeyi ödeyene kadar ınızı kullanmaya devam edemeyeceksiniz.

Özel bir fidye yazılımı olan , sadece verilerinize erişimi silmek veya kısıtlamaktan ibaret değildir.

Fidyeyi ödemezseniz, yazılım fotoğraf veya videolarınız riske atmakla, kişisel bilgileriniz veya finansal verileriniz gibi hassas bilgileri üzerinden yaymakla sizi tehdit eder.

, hem işletmeler hem de özel şahıslar için kesinlikle yıkıcı olabilir.

Fidye Yazılımı ınıza Nasıl Girer?

Genellikle ları fidye ücretini ödeyip verilerini hızlı bir şekilde geri almaya istekli olan kurbanları hedef alırlar.

Son yıllarda, büyük hastaneler ve hatta Pictures dâhil olmak üzere büyük şirketler de bu yazılımların hedefi olmuştur.

Ancak neredeyse herkes kendilerini bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olabilir ve genellikle bu saldırılar şu iki yoldan biri ile gerçekleşir:

Birincisi, ek dosyası olarak gizlenen dosya indirildiğinde.

Fidye Yazılımı Bilgisayarınıza Nasıl Girer?

Pixabay

“Fatura” gibi bir isimle şifrelenmiş dosya barındıran bilmediğiniz bir kişiden hiç bir aldınız mı?

Bu vakaların çoğunda bu olağan dışı mesajlar gizli ( atı olarak bilinen) bir fidye yazılımı veya diğer türden zararlı amaçlı yazılım içeren saldırılardır.

, tanıdığınız birinden bile olabilir, ancak görünüşte zararsız gibi görünen bu ek dosya, indirdiğiniz anda ınıza virüs bulaştırmak için bekleyen bir yazılım olabilir.

İkincisi, ları ınızın savunmasında yer alan bir boşluktan istifade eder.

Bu kötüye kullanımlar bir programı veya kodundaki güvenlik açıklarından veya hatalardan yararlanır.

Örneğin; ları, Windows’un en son sürümünde ınızın arka kapısına gizlice girmelerini ve makinenize kötü amaçlı yazılım yüklemelerini sağlayan bir güvenlik açığı keşfedebilir.

Bilinen bu istismarlar, keşfedilen ve genellikle bir güvenlik lemesiyle birlikte yamalanan yazılım sorunlarıdır. Bilinmeyen istismarlar henüz halka açıklanmadı ve “sıfır gün saldırılara” veya kendi türlerinde ilk zararlı amaçlı yazılım saldırılarına neden oldu.

2020 Yılında Fidye Yazılım Saldırılarını Önlemenin 4 Basit Yolu

Fidye yazılım saldırıları inanılmaz derecede korkutucudur ve bu saldırılar gerçekleştiğinde aşırı derecede zararlı olabilirler. Ancak önceden planlama yaparsanız, bu saldırıları önlemek genellikle basittir.
Fidye yazılımlarından korunabilmeniz için en iyi ipuçlarımız:

İyi Bir Fidye Yazılımı Koruması İçeren Antivirüs Programı Yükleyin

Ara sıra virüs taraması yapmak iyi bir fikir olabilir ancak ınızda çok sağlam savunma programı olması daha iyi olacaktır.

Bugünlerde en iyi antivirüs programları, sıfır günlük saldırılara karşı proaktif savunma ve bazen en önemli verilerinizi larından koruyabileceğiniz özel olarak şifrelenmiş bir klasör de dâhil olmak üzere bir tür fidye yazılımı koruması içerecektir.

Antivirüsünüzü ve Tüm Diğer Kritik Yazılım ve Sistemlerinizi Her Zaman Tutun

Bazı virüsten koruma programları otomatik olarak lenirken, bazıları ise leme yapmaz.
Ne olursa olsun, saldırılara karşı hazır olmak için sağlayıcınızın gönderdiği tüm en son sürümleri, virüs tanımlarını ve yamaları yüklediğinizden emin olun.

Ayrıca nizi ve diğer önemli yazılım parçalarını düzenli olarak lemelisiniz. Genellikle, yeni sürümler veya yamalar, göz ardı etmek istemeyeceğiniz kritik güvenlik lemelerini taşır.

En Önemli Verilerinizi Ayrı Bir Ağ veya Aygıtta Yedekleyin (Soğuk ler)

Fidye yazılımı savunmanızdan geçip ınıza bulaşırsa, verilerinizi ayrı ayrı yedekleyerek etkisini ciddi şekilde azaltabilirsiniz.

Bulut leri sizin için harika ve kullanışlı olabilir, ancak en ideali önemli dosyalarınızı “soğuk ler” yapmanızdır.

Bu , dosyalarınızı ınızdan ve ağınızdan tamamen ayrı tuttuğunuz ve ayırdığınız bir USB veya sabit sürücüde saklamak anlamına gelir.

Bu sayede, fidye yazılımı saldırısı yaşar ve bu dosyaları kaybederseniz, onları kolayca geri yükleyebilirsiniz.

te Akıllı Davranın ve İlk Seferinde Fidye Yazılımını Engelleyin

Fidye yazılımı PC’nize giden arka kapı bularak çalışır. Ön kapıyı açıp içeri karşılamaktan çok farklıdır!
Virüslerden ve diğer zararlı yazılımlardan kaçınmak için her daim internette güvenli olan davranışlar içerisine girin. Bu şu anlama gelir:

  • Şüpheli ve güvenilmez web sitelerinden kaçının
  • Yalnızca resmi pazarlardan yazılım, uygulama ve medya indirin
  • Ne olduklarını ve kimlerden geldiklerini bilmiyorsanız asla eklerini indirmeyin.

ınız Fidye Yazılımından Etkilenirse Ne Yapılması Gerekir

Zararlı amaçlı yazılımların kuzenleri olan, reklam yazılımları ve solucanlarının aksine, fidye yazılımı dosyalarınızı ele geçirdikten sonra bu yazılımla başa çıkmak çok zordur.

ınız yazılımdan etkilenirse, fidye ücretini ödemeden verilerinizi geri alabilmeniz için çok az bir şansınız olacaktır.

Ancak çoğu uzman, fidye ödememe konusunda tavsiyede bulunuyor. İşte nedeni:

  • Birincisi, fidyeyi ödemek suçluları dolandırıcılıklarını sürdürmeye teşvik eder
  • İkincisi, fidyeyi ödediğinizde dosyalarınızı geri alacağının garantisi yok

Ancak, verileriniz olağanüstü derecede önemli veya hassas ise, ödemek ya da ödememek tamamen size bağlıdır. Fidyeyi ödeyen ve verilerini tek parça halinde alan birçok kanıtlanmış mağdur vakası bulunmaktadır.

Bununla birlikte, saldırganlara teslim olmadan veya verilerinizden vazgeçmeden önce deneyebileceğiniz başka birkaç teknik bulunuyor.

Diğer ları Korumak için Ağ Bağlantısının Kesin

İhtiyacınız olan son şey, ağınızdaki başka bir a yayılan fidye yazılımıdır veya ayrı bir ağa bağlı aygıtta sakladığınız dosyaları ele geçirmesidir.

Fidye yazılımı uyarısını görür görmez ağ bağlantınızı devre dışı bırakın.

Fidye Yazılımını Kaldırın

ınızı bulmak ve dosyalarınızı şifrelemek zaman alır; bu nedenle, zararı en aza indirmek için fidye yazılımını en kısa sürede kaldırmak isteyeceksiniz.

ınızda güçlü bir virüsten koruma yazılımı varsa, bu işlem daha kolay olacaktır. Programınız yoksa hızlı bir düzenleme amacıyla her zaman en iyi ücretsiz seçeneklerden birini deneyebilirsiniz.

Ancak zararlı amaçlı yazılımları kaldırmak, dosyalarınızı serbest bırakmayacaktır.

Üzerinde Şifre Bulma Anahtarı Arayın

Neyse ki, en son fidye yazılım türlerini kırmak için özenle çalışan büyük bir beyaz ları ve siber güvenlik uzmanları topluluğu var.

Hangi türün ınıza virüs bulaştırdığını belirlemek için Crypto Sheriff gibi bir araç kullanın ve bir şifre çözme anahtarı oluşturulup oluşturulmadığını görmek için No More Ransom gibi kaynakları araştırın.

Yaygın olan bir fidye yazılımı tehdidi ile saldırıya uğradıysanız, birisinin bu sorunu çözme ihtimali yüksektir ve dosyalarınızı kurtnız mümkün olabilir.

Bir Profesyonele Danışın (Belki de Yasal Yollara)

Dosyalarınızı veya sistem erişiminizi hala kurtaramadıysanız ve umutsuzca geri almanız gerekiyorsa, bir profesyonelden yardım isteyebilirsiniz.

Yerel tamir dükkânlarını veya Geek Squad’ı deneyin – genellikle virüsten koruma veya fidye yazılım koruma hizmetleri sunabilmektedirler ve size yardımcı olabilirler.

Fidye yazılım saldırısını, Suçları Şikayet Merkezi aracılığıyla siber saldırıları izleyen yerel polise veya Özel Polise bildirmelisiniz.

Aşılması Zor Bir Savunma Oluşturun

Kendinizi bir fidye yazılım saldırısından korumak için yapabileceğiniz en iyi iki şey şunlardır:

  • te gezerken, lara bakarken ve dosya indirirken kendinizi güvene alın
  • İleri teknoloji bir antivirüs programı yükleyin

Fidye yazılım saldırıları yıkıcı olabilir ve ne yazık ki, zararlı amaçlı yazılım onları ele geçirdikten sonra dosyalarınızı veya erişiminizi geri almak son derece zor olabilir.

Bu yüzden vaktinden önce hazır olmak, alabileceğiniz en iyi karar olacaktır.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın