İnceleme Mobil

En İyi 5 WhatsApp Alternatifi 2020

, sözde “uçtan uca” şifrelemesiyle bile o kadar güvenli değildir. Burada size daha güvenli ve kullanması kolay beş seçenek sunuyoruz.

180’den fazla ülkede 1 milyardan fazla kullanıcısı olan , dünyanın en mesajlaşma sıdır.

Facebook’un 2014 yılında ’ı satın alması, gizlili uzmanlarını ve güvenlik bilinci olan kullanıcıları endişelendirdi. Facebook ve üçüncü taraf larının karıştığı güvenlik ihlali olaylarında binlerce kullanıcının kişisel bilgileri sızmıştı. Ancak  her zaman ayrı bir olarak kalma ve güvenli bir mesajlaşma sı olma konusunda ısrarcıydı.

Bu değişmek üzere. Geçtiğimiz günlerde Facebook, üç farklı mesajlaşma platformunu birleştirmeyi düşündüğünü duyurdu. Facebook Messenger, ve ’ın mesajlaşma işlevlerini birleştirerek kullanıcıların üç ağ arasında birbirleri ile mesajlaşmalarını sağlamayı amaçlıyorlar.

Bir kaynak mevcut planlarda üç platform arasında nin de olacağını onayladı. Bu, teorik olarak Facebook Messenger ve ’ın da kadar güvenli olacağı anlamına gelebilir. Ancak aynı zamanda, ’ın diğer platformların standartlarına inerek daha az güvenli olacağı anlamına da gelebilir.

’ın Güvenlik Açıkları

harika bir güvenlik özelliği olan sunmaktadır. Ancak firmanın ilgilenmesi gereken bazı güvenlik açıkları mevcuttur.

Yasal sorumluluk reddinde “Facebook şirketler ailesinin parçası olarak , bu şirket ailesinden bilgi alır ve onunla bilgileri paylaşır. Hizmetlerimizi ve onların özelliklerini işletmek, sunmak, geliştirmek, anlamak, özelleştirmek, destek sunmak ve pazarlamak için onlardan elde ettiğimiz bilgileri kullanabilir ve onlar da bizden aldıkları bilgileri kullanabilirler.”

Facebook ve Facebook ailesindeki diğer şirketler de bizden aldıkları bilgileri ürün önerileri sunmak gibi hizmetlerle deneyiminizi iyileştirme amacıyla kullanabilirler.”

“Normal şekilde hizmet sunma sürecinde kullanıcıların mesajlarını saklamayız. Ancak kullanıcılarımızın profil resimleri, profil isimleri veya durum mesajları dahil hesap bilgilerini profillerinde bulunduran kullanıcıların bu bilgileri tarafımızdan saklanabilir.”

Bu kısaca, mesajlarınızın güvenli olduğu ancak ’ın özel sunucularında kullanıcı bilgilerini sakladığı anlamına gelmektedir. Şirket bu bilgileri pazarlama amacıyla kullanabilir.

Dahası, sunucularında saklanan veri, “olağan dışı” bir durumda devlet yetkilileri ile paylaşılabilir. Bilgisayar korsanları da sunucularına erişim elde ederek kullanıcıların telefon numaraları ve hesap detaylarına erişebilirler.

En İyi 5 – Bu lar Gizliliğinizi ve Sizi Korur

1. Signal

Signal ücretsizdir, güçlü şifrelemeye sahiptir ve tüm mobil platformlarda çalışır. Diğer çoğu mesajlaşma sı gibi Signal kullanımı da oldukça kolaydır. Aynı zamanda sesli ve arama özellikleri ile ’ı da aratmaz.

Signal’in masaüstü kurulumu sayesinde onu telefonunuzun yanı sıra bilgisayarınızdan da kullanabilirsiniz.

Her mesaj şifrelendiği için onları yalnızca alıcı ve gönderici görebilir. Bilgisayar korsanları mesajları okuyamazlar. Signal açık kaynak kodlu şifreleme kullanır, bu sayede uzmanlar onu test edip hataları tespit edebilirler. Bu, yı daha da güvenli bir hale getirir.

Kullanıcılar, otomatik silme özelliği ile mesajların belirli bir süre sonra kaybolmasını tercih edebilirler. Bu, telefonunuza birinin erişmesi durumunda bile gizliliği garanti eder.

Signal’de hareketli ifade simgeleri yoktur. Ancak cihazınızın ifade simgelerini ya aktarabilirsiniz.

Artılar

Eksiler

 • Hareketli ifade simgeleri yok.

Puan: 4.8/5

2. Threema

Threema tam gizlilik sözü verir. Kişi listeleriniz ve grup bilgileriniz da değil, telefonunuzda saklanır. Mesajlar da iletilir iletilmez silinirler. Ayrıca insanlara ulaşmak için telefon numaranızı değil 8 haneli Threema Kimliğini kullanarak, gizliliği daha iyi korursunuz. Kişileri eşsiz Karekodlarla doğrulayabilirsiniz.

Threema metin, sesli arama, paylaşılan dosyalar ve grup sohbetleri dahil tüm mesaj türleri için kullanır. Durum mesajlarınızı bile şifreleyerek kimsenin gönderilerinizi izleyememesini sağlar. Mesajlar yalnızca gönderici ve alıcı tarafından okunabilir.

Threema’yı tarayıcı üzerinden de güvenle kullanabilirsiniz. ’ta olduğu gibi , biçimlendirme özelliklerinin yanı sıra konum ve dosya gönderimini de destekler. ’a ek olarak kullanıcılar anket oluşturabilir ve her mesaja “beğeni” bırakabilirler. Hatta belirli sohbetleri gizleyebilir ve onları şifreyle koruyabilirsiniz.

Threema, gizlilik dostu yasaları ile bin İsviçre kökenlidir.

Artılar

 • Telefon numarası gerekmez.
 • Kişiler Karekod ile doğrulanabilir.
 • Metin biçimlendirme özellikleri.
 • Sohbetleri şifre ile koruma.

Eksiler

Puan: 4.6/5

3. Telegram

200 milyondan fazla etkin kullanıcısı olan Telegram, ’a bir alternatiftir. Bulut tabanlı çeşitli platformlarda çalışır. ’taki gibi birine mesaj iletildiğinde ikili onay işareti gösterme özelliği vardır.

varsayılan olarak sesli aramalar için  kullanarak aramalarınızı kimsenin dinleyememesini sağlar. Ancak mesajlara uygulanan şifrelemenin depolama alanında fazla yer kaplamaması için manuel olarak açılması gerekir.

Signal gibi Telegram da mesajların belirli bir süre sonra otomatik olarak silinme özelliğini sunar. Aynı zamanda medya dosyaları paylaşımını da destekler.

Artılar:

 • Açık kaynak kodlu yazılım.
 • Kullanıcı dostu platform.
 • Bulut tabanlı olduğu için veri kaybetmezseniz.

Eksiler:

 • Şifreleme varsayılan olarak açık değildir, elle açılması gerekir.
 • Eleştirilen kendi standart şifrelemesini oluşturmuştur.

Puan: 4.5/5

4. Wire

Avrupa veri saklama yasaları ile korunan Wire, sunan güvenli bir mesajlaşma yazılımıdır. Ücretsiz kişisel hesapların yanı sıra ek destek ve özellikler sunan ücretli işletme planları da vardır. Wire son derece temiz sesli ve görüntülü arama sunar.

Wire birebir ve grup ekran paylaşımını da destekler. Aynı zamanda medya dosyaları paylaşımını ve ses filtrelemeyi de destekler. Tüm büyük platformlarda mevcuttur, hesabınıza aynı anda sekiz cihazdan giriş yapabilirsiniz.

Metni kalın ve italik olarak biçimlendirebilir, sohbet içerisinde liste oluşturabilirsiniz. Ayrıca kolay paylaşım için dosya boyutlarını değiştirebilir ve daha fazla gizlilik için mesajların belirli bir süre sonunda silinmesi için zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz.

Artılar

 • Süre sınırlı mesajlar
 • Aynı anda 8 cihazda kullanım
 • Zengin sohbet özellikleri

Eksiler

Puan: 4.4/5

5. Riot.IM

VoIP ve aramanın yanı sıra mesajlar için de sunar. Her kullanıcı eşsic bir kimlik alır. Telefon numarası yerine bu kimlik kullanılarak anonimliğin korunması sağlanır.

Riot açık kaynak kodlu yazılım üzerinde çalışır. Kendi botları mevcuttur, ancak geliştiriciler kendilerininkini de oluşturabilirler. Bu sayede kullanıcılar yazılım ile etkileşime girebiliyor olması onu daha çok yönlü ve güvenli kılar. Açık kaynak kodlu oluşu onu geliştirici ekipler ve kurumsal gruplar için daha uygun kılar.

Riot’ın sohbet odaları vardır ve kullanıcılar tüm herkese açık sohbet odalarına girebilirler. Ayrıca, sadece bağlantı kullanarak erişilebilen gizli sohbet odaları da vardır.

Ek olarak masaüstü sının arayüzü de son derece temiz ve kullanıcı dostudur, yedi dilde mevcuttur. Ayrıca diğer lara bağlanmanızı da sağlar.

Artılar

 • Telefon numarası yerine kullanıcı kimliği
 • Açık kaynak kodlu yazılım.
 • Sade masaüstü sı.
 • Yedi dilde mevcut.

Eksiler

 • Şifreleme varsayılan olarak açık değildir, elle açılması gerekir.

Puan: 4.2/5

Özel mesajlarınızın özel kaldığından emin olmak istiyorsanız ’tan kurtulup alternatif programları kullanmak isteyebilirsiniz. Yukarıda önerilen ların hepsi güçlü şifreleme ile tanınmaktadır.

Daha fazla gizlilik çözümü mü arıyorsunuz? iPhone’da gizliliğinizi koruma ya da Google olmadan çevrimiçi yaşam makalelerimizi okuyun.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın