İnceleme Mobil

En İyi 5 WhatsApp Alternatifi 2020

WhatsApp, sözde “uçtan uca” şifrelemesiyle bile o kadar güvenli değildir. Burada size daha güvenli ve kullanması kolay beş seçenek sunuyoruz.

180’den fazla ülkede 1 milyardan fazla kullanıcısı olan WhatsApp, dünyanın en mesajlaşma uygulamasıdır.

’un 2014 yılında WhatsApp’ı satın alması, gizlili uzmanlarını ve güvenlik bilinci olan kullanıcıları endişelendirdi. ve üçüncü taraf uygulamalarının karıştığı güvenlik ihlali olaylarında binlerce kullanıcının kişisel bilgileri sızmıştı. Ancak WhatsApp her zaman ayrı bir uygulama olarak kalma ve güvenli bir mesajlaşma uygulaması olma konusunda ısrarcıydı.

Bu değişmek üzere. Geçtiğimiz günlerde , üç farklı mesajlaşma platformunu birleştirmeyi düşündüğünü duyurdu.  Messenger, WhatsApp ve ’ın mesajlaşma işlevlerini birleştirerek kullanıcıların üç ağ arasında birbirleri ile mesajlaşmalarını sağlamayı amaçlıyorlar.

Bir kaynak mevcut planlarda üç platform arasında nin de olacağını onayladı. Bu, teorik olarak Messenger ve ’ın da WhatsApp kadar güvenli olacağı anlamına gelebilir. Ancak aynı zamanda, WhatsApp’ın diğer platformların standartlarına inerek daha az güvenli olacağı anlamına da gelebilir.

WhatsApp’ın Güvenlik Açıkları

WhatsApp harika bir güvenlik özelliği olan sunmaktadır. Ancak firmanın ilgilenmesi gereken bazı güvenlik açıkları mevcuttur.

Yasal sorumluluk reddinde “ şirketler ailesinin parçası olarak WhatsApp, bu şirket ailesinden bilgi alır ve onunla bilgileri paylaşır. Hizmetlerimizi ve onların özelliklerini işletmek, sunmak, geliştirmek, anlamak, özelleştirmek, destek sunmak ve pazarlamak için onlardan elde ettiğimiz bilgileri kullanabilir ve onlar da bizden aldıkları bilgileri kullanabilirler.”

ve ailesindeki diğer şirketler de bizden aldıkları bilgileri ürün önerileri sunmak gibi hizmetlerle deneyiminizi iyileştirme amacıyla kullanabilirler.”

“Normal şekilde hizmet sunma sürecinde kullanıcıların mesajlarını saklamayız. Ancak kullanıcılarımızın profil resimleri, profil isimleri veya durum mesajları dahil hesap bilgilerini profillerinde bulunduran kullanıcıların bu bilgileri tarafımızdan saklanabilir.”

Bu kısaca, mesajlarınızın güvenli olduğu ancak WhatsApp’ın özel sunucularında kullanıcı bilgilerini sakladığı anlamına gelmektedir. Şirket bu bilgileri pazarlama amacıyla kullanabilir.

Dahası, sunucularında saklanan veri, “olağan dışı” bir durumda devlet yetkilileri ile paylaşılabilir. Bilgisayar korsanları da WhatsApp sunucularına erişim elde ederek kullanıcıların telefon numaraları ve hesap detaylarına erişebilirler.

En İyi 5 – Bu Uygulamalar Gizliliğinizi ve Sizi Korur

1. Signal

ücretsizdir, güçlü şifrelemeye sahiptir ve tüm mobil platformlarda çalışır. Diğer çoğu mesajlaşma uygulaması gibi  kullanımı da oldukça kolaydır. Aynı zamanda sesli ve video arama özellikleri ile WhatsApp’ı da aratmaz.

’in masaüstü kurulumu sayesinde onu telefonunuzun yanı sıra bilgisayarınızdan da kullanabilirsiniz.

Her mesaj şifrelendiği için onları yalnızca alıcı ve gönderici görebilir. Bilgisayar korsanları mesajları okuyamazlar.  açık kaynak kodlu şifreleme kullanır, bu sayede uzmanlar onu test edip hataları tespit edebilirler. Bu, uygulamayı daha da güvenli bir hale getirir.

Kullanıcılar, otomatik silme özelliği ile mesajların belirli bir süre sonra kaybolmasını tercih edebilirler. Bu, telefonunuza birinin erişmesi durumunda bile gizliliği garanti eder.

’de hareketli ifade simgeleri yoktur. Ancak cihazınızın ifade simgelerini uygulamaya aktarabilirsiniz.

Artılar

Eksiler

 • Hareketli ifade simgeleri yok.

Puan: 4.8/5

2. Threema

Threema tam gizlilik sözü verir. Kişi listeleriniz ve grup bilgileriniz uygulamada değil, telefonunuzda saklanır. Mesajlar da iletilir iletilmez silinirler. Ayrıca insanlara ulaşmak için telefon numaranızı değil 8 haneli Threema Kimliğini kullanarak, gizliliği daha iyi korursunuz. Kişileri eşsiz Karekodlarla doğrulayabilirsiniz.

Threema metin, sesli arama, paylaşılan dosyalar ve grup sohbetleri dahil tüm mesaj türleri için kullanır. Durum mesajlarınızı bile şifreleyerek kimsenin gönderilerinizi izleyememesini sağlar. Mesajlar yalnızca gönderici ve alıcı tarafından okunabilir.

Threema’yı tarayıcı üzerinden de güvenle kullanabilirsiniz. WhatsApp’ta olduğu gibi uygulama, biçimlendirme özelliklerinin yanı sıra konum ve dosya gönderimini de destekler. WhatsApp’a ek olarak kullanıcılar anket oluşturabilir ve her mesaja “beğeni” bırakabilirler. Hatta belirli sohbetleri gizleyebilir ve onları şifreyle koruyabilirsiniz.

Threema, gizlilik dostu yasaları ile bin İsviçre kökenlidir.

Artılar

 • Telefon numarası gerekmez.
 • Kişiler Karekod ile doğrulanabilir.
 • Metin biçimlendirme özellikleri.
 • Sohbetleri şifre ile koruma.

Eksiler

 • Ücretli uygulama.

Puan: 4.6/5

3. Telegram

200 milyondan fazla etkin kullanıcısı olan Telegram, WhatsApp’a bir alternatiftir. Bulut tabanlı uygulama çeşitli platformlarda çalışır. WhatsApp’taki gibi birine mesaj iletildiğinde ikili onay işareti gösterme özelliği vardır.

Uygulama varsayılan olarak sesli aramalar için  kullanarak aramalarınızı kimsenin dinleyememesini sağlar. Ancak mesajlara uygulanan şifrelemenin depolama alanında fazla yer kaplamaması için manuel olarak açılması gerekir.

gibi Telegram da mesajların belirli bir süre sonra otomatik olarak silinme özelliğini sunar. Aynı zamanda medya dosyaları paylaşımını da destekler.

Artılar:

 • Açık kaynak kodlu yazılım.
 • Kullanıcı dostu platform.
 • Bulut tabanlı olduğu için veri kaybetmezseniz.

Eksiler:

 • Şifreleme varsayılan olarak açık değildir, elle açılması gerekir.
 • Eleştirilen kendi standart şifrelemesini oluşturmuştur.

Puan: 4.5/5

4. Wire

Avrupa veri saklama yasaları ile korunan , sunan güvenli bir mesajlaşma yazılımıdır. Ücretsiz kişisel hesapların yanı sıra ek destek ve özellikler sunan ücretli işletme planları da vardır. son derece temiz sesli ve görüntülü arama sunar.

birebir ve grup ekran paylaşımını da destekler. Aynı zamanda medya dosyaları paylaşımını ve ses filtrelemeyi de destekler. Tüm büyük platformlarda mevcuttur, hesabınıza aynı anda sekiz cihazdan giriş yapabilirsiniz.

Metni kalın ve italik olarak biçimlendirebilir, sohbet içerisinde liste oluşturabilirsiniz. Ayrıca kolay paylaşım için dosya boyutlarını değiştirebilir ve daha fazla gizlilik için mesajların belirli bir süre sonunda silinmesi için zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz.

Artılar

 • Güvenli sohbet
 • Süre sınırlı mesajlar
 • Aynı anda 8 cihazda kullanım
 • Zengin sohbet özellikleri

Eksiler

 • Ücretli uygulama.

Puan: 4.4/5

5. Riot.IM

VoIP ve video aramanın yanı sıra mesajlar için de sunar. Her kullanıcı eşsic bir kimlik alır. Telefon numarası yerine bu kimlik kullanılarak anonimliğin korunması sağlanır.

Riot açık kaynak kodlu yazılım üzerinde çalışır. Kendi botları mevcuttur, ancak geliştiriciler kendilerininkini de oluşturabilirler. Bu sayede kullanıcılar yazılım ile etkileşime girebiliyor olması onu daha çok yönlü ve güvenli kılar. Açık kaynak kodlu oluşu onu geliştirici ekipler ve kurumsal gruplar için daha uygun kılar.

Riot’ın sohbet odaları vardır ve kullanıcılar tüm herkese açık sohbet odalarına girebilirler. Ayrıca, sadece bağlantı kullanarak erişilebilen gizli sohbet odaları da vardır.

Ek olarak masaüstü uygulamasının arayüzü de son derece temiz ve kullanıcı dostudur, uygulama yedi dilde mevcuttur. Ayrıca diğer uygulamalara bağlanmanızı da sağlar.

Artılar

 • Telefon numarası yerine kullanıcı kimliği
 • Açık kaynak kodlu yazılım.
 • Sade masaüstü uygulaması.
 • Yedi dilde mevcut.

Eksiler

 • Şifreleme varsayılan olarak açık değildir, elle açılması gerekir.

Puan: 4.2/5

Özel mesajlarınızın özel kaldığından emin olmak istiyorsanız WhatsApp’tan kurtulup alternatif programları kullanmak isteyebilirsiniz. Yukarıda önerilen uygulamaların hepsi güçlü şifreleme ile tanınmaktadır.

Daha fazla gizlilik çözümü mü arıyorsunuz? iPhone’da gizliliğinizi koruma ya da  olmadan çevrimiçi yaşam makalelerimizi okuyun.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın