İnternet Nasıl Yapılır

Facebook Hesabınızı Kalıcı Olarak Silme – 2020

hesabınızı silmek, uzun ve yorucu bir süreçti, ancak artık öyle değil. Hesabınızı devre dışı bırakmak  ile işiniz bittiyse tamamen silmek -evet, ikisi arasında büyük fark var- için neler yapabileceğinizi basitçe anlatacağız. Bu konuda daha fazla bilgi ve profilinizdeki belirli içerikleri silmeyi öğrenmek için aşağıdaki derinlemesine kılavuzumuza göz atın.

kullanmanın çevrimiçi gizliliğimiz için pek de iyi olmadığını kabul etmeliyiz. Muhtemelen son zamanlar gerçekleşen büyük skandallardan haberiniz vardır.

Milyonlarca kullanıcısının verilerinin derlendiği Cambridge Analytica fiyaskosu hala anılarımızda tazeyken, Zuckerberg ve şirket bunu bir “güven istismarı” olarak değerlendirip uzaklaşmış olsa da,  devinin kendisine ait şüpheli eylemleri de bulunmaktadır.

Düzinelerce firmanın hassas kullanıcı bilgilerine “özel erişime” sahip olması ve ABD bankalarına müşterilerin finansal bilgilerinin sorulması gibi örnekler mevcuttur. Görünüşe göre ’u karanlık işler çevirirken yakalamak pek zor değil, çünkü bunu sıklıkla yapıyorlar.

kullanıcı için son kötü haber 50 milyon kullanıcının güvenlik detaylarının açığa çıktığı devasa güvenlik ihlaliydi. Bu sizin için son damlaysa ve platformundan çıkmaya karar verdiyseniz, doğru yere geldiniz.

Dijital gizliliğinizi geri alma zamanı. Hadi başlayalım!

’u Devre Dışı Bırakma ve Silme – Bilmeniz Gerekenler

Adım adım talimatlara geçmeden önce, hesabınızı kapatmaya karar verdiğinizde ’un kullanıcılara verdiği iki seçeneği anlamak önemlidir.

Profilinizi devre dışı bırakmak veya tamamen silmek arasında bir seçim yapabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi ilk seçenek verilerinizi platformda saklamaya devam ederken, diğeri tamamen siler.

hesabınızı devre dışı bırakırsanız:

 • Sizden başka kimse profilinizi göremez.
 • Gönderilen mesajlar gibi belirli bilgiler görülebilir kalır.
 • Adınız arkadaş listelerinde görünür, ancak sadece kendi arkadaşlarınız tarafından.
 • Adınız, gönderileriniz ve yorumlarınız, katıldığınız grupların yöneticileri tarafından görülebilir.
 • Messenger kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hesabınızı istediğiniz süre boyunca devre dışı bırakabilirsiniz, ancak giriş bilgilerinizi kullanarak giriş yapmak veya bağlı bir /hizmete erişmek yeniden etkinleştirme sürecini başlatır.

hesabınızı tamamen silmeyi tercih ederseniz:

 • Hesabınızı yeniden etkinleştiremezsiniz.
 • ’a yüklediğiniz/eklediğiniz tüm içerik sonsuza dek kaybolur ve asla geri getirilemez (verilerinizin arşivini daha önceden indirmediğiniz takdirde).
 • hesabınızı kullanan lara artık Giriş ile erişemezsiniz.
 • Arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mesajlar gibi belirli bilgiler tamamen silinmez ve onlar tarafından görülebilir.
 • Messenger kullanamazsınız.

kararınızı değerlendirip silme sürecini iptal etmek için size 30 gün süre verir. Bu süre bittikten sonra, hesabınız ve tüm ilgili veriler sonsuza dek sicektirTüm bilgilerinizin kalıcı olarak silinmesinin 90 güne kadar sürebileceğini unutmayın. Bu süre boyunca kullanıcıları bu verilere erişemez.

Hesabınızı Kalıcı Olarak Silme

Not: hesabınızı tamamen silmeden önce bilgilerinizin bir kopyasını indirmek iyi bir fikir olabilir. Bu konuda daha fazla bilgi için sonraki bölüme göz atın.

Eğer iyice düşünüp, ’tan tamamen ayrılmaya karar verdiyseniz, hesabınızı kalıcı olarak silmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

1. Ayarlar sayfanıza gidin. Dilerseniz, sağ üst köşedeki oka tıklayarak da ayarlarınıza erişebilirsiniz:

delete your facebook account (1)

2. Solda, mevcut ayarların bir listesini göreceksiniz.  Bilgileriniz > Hesabınızı ve Bilgilerinizi Silme üzerine tıklayın:

delete your facebook account (2)

3. Hesabınızı devre dışı bırakmayı ve bilgilerinizi indirmeyi öneren bir sayfa gelecektir. Bu seçenekler ile ilgilenmiyorsanız Hesabı Sile tıklayın:

delete your facebook account (3)

4. Şifrenizi girmeniz istenecek. Şifrenizi girin ve ardından Devama tıklayın:

delete your facebook account (4)

5. Bu kadar! Silme işlemini iptal etmek isterseniz hesabınıza giriş yaparak Silmeyi İptal Et’e tıklamak için 30 gününüz olacaktır. Aksi halde, hesabınız tamamen silinmeden önce bir ay beklemeniz yeterli olacaktır.

Daha önce hesabınızı silmeye çalıştıysanız, bunun destek merkezi ve çok iyi gizlenmiş ayarlar arasında gereksiz bir şekilde kafa karıştırıcı bir süreç olduğunu muhtemelen hatırlarsınız.  hesabınızı silmeyi sadece birkaç adımda gerçekleşen basit bir işlem ha getirdiğinden beri artık öyle değil.

Dahası, silme işlemini iptal eden yanlışlıkla giriş yapmaktan da korkmanıza gerek yok. Artık bunu kendiniz onaylamanız gereklidir (yukarıdaki adım 5’e bakın).

Bilgilerinizin Arşiv Dosyasını İndirme

hayranı olmamakla birlikte profilinizde paylaştığınız içerikleri almak mı istiyorsunuz? Bunu kolayca yapabilirsiniz.

1. Ayarlar sayfanızda  Bilgileriniz > Bilgilerini İndire tıklayın:

delete your facebook account (5)

2. Bilgi arşiv sayfasına gideceksiniz Buradan neleri indirmek istediğinizi, aralığını, arşiv formatını ve medya kalitesini seçebilirsiniz:

delete your facebook account (6)

3. İlk olarak kendi bilgileriniz görünür, ancak aşağıya giderek kendiniz hakkındaki bilgileri de seçebilirsiniz:

delete your facebook account (7)

4. Bilgileri seçmeyi bitirdiğinizde, Dosya Oluştur yazan mavi butona tıklayın. Arşiv oluşturma süreci artık başlamıştır.

5. Süreci Mevcut Dosyalar sekmesinden görebilirsiniz. Dosyanız üzerinde hala çalışılıyorsa, indirmeye hazır olana kadar arşivinizi “Devam ediyor” olarak göreceksiniz.

delete your facebook account (8)

Bahsedildiği gibi,  arşiv özelliği oldukça özelleştirilebilir. Fotoğraflarınız gibi belirli bir türden içerikleri indirebilir veya tam yi seçebilirsiniz.

Hesabınızı Devre Dışı Bırakma

’a biraz ara vermek istiyorsanız anca henüz tamamen veda etmeye hazır değilseniz (ya da Messenger kullanmaya devam etmek istiyorsanız), hesabınızı devre dışı bırakma tamamen silmeye iyi bir alternatiftir.

Bu seçeneği tercih ederseniz, tüm bilgilerinizin ’ta kalmaya devam edeceğiniz ve herhangi bir güvenlik ihlali veya veri derleme kurbanı olabileceğinizi unutmayın.

hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

1. Kalıcı silme bölümündeki adım 1 ve 2’yi izleyin (Ayarlar > Bilgilerin > Hesabını ve Bilgilerini Sil).

2. Hesabı Devre Dışı Bıraka tıklayın:

delete your facebook account (9)

3. Dilerseniz Ayarlar > Genel > Hesabını devre dışı bırak menüsüne de gidebilirsiniz.

4. İstendiğinde şifrenizi girin ve Devam butonuna tıklayın:

delete your facebook account (10)

5. Tamamdır! Hesabınızı yeniden etkinleştirmek için ’a (veya hesabınızı kullanan bir hizmete) tekrar giriş yapmanız yeterlidir. Şifrenizi girmeniz gerekecektir. Ardından profiliniz tamamen çalışır.

Bilgilerinizi Kendi Kendinize Silme

Pekala, tüm etkinlikleriniz ile ilgili her şeyi gerçekten silmek istiyorsunuz. Hesabınızı kalıcı olarak silmeyi tercih ettiyseniz, bunu sizin için yapacaktır. Sizin yapmanız gereken bir şey yoktur.

Ancak yardım etmek istiyorsanız,  içeriğinizin belirli kısımlarını kendiniz silerek işleri hızlandırabilirsiniz. Bu 90 günlük silme sürecini biraz hızlandıracaktır. Aynı zamanda arama geçmişinizi ve bağlı ları toparlayacaktır. Bu, ’tan ayrılmayı düşünmeseniz dahi kullanışlıdır.

Hiç internet nızın geçmişini sildiniz mi?  ile de aşağı yukarı aynı şeyi yaparsınız. Ancak bu biraz daha yavaş ve zaman alıcıdır.

Neyse ki, devi, kendisini bu konuda da geliştirdi. Artık bilgilerinizi görüntülemek, yönetmek ve silmek çok daha kolay.

Etkinlik günlüğü ile başlar. İki şekilde erişebilirsiniz:

1. Ayarlar sayfanızda  Bilgileriniz > Etkinlik Günlüğüne tıklayın:

delete your facebook account (11)

Dilerseniz,  profilinizdeki “Etkinlik Günlüğü” butonuna (Kapak resminizin alt sağ köşesinde, “Bilgileri le”nin yanında) tıklayabilirsiniz.

Etkinlik günlüğünüz “Filtreler” panelinin bir parçasıdır ve gönderiler ile yorumları görmenizi, beğenileri geri almanızı ve arama geçmişinizi silmenizi sağlar. Grup gönderilerinden bağlı ların sizin yerinize paylaştığı içerikleri yönetmeye kadar yapabileceğiniz birçok şey vardır:

delete your facebook account (12)

İPUCU: “Filtreler” panelindeki bazı seçenekler gizlidir. Onları görmek için ilgili kategori altındayken “DAHA FAZLA”ya tıklayın.

Tüm etkinlikleriniz ve içeriklerinizi kontrol etmek uzun ve yorucu bir iş olabilir. Size yardımcı olmak için, kullanıcıların ’ta sildiği en popüler içerik türlerini kapsayan bir kılavuz hazırladık. Aşağıdan göz atın!

’taki Bağlı ları Silme

Hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız, hesabınızı giriş yapmakta kullandığınız ları kaldırmak iyi bir fikirdir. Yapmanız gerekenler şunlardır:

1. Ayarlar sayfanızda lar ve İnternet siteleri ne tıklayın.

2. Etkin, eski ve kaldırılmış ların bir listesini göreceksiniz. Etkin bir yı silmek için yanındaki kutuyu işaretleyin ve Kaldır a tıklayın.

delete your facebook account (13)

3. Eski lar özel bilgilerinizi istemezler, ancak hala onlara hesabınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz. İstedikleri bilgileri düzenleyebilir veya tamamen silebilirsiniz.

İPUCU: Bağlı larınızı silmek, hesabınızı tamamen silmek için gerekli bir adım değildir. Ancak, hesabınızla bağlı bir ya erişmek, başlattığınız silme sürecinin iptal edilmesine neden olabilir.

’ta Arama Geçmişinizi Silme

Arama geçmişinizin bir kısmını veya tamamını silmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

1. Arama çubuğuna tıklayın ve ardından  aramalar kurdelesi” yanında bulunan “DÜZENLE” butonuna tıklayın.

delete your facebook account (14)

Diğer bir yol ise etkinlik günlüğünüze gidip, filtreleme listesinin en altındaki “Arama Geçmişi” butonuna tıklamaktır.

2. Buradan Düzenle > Sil’e tıklayarak aramaları teker teker silebilirsiniz.

delete your facebook account (15)

3. Tüm aramalarınızı toplu olarak silmek için sağ üst köşeden Aramaları Temizleye tıklayabilirsiniz.

Süreç, mobil kullanıcılar için de yaklaşık olarak aynıdır. Arama geçmişinize gidin (Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar > Etkinlik Günlüğü > Kategori: Arama Geçmişi). Aramaları teker teker veya topluca silebilirsiniz.

’ta Fotoğrafları, Videoları, Albümleri Silme

’a yüklediğiniz fotoğrafları, videoları ve albümleri Filtreler paneli ile kolayca gözden geçirip silebilirsiniz. Bu adımları izleyin:

1. Etkinlik Günlüğünüze erişin.

2. Listenin tam ortasındaki Fotoğraflar ve Videolara gidin.

3. Karşıya yüklediğiniz medyanın bir listesi kronolojik sıralama ile görünecektir. Bir ögeyi silmek için sağ taraftaki kalem şeklindeki simgeye tıklayın:

delete your facebook account (16)

İPUCU: Profil, kapak ve öne çıkan fotoğraflarınız simez. Zaman tünelinizde görüntülenip görüntülenmeyeceklerini seçebilirsiniz.

Albümleri tamamen silmek isterseniz, Profilinizden Fotoğraflar > Albümler sekmesine gidin. Oradan albümleri görüntüleyip hızlıca silebilirsiniz.

Yorumları ve Gönderilerini Silme

’taki yorum ve yanıtlarınızı 90 gün beklemeden silmek istiyorsanız, aşağıdakileri yapmanız gerekir.

1. Etkinlik Günlüğünüze erişin.

2. Fotoğraflar ve Videoların altındaki Yorumlara gidin.

3. Aynı adımları tekrarlayın: Sağ taraftaki kalem şeklindeki simgeye ardından Sil butonuna tıklayın:

delete your facebook account (17)

gönderileriniz için de aynı şeyi yapabilirsiniz. Tek fark, listeden Yorumlar yerine Gönderileri seçmektir. Gönderiler butonunu listenin başında, Etkinlik Günlüğü seçeneğinin altında bulabilirsiniz.

Gizlilik Ayarlarını En İyi Şekilde Kullanın

Muhtemelen şu anda hesabınızı kalıcı olarak silmeye / devre dışı bırakmaya hazır değilsiniz, ancak yine de gizliliğinizi olabildiğince korumak istiyorsunuz.

Yukarıdaki hızlı kılavuz  içeriğinizi düzenleme/kaldırma için iyi bir ilk adımdır. Ancak dahası var.

Ayarlar sayfasında Gizlilik sekmesini göreceksiniz. Bu, ’taki genel gizlilik ayarlarınızı yapacağınız yerdir.

how to delete facebook account (1)
Değiştirebilecekleriniz şunlardır:

 • Gelecekteki gönderilerin görünürlüğü. Gelecekteki tüm gönderilerinizi herkesin, sadece sizin, sadece arkadaşlarınızın görebileceği şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca özelleştirilmiş ayarlar da mevcuttur:
  how to delete facebook account (2)
 • Etiketlendiğiniz gönderileri gözden geçirme. Bu, Etkinlik günlüğü ile yapılır. Yukarıdaki kılavuzu izlediyseniz, sürece zaten aşinasınız demektir.
 • Geçmişteki gönderilerin görünürlüğü. Aynı zamanda geçmişte paylaştığınız gönderilerin gizlilik ayarlarını da değiştirebilirsiniz (etiketlendikleriniz hariç, onları yalnızca gönderiyi paylaşan kişi kontrol edebilir). Uyarı: Her gönderiyi tek tek gözden geçirmeniz gerekeceği için bu oldukça uzun sürebilir.
 • ’ta nasıl bulunup iletişime geçilebileceğiniz. Gizlilik ayarlarının ikinci kısmında size kimlerin arkadaşlık isteği gönderebileceğini, arkadaş listenizi görebileceğini veya /telefon numaranızı kullanarak size ulaşabileceğini belirleyebilirsiniz. En önemlisi, harici arama motorlarında profilinizin görüntülenip görüntülenmeyeceğini seçebilirsiniz.

Gizlilik sekmesini kullanarak, gelecekte paylaştığınız içeriklerin kimlere ulaşacağını seçebilirsiniz. Ancak bunun yalnızca genel görünürlük ayarlarınızı kapsadığını unutmayın. Yeni gizlilik ayarlarınızı TÜM gönderilerinize nın kestirme bir yolu yoktur. Eski paylaşımlarınızın aynı ayarlara tabi olmasını istiyorsanız, hepsini gözden geçirmek için birkaç saat ayırmanız gerekir.

İPUCU: Yıllar önceki gönderiler ile uğraşmayıp, zamandan tasarruf etmek mi istiyorsunuz? Eski içerikleri toplu olarak silmek için Etkinlik günlüğünü kullanabilirsiniz. Bu şekilde son bir ya da iki yıldaki gönderileri gözden geçirebilir ve gizlilik ayarlarını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Çevrimiçi Verilerinizi Gizli Tutmanın Diğer Yolları

Son olarak, ’a elveda demek çok daha kolay bir karar oldu. Bu, biraz kullanıcıların artık daha fazla araç ve ayara erişimi olmasından kaynaklanırken, asıl gerekçe devinin gizliliğinize pek önem vermemesidir.

Son zamanlarda yaşanan, itibarına daha fazla leke düşüren olaylarla birlikte, Her geçen gün daha fazla kişi hesaplarını kapatarak treninden inmeyi tercih ediyor. Durum bu olsa bile tamamen güvende olduğunuzu sanmayın. Çok daha ciddi dijital tehlikeler mevcuttur. Örneğin .

Bugünlerde çevrimiçi gizliliğinizi korumak oldukça zor olmakla birlikte, bunun sizi hassas verilerinizi umursamamaya itmesine izin vermeyin. Her zaman, sizin hakkınızda olabildiğince bilgi almaya çalışmayan,  hizmetlerine çeşitli alternatiflere göz atabilirsiniz. Dijital dünyada huzurla var olmak için Çevrimiçi gizliliğe derinlemesine bakış makalemize göz atmanızı öneririz.

Bu makale size yardımcı oldu mu? Eğer öyleyse, lütfen hesabını silmeyi düşünen kişiler ile paylaşın. ’ta da olur. Biraz tuhaf oldu galiba.

1 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın