Bilgisayar

10 Parmak Klavye Kullanmak İçin 4 İpucu

Close up hand of female typing on keyboard of laptop on table, working with technology device in modern office
Dijital çağda bilgisayar kullanma yetisine sahip olmak zorunluluk ha geldi. Bilgisayarla kullanıcı arasında iletişim kurmayı sağlayan, bilgisayarın en önemli giriş ögesi olduğundan de nasıl hızlı yazılır sorusun cevabı büyük önem taşıyor. Bilgisayar başında çok fazla zaman geçiriyorsanız zamandan tasarruf edebilmek için yi hızlı kullanabilmeniz gerekir. 10 parmak kullanmak için ipuçlarına ihtiyaç duyuyorsanız yazımız tam da size hitap ediyor.M.Salih ASLAN

Hızlı kullanabilmek özellikle iş hayatında önemli bir ölçüt olarak karşımıza çıkıyor. Hızlı kullanımı zaman tasarrufu sağlamakla birlikte işleri büyük oranda kolaylaştırıyor. Peki, 10 parmak kullanmak için ne yapmak gereklidir?

Doğru kullanımı

de nasıl hızlı yazılır sorusunun en önemli cevabı aslında seçimini doğru yapabilmek oluyor. Bu durumda da alırken nelere dikkat edilmelidir sorusu gündeme geliyor. İngilizceye göre düzenlemiş, dünya üzerinde en yaygın kullanılan türü Q dir. Kamu kurumlarında ise zorunlu olarak, için özel olarak üretilen türü olan F kullanılıyor. nizin türünü kullanacağınız alana göre belirlemelisiniz. Q alırken dil desteğinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Bilgisayarınızı dolayısıyla nizi oynamak, dinlemek veya fil izlemek için kullanıyorsanız nin multimedya özelliği olmasına dikkat etmelisiniz. Bilgisayarı oynama amacıyla kullanıyorsanız kısa tepkilerin önemi çok yüksek olduğundan kablolu bir almalısınız. nin aydınlatma özelliği bulunması gece kullanım için avantajdır. kullanımını etkileyen unsurlardan biri de de bulunan tuşların yapısıdır. Tuşlar de çok yüksek veya çok gömülü bir yapıda olmamalıdır. Tuşların birbirine yakınlığı ses ve kullanımı etkileyeceğinden satın alırken tuşların birbirine yakın olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

10 Parmak ile egzersiz yapmak

Hızlı yazmak için 10 parmak kullanımı eğitimi veren kurumların a kullandığı uygulamalarla egzersiz yapabilirsiniz. yi doğru olarak kullanmanızı sağlayan programlardan bazıları şunlardır: , RapidTyping Tutor, , .

Parmakların duruş yönüne hakim olmak

F ya da Q fark etmeksizin her de F ve J tuşlarının üzerinde çentik bulunur. Çentiğin amacı sağ ve sol başparmaklarımızı koymaktır. F kullanmak durumundaysanız tuş dizilimleri için yapışkan bantlar kullanabilirsiniz.

Kısayol tuş takımlarına hâkim olmak

Kısayollar bilgisayar kullanımında adeta can yeleği işlevi görür. CTRL +A (tümünü seç), CTRL + X (kes), CTRL + C (kopyala), CTRL + V(yapıştır) gibi genel olarak kullanılan kısa yol tuş takımlarının yanı sıra zamandan tasarruf sağlayan ve hızı artıran diğer kısa yollara hakim olmalı ve deki hangi tuşun ne işlevi olduğunu bilmelisiniz. Hayat kurtaran kısayol tuş kombinasyonlarından bazıları şunlardır:

 • CTRL + D Windows / Command + D Mac Yer işaretleri oluşturma
 • ALT + F4 Windows / CTRL + Q Mac yı hızlıca kapatma
 • SHIFT + DELETE Windows Herhangi bir şeyi tamamıyla silme
 • Windows + D Windows / F11 Mac Masaüstüne Ulaşma
 • CTRL + F Windows / Command + F Mac Dosya ya da klasör bulma
 • CTRL + Mouse tekerleğini (İleri-Geri Hareket Ettirme) Windows / Command + + Tuşu ya da Command + – Tuşu Zoom seviyesini ayarlama
 • CTRL + SHIFT + T Windows / Command + Z Mac da Eski Sekmelere Ulaşma
 • ALT + Tab Windows / Command + Tab Mac Açık ekranlar arasında geçiş yapma
 • Print Screen (PrtSc) Tuşu Windows/ Command + SHIFT + 4 (Ekran görüntüsünün tamamını alır) Command + SHIFT + 3 (Ekran görüntüsünün istenilen bölümünü alır) Mac Ekran Görüntüsü alma
 • F5 Windows/ Command + R Mac Web sayfasını yenileme
 • Windows Tuşu veya CTRL + ESC Windows’ da başlangıç menüsünü çalıştırma

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın