Oyun Blogu

Geçmişten Günümüze Assassin’s Creed Serisi

Esasında Prince of Persia unun bir devamı olarak düşünülen ama sonradan yönü çok başka noktalara kaydırılan serisi, tutkunlarına tarihin önemli noktalarına tanıklık etme imkânı veriyor. Zaman zaman ’un yanlış politikaları neticesinde serinin her u destansı olamasa da artık ’in bir marka hâ geldiği açık. 2007’de başlayan serinin ana larına kısaca birlikte bakalım.

1.

Üçüncü Haçlı Seferleri döneminde geçen ilk da yönetilen karakter, suikastçı Altaïr Ibn-La’Ahad idi. Kudüs, Akka ve Şam’da topraklarında geçen yapımda sürpriz şekilde konuşan NPC’ler vardı.

2.

1400’lü yılların sonunda, İtalyan Rönesansı döneminde geçen ilk ve serinin ikinci ana u olan ’de, belki de AC serisinin sevilmesini sağlayan Auditore da Firenze kontrol ediliyordu. Yapımda Da Vinci’den Machiavelli’ye kadar pek çok tarihî figür yer alıyordu.

3. :

Serinin yeni ları için ’a zaman kazandıran , ’nun Borgia ailesiyle mücadelesini konu edinse de un kazandığı yardımcı suikastçı çağırma gibi yenilikler de gözden kaçmıyordu.

4.

’nun son kez boy gösterdiği Revelations, İstanbul’da geçen serinin belki de en etkileyici bölümüydü. 1500’lü yılların başındaki İstanbul’un göz kamaştırıcı atmosferi ve önemli tarihî kişilikler, da bulunuyordu.

5. I

cuyu başlarda sıkan, sonraları ise yapımı merakla oynamasını sağlayan bir kurguya sahip AC III, ABD’nin yakın tarihinde yaşanan olayların farklı bir açıdan görülebilmesini sağlıyordu.

6.

’un ilgi çeken deniz savaşları üzerine kurgulanan ve Karayipler’de geçen Black Flag, serinin kemik kitlesini ikiye bölse de kendi çapında başarılı bir olarak kabul edildi.

7. Rogue

Sömürge döneminin işlendiği son AC u Rogue, ana görevleri unutturacak kadar çok ve çok olduğu kadar da gereksiz yan görevleriyle anımsansa da serinin Abstergo tarafındaki işleyişin takip edilmesi açısından önemliydi.

8. Unity

Her yıla bir AC u sığdırmayı başaran ’un baltayı ilk kez taşa vurmasına neden olan ve hatalarla dolu çıkarak tepkileri üzerine çeken Unity, Fransız Devrimi döneminde geçiyordu. Kurgu ve tarihî gerçeklerin iç içe geçtiği yapım, AnvilNext 2.0 motoruyla gözleri kamaştırıyordu.

9. Syndicate

Victoria Dönemi İngilteresi’nde geçen Syndicate, ikiz kardeşler Jacob ve Evie Frye karakterlerini oynanabilir kılıyordu. Önemli yayınlarından ortalama notlar alan yapım, ’u her sene AAA yapısında bir AC u yayınlama fikrinden geri döndürdü.

10. Origins

Serinin nefes almasını sağlayan ve beraberinde sayısız yeniliği getiren Origins, Antik Mısır’ın gizemli topraklarında geçiyordu. Abstergo’nun Animus projesi için hayatî önem taşıyan Mısır serüveni, hem yayınlardan hem de culardan olumlu notlar aldı.

11.

Origins’in getirdiği başarıyı bir fırsat olarak gören , serinin yeni ana u Odyssey ile bu defa rotayı, Antik Yunan’a doğru kırdı. Rol yapma unsurlarının da bulunduğu yeni , AC serisine özgü suikast tarafını pek yansıtmasa da sunduğu çeşitlilik sayesinde cuların saatlerini severek harcayacakları bir yapım oldu.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın