İnternet Nasıl Yapılır

Wi-Fi Kapsama Alanını Artırmak İçin 8 Öneri

Kablosuz le bağlantı kurmada sorun yaşıyorsanız, bağlantınız sürekli kopuyor ya da 1-2 çubuk gibi düşük sinyaller alıyorsanız kablolu bağlantıya geçmeyi ya da bilgisayarı yenilemeyi değil, Wi-Fi kapsama alanı güçlendirme yöntemlerini denemelisiniz. yazımızdaki ipuçlarıyla internet keyfinizi ikiye katlayabilirsiniz.

Akıllı TV’ler, konsolları, yazıcılar, dizüstü bilgisayarlar, , tabletler ve diğer kablosuz aksesuarlar, internete talip olur ve ağın bant genişliğinin önemli bir dilimi için yarışır. Ağınız internete bağlanma isteğinizi köreltecek kadar zayıfsa birkaç basit önlem almanız yerinde olacaktır. İşte, Wi-fi kapsama alanını artırmanızı sağlayacak 8 öneri.

1. için uygun nokta belirleyin

Wi-fi kapsama alanını artırmanın yolları arasında en masrafsız ve kolay yöntem in yerini değiştirmektir. Kablosuz  WiFi sinyallerini her yöne eşit olarak dağıtacağından zayıf sinyal alıyor ya da hiç bağlanamıyorsanız in yerini kontrol etmelisiniz. Duvar ve köşeler, gereksiz sinyal kaybına neden olabileceğinden inizi duvara yakın koymamalısınız. DECT telefon, mikrodalga fırın, cihazlar, ahşap döşemeler, dekoratif amaçlı duvar kaplamaları Wi-fi kapsama alanını daraltabilir. inizi diğer elektronik cihazlardan uzağa, bilgisayarı kullanacağınız odaya duvardan uzak olarak konumlandırmalısınız.

2. yazılımını leyin

yazılımı lemesi; ayarların tekrar tanımlanamaması, cihazın garanti dışı kalması gibi durumlarla karşılaşmamak için çoğunlukla göz ardı ediliyor. ISP tarafından verilmiş bir iniz varsa sağlayıcınıza danışarak leme sunulup sunulmadığını öğrenebilirsiniz. Kendinize ait bir router’a sahipseniz üreticinizin sayfasını ziyaret ederek yazılım lemesi gelip gelmediği kontrol edebilirsiniz.

3. Kanalı değiştirin

Bant üzerinde router’ın sunduğu seçeneklere( 2.4 GHz, 5 GHz vb. ) göre kanalları ayarlayarak bazı alternatiflere sahip olabilirsiniz. Kapasitesini aşmamış bir kanal seçerek bağlantınızı optimize edebilirsiniz.

4. Güçlü anten kullanın

Güçlü Wi-Fi için sinyal dağıtıcı kadar antenler de önemlidir. Anten bina yapısına göre sinyalin taşınacağı noktalara uygun açıda olmalıdır. Bu durumu bir örnekle açıklayalım: Dairesel sinyal yayan bir anteni, duvar arkasında konumlandırmak gereksiz sinyal kaybına neden olur. Sinyal dağıtıcı cihaz, köşeye yerleştirilecekse dar açılı yönlü antenler ile cihazın sinyalleri belirli bir alanda en verimli şekilde toplanabilir. Bu bağlamda antenleri değiştirilebilen kablosuz cihaz seçilmesi en doğrusudur.

5. Çift Kanal (Dual-Band) Desteği

Yeni nesil cihazlar 5GHz bandını da destekleyen alıcılar ile üretildiği ve 5GHz bandı daha az kullanılan bir kanal olduğu için dual-band destekli kablosuz dağıtıcı cihazlar tercih edilmelidir.

6. Akıllı cihazlarınızı kontrol edin

Wi-Fi’nin çekmediği durumlarda suç Router veya e atılır. Oysa bilgisayar veya mobil cihazın çekim kalitesinin düşük olması da kapsama alanı üzerinde etkilidir. Bu noktada cihazların IEEE 802.11 standardı olarak kabul edilen a/b/g/n gibi değerlere sahip olması önem taşır. Bu nedenle cihaz satın alırken yüksek kablosuz bağlantı standartlarına sahip olanları tercih etmeli, değiştirme şansınız yoksa Wi-Fi veya cihazın genel yazılımını en sürümüne yükselttiğinizden emin olun.

7. Alan paylaşımı yapın

Siz oturma odasında düşük sinyal alırken komşunuzun inden çok güçlü sinyal geldiğini fark ettiyseniz farklı odalarda benzer durumu komşunuz da yaşayabileceğinden alan paylaşımı yaparak güçlü bir internet elde edebilirsiniz. Güven ve kota sorunu yaşıyorsanız da bant genişliğinizi kitleyebilirsiniz.

8. Sinyal güçlendirici kullanın

Wi-fi kapsama alanını artırabileceğiniz basit önlemleri aldığınız halde Wi-Fi bağlantınız yetersiz kalıyorsa veya çok katlı bir binada internete bağlanıyorsanız Wi-Fi sinyal güçlendirici kullanarak sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz. Wi-Fi bağlantısında ölü bölge sorunları yaşıyorsanız , , , D-Link, Everest, Dark, Asus, ve Airties markalarının menzil genişletici ürünlerinden yardım alabilirsiniz.

--- /* ]]> */