Sinema

Gelmiş Geçmiş En İyi Seri Filmler 3

En İyi Komedi Film Serileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Her saniye gülmekten kırıp geçirmeseler de simgesel sahneleriyle dakikalar bca ve hatta sonlandıklarında bile bizleri güldürmeyi başaran en iyi komedi film serileri ile listemize devam ediyoruz.

10. (Police Academy) Serisi

IMDb Puanı: 5,0

Polis Akademisi (Police Academy) Serisi“Kıpırdama p.. kurusu” repliği, sansürün dozunun minimum olduğu dönemlerde izleyicilerle buluşan  (Police Academy) serisi ile özdeşleşmişti. Ayrıca Michael Winslow’un canlandırmış olduğu Memur Jones’un ses taklitleri, Mahoney’nin Damat Ferit havaları, Hightower’ın iri yapısının altında barındırmış olduğu sıcak kalbi, Tackleberry’nin psikopatlıkları ve Hooks’un naif bünyesinde gizlemiş olduğu hırçın kadın tavırları bu seriyi efsaneleştiren birkaç özellikten biriydi. Aksiyon ve komedi türlerini hnlayarak izleyicilerle buluşturan de en iyi arasına adını yazdırıyor.

9. n Pastası (American Pie) Serisi

IMDb Puanı: 6,0

Amerikan Pastası (American Pie) SerisiGençlik komedisi denince akla gelen ilk örneklerden biri olan n Pastası (American Pie); aykırı yapısıyla izleyicilerin fazlasıyla dikkatini çekmeyi başarmıştı. Weitz kardeşler tarafından yönetilen ve ilk olarak 1999 yılında gösterime giren bu seri, Korkunç Bir Film gibi zamanla kan kaybetmiş olsa da yine de unutulmaz arasında yer almayı başarıyor.  

 

8. Bitirim İkili (Rush Hour) Serisi

IMDb Puanı: 6,6

Bitirim İkili (Rush Hour) Serisi1990’lı yılların çocuklarının ve gençlerinin en sevdiği culardan biri olan Jackie Chan, hem Süper Polis hem de Bitirim İkili (Rush Hour) serileriyle bizleri kendisine daha da fazla hayran bırakmayı başarmıştı. Ayrıca Chirs Tucker’ın da başrollerinde yer aldığı Bitirim İkili serisi de gibi komedi ve aksiyon türlerini bir arada izleyicilerle buluşturarak efsaneleşmeyi başarmıştı.

7. (Ghostbusters) Serisi

IMDb Puanı: 6,6

Hayalet Avcıları (Ghostbusters) Serisi1984 yılının en pahalı komedi filmi unvanına sahip olan ve gerek müzikleriyle gerekse sembolik öğeleriyle unutulmazlar arasına adını yazdıran  (Ghostbusters), 1989 yılında ise ikinci filmiyle izleyici karşısına çıkmıştı. Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis, Sigourney Weaver ve Ernie Hudson gibi usta culardan oluşan kadrosuyla da bizleri kendisine hayran bırakmıştı. 2016 yılında Melissa McCharthy, Kristen Wiig, Kate McKinnon, Leslie Jones ve Chris Hemsworth’tan oluşan kadrosuyla yeniden uyarlanmış olsa da eski yapımların başarısına ulaşamadı.

6. (Hangover) Serisi

IMDb Puanı: 6,7

Felekten Bir Gece (Hangover) SerisiYaş sınırlandırılması getirilmesine rağmen gişede rekor kıran filmler arasında ilk sıralara adını yazdıran  (Hangover) serisi de kısa sürede efsaneleşmeyi başardı. İçerdiği uygunsuz ve belki de rahatsız edici öğelere rağmen, sembolik sahneleriyle izleyicileri kahkahalara boğan bu seri; Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Ed Helms ve Ken Jeong’un olağanüstü culuklarıyla şekillenmişti.

5. Evde Tek Başına (Home Alone) Serisi

IMDb Puanı: 7,0

Evde Tek Başına (Home Alone) SerisiYine 90’lı yıllara ışınlanıyoruz. Dönemin en başarılı macera komedi filmlerinden olan Evde Tek Başına (Home Alone); Daniel Stern ve Joe Pesci ikilisinin yanı sıra çocuk cu Macaulay Culkin’in de göz dolduran culuğuna ev sahipliği yapmıştı. 1992 yılında Donald Trump’ın da konuk cu olarak yer aldığı ikinci filmle de başarıya ulaşan Evde Tek Başına serisinin, sonrasında ise 3 devam filmi çekildi. Fakat bu yapımların hiç biri orijinal filmin yanına bile yaklaşamadı.

4. (Naked Gun) Serisi

IMDb Puanı: 7,0

Çıplak Silah (Naked Gun) SerisiAirplane! filmiyle milyonların sevgilisi ha gelen usta cu Leslie Nielsen, toplamda üç filmden oluşan  (Naked Gun) serisiyle de 90’lı yıllara damgasını vurmayı başardı. O dönem vizyona giren birçok yapım gibi komedi aksiyon öğelerini bünyesinde barındıran , 90’ların en sevilen inden biri ha gelerek, listemize adını yazdırdı.

3.

IMDb Puanı: 7,1

Ocean's SerisiGüçlü cu kadrosunun ve başarılı bir uyarlama senaryonun sonucunda ortaya etkileyici bir yapımın çıkması elbette ki kaçınılmaz oluyor. İlk olarak 1960 yılına damgasını vuran Ocean’s Eleven, 2001 yılında; George Clooney, Brad Pitt ve Matt Damon gibi başarılı culardan oluşan bir kadroyla yeniden uyarlandı. 2004 ve 2007 yıllarında devam filmleriyle de karşımıza gelen  de en iyiler arasında yer almayı başardı.

2. Vizontele Serisi

IMDb Puanı: 7,3

Vizontele SerisiBu kez aksiyon yerini a bırakıyor. Fakat komedi unsurları da yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. Türk sinemasının unutulmaz serilerinden biri olan Vizontele, olağanüstü cu kadrosu ve replikleriyle 2001 yılında bizleri büyülemeyi başarmıştı. Yılmaz Erdoğan tarafından yazılıp yönetilen bu film, 2004 yılında ise Vizontele Tuuba ile karşımıza gelmişti. Bu yapımın yanı sıra Eyvah Eyvah ve Düğün Dernek gibi komedi filmlerini de listemize ekleyebilirsiniz.

 

1. Hababam Sınıfı Serisi

IMDb Puanı: 9,5

Hababam Sınıfı Serisi3 Temmuz 2000 tarihinde sonsuzluğa uğurladığımız İnek Şaban’ın yanına 16 Eylül 2016 tarihinde Damat Ferit’i, 31 Mart 2017 tarihinde ise Güdük Necmi’yi uğurladık. Hem Yeşilçam’ın hem de dünyanın gelmiş geçmiş en iyi komedi serilerinden olan Hababam Sınıfı; Rıfat Ilgaz’ın usta kalemi ve Ertem Eğilmez’in efsanevi yönetmenliğiyle 70’li yılların sonlarına damga vurmayı başarmıştı. 11 Aralık 1987 tarihinde aramızdan ayrılan Hafize Ana da 30 yıl sonra kuzucuklarına kavuşmuştur.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın