Oyun Blogu Tarih

Sony PlayStation Evrimi..

PlayStation’ın 25 yıllık tarihi

Playstation adı altında ilk ev konsolunu ürettiğinde yıllar 1994‘ü gösteriyordu. 3 Aralık 1994 tarihinde Kuzey ’da piyasaya sürülen Playstation, endüstrisini ve bildiğimiz eğlence kavramını bambaşka bir kulvara taşımıştı. Geçen 25 yılda çok şey değişti. Biz de bu yazımızda gelmiş geçmiş PlayStation modelleri nelermiş, yakından baktık. İşte PlayStation tarihi!

PlayStation tarihi

Bakalım bu 25 yıllık süreçte PlayStation tarihi nelere sahne oldu? ’nin durmadan artı değerler kattığı PlayStation markası geride bıraktığımız süreçte neler yaşadı? İsterseniz işe ilk Playstation ile başlayalım.

Gelmiş geçmiş PlayStation modelleri

1994 yılında başlayan serüvende şimdilerde sıra PlayStation 5’e geldi. ’nin en yeni konsolu ile ilgili çalışmaları sürerken, yeni konsol hakkında birçok sızıntı da ortaya çıkıyor. PS5 gündemden düşmezken, biz de PlayStation tarihi ile ilgili bir yolculuğa çıkıyoruz. İşte gelmiş geçmiş PlayStation modelleri listesi.

1994 – Playstation

3 Aralık 1994 yılında Kuzey ‘da yer alan cuları Playstation ile tanıştırdı. O dönemin konsollarına oranla çok çok üstün bir ve performansa sahip olan bu ev konsolu, oldukça güzel dizaynı sayesinde herkesin ilgisini toplamayı başardı.

’nin bu ı kabul etmeden önce birçok farklı denediğini de belirtmemiz gerek.

2000 – PSOne

Aradan geçen beş yıllık sürecin ardından sessizliğini yepyeni lı bir Playstation üreterek bozdu. PSOne adını verdikleri bu makyajlanmış ev konsolu açısından herhangi bir farklılığa sahip olmasa da, kompakt ı sayesinde dikkat çekmeyi başardı.

PSOne sayesinde konsolunuzu alıp bir başka yere rahatlıkla taşıyabiliyordunuz. ‘den yine oldukça başarılı bir hamle gelmişti diyebiliriz. Ayrıca üzerine takılabilen LCD ekranı sayesinde konsol bir nevi taşınabilir hale gelmişti.

2000 – PlayStation 2

PSOne‘ın piyasaya sürülmesinin üzerinden bir ay geçmişti ki, dünyası neye uğradığını şaşırdı. Çünkü PlayStation 2 piyasaya sürülmüştü. Tam olarak 26 Ekim 2000 tarihinde piyasaya sürülen konsol, satış rakamlarıyla ‘i oldukça memnun edecekti.

playstation 2Artık ekstra bir aparata ihtiyaç duymadan film ve müzik CD‘lerinizi oynatabiliyordunuz. DVD desteği sunuyor olmasını da unutmamak gerek.

2003 – EyeToy

Computer Entertainment America bu kez Web Cam benzeri bir aparatı kullanıcırılarıyla tanıştırdı. Oyuncuların artık larla hareket ederek ve üzerinde bulunan mikrofon sayesinde seslerini kullanarak etkileşime girmeleri sağlandı.

Kısacası cular artık yavaş yavaş un bir parçası olmaya başlamıştı.

2004 – PlayStation satışları 100 milyonu aştı

The PlayStation olarak adlandırılan PlayStation ve PSOne ürünlerinin satış rakamları 100 milyonu geçmeyi 2004 yılında başardı. Bu sayede ilk kez bir ev konsolu 100 milyon satış rakamına ulaştı ve kırılması güç bir rekor kırdı.

2004 – PlayStation 2 Slim

Aynısını daha önce Playstation için yapan , bu kez PlayStation 2’nin incecik bir versiyonunu hazırladı. Eski büyük kasa PlayStation 2’nin neredeyse dörtte biri boyutta olan PlayStation 2 Slim’in en büyük özelliği ek bir aparata ihtiyaç duymadan internete rahatlıkla bağlanabilmesiydi.

Bu sayede çevrimiçi oynamak PlayStation 2 sahipleri için azap olmaktan çıkıp oldukça kolay bir iş ha gelmişti.

2005 – PSP – 1001

 bu kez taşınabilir konsol piyasasında yer almak istiyordu ve PlayStation 2 ile neredeyse aynı güce sahip bir el konsolu olan PSP‘yi satışa sundu. Böylece gelmiş geçmiş PlayStation modelleri arasında bir el konsolu katılmış oldu.

UMD disk kullanan bu sistemle artık neredeyse tüm PSOne larını ve PSP için özel üretilen tüm ları yolda, arabada, sokakta ve hatta tuvalette (hepiniz yaptınız biliyoruz) oynamak mümkündü. Geniş LCD ekranı sayesinde film izlemek de ayrıca keyifliydi.

2006 –

PSP ile istediği başarıyı elde edemeyen , yıllardır üzerinde çalıştığı yeni ev konsolu ’ü piyasaya 2006 yılında sürdü. İlk dönemlerini oldukça pasif ve eleştiri altında geçiren ’ün yapabilecekleri ancak yıllar geçtikten sonra anlaşılabildi.

playstation 3Şu anda son dönemlerini yaşayan ’ün gücünü  3: Drake’s DeceptionHeavy Rain, God of War 3 gibi lar sayesinde görebildik.

2008 – PlayStation

Çevrimiçi lar konusunda rakibi Xbox 360 ve ‘un oldukça gerisinde kalan , beklenen hamleyi yapmakta gecikmedi ve PlayStation ‘ü 2008 yılında hizmete açtı.

Uzun süre sağlıklı bir şekilde hizmet veren ve durmadan geliştirilen PSN2011 yılının yaz aylarında yaşanan “Hack” olayları sayesinde güven kaybetti ama şu anda eskisinden daha sağlıklı bir şekilde yoluna devam ediyor diyebiliriz.

2009 – Slim – PSP Go ve PlayStation 2’nin önlenemez başarısı

2009 yılı  için oldukça güzel bir yıldı. Zira önce ‘ün ince versiyonunu piyasaya sürdüler, ardından da başarısızlığını asla tahmin edemeyecekleri PSP Go‘yu.  Slim günümüzde şişman kasaların yerini aldı ama PSP Go’nun üretiminin durdurulduğunu söylememiz gerek.

Ayrıca aynı yıl PlayStation 2‘nin satış rakamları dünya çapında 140 milyonu geçerek daha önce PlayStation‘ın kırdığı rekoru daha da ileri taşımayı başardı.

2010 – Stereoscopic 3D ve PS Move

2010 yılına baktığımızda ’nin en büyük hamleleri dünyada ilk kez bir ev konsolunda 3D  oynama imkanı sunan Stereoscopic 3D desteği ve tabii ki ‘un Kinect‘ine karşı hamle olan PS Move oldu.

PS Move satışları başlarda istendiği gibi gitmese de 2012 yılında satış rakamlarına baktığımızda Kinect ile kafa kafaya satış yapan bir sistem olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

2011-2012 – PS Vita

Tarih 2011’i gösterdiğinde gelmiş geçmiş PlayStation modeller arasında PS Vita da katıldı.

2005 yılında piyasaya sürdüğü PSP ile istediği başarıyı yakalayamamış olsa da, bu kez çok daha sağlam bir şekilde taşınabilir konsol piyasasına giriş yaptı diyebiliriz.

PS Vita‘yı duyurduktan yaklaşık altı ay sonra Japonya‘da piyasaya süren , satış rakamlarında şu anda stabil bir grafik çiziyor. Neredeyse  ile aynı görsellik sunan ve tam bir multimedya merkezi olan PS Vita27 Şubat 2012‘de ülkemizde satışa sunulacak.

2013 – PlayStation 4

, 15 Kasım 2013 tarihinde PlayStation 4 modeliyle karşımıza çıktı. Ayrıca bu konsol ile birlikte DualShock 4’ün de tanıtımı gerçekleştirildi. Aydınlatmaya sahip olan DualShock 4 kolu oldukça dikkat çekmeyi başardı.

playstation 4 konsolu birçok yazılımsal desteği de beraberinde getirerek özellikle Twitch yayıncılarına büyük kolaylık sağladı. Share özelliği sayesinde yayıncılar, konsol ile birlikte gerçek zamanlı olarak canlı yayın yapabiliyor.

2016 – PlayStation 4 Slim

15 Eylül 2016 tarihinde ara model olarak PlayStation 4 Slim modelini duyurdu. PlayStation 4‘ün normal mode göre biraz daha küçültülmüş yapıda olan  Slim, biraz daha küçük boyutlarla bekleneni vermeyi de başardı.

playstation 4 slim10 Kasım 2018 tarihinde de PlayStation 4 Pro modeli duyuruldu. PlayStation 4 Pro modeli, özellikle 4K oynamak isteyenler için ideal konsol modeli oldu.

2018 – PlayStation Classic

playstation classic, PlayStation’un 24. yıl şerefine ilk PlayStation modelini yeniledi. Bu konsol, özellikle nostaljik ları seven kişileri oldukça heyecanlandırmayı başardı. Gelmiş geçmiş PlayStation modelleri arasında bu özel model de eklenmiş oldu.

2020 – PlayStation 5

PlayStation tarihi ’nin PS5 hazırlık süreci ile devam ediyor. Konsol hakkında birçok detay ortaya çıkmış durumda. 2020’nin sonlarına doğru çıkacağı açıklanan PlayStation 5‘in gelmiş geçmiş en hızlı konsol olacağı belirtiliyor. Hatta bu hızın, açılış sürelerine de yansıması beklentiler arasında yer alıyor.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın