Windows

Windows İşletim Sistemi evrimi geçmişten günümüze

ilk sürümünü 1.0’ı 20 Kasım 1985 de duyurdu, teknoloji tarihine ışık tutacak bu duyuru şuan bile 1.0 ın izlerini taşıyan sürümüne kadar gelişmeler kaydedecekti, ’un bu sürümü ile birlikte, ’ta grafik görünümlü kullanıcı arabirimi (GUI) dönemi başlamıştı.

1985 yılında başlayan için 33 yıl geriye gidelim ve ilk sürümlerinden günümüze uzanan yolculuğumuza bakalım.

1985: 1.0

1.0 ile gelen en önemli yenilik grafik arayüzü, takvim, kart dosyası, not defteri, hesap makinesi, saat ve iletişim programları gibi sahip olduğu entegre yazılımlardı.

1987: 2.0

2.0, Word ve Excel’in ilk sürümlerini getirmişti.  Intel 286 işlemcinin gelişmiş işlem hızından, genişletilmiş bellekten ve Dinamik Veri Alışverişi (DDE) kullanarak lar arası iletişim özelliklerinden yararlanıyordu. 2.0 sürümünde VGA grafik standardı desteği de bulunuyor ve kullanıcılara pencereleri birbiri üzerine koyabilme, ekran düzenini ayarlayabilme ve bileşimlerini kullanarak işlemleri arasında hızla geçiş yapabilme olanağı tanıyordu.

1990: 3.0

’un ilk önemli bilgi işlem platformu 32 bitlik performans ve gelişmiş grafikler sunarken, güçlendirilmiş Intel 386 işlemciye tam destek veriyordu. 386 işlemcisini kullanan lar modası da, yeni özellikler ve işlevler sunan 3.0 sürümünün geniş kitlelere yayılmasına yardım ediyordu. Bu özellikler arasında aşağıdakiler sayılabilir:

 Program Yöneticisi, Dosya Yöneticisi ve Yazdırma Yöneticisi
• Takılabilir sanal aygıt sürücülerine (VxD’ler) sahip tamamen yeniden yazılmış
geliştirme ortamı, genişletilmiş bellekle çalışan lar için destek,
gerektiğinde kullanılabilecek MS-DOS çoklu işlem özelliği.
• Geliştirilmiş bir grup simges

1993: for Workgroups 3.11

3.1, for Workgroups 3.11 ikilisi çalışma grubu kavramını ve etki alanı ağ desteğini getirdi. İlk defa olarak ları ağ özelliklerine sahip hale geldi ve yeni ortaya çıkan istemci/sunucu bilgi işlemciliğindeki gelişimin tamamlayıcı bir parçası oldu.  for Workgroups ürünü yerel alan ağlarında (LAN), bağımsız larda ve dizüstü larda kullanıldı. Kurumsal kullanıcıların ilgisini çeken özellikler getirdi. Örneğin, merkezi yapılandırma ve güvenlik, önemli ölçüde geliştirilmiş Novell NetWare ağ desteği ve uzaktan erişim hizmeti (RAS). for Workgroups ayrıca ’un yeni 32 bitlik dosya sisteminin üstün performansını da sunuyordu.

1993: NT 3.1

27 Temmuz 1993 tarihinde NT® sürümünün piyasaya çıkması  için önemli bir kilometre taşı oldu. Bu sürüm, ’un 1980’li yılların sonlarında sıfırdan başlayarak gelişmiş bir kurulumu yolundaki projesini tamamlıyordu. Sürüm piyasaya çıktığı gün ’un başkanı Bill Gates “ NT, şirketlerin bilgi işlem gereksinimlerini karşılamada köklü bir değişikliği temsil etmektedir” diyordu.

 

1993: NT Workstation 3.5

İş odaklı geliştirilen NT’nin ikinci sürümü olan NT 3.5, güvenlik ve dosya paylaşımı odağında yenilikçi fikirler ile geliyordu.

1995: 95

95, ’un mevcut üç genel amaçlı masaüstü nin ( 3.1, for Workgroups ve MS-DOS) takipçisiydi. 95’te, yerleşik Internet desteği için bütünleşmiş 32 bitlik bir TCP/IP yığını, çevirmeli ağ ve kullanıcıların donanım veya yazılım kurma işlemini oldukça kolaylaştıran yeni Tak ve Kullan özelliği bulunuyordu.

1996: NT Workstation 4.0

’un bu ticari masaüstü ne terfi etmesi ileri düzeyde bir kullanım kolaylığı ve basitleşmiş bir yönetim olanağı sağlarken, daha yüksek bir ağ verimi ve intranetlerin geliştirilmesi/ yönetilmesi için gerekli araçları getirdi.  NT Workstation 4.0 sürümünde sevilen 95 arabirimi kullanılırken, ürün gelişmiş bir ağ desteği sağlıyor, Internet ve kurumsal intranetlere erişimi güvenli ve kolay hale getiriyordu.  1998 Ekim’inde yaptığı açıklamada, NT’nin artık “NT” harflerini taşımayacağını, nin bundan sonraki gelişmiş sürümünün 2000 adını taşıyacağını duyuruyordu.

1998: 98

95’in başarı üzerine performansı ve donanımsal desteği artırmak adına geliştirilen 98, web deneyimine odaklanan ilk sürüm oldu. Active Desktop, Outlook Express, Frontpage Express, Chat ve NetMeeting ları 98 ile hayatımıza girdi. Ayrıca 98SE (Second Edition) sürümü ile donanımsal destek artırıldı.

1999: 98 Second Edition

98 SE (ki bu şekilde kısaltılarak kullanılmaya başlandı), 98’in bir üst şekliydi. Tüketicilere, donanım uyumluluğu ve Internet ile ilgili gelişmiş, zengin özellikler sundu.

2000: Millennium Edition ( Me)

Me sürümü; müzik, görüntü ve ev ağı konusunda tüketicilere çeşitli yenilikler sunarken, güvenilirliğini sağlamlaştırdı. Sistem Kurt işlevi da bir sorun çıktığında, kullanıcıların yazılım yapılandırmasını sorun çıkmadan önceki durumuna geri döndüre bilmelerine olanak verirken, Movie Maker işlevi kullanıcılara, evde çektikleri görüntüleri sayısal olarak düzenleyip kaydedebilmelerini ve başkalarıyla paylaşabilmelerini sağlayan araçlar sunuyor, Media™ Player 7 teknolojileri kullanıcıların sayısal çoklu ortam öğelerini kolayca bulup düzenleyebilmelerine, oynata bilmelerine olanak  ağlıyordu.

2000: 2000 Professional

İş odaklı geliştirilen 2000, NT temel alınarak geliştirilmişti. Güvenlik nitelikleri ile öne çıkan , DLL ön belleği ve donanımlar için tak – çalıştır özelliği ile fark yaratmıştı.

2001: XP

’un 2000 ve Millenium sürümlerinde yaşadığı başarısızlığa karşı sıkı bir çalışma neticesinde ortaya çıkardığı XP, 2000 gibi NT temelliydi. Yeni dosya güvenliği yapıları, tak – çalıştır özellikleri ve modern arayüzü, bugünkü anlamda kişisel ortamının temellerini oluşturuyordu. Nitekim ’un da en uzun soluklu oldu.

2001: XP Professional

XP Professional sürümü NT teknolojisinin sağlam geçmişinden yararlanmaktadır: üstün performansı, gerektiğinde
kullanılabilecek çoklu işlem, hata toleransı ve sistem belleği koruması.  XP Professional, yeniden tasarlanmış bir arabirim sunarken ve hem ticari, hem
de ileri düzeyde ev kullanımı için özellikler (Uzak Masaüstü, şifreleme dosya sistemi, sistem geri yükleme ve gelişmiş ağ özellikleri) ile birlikte önemli yenilikler de (kablosuz 802.1x ağ işlemi desteği, Messenger mesaj programı, Uzaktan Yardım, Sistem Geri Yükleme özelliği) içermektedir.

2001: XP Home Edition

XP Home Edition, sık kullanılan özelliklere erişimi kolaylaştıran, basitleştirilmiş bir görsel a sahiptir. Ürün ev kullanıcılarına yönelik olarak Ağ Kurulum Sihirbazı,  Media™ Player ortam yürütücüsü, Movie Maker film düzenleyicisi ve gelişmiş sayısal fotoğraf işleme özellikleri gibi birçok yenilik sunmaktadır.

2007:  Vista 

Tarihin en başarısız sürümlerinden olan Vista, altı yıllık geliştirilme sürecine rağmen adeta özellikle donanım – yazılım dengesi iyi kurulmadığı için ölü doğmuş oldu. Sadece çok çok iyi donanıma sahip sistemlerde iyi çalışan Vista, Aero adı verilen kullanıcı arayüzü ile güzel görünen ancak verimsiz bir sistem olarak tarihe gömüldü.

2009:

Vista’nın kötü imajını ortadan kaldırmak için gelen 7, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye ve performansı artırmaya yönelik sunduğu gelişmeler ile en sürümlerinden biri oldu.

2012: 8

17 yıldır sürümlerinde hüküm süren başlat menüsünü ortadan kaldıran 8, “-style” kullanıcı arayüzü, yenilenen masaüstü ları, dokunmatik ekran odaklı optimizasyonlar ile karşımıza çıkmıştı. Bu arada bu sürüm, ARM mimarisine de destek sağlıyor oluşuyla öne çıkmıştı.

2015:

Başlat menüsüne yeniden hayat veren , Cortana dijital asistan sı, Edge tarayıcı gibi yenilikler getirdi. Ayrıca hibrit laptoplar ve tabletler odağında yapılan düzenlemeler ile servis modeliyle ücretsiz sürüm yükseltme olanağının sunulması ’un değişen zamana ayak uydurma noktasında mecbur kaldığı hususlardı.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın