Bilgisayar İnceleme Program Windows

Chrome ipucu ve püf noktaları

Ağustos 2019 itibariyle% 60’tan fazla pazar payına sahip en mobil tarayıcıdır . Hafif tarayıcı, mükemmel özellikler, hız ve kullanım kolaylığı sunuyor. Çoğu Android a önceden yüklenmiş olarak geldiği gerçeğinden bahsetmiyorum bile. Ancak olmasa da, insanlar genellikle Google’ın tarayıcısını kullanma yolundan çıkarlar .

Bunu akılda tutarak, Android için havalı ipuçlarını ve püf noktalarını dikkatinize sunmak istedik. Google’ın mobil tarayıcısı basitliği ile tanınırken, deneyiminizi geliştirecek birçok özelliğe (resmi ve deneysel) sahiptir. Bunlar çoğu insanın bakmadığı yerlerde gizlenebilir, bu yüzden Android için bu ipuçlarını ve püf noktalarını listeleyenlere ışık tutalım.

ipuçları ve püf noktaları

 1. Karanlık modu
 2. Sayfaları önceden yükle
 3. Arama motorunu değiştir
 4. Sekmeler arasında kaydır
 5. Yatay sekme değiştirici
 6. Sekme grupları
 7. , , konum kısayolları
 8. Mobil siteleri yakınlaştır
 1. Otomatik oynatmayı devre dışı bırak
 2. Paralel indirme
 3. Web sitesi kısayolu
 4. Okuyucu modu
 5. Krom düet
 6. Hızlı yenileme
 7. Masaüstü sitesi iste
 8. Yazı Boyutu
 9. Çevirmek
 10. Gizli mod

Editörün notu: Yeni özellikler piyasaya sürüldükçe, Android için en iyi ipuçlarını ve püf noktalarını içeren bu listeyi düzenli olarak güncelleyeceğiz.

Android için bu ipuçlarından ve püf noktalarından bazıları için bayraklarının kullanılması gerekir. Bunların çoğu deneysel özelliklerdir. Bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz veya özellikler düzgün çalışmayabilir. Risk almak konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, bayrak ayarlarını düzenlemeyi gerektiren ipuçlarından kaçının.

1. Android için ’da karanlık modu etkinleştirme

Google Chrome 78 Karanlık Modu

Geliştiriciler, larına karanlık mod getiriyor ve Google’ın da aynı şeyi yapması şaşırtıcı değil. Gözleriniz üzerinde daha az gerginlik olsun ya da sadece karanlık modun görüntüsü gibi, Android için ’un görünümünü değiştirmek kolaydır.

 1. ’u açın.
 2. Ekranın sağ üst köşesindeki 3 noktalı menü düğmesine basın.
 3. Ayarlar’ı seçin .
 4. Temalar’ı seçin  .
 5. Karanlık’ı seçin .

2. Android için ’da Veri Tasarrufunu Etkinleştir

Bu sadece taramanızı daha hızlı hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda veri tüketimini azaltmanıza yardımcı olur. Verilerin ne kadar pahalı olabileceğini hepimiz biliyoruz. Sınırsız bir internet planınız olsa bile, veri tüketiminizi çok fazla çekerseniz çoğu operatör sizi boğacaktır. Web sitelerini neden mobil kullanım için optimize etmiyor ve veri kaydetmiyorsunuz?

Android için ’da Veri Tasarrufu nasıl açılır:

 1. ’u açın.
 2. 3 noktalı menü düğmesine basın.
 3. Ayarlar’ı seçin .
 4. Veri Tasarrufu’nu seçin .
 5. Ayarı aç / kapat.

3. Cihazlar arasında yer imlerini, şifreleri, geçmişi ve daha fazlasını senkronize edin

Google

Android için tamamen internet ve bu nedenle bulut ile ilgilidir. Google, verilerinizin çoğunu cihazlar arasında senkronize etmeyi mümkün kılar. Bu, yer imlerini, geçmişi, şifreleri, açık sekmeleri, kredi kartı bilgilerini ve daha fazlasını içerir. Daha iyi tahminler sağlamak için kullanım verilerinizi de analiz eder.

 1. ’u açın.
 2. 3 noktalı menü düğmesine basın.
 3. Ayarlar’ı seçin .
 4. Hesap altında , ’da oturum aç seçeneğini seçin .
 5. Oturum açmak için talimatları izleyin.
 6. Seçenekleri özelleştirmek için şimdi Sync ve Google servislerine erişebilirsiniz .

4. Daha hızlı göz atmak için sayfaları önceden yükleyin

En iyi android tarayıcıları özellikli görüntü

Sayfaları önceden yüklemek, üzerine tıklamanız muhtemel siteleri proaktif olarak yükleyen bir özelliğidir. Bu, bir sayfaya girmeye karar vermeden önce genellikle arka planda yükleneceği anlamına gelir. Çerezleri kullanarak tüm deneyimi çok daha hızlı hale getirir, ancak başka türlü kullanmadığınız verileri de boşa harcayabilir. Sıkı bir internet bütçesindeyseniz bu hiç hoş değil ancak megabaytları boşa harcamayı düşünmeyenler ilave hızın tadını çıkaracaklar.

 1. ’u açın.
 2. 3 noktalı menü düğmesine dokunun.
 3. Ayarlar’ı seçin .
 4. Gizlilik’i seçin .
 5. Geçiş hızlı tarama ve arama için Önyükle’nin sayfaları üzerinde.

5. Varsayılan arama motorunuzu ’da değiştirin

Chrome, varsayılan tarayıcıyı değiştir

Google, kategorisinde kral olarak kabul edilir, ancak bir nedenden ötürü başka bir arama motorunu varsayılan olarak kullanmak istiyorsanız, Android için size geçiş yapma seçeneği sunar.

 1. ’u açın.
 2. Sağ üst köşedeki 3 nokta menü düğmesine dokunun.
 3. Ayarlar’ı seçin .
 4. Arama motoru’nu seçin .
 5. İstediğiniz arama motorunu seçin.

6. Sekmeleri değiştirmek için kaydır

Sekmeleri değiştirmek kadar basit olan bir şey birkaç dokunma gerektirdiğinde can sıkıcı olabilir. Bu deneyim Google tarafından basitleştirildi; basit bir hareketle sekmeleri değiştirebilirsiniz. Adres çubuğu alanında bir yandan diğer yana kaydırın. Bu işlem, tüm sekmelerinizde sorunsuz bir şekilde gezinmenizi sağlar.


7. Yatay sekme değiştirici

Krom yatay sekme değiştirme

Normal sekme değiştiriciyi kullanmak istiyorsanız, ancak dikey yapılandırma dışında bir şey tercih ediyorsanız, ’un deneysel yatay sekme değiştiricisini seçebilirsiniz. Bu, ’un sekme değiştiricisini Android’in uygulama değiştiricisine benzer yapacaktır. Diğer sayfalara iyi bakmak için daha hoş ve daha iyi organize edilmiş görünüyor.

 1. ’u açın.
 2. Tip : // bayrakları girmek adres çubuğuna ve basın içine.
 3. “Yatay sekme değiştiriciyi etkinleştir” i arayın.
 4. Seçenek göründüğünde, aşağı açılır menüde simgesine dokunun ve Etkin’i seçin .

8. Sayfaları düzenli tutmak için Sekme Gruplarını etkinleştirin

Chrome sekmesi grupları

Sekmelerinizi daha iyi organize etmenin bir başka uygun özelliği de sekme gruplamasıdır. Bu, temelde sekme klasörleri oluşturmanıza ve tüm göz atma işlemlerinizi düzenli bir şekilde kategorize etmenize izin verir.

 1. ’u açın.
 2. Tip : // bayrakları girmek adres çubuğuna ve basın içine.
 3. “Sekme Grupları” için arama yapın.
 4. Seçenek göründüğünde, aşağı açılır menüde simgesine dokunun ve Etkin’i seçin .
 5. Yeniden Başlat üzerine dokunun .

9. Çevrimiçi gördüğünüz lar, numaraları ve adreslerle etkileşime geçin

Diğer uygulamalarda kullanmak için ları, numaralarını ve adresleri kopyalayıp yapıştırmak can sıkıcıdır. İOS için Safari, insanlara ulaşmak veya gezinmek için onları bağlantılara dönüştürür. Android için hala bu şık özelliğe sahip olmasa da, kopyalayıp yapıştırarak atmaya benzer bir şey var.

Bir numarası, veya adres gördüğünüzde, sadece uzun basın. Seçenekleri olan kayan bir çubuk görünecektir. İlki, size bu bilgileri Gmail, uygulaması veya Google Haritalar ile kullanma seçeneği sunacaktır.


10. Tüm sayfaları yakınlaştırın

Web sitelerini yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak her zaman mobil için optimize edilmiş sayfalarda bir seçenek değildir. Kötü tasarlanmış bir web sitesiyle uğraşıyorsanız, yakından bakmak ya da görme sorunlarınız varsa bu bir sorun olabilir. Android için , bu işlemi önleyen tüm sayfalarda yakınlaştırmaya zorlamayı mümkün kılar. Bu adımları izleyin ve kalbinizin içeriğini yakınlaştırın.

 1. ’u açın.
 2. Sağ üst köşedeki 3 nokta menü düğmesine dokunun.
 3. Ayarlar’ı seçin .
 4. Erişilebilirlik’i seçin .
 5. Kontrol Kuvvet yakınlaştırma sağlayan kutu.

11. Otomatik oynatılan videoları ve sesleri sonlandırın

Chrome, web sitesi otomatik oynatılan videoyu gösteriyor

Autoplay, özellikle istediğiniz barış ise can sıkıcı olabilir. Kütüphanelere ve diğer sessiz yerlere sıkça rastlayanlar mücadeleyi biliyorlar. Neyse ki, Android için ile yapabileceğiniz bir şey var. Otomatik oynatmayı devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. ’u açın.
 2. Sağ üst köşedeki 3 nokta menü düğmesine dokunun.
 3. Ayarlar’ı seçin .
 4. Site ayarları’nı seçin .
 5. Medyayı seçin .
 6. Otomatik Oynat’ı seçin .
 7. Özelliği devre dışı bırakın.

12. Paralel İndirme ile indirme işlemlerini hızlandırın

Android için bu hile büyük dosyaları indirirken yararlı olabilir. Paralel indirme, aynı anda indirmek için dosyayı esas olarak birden fazla parçaya böler. Bu teknik genel hızları artırarak hayatınızı daha az stresli hale getirir.

 1. ’u açın.
 2. Tip : // bayrakları girmek adres çubuğuna ve basın içine.
 3. “Paralel indirme” için arama yapın.
 4. Seçenek göründüğünde, aşağı açılır menüde simgesine dokunun ve Etkin’i seçin .

13. Ana ekranınıza bir web sitesi kısayolu ekleyin

Chrome kısayolu

Bazı web sitelerinde uygulamalar yoktur, belki de kullanmamayı tercih edersiniz. Sayfalar ve web uygulamaları genellikle daha iyi çalışabilir ve ana ekranınızdaki bir kısayol ideal çözüm olacaktır. Android için , birkaç dokunuşla bunu mümkün kılar.

 1. ’u açın.
 2. İstediğiniz web sitesine gidin.
 3. Üç noktalı menü düğmesine basın.
 4. Ana ekrana ekle’yi seçin .
 5. İsim yazın (veya varsayılanı bırakın) ve Ekle’yi seçin .
 6. Simgeyi istediğiniz yere sürükleyip bırakabilirsiniz. Alternatif olarak, Android’in işi yapmasına izin vermek için Otomatik ekle’yi seçin.

14. Android için ’u hızlandırmak için Reader Modunu kullanın

Okuyucu modu, bir web sitesini basitleştirir ve metne odaklanmak isteyenler için daha temiz bir deneyim sunar. Resimler, videolar, yazı tipi varyasyonları ve diğer gereksiz öğeler kesilecektir. Bu mod bayrakları ayarlarında zorlanabilir.

 1. ’u açın.
 2. Tip : // bayrakları girmek adres çubuğuna ve basın içine.
 3. “Okuyucu modu tetiklemesi” arayın.
 4. Seçenek göründüğünde, aşağı açılır menüde simgesine dokunun ve Her zaman seçeneğini seçin .

15. Araç çubuğunu ekranın altına taşıyın

Adres çubuğunun yanındaki giriş düğmesini, sekme değiştiriciyi ve üç noktalı menü düğmesini görmeye alışkınız, ancak durum böyle değil. Android için , bu araçları daha kolay ulaşılabilecekleri ekranın altına getirmeyi mümkün kılar. Bu araç çubuğuna daha fazla yer verdiğinden, deneyime arama ve paylaşım düğmeleri de ekler. Ekran gayrimenkullerinizden bazılarını alabilir, ancak bu kısayolları kullanışlı kılmak elverişlidir.

 1. ’u açın.
 2. Tip : // bayrakları girmek adres çubuğuna ve basın içine.
 3. düet” i arayın.
 4. Seçenek göründüğünde, aşağı açılır menüde simgesine dokunun ve Etkin’i seçin .
 5. Yeniden Başlat üzerine dokunun .

16. Bir web sitesini yenilemek için aşağı kaydırın

Android için bu ipucu birçok kişiye sıradan gelebilir, ancak herkesin bilmediği temiz bir numaradır. Bir sayfayı tekrar yüklemek birden çok yoldan yapılabilir, ancak en basit ve en hızlı olanı yukarıdan aşağıya doğru uzun bir kaydırma yapmaktır.

17. Android için ’da bir masaüstü sitesi isteyin

Mobil siteler, Android için ’da yalnızca uygun şekilde tasarlandıklarında en iyisidir. Kötü mobil web siteleri yaygındır ve çoğu, masaüstü meslektaşlarında bulunan tüm özellikleri sunmaz. Aşağıdaki adımları izleyerek, herhangi bir zamanda Android için ’u bir masaüstü sitesi için isteyebilirsiniz.

 1. ’u açın.
 2. İstediğiniz web sitesine gidin.
 3. Üç noktalı menü düğmesine basın.
 4. Masaüstü sitesinin yanındaki kutuyu işaretleyin .

18. Android için ’da metin boyutunu değiştirin

Küçük metinleri okumakta sorun mu yaşıyorsunuz? Belki de metin çok büyüktür ve tüm ekran alanınızı kaplar. İşte sorunu çözmek için nasıl.

 1. ’u açın.
 2. Sağ üst köşedeki 3 nokta menü düğmesine dokunun.
 3. Ayarlar’ı seçin .
 4. Erişilebilirlik’i seçin .
 5. Metin ölçeklendirmesi altında , yazı tipi boyutunu değiştirmek için kaydırıcıyı sola veya sağa sürükleyin.

19. Android için ’daki herhangi bir web sitesini tercüme edin

Android için , Google Translate’e entegre edilmiştir ve desteklenen birçok dilden birinde yazılmış herhangi bir web sitesinde kullanılabilir.

 1. ’u açın.
 2. İstediğiniz web sitesine gidin.
 3. Üç noktalı menü düğmesine basın.
 4. Seç Çevir .
 5. Altta bir çubuk görünecektir. Üç nokta menüye basın ve bildiğiniz dilleri eklemek için Diğer dilleri seçin . Bu menüde ayrıca göz önünde bulundurmanız gereken daha fazla seçenek var.
 6. Bara geri dönün ve web sitesini görmek istediğiniz dili seçin.

20. Özel olarak göz atmak için Gizli Modu kullanın

Chrome gizli modu

Çoğu insan Gizli Modun ne olduğunu bilmeli, ancak durumu ortaya çıknın yeterince önemli olduğunu düşündük. Gizli modda göz atmak internet etkinliğinizi gizli tutar. Gizli modda yaptığınız hiçbir şey geçmişinizde veya unuzda saklanmaz.

 1. ’u açın.
 2. Adres çubuğunun yanındaki sekme değiştirici düğmesine dokunun.
 3. Sağ üstteki 3 nokta menü düğmesine dokunun.
 4. Yeni gizli sekmesini seçin .
 5. Uzaklara göz at!

Bu Android için ipuçları ve püf noktaları, göz atma deneyiminizi daha keyifli hale getirmelidir. Keyfini çıkarın!

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın