Oyun Blogu

FIFA 20 Hakkında Herşey – İnceleme

her yıl olduğu gibi farklı özelliklerle karşımıza çıktı. İlk dikkat çeken detaylar arasında Volta modu oldu. Bu mod ile beraber kendi sokak karakterinizi oluşturup sokak una atılabiliyor ve herhangi bir ülkenin sokaklarında maç yapabiliyorsunuz.

Çok farklı bir deneyimi sunan Volta, farklı seçenekler ile un kurallarını değiştirebiliyor.  alanınızın duvarlarını kaldırabiliyor veya bu duvarları kullanarak farklı bir deneyim elde edebiliyorsunuz. Duvarlar da sokak ruhunu yansıtıyor ve gerçek bir sokak u gibi korner veya taç kavramlarını ortadan kaldırarak ciddi bir taktiksel una erişebiliyorsunuz.

İçerisinde  Spor Toto Süperlig de bulunan , gerçek takımların gerçek isimleri ve logoları ile karşımıza çıkıyor. Bu, önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor çünkü 20’nin en ciddi rakibi PES 2020’de en önemli takımlar arasında yer alan Real Madrid gibi takımlar ne gerçek isimleri ile karşımıza çıkabiliyor ne de gerçek logolarını görebiliyoruz.

, cuların bulunduğu en popüler platformlarda satın alınabilir durumda.

20 bizlere neler sunacak?

FİFA 20, kullanıcılara her yıl olduğu gibi çok farklı ve çok detaylı yeniliklerle geliyor. Xbox ve  için yayımlanan yeni oldukça ilgi gördü. Farklı sürüm ve farklı fiyatlar ile gelen uyunun detaylarına bu inceleme yazımızda baktık.

için FİFA 20 fiyatları

 Standart Sürüm: 459 TL

 Şampiyonlar Sürümü: 529 TL

 Ulti Sürüm: 609 TL

Xbox için FİFA 20 fiyatları

 Standart Sürüm: 427 TL

 Şampiyonlar Sürümü: 558 TL

 Ulti Sürüm: 628 TL

için FİFA 20 fiyatları

 Standart Sürüm: 400 TL

 Şampiyonlar Sürümü: 525 TL

 Ulti Sürüm: 600 TL

Geniş Özet 

Aynısı mı yoksa çok daha fazlası mı?

İncelemesi; . Söylemesi basit iki hece gibi gelse de, ülkemiz için bir tutku, bir hayat biçimi haline gelmiş bir spor. Uğruna hayatlar kaybedilmiş, göz yaşları dökülmüş, upuzun yollar geçilmiş bir aşk. İşte böyle bir aşkı daha yakından yaşayabilmek için ları ile uzun yıllardır bir aradayız. Her yıl yeni sürümü ile karşılaştığımız FIFA ise bu lara gösterilebilecek en güzel örneklerden biri. Şahsen 1996 yılından beri, istisnasız her sürümünü oynadığım FIFA serisi, son 5 yıldır kendisini sürekli tekrarlama, köklü değişiklikler getirmeme gibi konular dolayısı ile eleştiri oklarına hedef oluyor. Ve tarafsız bir gözle bakıldığında bu durum gerçekten de dikkat çekiyor.

İnceleme

İncelemeye başlamadan önce yukarıda bahsettiğim eleştirileri biraz daha açmak istiyorum. Çünkü bir çoğunuzun öncelikle inceleme puanına bakıp bu ne biçim puan dediğini tahmin edebiliyorum. Merlin ailesinde 5 yılı devirirken çalıştığım süre bca tüm FIFA’ları incelemiş ve tamamına yüksek puanlar vermiş biri olarak artık bu yıl bardak taştı diyebilirim.

İçerisinde bulunduğumuz neslin son unda şahsen EA’den devrim niteliğinde yenilikler bekliyordum. Yeni nesle geçiş yapmadan önce işte “FIFA böyle bir !” dedirtecek, neslin son FIFA’sında bunlar varsa, önümüzdeki yıl neler olacak diye merak ettirecek bir deneyim yaşamayı  beklemiştim. Ancak, tüm ciddiyetimle söylüyorum, karşılaştığım un oynanış bakımından neredeyse FIFA 15 ya da FIFa 19’dan hiçbir farkı yok. Sanki sadece FIFA 15’in arayüzü değiştirilmiş, yeni kadrolar eklenmiş (ki çıkışta çoğu transfer a yansıtılmamıştı), menüler süslenmiş ve ufacık lemelerle eklenebilecek şaka gibi yenilikler ile yeniden 60 dolarlık bir ile karşılaştım. Samimiyetle söylüyorum, eğer Volta gibi bir yenilik olmasaydı, şu incelemeyi yazmaya dahi vakit harcamaya değmezdi.

Volta’dan bahsetmişken ile ilgili belkide övülebilecek tek konunun bu olduğunun altını çizmek istiyorum. Geçmişte FIFA Street adı altında ayrı bir olarak karşımıza çıkan sokak u teması, tarafından gerçekten de altında güzel kotarılmış. Oynaması keyifli, teması ile fark yaratan ve ’yi çalıştırmak için kendi başına sebep olan bir mod olmuş. Kendi cumuzu yaratıp, önceki larda bulunan hikaye, yani Journey mod’unun da yerini almış. Oluşturduğumuz karakterimiz ile birlikte, J10 isimli bir sokak u takımında, sokak u kariyerimize başladığımız Volta, hikayesi ile harikalar yaratmasa da ’yi kurtaran mod olmuş. Dünyanın farklı ülkelerine yolculuk yapıp, çeşitli turnuvalarda farklı rakipler ile karşılaştığımız Volta’da, takımıza yine farklı sokak cuları katabiliyor, kazandığımız puanlar ile karakterimizi ve takımımızı özelleştirebiliyor, iyi bir takıp kurup online mod’da diğer cular ile kıyasıya mücadele edebiliyoruz.

Volta modunun oynanış hissiyatı ise normal modlarından tamamen farklı. Mekaniksel olarak sanki top fiziğinin cu ayağına yapışık olduğu hissi alıyorsunuz. Normal mod’ların aksine çok daha arcade bir oynanış ile sunulan Volta, ilk başta çok basit gözüküyor olsa da, öğrenmenin kolay, uzmanlaşmanın ise uzun zaman aldığı bir deneyim sunuyor. Normal mod’da da karşılaştığımız yetenekli cular ile, online mod’da karşılaştığımda beni adeta madara etmeyi başardılar. Bu da, bu mod’da kronik momentum olayının olmadığını kanıtlıyor. Volta gerçekten de yetenekli cuların elinde görsel şölen yaşamak için uygun bir mod. Özel hareketleri rahatlıkla yapabilen cular, Volta’dan keyif alacaklardır.

Voltayı yavaş yavaş kenara bırakıp da oldukça az bulunan diğer yeniliklerden bahsetmek istiyorum. Zaten bir paragrafa sığacak hepsi. ’de ilk dikkat çeken yenilik bire bir pozisyonlarda çalım atmanın daha kolay bir hale gelmesi. Özel yetenekleri kullanırken farklı yeteneklerin birbiri ile zincir haline getirilmesi ve animasyon olarak akıcı olması rakip savunma cularını yetenekli cuların daha rahat geçebilmesine olanak sağlamış. Ancak defans tarafında da yenilikler mevcut. Özellikle FIFA 19’da ciddi şekilde eleştiri alan manuel defansın etkisiz kalması konusunda EA elini taşın altına koymuş ve manuel şekilde yapılan müdahelelerin daha etkili olmasını sağlamış. Kısaca top çalmak FIFA 19’a kıyasla daha rahat olmuş. Top fiziğinde de yapılan ufak dokunuşlar ile daha gerçekçi bir his sağlanmış lakin bu konuda PES 2020 çok daha başarılı.

’ye eklenen yenilikler oldukça az. Bu durum doğal olarak seri hakkındaki eleştirileri haklı bir konuma getiriyor

Oynanış tarafında bir diğer yenilik ise geçen yıl eklenen Timed Shot özelliğinin etkinliğinin düşürülmesi olmuş. Özellikle bu özelliği kullanmayı tam manası ile öğrenen culardan FUT mod’unda yediğim gollerin haddi hesabı yoktu. EA’in bu hamlesi yerinde olmuş diyebiliriz. ’de bunlarla birlikte dinamik hava koşulları da eklenmiş durumda. Maç ortasında yağmur yağmaya başlayabiliyor, bu durum sadece görsel değil, mekaniğine de etki edebiliyor. Daha kaygan zeminde cular ve top farklı tepkiler veriyor. Geç de olsa bu özelliğin eklenmesi hoş olmuş.

’nin oynanış tarafında yapılan yenilikler böyle. Kariyer mod’una ise basın toplantısı gibi ufak tefek yenilikler eklenmiş. Bu toplantılara katılmak ve vereceğiniz cevaplar ile cuların morallerini yükseltmek mümkün. Genel anlamda kariyer mod’una güzel bir yenilik olmuş diyebiliriz. Ulti Team tarafında ise Fortnite, gibi yapımlardan alıştığımız sezon sistemi eklenmiş. Her sezonda gerçekleştireceğiniz farklı görevler ile paket, özelleştirme, coin boost gibi hediyeler kazanmak mümkün. Fakat bu eklenen hediyelerin sonunda sürekli hayal kırıklığı yaşamayı da kabullenmek gerek keza un tamamen şansa dayalı sistemi tam manası ile korunuyor. FUT mod’undaki P2W durumu tam gaz devam ediyor. Eğer a para yatırırsanız, özel paketler ile kısa sürede iyi bir takım kurmak mümkün. Bu da şahsen beni bu mod’dan ciddi anlamda uzaklaştırıyor ki yıllardır FIFA’yı neredeyse tamamen FUT mod’u odaklı oynuyordum.

Pro Clubs mod’u ise belki de un keyif alabileceğiniz en güzel mod’u olarak yine karşımızda. Özellikle arkadaşlarınız ile birlikte kurduğunuz takımlar ile kupa peşinde koşmak, kendi cunuzu geliştirmek, son dakikada attığınız goller ile takımı kurtarmak gibi durumların verdiği keyif paha biçilemez. Eğer 3-4 arkadaşınız da FIFA u mevcutsa kesinlikle Pro Clubs mod’unu tavsiye edebilirim.

Grafik tarafında ise un önceki yıldan hiçbir farkı yok. Tamamen aynı ışıklandırma, gölgelendirme, kaplama detayı mevcut. Son 4 yılın FIFA’larının oynanış görüntülerini farklı ekranlara yansıtsak, hangisinin yeni olduğunu tahmin etmek mümkün dahi olmaz. EA ne yazık ki tembelliğini görsel alanda da gösteriyor ve bu açıdan a hiçbir şey eklemiyor. Sesler tarafında da farklı müzikler hariç hiçbir yenilik yok. Hatta aynı spiker repliklerini yıllardır dinlemek artık kulak tırmalıyor. En azından spikerler için bir kaç yeni replik eklenmesi hoş bir farklılık olurdu. EA bu konuda yine EA.

Özetlemek gerekirse , son 5 yıldır oynadığımız FIFA’lar ile Volta mod’u hariç neredeyse tamamen aynı Eğer bir FUT cusu değilseniz veya Volta mod’u ilginizi çekmiyorsa önceki ları oynamaya gönül rahatlığı ile devam edebilirsiniz keza kaybedeceğiniz neredeyse hiçbir şey yok. Sadece kadro lemesi için yüzlerce lira vermek de mantıklı bir durum değil. Eğer EA, gelecek yıl, yeni nesil ile birlikte yine köklü yenilik olmadan bir FIFA ile karşımıza çıkarsa, bu sene olduğu gibi inceleme puanları dünya çapında düşüş göstermeye devam edecek gibi gözüküyor.

 

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

--- /* ]]> */