Mobil

Android hakkında az bilinen 9 gerçek

On yıldan uzun süredir hayatımızda var olan , ilk günlerinden bu yana birçok yenilikle karşımıza çıktı. Basit bir olarak hayatına başlayan , sayısız cihazda hayat buldu ve bir güç merkezi ha geldi. önemli bir geçmişe sahip ve tarihinde önemli kilometre taşları bulunuyor. Biz de bu yazımızda hakkında az bin gerçekleri mercek altına alıyoruz. İşte 9 gerçeği.

Az bin 9 gerçeği

Uzun yıllardır hayatımızda olan ’in tabii ki uzun bir geçmişi var. Muhtemelen hakkında bilmeniz gereken her şeyi bildiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, daha az bin gerçeklere bakmanızda fayda var. İşte az bin 9 gerçeği.

’i Google oluşturmadı

Bugünlerde Google ve  tabii ki birlikte anılıyor. Ancak, bu her zaman böyle değildi. , 2003 yılında Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White tarafından kuruldu. Kurucuların T-Mobile ile yakın ilişkiler içindeydi. Nick Sears T-Mobile’da başkan yardımcısıyken, Andy Rubin T-Mobile’daki Sidekick’in geliştiricisiydi.

Google ise ’i Temmuz 2005’te satın aldı. Bu satın almanın ardından Rubin, Miner, ve White, ’deki görevlerine devam etti. Hatta birlikte şimdiki  OS ni geliştirdiler. Bu arada isminin Rubin’in takma isminden geldiğini de söyleyelim.

Birçok kişi ’in başarısız olacağını düşündü

bugünlerde başarısını kanıtlamış durumda. Ancak, başlarda durum böyle değildi. Birçok eleştirmen ‘e şüpheyle yaklaştı. ortaya çıktığında iPhone da çok yeniydi. Pazarın liderliği ise ve Blackberry’deydi.

İlk cihaz olan T-Mobile G1‘in başarısız olarak değerlendirilmesi de bu düşünceyi desteklemişti. Ancak, geçen yıllarda birçok şey değişti. Bu arada T-Mobile G1 ülkemizde de HTC Dream olarak biliniyordu.

İlk prototipi Blackbery’ye benziyordu

işletim sistemli son kullanıcıya ulaşmadan önce bir prototip de ortaya çıkmıştı. Bu prototipin tasarımıyla Blackberry modellerini andırıyor olması dikkat çekmişti. Bu modele kavyesi, dokunmatik ekranının olmaması ve tasarımıyla dıştan bakınca tam bir Blackberry diyebilirdik.

Tabii bu prototip hiçbir zaman üretime geçmedi. Burada iPhone’un etkisi olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor. iPhone, Google’ın vizyonu üzerinde önemli etkiye sahipti.

Tatlılar sonradan çıktı

Google, ni tatlı ile isimlendirmeyi 10 ile birlikte geride bıraktı. Geçmişe gittiğimizde ilk işletim sistemlerinde de tatlı isimlerinin olmadığını görüyoruz. Oreo, Nougat, Marshmallow, Lollipop, KitKat, , Ice Cream Sandwich işletim sistemleri isimleri ile hafızamıza kazındı. Ancak, 1.0 ve  1.1‘de böyle isimler bulunmuyordu. 1.0 ‘Alpha’ ya da ‘Astro Boy’ ismiyle anılıyordu.  1.1‘de de bir tatlı ismi vardı ancak bildiğimiz sırada değil. Bu  Fransız bir tatlı olan Petit Four olarak anılıyordu. 1.5 ile Cuake hayatımıza girdi ve tatlı isimleri furyası resmen başladı.

3.0 larda hiç çalışmayan tek sürümdü

CES 2011’de 3.0 Honeycomb isimli ile çalışan Motorola XOOM isimli tablet tanıtıldı. Tamamen tablet için geliştirilmiş olan larda ise kullanılmadı. Hemen hatırlatalım, Honeycomb‘un kalıcı özelliklerinden biri, günümüzde halen kullandığımız ekran gezinme düğmeleri.

İlk da sanal klavye ve 3.5 mm jak bulunmuyordu

Sanal klavye belki anlaşılabilir ancak 3.5 mm kulaklık girişinin bulunmaması oldukça şaşırtıcı bir bilgi diyebiliriz.

Fiziksel tuşları olmayan bir cihaz fikri o yıllarda pek de popüler değildi. T-Mobile G1 de fiziksel tuşlarla gelen ilk   oldu.  1.1 ile gelen a, 6 ay sonra  1.5 lemesi ile birlikte sanal klavye eklendi.

T-Mobile G1’de bulunmayan bir diğer özellik ise basit bir yazılım lemesi ile çözülemeyen büyük bir özellikti: kulaklık girişi. G1’de geleneksel bir 3,5 mm kulaklık jakı yoktu ve özel bir dönüştürücü ile geliyordu. Kullanıcılar şarj girişine bu dönüştürücüyü takarak kulaklıkla müzik dinleyebiliyorlardı. Tıpkı günümüz iPhone modelleri gibi değil mi?

Google CEO’su, yönetim kurulundan kovuldu

2009 yılında Google CEO’su Eric Schmidt, ’ın yönetim kurulunda istifaya zorlandı. Google ve  o yıllarda ezeli bir rekabete başlamıştı ve Schmidt’in yönetim kurulunda olması doğru bulunmuyordu.

WebOS, ’i yıkabilirdi

Daha önce de söylediğimiz gibi için şüpheyle yaklaşan çok fazla insan vardı. Diğer yandan WebOS tanıtıldığı andan itibaren büyük övgüler aldı. Zaman içinde WebOS’un ’in önünü kesmesi ve için sıkı bir rakip olması bekleniyordu. Fakat Google, ’i geliştirmeye devam etti ve beklenen olmadı. Hatta WebOS tasarımcısı Matias Duarte de arayüzünü ve tasarımını geliştirmek için Google ekibine katıldı.

Sony, 2010’da ilk ’li akıllı saati tanıttı

Google, 2014 yılında akıllı saatler için geliştirilmiş olan Wear ni duyurdu. Ancak, birkaç yıl daha geri gittiğimizde işletim sistemli ilk akıllı saatin Sony tarafından geliştirildiğini görüyoruz. Sony LiveView, 2010 yılında tanıtıldı. Twitter akışının kontrol edilebildiği saat ile RSS yayınlarına bakılabiliyor, SMS’ler görüntülenebiliyordu.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

--- /* ]]> */