Sinema

İzlemeniz Gereken 12 Futbol Filmi

severim diyen bu filmlerden her birini en az bir kez izlemeli… İşte beyazperdeye yansıyan en iyi 12 filmi.

 filmleri biz severlerin gündemden, “tarafımızdan” uzaklaşarak bu güzel un özüne dönmemizi sağlıyor. “Hayat fena halde a benzer”, “ asla sadece değildir” gibi efsane sözlerin boşuna sarf edilmediğini, o filelerle buluşan topun aslında her zaman sadece skoru değil bir insanın hatta bir ulusun hayatını değiştirdiğini görebiliyoruz.
Aşağıdaki listede a uzak olanların bile büyük bir keyifle izleyeceği 12 film yer alıyor.

Bobby Robson: Bir Menajerden Daha Fazlası (2018)

Listemize çok yakın li bir belgesel filmle başlayalım. Efsane menajer Bobby Robson’ın a adanmış hayatını konu alan belgesel, muhteşem iyle büyülüyor. Sanki belgesel değil de adeta Bobby Robson’ın kendisini oynadığı bir film izliyoruz İngilizlerin dev i sayesinde. ‘90’ların ortasında Barcelona’nın başındayken yaşadıklarına tanık olurken, bir anda ’60’lara, Robson’ın culuk ve ilk teknik adamlık deneyimlerine kadar ışınlanıyoruz. ’in en iyi yapımlarından biri kesinlikle. Finalde Gascoigne’le birlikte gözyaşlarınızı tutamamanız çok olası.

Damned United (Lanet Takım), 2009

Derby County ve Nottingham Forest’ı adeta yoktan var eden, inin gelmiş geçmiş en iyi teknik adamlarından biri olan Brian Clough’u konu almış muhteşem bir biyografik filmi. Damned United, Brian Clough’un (Michael Sheen) başarılarından daha çok Leeds United’ın egolu cuları ve “kazanmak için her şey mübahtır” felsefesiyle olan mücadelesini anlatıyor. Her severin en az bir kere izlemesi gereken bir film.

Green Street Hooligans (Yeşil Sokak Holiganları), 2005

Matt (Elijah Wood), Harvard Üniversitesi’nden atıldıktan sonra Londra’daki ablası Shannon’ın (Claire Forlani) ailesiyle birlikte aya başlar. Burada Pete (Charlie Hunnam) ile tanışmasıyla kendisini “şiddet sever” karakterlerin içinde bulur. Çünkü Pete ve arkadaşları, ’nin en sert kulüplerinden “Green Street Elite” adlı fanatik taraftar grubunun bir parçasıdır. Bu kült film bizi un saha tarafından biraz uzaklaştırıyor ve ’de holiganlığın tavan yaptığı döneme götürerek, tribün şiddetinin acımasızlığı ve anlamsızlığına vurgu yapıyor.

Ket Felidö A Pokolban (Cehennemde İki Devre), 1961

Sadece içerikli olanlar arasında değil, genel olarak sinema inin en iyilerinden biri. II. Dünya Savaşı döneminde oynanan bir maç. Taraflardan biri Hitler’in doğum günü için kurulan Alman takımı, diğeri ise toplama kampındaki savaş esiri Macarların oluşturduğu bir takım. Zoltán Fábri’nin gerçek bir den esinlenerek çektiği bu filmde, Macar savaş esirlerinin destansı sine tanık oluyoruz. Ayrıca 1981 yapımı Escape to Victory de bu efsane Macar filminden esinlenmişti.

Heleno (2011)

Belki de öfkesini kontrol etmeyi, hayatını şekle koymayı başarmış olsaydı bugünlerde adı Pele’den bile sık anılacaktı. Brezilya yapımı bu şahane filmde 1940’ların efsane cusu Heleno de Freitas’ın (Rodrigo Santoro) gerçek hayat sine uzanıyoruz. Heleno, Botafogo’da yıllarca takımının en değerli cusuyken biraz takım arkadaşlarıyla kötü giden ilişkisi, biraz da Boca Juniors’dan gelen rekor teklif sebebiyle sevdiği kulübünden ayrılmak zorunda kalır. Sonrasında yakalandığı hastalıkla beraber hayatı alt üst olmaya başlar… Acaba en büyük hayali olan, yeni inşa edilmiş Maracana mabedinde sahaya çıkabilecek midir?

United (2011)

Manchester United’ın “Busby’nin Bebekleri” olarak anılan, yaş ortalaması 22 olmasına rağmen rakip tanımayan efsane takımının gerçek si. 1958’de Münih’te gerçekleşen trajik uçak kazasında 8 cusunu kaybeden takım, bugün hala in en iyi takımlarından biri olarak gösterilir. Bobby Charlton’ın (Jack O’Connell) genç bir cu olarak karşımıza çıktığı filmde, dönemin genç kaptanı Duncan Edwards’ın (Sam Claflin) ölüm döşeğindeyken hala takımını düşünüp sarf ettiği, “Önümüzdeki Wolves maçı çok önemli, o maçı kazanmalıyız!” sözünü de tekrar akıllara kazımayı başarıyor.

Monte, Bog te ! (Monte, Tanrı Seni Korusun), 2010

Dünya Kupası’nın ilki, yani Uruguay’daki 1930 Dünya Kupası’nda dördüncü olmayı başarmış Yugoslavya Milli Takımı’nın sini izlediğimiz bu eğlenceli ve şahane film, aynı zamanda Balkan kültürüne dair çok zengin bir kaynak niteliğinde. Ayrıca hala ünü dillerden düşmeyen eski Yugoslav derbilerinin neden bu kadar önemli olduğu sorusuna da cevap buluyoruz.

Pelé: Birth of a Legend (Pele: Bir Efsanenin Doğuşu), 2016

Adından da anlaşılacağı üzere, 100 dakikalık yapımda Pele’nin hayat sini izliyor ve bir efsanenin yükseliş sine tanık oluyoruz. Brezilya’nın fakir mahallelerinden birinde büyüyen ama sıra dışı tarzıyla sıyrılan genç Pele (Kevin de Paula), babasına söz verdiği gibi ülkesine Dünya Kupası’nı kazandıracak ve bunu takımıyla birlikte oynadığı geleneksel tarzıyla yapacaktır. Bu büyük daha iyi sunulabilir, daha iyi bir film yapılabilir miydi? Evet… Ama yine de söz konusu Pele biyografisiyse izlemeden geçilmemeli. Film, Pele’nin konuk cu olarak devreye girdiği sahneyle de bize küçük bir sürpriz yapmayı ihmal etmiyor.

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, 2000

“Hayat a fena halde benzer” repliğiyle başlayan efsane film, bu sözü aklımıza kazımasıyla birlikte aslında nasıl bir senaryo izleyeceğimiz hakkında da daha en baştan tüyo veriyordu. Serdar Akar’ın yönettiği gerçek hayat sinden esinlenilmiş Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’da Hacı’nın (Savaş Dinçel) yıllarca teknik direktör olarak üzerine titrediği Esnafspor’un amatör liglerden yükselme mücadelesine tanık oluyoruz. Ancak bir profesyonel cu (Rafet El ) dışında tamamen esnaflardan oluşan takımın o mücadelesi sadece toprak sahalarda olmayacaktı; ekonomik dertler, aşklar, kırık kalpler, en az kendilerinden daha yüksek bütçeli takımlar kadar onları zorlayacaktı. Amatör ruhunu izleyene çok iyi yansıtan film, u seven veya sevmeyen herkesin mutlaka izlemesi gereken nitelikte…

Amatör dan ve orada yaşanan mücadeleden söz etmişken, Çaybaşıspor ve Mezarlıkspor’un öykülerine de bir göz atın deriz (hemen aşağıda). Listemize devam etmek için sayfayı kaydırabilirsin.

Goal! (Gol), 2005

Çok gerçekçi bir olmasa da Santiago Munez’in (Kuno Becker) sokak undan keşfedilerek, dünya yıldızına dönüşmesini izlemek oldukça eğlenceliydi. Munez’in si bir devam filmiyle taçlandırılsa da ikinci film ilk filmin tadını vermeyi pek başaramamıştı. Öte yandan her iki filmde de gerçek yıldızlarını konuk cu olarak görmek oldukça şıktı.

Looking for Eric (Hayata Çalım At), 2009

Panik ataktan muzdarip Eric Bishop (Steve Evets), güne her gün odasındaki devasa Eric Cantona posterine bakarak uyanan bir Manchester United taraftarıdır. Bir gün bir mucize olur ve Eric, hayranı olduğu Eric Cantona’yı hayatının içinde bulur. Cantona, artık onun hayat koçu olacaktır… Bu film dan ziyade hayata odaklansa da sırf Eric Cantona’nın “hayatının hareketini” anlattığı sahne için bile defalarca izlenebilir.

Escape to Victory (Zafere Kaçış), 1981

Michael CaineSylvester Stallone gibi ünlü cuların yanı sıra PeleBobby Moore ve Ardiles gibi efsanelerini izlediğimiz filmde, II. Dünya Savaşı sırasında esir düşen bir grup müttefik askerin işgal kuvvetlerinin ellerinden kaçma planları konu ediliyordu. Nazi subayları propaganda amaçlı olarak mahkumlardan oluşan takıma karşı bir maç ayarlar, ancak karşılarında hiç beklemedikleri bir takım bulurlar. Ardiles’in maç sahnesinde yaptığı gökkuşağı çalımı da filmi severler için ayrı bir noktaya taşıyor.

1 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın