Oyun Blogu Windows

Geçmişten Günümüze FarCry Serisi

Almanya’da yaşayan Yerli Kardeşler’in kurduğu adlı stüdyosunun 2000’li yılların başında hazırladığı bir demosu olan X-Isle: Dinosaur, o dönem için harikulâde görseller, üst düzey bir çizim uzaklığı ve gerçekçi atmosfer sunuyordu. motorunun gücünün farkında olan , bu demosunun üst seviye bir a dönüştürülmesini istiyordu ve , ’un bu reddedilemeyecek teklifine hayır demedi. Böylece, bugün bile dünyasındaki varlığıyla milyonları peşinden sürükleyen FarCry serisi ortaya çıktı. Ana ların yanı sıra birçok yan a da sahip serinin PC’yi ziyaret eden sürümlerine gelin birlikte göz atalım.

(2004)

Mikronezya takımadalarında mahsur kalan eski bir Özel Kuvvetler üyesi olan Jack Carver’ın başına gelenleri deneyimlememizi sağlayan serinin ilk u, ormanlık alan ve okyanus çizimleriyle olduğu kadar düşman yapay zekâsıyla da unutulmaz bir yapım. Düşmanların “head shot” kabiliyetleri, davranışlarınıza göre taktik ları ve anlatırsak spoiler olabilecek diğer tüm ayrıntılar, un çok sevilmesini sağladı.

2 (2008)

’in isim haklarını ’a devretmesinin ve serisiyle yoluna devam etmesinin ardından Montreal tarafından geliştirilen ikinci , sizi takımadaların ferahlatıcı havasından Afrika ormanlarının ortasına bırakıyordu. Yapıma eklenen gerçeklik artırıcı unsurlar, cuları ikiye bölse de ’ın kendine özgü bir form kazanmasını da mümkün kıldı. Serinin geri kalanıyla kıyaslandığında en ayrıntılı ve gerçek hayata yakın u, ikinci du.

(2012)

tasarımı ve senaryo kurgusu konusunda kalite çıtasını yukarıya taşıyan Montreal, daha ilk dakikalarında Hollywood filmlerine taş çıkartacak sahneler içeren, hem şok ediciliği hem de olay örgüsüyle hayranlık uyandıran üçüncü la serinin takipçilerini mutlu etti. Arkadaşlarıyla birlikte Pasifik adalarında kaybolan ve arkadaşları kaçırılan Jason Brody’yi yönettiğimiz daki Vaas adlı ruh hastası çete lideri, serinin kaderini değiştirebilecek kadar güçlüydü.

: Blood Dragon (2013)

’un culara hazırladığı “küçük tatlı sürprizler”den biriydi bu . Üçüncü un tam olarak bir devamı olmadığı için ek paket şeklinde yayınlanmayan , 1980’li yıllardaki kült aksiyon filmlerine saygı duruşu niteliğinde bir yapımdı.

4 (2014)

Üçüncü daki Vaas adlı baş kötünün izleri, serinin ana devam unda kendini gösteriyordu. ’daki kurgusal Kyrat bölgesinde geçen ve Pagan Min adlı despot kralın zulmüne karşı mücadele veren Ajay Ghale’i yönettiğimiz yapım, kimilerince üçüncü un farklı coğrafyada ve karakterlerle geçen bir kopyası olarak değerlendirilse de serinin takipçileri, bu u da sevdi.

Primal (2016)

Kendi kabilesinin lideri olmak için mücadele veren Takkar isimli karakteri oynadığımız ve seriden bağımsız olan Primal, ’nde geçiyordu. Prehistorik devirlere meraklı olan cuların saatler geçirdikleri yapım, geleneksel özelliklere sahip tutkunlarını ise maalesef üzdü.

(2018)

ABD’de sıklıkla karşılaşılabilen sapık tarikatlara bir gönderme niteliğindeki , kurgusal Hope County’de geçiyordu. Eden’s Gate adlı kıyamet tarikatına karşı mücadele eden şerif yardımcısını kontrol ettiğimiz yapım, çeşitlilikten yoksun düşmanlar nedeniyle eleştirilse de genel olarak sevildi.

New Dawn (2019)

Bu yılın başlarında yayınlanan ve ’in hikâye bazında devamı niteliğindeki ara , önceki un 17 yıl sonrasında geçiyor. Spoiler olmaması için olayların ayrıntısına giremediğimiz daki renk tonları ve yönetilen karakterin özelleştirilebilmesi gibi olanaklar, yapımı keyifli hâle getiriyor.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

--- /* ]]> */