Manşet Sosyal Medya

En Popüler Sosyal Medya Siteleri

İster deneyimli bir sosyal medya pazarlamacısı olun , ister sosyal medya pazarlamacılığına katılmak isteyen bir pazarlamacı veya sosyal medyadan yararlanmak isteyen bir işletme sahibi olun, etrafınızdaki en sosyal medya sitelerini tanımak faydalı olacaktır. Bu, markanızın sosyal medyadaki erişimini en üst düzeye çıknıza , doğru insanlarla iletişim kurmanıza ve sosyal medya hedeflerinize ulaşmanıza olanak sağlayacaktır .

Tabii ki, sadece sosyal medya sitelerinin büyüklüğü ile ilgili değil. Aynı zamanda sosyal medya sitesinin işiniz ve sizin için uygun olup olmadığını da gösterir. Marka imajınıza uyuyor mu? Hedef kitleniz bu sosyal medya sitesini kullanıyor mu? Aynı anda kaç sosyal medya sitesini yönetebilirsiniz ?

İşleri kolaylaştırmak için, 2019’daki en iyi 21 sosyal medya sitesi hakkında biraz araştırma yaptım ve bilgi topladım. Bazıları size tanıdık gelecektir, bazıları da size yabancı gelebilir. Markanız için harika olabilecek ancak keşfetmediğiniz sosyal medya siteleri hakkında daha fazla okumaya değer olabilir.

2019’da en 19 sosyal medya sitesi

(AKS’ler, Aylık aktif kullanıcılar anlamına gelir ve ABZ’ler, aylık benzersiz ziyaretçiler anlamına gelir.)

1. – 2.23 milyar AKS

facebook app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

 , her ay iki milyardan fazla insanın kullandığı en büyük sosyal medya sitesidir. Bu, neredeyse dünya nüfusunun üçte biri! Orada  sayfaları kullanarak 65 milyon işletme ve altı milyondan fazla reklamveren aktif olarak kullanıyor.

’a başlamak kolaydır çünkü neredeyse tüm içerik formatları ’ta harika çalışır – metin, resimler, lar , canlı lar ve  hikayeler gibi.

2. YouTube – 1,9 milyar AKS

youtube app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

YouTube  , kullanıcıların her gün milyarlarca saat izledikleri bir paylaşım platformudur. Başlamak için, markanız için abonelerinizin görüntüleyebileceği, beğenebileceği, yorumlayabileceği ve paylaşabileceği lar yükleyebileceğiniz bir YouTube kanalı oluşturabilirsiniz .

En büyük ikinci sosyal medya sitesi olmasının yanı sıra, YouTube (Google’a ait), Google’dan sonra en büyük ikinci olarak da bilinir. Son olarak, işletmenizin platformdaki erişimini artırmak için YouTube’da reklam verebilirsiniz .

3. – 1,5 milyar AKS

whatsapp app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

, 180’den fazla ülkede insanlar tarafından kullanılan bir mesajlaşma uygulamasıdır.  başlangıçta insanların aileleri ve arkadaşları ile iletişim kurdukları bir uygulamaydı. Ancak, günümüzde insanlar aracılığıyla işletmelerle iletişim kurmaya başladı.

, işletmelerin uygun bir iş profiline sahip olmalarını sağlamak, müşteri desteği sağlamak ve satın alma işlemleriyle ilgili güncellemeleri paylaşmak için bir iş platformu geliştirmektedir. Küçük  ve orta ölçekli işletmeler için,  Business uygulamasını geliştirmektedir.

4. Messenger – 1,3 milyar AKS

messenger app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

Messenger , ’ta bir mesajlaşma özelliği idi ve 2011’den bu yana, , Messenger’ı bağımsız bir uygulamaya dönüştürdü ve özelliklerini büyük ölçüde genişletti. İşletmeler artık Messenger’da reklam verebilir, sohbetler oluşturabilir, haber bültenleri gönderebilir ve daha fazlasını yapabilir. Bu özellikler işletmelere, müşterileriyle bağlantı kurma konusunda sayısız yeni yol sunmuştur.

5. – 1.06 milyar AKS

wechat app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

 , ve Messenger gibi bir mesajlaşma uygulamasıyken artık hepsi bir arada bir platform haline geldi. Mesajlaşmanın ve aramanın yanı sıra, kullanıcılar çevrimiçi alışveriş yapmak, çevrimdışı ödeme yapmak, para transferi yapmak, rezervasyon yaptırmak ve daha fazlasını yapmak için ’i kullanabilir.

, Çin’de ve Asya’nın bazı bölgelerinde en uygulamadır. Bu alanlarda iş yapıyorsanız ( gibi sosyal medya platformlarının yasaklandığı yerlerde), iyi bir alternatif olabilir.

6. Instagram – 1 milyar AKS

instagram app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

Instagram, bir fotoğraf ve paylaşım uygulamasıdır. Fotoğraflar, lar, hikayeler ve canlı lar gibi çok çeşitli içerikleri paylaşmanıza olanak tanır.  Yakın zamanda daha uzun lar için IGTV’yi de kullanıma sundu. Ülkemizde de oldukça olan instagram, Türkiye’de aktif kullanım sayısını geçmiştir.

7. QQ – 861 milyon AKS

qq app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

QQ , genç Çinliler arasında oldukça olan anlık bir mesajlaşma platformudur. (80 ülkede ve birçok başka dilde kullanılabilir.) Anlık mesajlaşma özelliklerinin yanı sıra, kullanıcıların avatarlarını süslemelerine, film izlemelerine, çevrimiçi lar oynamasına, online alışveriş yapmasına, blog yazmasına ve ödeme yapmasına olanak tanır.

QQ hakkında fazla bir şey bilmediğimi itiraf etmeliyim, ancak ClickZ’den Carrie Law, QQ’ya pazarlamacılar için yararlı bir giriş yaptı . Anlaşılan, yerel bir platform olan QQ, Çin’deki en iyi sosyal medya platformu olarak kullanılıyorken, aynı şirketin ürettiği anlık mesajlaşma uygulaması olan ’e tahtını bırakmıştır.

8. Tumblr – 642 milyon ABZ

tumblr app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

Tumblr, metin, fotoğraf, bağlantı, , müzik ve daha fazlasını paylaşmak için bir mikroblog ve sosyal ağ sitesidir. İnsanlar Tumblr’da kedi fotoğraflarından sanata ve modaya kadar çok çeşitli şeyler paylaşıyor. Yüzeyde, bir Tumblr blogu diğer tüm web sitelerine benzeyebilir. Çevrimiçi rastladığınız birçok blog Tumblr kullanıyor olabilir!

9. Qzone – 632 milyon AKS

qzone app 1 - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

Qzone, kullanıcıların multimedya yükleyebileceği, blog yazabileceği, oynayabileceği ve kendi sanal alanlarını dekore edebileceği Çin merkezli bir başka sosyal paylaşım platformudur.

Quora’daki birkaç kişiye göre,  yetişkinler arasında daha ken, Qzone gençler arasında daha görünüyor. Ancak gibi mobil tabanlı platformların yükselişinin Qzone gibi masaüstü tabanlı platformların popülaritesinde bir düşüşe neden olduğu da görülüyor.

10. Tik Tok – 500 milyon AKS

tiktok app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

Tik Tok (Çin’de ayrıca Douyin olarak da bilinir) yükselen bir müzik su sosyal ağıdır. 2018’in ilk çeyreğinde , Instagram ve diğer sosyal medya uygulamalarını yenen, dünyanın en çok indirilen uygulamasıydı.

İlk izlenimim, kısa müzik ları için Instagram’a benzemesidir. Kullanıcılar 60 saniyeye kadar kaydedebilir, düzenleyebilir, müzik ve özel efektler ekleyebilir.

Asya’da oldukça aynı zamanda Türkiye ve Avrupa’da da gittikçe leşen bir uygulama. Çinli şirket, kısa süre önce, Coca-Cola’nın başarılı bir “Kola ve Şarkı Paylaş” kampanyası düzenlediği benzer bir müzik su sosyal ağı olan Musical.ly’yi satın aldı.

11. – 335 milyon AKS

twitter app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

, haberler, eğlence, spor, politika ve daha fazlası için kullanılan bir sosyal medya sitesidir. ’ı diğer birçok sosyal medya sitesinden farklı kılan şey, anlık olan şeyleri gerçek zamanlı bilgilerle güçlü bir şekilde vurgulamasıdır. Örneğin, tarihindeki belirleyici anlardan biri, Janis Krums’un yolcuları almak için feribottayken Hudson Nehri’ne inen bir uçağın görüntüsünü tweetlemesi.

’ın diğer bir benzersiz özelliği, çok daha yüksek bir limite sahip olan çoğu sosyal medya sitesinin aksine, yalnızca bir tweet’te 280 karaktere izin vermesidir (Japonca, Korece ve Çince için 140 karakter).

12. Reddit – 330 milyon AKS

reddit app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

İnternet’in ön sayfası olarak da bilinen Reddit, kullanıcıların soru, bağlantı ve görüntü gönderebilecekleri, tartışabilecekleri ve olumlu veya olumsuz oylama yapabilecekleri bir platformdur. (Türkiye’deki sözlük sitelerine benzemektedir.)

Hemen hemen her şey için alt dizinler (yani özel forumlar) vardır. Bununla birlikte, alt dizinler farklı etkileşim düzeylerine sahiptir, bu nedenle markanızın parçası olabileceği alt dizinler olup olmadığını araştırmak önemlidir. Örneğin, r/socialmedia dizini oldukça sessiz olma eğilimindedir, sosyal medya pazarlamacıları nadiren Reddit’te bulunuyor.

13. Tieba – 300 milyon AKS

baidu app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

Tieba , dünyanın en büyük Çinli olan tarafından oluşturulan Çince bir çevrimiçi forumdur. Tieba, kullanıcıların herhangi bir konuda, bir forum başlığını oluşturabilecekleri ve birbirleriyle etkileşime girebilecekleri Reddit, benzeri bir sosyal paylaşım sitesidir.

14. LinkedIn – 294 milyon AKS

linkedin app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

LinkedIn, artık bir özgeçmiş ve iş arama sitesinden çok daha fazlası. Geliştirmeler ile birlikte, profesyonel sosyal medya sitesi haline geldi. Sektör uzmanlarıyla içerik paylaşmak, ağ ve kişisel marka oluşturmak için kullanılıyor. Ayrıca, işletmelerin kendi endüstrilerinde düşünce, liderlik ve otoritelerini tesis ettikleri, şirketlerine yeni yetenekleri çekebilecekleri bir yer haline gelmiştir.

15. Viber – 260 milyon AKS

viber app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

Viber,  ve Messenger gibi büyük sosyal mesajlaşma uygulamalarına oldukça benzer. Kullanıcıların mesaj ve multimedya gönderme, arama, çıkartma ve GIF paylaşma gibi aktiviteler yapmasını sağlar.

Ancak, Viber işletmeler için daha birçok fırsat sunuyor . Bir işletme olarak, reklamlar satın alabilir, markanızı etiketler yoluyla tanıtabilir, topluluğunuzu meşgul edebilir, ürünlerinizi alışveriş bölümünde görüntüleyebilir ve müşteri hizmetleri sağlayabilirsiniz.

16. Snapchat – 255 milyon AKS

snapchat app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

Snapchat, arkadaşlarınız arasında fotoğraf ve kısa lar (anlık görüntüler olarak bilinir) paylaşmaya odaklanan bir sosyal medya uygulamasıdır. İntagram’ın Snap (hikaye) özelliğini kopyalaması ile birlikte hikaye özelliği diğer uygulamalara da sıçradı (, gibi.) Bu durum, Snapchat’in büyümesini ve pazarlamacılarının genel olarak markaları için Snapchat’i kullanma konusundaki ilgisini azaltmaya başladı.

17. – 250 milyon AKS

pinterest app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

 , insanlığın yeni şeyler keşfettiği ve ilham alabildiği bir yer. Hedeflemenin temel odak noktası olduğu diğer sosyal medya sitelerinin aksine. ’e göre, kullanıcıların yüzde 78’i, ’teki markaların içeriğinin faydalı olduğunu söylüyor (diğer sitelerden çok daha yüksek). Bu, markanıza satın alma kararlarını şekillendirme konusunda benzersiz bir fırsat sunar.

kullanıcıları, yeni şeyler denemek veya satın almak için ilham almak istediklerinden, ’te yer almak markanızı akılda tutmaya yardımcı olabilir.

18. Telegram – 200 milyon AKS

telegram app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

Telegram, çoğu sosyal mesajlaşma uygulamasına benzer özelliklere sahiptir. Ancak diğer mesajlaşma uygulamalarına göre daha güvenli olduğu söylenebilir.

Bire bir müşteri desteği sağlamanın yanı sıra, markaların Telegram’dan yararlanmalarının birkaç yolu vardır. Örneğin, markalar Telegram platformu için sohbetler oluşturabilir veya mesajları sınırsız sayıda aboneye yayınlamak için Telegram’ın kanal özelliğini kullanabilir.

20. Medium – 60 milyon AKS

medium app - En Popüler Sosyal Medya Siteleri 2019

Medium, sosyal ağ ögesi olan çevrimiçi bir yayın platformudur. Medium’da yayınlamak ücretsiz ve çoğu makaleyi okumak da ücretsiz. Bazı makaleler yalnızca ödeme yapan üyeler için okunabilir durumdadır.

Orijinal içeriğin Medium’da yayınlanmasının yanı sıra, markaların blog yayınlarını şirket bloglarından Medium’a erişmelerini sağlamak için yeniden yayınlamaları oldukça yaygındır.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın