Bilim Teknoloji Nükleer Enerji

Uranyum Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri, Kullanım Alanları

Nedir?

Özellikle k gelişmelerin ilerlemesinde kullanılan , birçok ihtiyaca bağlı olarak kullanımı her gün artarak devam eden maddedir. Enerji ve savunma alanında çok fazla kullanılmakla birlikte gelişmiş devletlerin ihtiyaç duydukları ham maddelerinde başında gelmektedir. İlk olarak 2.Dünya Savaşı sırasında Amerika’dan Japonya’ya atılan atom bombasında görülen , yıkıcı etkileri açısından bir felaket olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Öteki taraftan çoğu ülkenin kazanç bakımından en önemli enerji kaynağı olarak yine u görmekteyiz.

İkinci Dünya Savaşından sonra ortaya mutasyonlar gibi trajik durumların çıkması ve yıkıcı etkisinin çok uzun yıllar devam etmesi de un korkutucu gücünü ortaya çıkarmıştır. Örneğin Japonya’daki çoğu yerde hala bu etki hissedildiği verilerle belirtilmiştir. Bundan dolayı alınan kararlar gereği artık barış amacıyla kullanıma uygun bir ham madde olarak tanımlanmıştır. Bu tanımlamaya uymayan ülkeler olsa da ilk başlarda bombaların ham maddesi olan daha ziyade enerji üretimlerinde ülkelerin en önemli kaynağı ha gelmeye başlamıştır.

 

Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere birçok devlet, rezervleri araştırmaya devam ederken kaliteli rezervlerin kullanımıyla çok daha fazla un sahibi olma amacındadır. Bazı Afrika ülkelerinde var olan rezervlerin kullanımına dair çalışmalar sürerken aynı zamanda hammaddenin işlenmesi ve sonrasında kullanımları da çok büyük bir sermayeyi gerektirmektedir.

Özellikleri Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrik üretiminin yaklaşık 5’te 1’i hammaddesiyle sağlanmaktadır. Doğada saf halde bulunmayan  özellikleri açısından da farklılıklar göstermektedir. Atom numarası 92 olan , 1132 derecede erimeye başlarken 3818 derecede kaynayan , demir görünüme sahip olan gümüş beyaz renklidir. Sert bir metal özelliği bulunurken oda sıcaklığında katı ve metalik gri rengindedir. Camla işlenmesinde ise yeşil-sarı renge döner. Radyoaktif bir element olma özelliğine sahip kullanımları, nakliyesi ve depolamasında özel önlemler bulunur. Bundan dolayı insan vücudu için riskli olduğu için çok sıkı tedbirlerle elde edilir.

 

Ne İşe Yarar?

Klasik yeraltı madencilik teknikleri kullanılarak elde edilen oldukça derinlerde bulunan yataklardan alınır. Sonrasında çeşitli kimyasal işlemlerle ortaya çıkartılmaktadır. Soda çözeltisiyle gerçekleştirirken süzme, iyon değiştirme, sıvı çıkartma yöntemler, arındırma evresi ve eritme işlemleriyle elde edilir. Çok zahmetli olmasının yanı sıra, elde edilmesinin maliyetli olması da ekonomik yönü güçlü devletlerin çok daha fazla oranda sahip olmasını beraberinde getirir. Özellikle nükleer santraller çerçevesinde elektrik üretiminde kullanılmaktadır.

Nerelerde Kullanılır?

Silah üretimleri, çok dayanıklı zırhlı aletlerin yapılması ve mermiler içinde dan yararlanılmaktadır. Savunma sanayi alanında en çok tercih edilen faydalı element olmaktadır. Bunun dışında seramik ve mermer fabrikalarda da kullanılan , tıp ve tarımla birlikte sanayi ve uzay çalışmalarında değerlendirilmektedir. İleri k gelişmelerde büyük bir katkıya sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.  özellikleri itibariyle ayırt edici bir element sınıfında olurken rezerv çalışmaları da dünyanın her tarafından devam etmektedir.

Önerilen Yazı » Nükleer Santral (Reaktör) Nedir? Nasıl Çalışır?

Rezervleri

değerli bir element olduğu için büyük önem veriliyor. Dünya’ya baktığımızda Amerika, Rusya, gibi büyük devletlerin çalışmaları bulunuyor. , şu anda 36 aktif halde çalışan nükleer santrale sahiptir. 2017 yılı itibarıyla 20 adedi inşa halindedir ve yakın gelecekte 100 adet daha nükleer santral kurulumu planlanmaktadır. Buna bağlı olarak da ’in bugünkü talebinin 2025 yılında üç kat daha artacağı tahmin edilmektedir. Nuclear Energy Agency (NEA) tarafından dünyada belirlenmiş rezervlerinin bugünkü tüketim koşullarında yaklaşık 200 yıl yeterli olduğu ifade edilmektedir. Yapılacak  araştırmalar sonucu yeni arz kaynaklarının devreye sokulmasıyla bu sürenin 230-250 yıla kadar çıkacağı tahmin edilmektedir.

Türkiye’de

Ülkemize baktığımızda da ise durum sevindirici duruyor. Çünkü Türkiye’de 5 yatağı mevcut olduğunu öğrendik. Ancak nükleer santraller ölçeğinde kullanılabilecek değere sahip olmadıkları düşünüldüğü için yakıt ve enerji olarak değerlendirilmeleri de söz konusu olmamış gözüküyor. Şuan resmi verilere göre Türkiye’de ticareti yapılmamaktadır. Ancak önümüzdeki yıllarda gibi nükleer santrallerin yapılması düşünülmektedir. İlerleyen zamanlarda yurt içinde ve yurt dışında ticaret antlaşmaları görebiliriz. Yazımızı sürekli geliştireceğiz. Katkı sunmak isterseniz alt taraftaki yorum kısmından veya mail ile bize yazabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar

  • Uranium: War, Energy and the Rock That Shaped the World – Tom Zoellner
  • Dünyada ve Türkiye’de ve Toryum – Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın