Bilim Teknoloji

Füzyon Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

(Nükleer Kaynaşma) Nedir?

Bu yazımızda ve enerjisi kavramını açıklayacağız. enerjisi ne işe yarar bunu belirteceğiz. ’un kısaca tanımlarsak; iki hafif elementin nükleer reaksiyonlar sonucu birleşerek daha ağır bir element oluşturması olayına denmektedir. Çekirdek tepkimesi olarak da bilinen bu tepkimenin sonucunda çok büyük miktarda enerji açığa çıkar. İşte un en büyük amacıda çıkardığı büyük enerjiden gelir.

Enerji arz güvenliği zafiyeti ile elektrik temini çıkmazı içerisine düşmemek için günümüzde hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin enerji projeksiyonları ile enerji stratejileri perspektiflerinin vazgeçilmez birinci öncelikli hedefleri haline dönüşmüştür. İnsan uygarlığının sürdürülebilmesi bağlamında çağdaş içinde can alıcı ehemmiyete sahip aynı zamanda sel ve k araştırmaların zirvesinde bulunan enerji kaynağı nükleer  enerjisi insanoğlunun gelecekteki en büyük teminatı olarak görülmektedir.

Önerilen Yazı » Bimetal Nedir? Ne İşe Yarar?

işlemiyle ağır elementler oluştuğunu belirtmiştik. Oluşturulabilecek en ağır element ise demir olmaktadır. Reaksiyona giren çekirdekler ( numarası 1 olan hidrojen veya izotopları deuterium ve tritium gibi) düşük numarasına ait elementlerde ortaya çok büyük miktarda enerji çıkar. tepkimeleri Güneş’te her an doğal olarak gerçekleşmektedir.

Güneş’ten gelen ısı ve ışık, hidrojen çekirdeklerinin birleşerek helyuma dönüşmesi ve bu sırasında kütle kaybı karşılığı enerjinin ortaya çıkması sayesinde meydana gelmektedir. Kütle kaybının karşılığı enerjinin büyüklüğü Einstein‘in ünlü E = mc² formülüyle rahatlıkla hesaplanabilir.  sonucunda açığa çıkan bağlanma enerjisini kullanmaktır. Ama bunu denetim altında oluşturmak oldukça zor bir iştir. Çünkü çekirdekler pozitif elektrik yükü taşır ve birbirlerine yaklaştırmak istenildiğinde çok şiddetli bir şekilde birbirlerini iterler.

Önerilen Yazı » Yakıt Hücreli (Hidrojenli) Otomobil Nedir? Nasıl Çalışır?

Bunların kaynaşmasını sağlamak için aralarındaki itme kuvvetini yenebilecek büyüklükte bir kuvvetin kullanılması gerekmektedir. Gereken bu kinetik enerji, 20-30 milyon derecelik bir sıcaklığa eşdeğerdir. Bu olağanüstü bir sıcaklıktır ve kaynaşma tepkimesine girecek maddeyi taşıyacak hiçbir katı malzeme bu sıcaklığa dayanamaz. Fisyondan farklı olarak; çekirdeklerin birleşmesi olayına denir. Fisyona oranla başına daha az, küçük ve hafif olduklarından; hafif bir çekirdeğin u, aynı kütlede ağır çekirdeğin parçalanmasından çok daha fazla enerji açığa çıkar.

un fisyona göre avantajları;

  • Bol yakıt
  • Özünde güvenli: zincirleme reaksiyonlar yoktur
  • CO2 veya atmosferik kirletici üretimi yoktur
  • Göreli olarak kısa ömürlü atıklar

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın