İnceleme Mobil

Dünden bugüne Galaxy Note serisi

, Amerika’da düzenleyeceği etkinlik ile uzun süredir merakla beklenen modelini tanıtacak. Sahip olduğu özellikler ile en gelişmiş Note modeli olan  için şimdilerde son hazırlıklar yapılıyor. Peki, ’un Note serisi nasıl bir evrim geçirdi? Dünden bugüne Galaxy Note serisi yazımız ile bu serinin başladığı noktaya gidip, bugüne geliyoruz!

Akıllı dünyasında Phablet dönemi başladı!

Galaxy S serisi ile akıllı pazarında ses getiren , 2011 senesinde, ilk Galaxy Note modelini duyurdu. 5.3 inç ekrana sahip olan ve S-Pen kalemi ile duyurulan bu , akıllı dünyasına Phablet kavramını getiren model oldu. 5.3 boyutlu Super AMOLED ekrana sahip olan 800 x 1280çözünürlük, 1.4 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Exynos , 1 GB RAM, 16 GB – 32 GB depolama seçenekleri gibi özelliklere sahipti.

galaxy note n70008 Megapiksel çözünürlüklü kamera ile dönemin en iyilerinden olan , plastik kasa ı ve değiştirilebilir yapıda, 2500 mAh kapasiteli batarya sahip olarak üretildi. Galaxy Note N7000 modeli, akıllı dünyası için yeni bir dönemin başlangıcı olmuştu. 2011 yılında, Berlin’de düzenlenen IFA fuarında tanıtılan , her sene aynı dönemde tanıtılacak olan serinin ilk modeli olmuştu.

Galaxy Note 2 çıktı! Gelişmiş Note, gelişmiş S-Pen!

Aradan geçen 1 yıllık sürecin ardından, yine Eylül ayı geldi ve , Berlin’de düzenlenen IFA fuarı kapsamında, 2. Note modelini duyurdu! N7100 kodu ile üretilen Galaxy Note 2, noktasında daha modern hatlara ve görünüşe sahipken, teknik anlamda da bir sıçrama yaptı.

galaxy note 2

, Galaxy Note 2, ilk kez 4 çekirdekli kullanan modellerden biri oldu. Exynos 4412 1.6 GHz frekans hızı sunarken, RAM kapasitesi ise 2 GB seviyesine ulaştı. un ekran boyutu da 5.5 inç seviyesini yükseltildi. 8 Megapiksel kamera ile gelen , ön tarafta ise 1.9 Megapiksel çözünürlüklü bir kamera yer alıyordu.

, bu modelde batarya konusunda da geliştirmeler yaparak, pil kapasitesini 3100 mAh seviyesine çekti. Bu bataryanın da değiştirilebilir olduğunu hatırlatalım. Geliştirilen S-Pen ve 5.5 inç‘lik dev ekranın en büyük getirisi ise, çoklu ekran desteği oldu. Bu kocaman ekranda, aynı anda iki çalıştırma özelliği son derece ilgi çekici olmuştu.

Büyüyen ekran ve artan donanımlar! Galaxy Note 3!

Yine bir IFA, yine bir Berlin! Yıl 2013, , daha da gelişen özellikleri ile öne çıkan yeni Note modeli,  Note 3’ü duyurdu. Bu model, daha büyük ekrana, daha büyük kapasiteli bir pile, daha yüksek çözünürlüklü bir kameraya, yani her şeyin daha büyüğüne sahipti. 5.7 inç boyutlu , 8 çekirdekli Exynos 5420 si, 3 GB RAM kapasitesi 3200 mAh batarya gibi özellikler ile gelen , 4 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800 li bir modele de sahipti. Bu durum, iki modelden hangisi daha iyi sorusunun ortaya çıkmasına da sebep oldu.

galaxy note 3

13 Megapiksel arka kamera ve 2 Megapiksel kamera ile gelen , dönemine damga vuran modeller arasına girdi. daki daha köşeli ve agresif hatlar da büyük beğeni kazanırken, plastik çerçevenin boya atması ve çatlamaları da eleştiri alan detaylar arasında yer aldı.

2K ekranlı ilk Galaxy modeli karşınızda!

2014 yılında tanıtılan  Note 4, 2K (1440 x 2560) çözünürlüklü ekranı ile görsel şölen sunan bir model oldu. noktasında daha da olgunlaşan Note 4, 4 çekirdekli Snapdragon 805 ve 8 çekirdekli Exynos 5433 leri ile üretildi. Bu modelde de 3 GB RAM kullanılırken, ana hafıza 32 GB seviyesine yükseldi.

galaxy note 4

16 Megapiksel çözünürlüklü arka kameraya bu defa 3.7 Megapiksel çözünürlüklü ön kamera eşlik etmeye başladı. pil kapasitesinde de ufak bir artış oldu ve 3220 mAh seviyesine yükseltildi. ı, döneme göre üstün kamera performansı, Note 4 modeli için büyük avantaj sağladı. ’un plastik kasa ı ise bu dönemde eleştirilere sebep olmaya devam ediyordu.

Baştan sona değişen dili ile geldi!

2015 senesi, Galaxy Note serisi için bir dönem noktası oldu. , cam ve metal malzemeye geçiş yaptı. un hatları tamamen yenilendi. Cam ve metal malzeme ile gelen , bu konuda büyük bir adım atmayı başardı ancak ufak tefek eksikler de olmadı değil!

, bu modelde MicroSD kart desteğini ortadan kaldırmış ve kullanıcıları ana hafızaya mahkum bırakmıştı. Bu detay, un en çok eleştirilen yanı olurken, 3000 mAh kapasiteli batarya, kısa pil ömrü sunuyordu.

galaxy note 5

Note 5, 8 çekirdekli Exynos 7420 si, 4 GB RAM kapasitesi ve 32 GB hafıza ile üretildi. 5.7 inç boyutlu ekran, 2K ekran çözünürlüğü sürdürmeye devam etti.16 Megapiksel arka ve yenilenen 5 Megapiksellik ön kamera ile gelen un bataryası da ilk kez değiştirilemez yapı ile gelmişti.

Galaxy Note 7 ve başına gelenler!

2016 yılında çıkan  Note modeli, Note 6 yerine  Note 7 adı ile tanıtıldı. Su geçirmez kasa ı, bir önceki modelde kaldırılan ve geri gelen MicroSD kart desteği, kavisli ekran, gelişmiş özelliklere sahip 12 Megapiksellik kamera, Exynos 8890 si gibi özelliklerle gelen , adeta şov yapıyordu. un bataryası da 3500 mAh seviyesine çıkmıştı. ne olduysa o batarya yüzünden oldu zaten!

galaxy note 7

Galaxy Note 7, ısınan ve bu sebepten patlayan bataryaları ile dünya gündemine düşerken, ’un da başını fazlasıyla ağrıttı. Dünyanın her yerinde ortaya çıkan patlama haberleri yüzünden, satılan tüm lar toplatıldı.  Toplama sürecinde, para iadesi ve cihaz değişimi gibi yöntemler, kullanıcılarının mağdur olmasını engellemeye çalıştı. Başka bir markanın bitişine sebep olabilecek bu olay, adına hem kötü bir süreç hem de müşteri memnuniyeti konusunda büyük bir sınav oldu.

Note 7 fanatiklerinin gönlünü almak isteyen , pil kapasitesi küçültülmüş , yani Galaxy Note Fan Edition modelini üretti. Bu hala büyük ilgi gören modeller arasında yer alıyor.

Yeni dönem, yeni Galaxy Note! Karşınızda Galaxy Note 8!

2017 yılı, 18:9 ekranlı ların yılı olurken, bu modaya uyan ların başında Galaxy Note 8 geliyor. Tamamen değişen da, en çok dikkat çeken yeniliklerin başında, fiziksel home butonunu kaldırılması geliyordu. Kavisli ekrana sahip olan , Infinity Display teknolojisi ile tam ekran deneyimi sunan ilk Note modeli oldu.

galaxy note 8

Bu u özel kılan detayların biri de, arka kamerada karşımıza çıktı. , Note 8 modelinde, ilk kez çift kameraya yer verdi. un arka tarafında, 12 Megapiksel çözünürlüklü 2 tane kamera kullanıldı. Yeni da dikkat çeken bir diğer yenilik ise pk izi okuyucu oldu. Kaldırılan home butonu sonrasında, pk izi okuyucusu da arka tarafa, kameraların yanına geldi. Bu okuyucunun pozisyonu ise bazı kullanıcılar tarafından eleştirilere maruz kaldı. Ne olursa olsun, Galaxy Note 8 büyük bir başarı elde etti.

Karşınızda  Galaxy Note 9

2018 yılında, 9 Ağustos tarihinde tanıtılan Galaxy Note 9, serinin en iyi modeli oldu. Exynos 9810 ve Snapdragon 845 lerine sahip olan 6.4 inç boyutlu ekran ile tanıtıldı. 6 GB RAM, 128 GB hafıza ve 8 GB RAM, 512 GB hafıza gibi özellikler ile tanıtılan , arka kamerada Galaxy S9 ailesinden izler taşıyor.

, daki geliştirmelere ek olarak,Galaxy Note 9 modelinde S-Pen’de de Bluetooth yeniliğini duyurdu. S-Pen, bu özelliği ile birlikte, uzaktan kumanda olarak kullanılabilir hale geldi. Kalem ile sunum yapmak, fotoğraf çekmek ve video kumandası olarak kullanabilmek önemli detaylar arasında yer alıyor.

’dan uzun süredir beklenen hamle de, Galaxy Note 9 ile geldi. Yüksek kapasiteli batarya beklentisi, Galaxy Note 9 modelinde yer alan 4000 mAh batarya ile gerçekleşti. Bakalım, bu pil kapasitesi ile neler sunacak?

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın