Gezi

İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken Kiliseler

İstanbul, yüzyıllar içinde birçok din ve kültüre ev sahipliği yapmış, dünyanın sayılı şehirlerindendir.İstanbul’da bir çok kilise vardır.

Bunlardan, mimari yapıları ile öne çıkanları sizler için derledik. Şimdiden keyifli okumalar!

 

1. (Bulgar Kilisesi) – Haliç

Aya İstefanos Kilisesi (Bulgar Kilisesi) - Haliç

, Haliç’te Mürsel Paşa Caddesi üzerindedir. Aynı zamanda Bulgar Kilisesi olarak da anılmaktadır. Yapısında kullanılan demir kalıplar 1871 yılında gemilerle Viyana’dan getirilmiştir.

2. St. Antony of Padua Katolik Kilisesi – İstiklal Caddesi,

St. Antony of Padua Katolik Kilisesi - İstiklal Caddesi, Taksim

St. Antony of Padua Katolik Kilisesi, ’de İstiklal Caddesi üzerinde bulunmaktadır. İtalyan neo-gotik stilinde 1912 yılında inşa edilmiş olan kilise aynı zamanda İstanbul’da bulunan en büyük kilise ve en kalabalık Katolik kesimine ait kilise durumundadır.

3. St. George – Fener, Haliç

St. George Fener Rum Patrikhanesi - Fener, Haliç

Kilisede çok değerli objeler bulunmakta olup 5. yy dan kalma taht bunlardan en göze çarpanıdır.

4.  Ermeni Kilisesi –

Surp Krikor Lusavoric Ermeni Kilisesi - Karaköy

1431 yılında inşa edilen kilise İstanbul’daki  en eski Ermeni Kilisesi olma özelliğine sahiptir. Kilisenin çanı ve zarif kubbesi görülmeye değer.

5. 

Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi - Beyoğlu

İstanbul ’de, Sıraselviler caddesi ile İstiklal caddesinin kesiştiği üçgende yer alan kilise;1879 da inşa edilmiş olup haç planlı, iki çan kulesine sahiptir. Bizans mimarisi ile modern mimarinin bir sentez örneğidir. Kilisenin adı Kutsal üçlünün Hristiyanlıkta ki yerinin tasvirinden gelmektedir.

6. , St.Eirene – , Sultanahmet,

Aya İrini Kilisesi, St.Eirene - Tarihi Yarımada, Sultanahmet,

, aynı zamanda St. Eirene olarak da anılmaktadır ve tarihi 6. yy’a uzanmaktadır. Kilise İstanbul da Topkapı Sarayının 1. avlusunda bulunmaktadır. , İstanbul’un en eski Bizans kiliselerindendir.

7. Aya Yorgi Kilisesi – Büyükada

Aya Yorgi Kilisesi - Büyükada

Aya Yorgi Kilisesi’nin bugünkü binasının temelleri 1905 yılında atılmış olmasına rağmen elde edilen bilgilere göre kilisenin buradaki varlığı daha öncesinde manastır olarak 1751 yılına kadar gitmektedir.

8.  – Beşiktaş

Meryemana Ermeni Kilisesi - Beşiktaş

Beşiktaş Köyiçi İlhan Sokak’da 1838’de inşa edilen , ünlü Balyan ailesinin bir ferdi olan Garabet Amira Balyan’ın imzasını taşıyor.

9. Aya Yorgi (Ayios Yeorgios) Kilisesi – Haliç

Aya Yorgi (Ayios Yeorgios) Kilisesi - Haliç

Patriklik ibadethanesi olarak kullanılan Aya Yorgi Kilisesi 12’nci yüzyılda inşa edilmiş olup, İstanbul’da Haliç kıyısında bulunmaktadır. ne bağlı olan bu kilise her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.Hristyanlar için kutsal sayılan birçok eser burada sergilenmektedir.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın