Nasıl Yapılır Otomobil

iPhone’ların Şarj Ömrünü Uzatmak İçin 13 Basit Yöntem

iPhone marka unuzun şarjının gün içinde kısa sürelerde bitmesinden sıkıldıysanız bu yazımızda verdiğimiz tavsiyelerle unuzu tek şarjda daha uzun süreler kullanmaya başlayabilirsiniz.

iPhone kullanıcıları için un ayarlarını doğru yapmak, yüksek performans için çok önemlidir. Özellikle eskiyen modelleri hızlandırmak için geçiş animasyonlarını kapatmak gibi birçok yöntem vardır. Bizler de özellikle 13 ne sahip iPhone kullanıcılarının, daha uzun ömürlü bir bataryaya sahip olmak için kullanabileceği tavsiyeleri bir araya getirdik ancak bazı tavsiyeler, daha eski işletim sistemlerinde de batarya ömründe bir artış sağlayacaktır. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan önerileri sıralamaya geçelim.

Yazıya geçmeden önce ufak bir bilgi vermiş olalım. Bildiğiniz üzere 13 şu anda aşamasında. Bu yüzden de nde oluşan bazı hatalar sonucu cihazın batarya ömrü kısalabilir. 13 sının son sürümünü kullanıyorsanız bu yazıda vereceğimiz tavsiyelerle unuzun şarjının daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

1. ları kapatın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Birçok iPhone kullanıcısı, ları yavaşlamadığı için çıktıkları ları kapatma gereksinimi duymaz ancak bu, un batarya sağlığı açısından çok da doğru bir hareket değil. Öncelikle Ayarlar > Pil dizinine giderek “son 24 saat” ya da “son 8 gün” seçeneklerine basarak unuzda hangi daha çok güç harcıyorsa bunu analiz edebilirsiniz. Sonrasında da bu ların sürekli olarak çalışmasına ihtiyacınız yoksa dan çıktıktan sonra, ana ekran tuşuna iki kere basarak ları yukarı kaydırabilirsiniz.

2. Karanlık Mod’u kullanın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

3. Düşük Güç Modu’nu kullanın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

unuzda bulunan tüm arka plan larının sürekli çalışarak bildirim göndermesine ihtiyaç duymadığınız zamanlarda Düşük Güç Modu’nu açarak batarya ömrünü yüksek oranda uzatabilirsiniz. Düşük Güç Mod’u birtakım farklı özellikleri de devre dışı bırakarak un yüksek güç tüketimini engelliyor. Bu modu açmak için Ayarlar > Pil dizininde bulunan modu açabilirsiniz.

4. Uyandırmak İçin Kaldır’ı kapatın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

5. Wi-Fi ve Bluetooth’u, Ayarlar’dan kapatın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

iPhone’larda bulunan kontrol paneli üzerinden Wi-Fi ve Bluetooth özellikleri kapatılabiliyor ancak oradan kapatıldığı zaman aslında un arka planında çalışmaya devam ediyorlar. Bu özelliklerin tamamen kapalı ve güç tüketmeyen bir durumda olduğundan emin olmak için Ayarlar > Wi-Fi ve Ayarlar > Bluetooth dizinlerinden bu özellikleri kapatabilirsiniz. unuzun şarjının daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız bu işlemi alışkanlık hâline getirmenizde fayda var.

6. Otomatik İndirmeler ve Otomatik lemeler’i kapatın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

7. Bildirim göndermesini istediğiniz ları siz seçin:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

da bulunan tüm ların istedikleri zaman bildirim göndermelerinin bazen sinir bozucu, bazense dikkat dağıtıcı bir durum olması bir yana, bu durum aynı zamanda adeta bir batarya düşmanı. Buna engel olmak için gerçekten bildirim göndermesine ihtiyaç duyduğunuz ları kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu işlemi Ayarlar > Bildirimler dizininde bulunan ların yanlarındaki tuşları açık hâle getirerek gerçekleştirebilirsiniz.

8. Arka Planda Yenile özelliğini kapatın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Arka Planda Yenileme, iPhone cihazlardaki ların daha hızlı açılmasını sağlıyor. Amacınız performans ise açık tutmanız gereken bir özellik ancak amacınız güç tüketimini engellemekse bu, ilk olarak kapatmanız gereken özelliklerden biri. Bu özellik, Düşük Güç Modu’na geçildiği zaman otomatik olarak devre dışı bırakılıyor ancak eğer Düşük Güç Modu’nu kullanmayacaksanız bu işlemi yine de gerçekleştirebilirsiniz. Ayarlar > Genel > Arka Planda Yenile bölümünde bulunan “Arka Planda Yenile” tuşuna basarak açılan menüden “Kapalı” seçeneğine tıklayın.

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Bu menü üzerinden yapılabilecek bir ayarı dördüncü maddede verdik. Şimdi gelin bu menüde yapabileceğiniz diğer işlemlere bakalım. Öncelikle en basitinden başlayalım. unuzun ekranını hangi parlaklıkta kullandığınız çok önemli. Özellikle son dönemlerde larda oldukça kaliteli ekranlar kullanılması, bunları bataryanın düşmanı hâline getiriyor. unuzun parlaklığını yeteri düzeyde kullandığınızdan emin olun.

Bunun dışında yine aynı menüde bulunan “Otomatik Kilit” seçeneğine tıklayarak unuzun ekranının ne kadar süre işlem yapılmazsa kapatılacağını seçebilirsiniz. Film izlerken, oynarken ve hatta uyurken bile bazen un ekranı açık kalabiliyor ve fark edildiğinde şarjınız çoktan azalmış oluyor. Bunun önüne geçmek için “Otomatik Kilit” seçeneğini 30 saniye ya da 1 dakikaya sabitlemekte fayda var. Bu şekilde bataryanızı %10 ve %20 oranlarında daha uzun ömürlü hâle getirebilirsiniz.

10. Servisleri’ni kapatın

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Gizlilik endişeleri bir yana  Servisleri, bataryayı da oldukça zorlayan bir özellik. Kullanımda olmadığı sürelerde bu özelliği kapalı tutmak en doğrusu. Bazen bir izin istediği zaman bu özellik açılıyor ancak sonrasında dan çıkılınca kapatmak unutulabiliyor. Sonrasında da cihazın şarjı gereksiz yere azalıyor. özelliğini, Ayarlar > Gizlilik dizininde bulunan “ Servisleri” seçeneğine tıklayarak açılan ekrandan kapalı hâle getirebilirsiniz.

11. Widgetları etkisiz hâle getirin:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Widgetlar, her ne kadar bataryayı büyük oranda etkilemese de kapatıldığı zaman faydalı oluyor. Ana ekranda pğınızı sağa kaydırarak kullandığınız widgetları görebilirsiniz. Sayfanın en aşağısına inerek “Düzenle”ye basın ve kullanmadığınız ların widgetlarını kaldırın. Batarya ömrünü kritik seviyelerde arttırmasa da bir miktar faydası olacaktır.

12. unuzu yeniden başlatın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

u düzenli aralıklarla yeniden başlatmak, RAM üzerine binen gereksiz yükü azaltmasının yanı sıra cihazın kendi kendini en verimli hâle getirmesine olanak tanıyacaktır.

13. unuzu sıfırlayın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Bu seçeneği son çare olarak düşünmenizde fayda var. Her şeyi yapmanıza rağmen unuzun batarya ömründe mantıksız kısalmalar olduğunu düşünüyorsanız unuzu teknik servise yollamadan önce varsayılan ayarlara dönmeyi denemenizde fayda var.

13 işletim sistemli iPhone’larda batarya ömrünü uzatmak için kullanabileceğiniz tavsiyeleri sıraladığımız yazımızın sonuna geldik. Yaptığınız her şeye rağmen unuzun batarya ömrünü uzatamıyorsanız, 13’ün kararlı sürümünün yayınlanmasını beklemenizde fayda var. Çünkü ve kararlı sürüm ’ların arasında batarya ömrü farkı bazen şaşırtıcı derecede yüksek olabiliyor.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın