Mobil

Siri algoritmasına dikkat!

Zaman zaman kendisi hakkında çeşitli şikayetlerde bulunulan Apple’ın sesli asistanı , bir kez daha gündemde. Bir İngiliz gazetesi olan The Guardian‘da ortaya sunulan raporda, Apple bünyesinde çalışan bazı yetkililerin, aslında, duymamaları gereken bilgileri duyduğu belirtildi.

bilinmeyen özellikler ile mi çalışıyor?

ortamında sına dair “bilinmeyen özellikler” başlığı altında sunulan bilgiler, günümüzde gerçekten de sır olan bilgiler değil ancak The Guardian’ın ileri sürdüğü iddia, eşine çok rastlanılan bir durum da değil.

Amazon Alexa, Asistan ve Apple gibi ses kontrol sistemleri, sadece algoritma altyapılarını kullanmıyor. Kalite geliştirme süreci için insanları da bu işe dahil eden firmalar, artık, bunu gizlemiyor fakat ’nin gereğinden fazla kulak misafirliği yapmasıtoplumun iyiliği adına bir konu dışında, istenilen bir durum değil.

iPhone Siri bilinmeyen özelliklerApple yetkilileri aracılığı ile bazı özel konularda, istemeden de olsa, bilgi sahibi oldular. Bu konular arasında gizli tıbbi bilgiler ile cinsel ilişki kayıtları yer alıyor. İstemsizce elde edilen veriler arasında bir de uyuşturucu anlaşmaları yer alıyor. İnsanlar için büyük bir tehdit olan uyuşturucu anlaşmaları dışında diğer iki mevzu, insanların özel hayatlarını kapsıyor.

Bu konu hakkında bir açıklama yapan Apple, net konuştu. ’nin diksiyonunu ve kalitesini geliştirmek isteyen teknolojisi firması, ’nin ihtiyaçlarını analiz ettiğini ifade etti. Kullanıcı isteklerinin insanların sahip olduğu Apple kimliği ile ilişkili olmadığını söyleyen Apple, ’nin güvenilir kişiler tarafından kontrol edildiğinin de altını çizdi.

iPhone Siri bilinmeyen özelliklerApple, kendi geliştiricilerinin katı gizlilik şartlarına uyma yükümlülüğü altında olduğunu dile getirdi. Buna ek olarak  komutlarının yüzde 1’inden azı, insanlar tarafından analiz ediliyor. Sizce Apple’ın bu konuda ne yapması gerekiyor? ’nin insanları “yanlışlıkla” ve gereğinden fazla dinlediğini düşünen yetkililer, nasıl bir önlem alacak?

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın