Nasıl Yapılır Windows

Windows PE Kurtarma Diski Nasıl Yapılır?

Bir  Önyükleme Ortamı (PE)  bilgisayarınızı düzeltmek için kullanabileceğiniz araçlar ile doludur özel bir kurtarma ortamıdır. Veri ve kurtarma araçlarını, parola araçlarını, kötü amaçlı yazılımları temizleme ve korumayı ve daha fazlasını düşünün.

Birkaç tane mükemmel PE tabanlı var. Ancak başkalarının çalışmalarına güvenmek zorunda değilsiniz. İstediğiniz kurtarma araçlarını seçip seçerek kendi PE nizi oluşturabilirsiniz.

PE Nedir?

PE, 10’un hafif bir sürümüdür. PE’nin tüm yüklemesini yüklemek, test etmek ve onarmak için PE kullanabilirsiniz. Temel PE sürümü tüm uygulamalarını, sürücüleri, ağ araçlarını, disk bölümlemeyi ve yönetimi ve daha fazla.

PE tabanlı bir bu işlevselliği genişleterek, 10 yüklemesini kurtarmak, geri yüklemek ve analiz etmek için kullanabileceğiniz ücretsiz ve açık kaynak araçları ekler.

Size bir PE oluşturmak için en kolay yöntemi göstereceğim. Seçebileceğiniz ve istediğinizi seçebileceğiniz önceden tanımlanmış bir dizi araç kullanır. Ancak, kendi programlarınızın özel bir klasörünü de ekleyebilirsiniz.

Kullanarak Kendi PE nizi Oluşturma

, ünlü customizer ChrisR tarafından geliştirilen eksiksiz bir PE ortamıdır. Çok çeşitli çekirdek özelliklerine sahiptir, ayrıca çok çeşitli özel uygulamalar ekleyebilirsiniz.

1. PE ni Oluşturmanız Gereken Araçlar

Başlamadan önce iki şeye ihtiyacınız var:

İndir : for Windows (Ücretsiz)

İndir : 10 için ISO Windows’un (Serbest)

proje dosyaları, PE tabanlı bir geliştiricisi olan Kyhi’ye aittir. Kyhi kurtarma disklerini serbest bırakmayı bıraktı ancak kullanıcıların kendilerini oluşturabilecekleri bir sistem yarattı.  proje dosyası arşivini indirin, sonra klasörü çıkartın. Bir dakika sonra buna geri döneceksin.

Sonra, bir 10 ISO indirmek için ikinci bağlantıyı kullanın. Sürümü, sürümü ve mimariyi seçmek için açılır kutuları kullanabilirsiniz. Bu ders için 10 1903 Final’i kullanıyorum. ISO indirildikten sonra, içeriği bir klasöre çıkartın ve devam edin.

windows pe kurtarma diski windows 10 iso ayarlarını seçin

2. ’ı çalıştırın

klasörüne geri dönün, ardından .exe dosyasını çalıştırın .  özelleştirme ortamı açılacaktır.

Yapılacak ilk şey  10 Kaynak Klasörünü Seçmektir . Önceki bölümde oluşturulan 10 ISO’nun konumuna göz atın. Klasörü seçin ve ’ın kaynak dosya verilerini sine izin verin.

windows pe kurtarma diski winbuilder

Şimdi, PE nizi temel almak istediğiniz görüntüyü seçin. Kısıtlı olan 10 Home yerine, nin tam sürümü olduğu için 10 Pro kullanmanızı öneririm.

3. 10 PE için Kurtarma Araçlarını Seçin

Şimdi sol paneldeki kurtarma aracı seçeneklerine gidebilirsiniz. Aşağı kaydırın ve 10 PE nize eklemek istediğiniz seçenekleri kontrol edin.

Erişilebilirlik, Bileşenler, Ağ, Ofis, Güvenlik ve daha birçok seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. Seçenekler, Kyhi’nin özel PE nde içerdiği tüm uygulamalardır. Ancak kendinize eklemek istediğiniz seçenekleri seçip seçebilirsiniz.

windows pe kurtarma diski uygulamaları seçin

Diskinizde istediğiniz uygulamaları seçmenin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Bir uygulamaya tıklarsanız, size ne yaptığını açıklar. Ayrıca, kısayollar veya başka bir şekilde isteyip istemediğinize ek olarak, uygulamaya özel birkaç seçenek sunar.

4. Çekirdek Seçeneklerini Oluştur

Uygulamalar listesinin başında Çekirdek Oluştur seçeneği bulunur. Çekirdek Oluştur seçenekleri, ile ilgili, klavye dili ve formatı gibi Explorer veya WinXShell (hafif bir açık kaynak alternatifi), masaüstü arkaplanı (nizi “markalamak” istiyorsanız) kullanıp kullanmayacağınızı belirleyebilmenizi sağlar ) yanı sıra ağ, güç ve yapı seçenekleri.

Değişmeye değer bir seçenek WinPE Önbellek Boyutu . WinPE Önbellek Boyutunu artırmak, PE nizin daha hızlı çalışmasını sağlayabilir. Ancak, nizi bir dizi sistemde kullanmayı düşünüyorsanız, 1 GB’da tutmak en iyi seçenektir.

Diğer önemli bir seçenek de  .NET Framework 4 ve ardından Ağ Eklemeleri’ni seçmektir . Bu şekilde, PE tabanlı nizde Wi-Fi erişimi olacaktır.

5. PE nize Özel Dosyalar Ekleme

PE nize de özel bir klasör ekleyebilirsiniz. Temel Oluştur seçenekleri sayfasında, Özel Klasörünüzü Ekleme seçeneği sunulur . Kutuyu işaretleyin, Özel Klasörü Aç düğmesine basın, ardından Program Dosyaları’nı açın .

windows pe kurtarma diski özel klasör ekle

nize eklemek istediğiniz tüm taşınabilir uygulamaları bu klasöre kopyalayabilirsiniz. Taşınabilir uygulamalar seçmelisiniz. Aksi halde, bir bilgisayarı onarmaya çalıştığınızda doğrudan diskten çalışmayacaklardır. Taşınabilir uygulamalar hakkında emin değil misiniz? Check out iyi taşınabilir uygulamalar için MakeUf kılavuzu . Düşünebildiğiniz hemen hemen her kategoriyi geçerek çok çeşitli uygulamaları kapsar.

Bazı ekstra güvenlik uygulamaları eklemek için her zaman zaman ayırırım, çünkü bir aile üyesinin virüslü bir sistemi kurtarmanız için size ne zaman ihtiyaç duyacağını asla bilemezsiniz.

6. PE nizi İndirin

Özel taşınabilir uygulamaları PE nize ekledikten sonra, indirme ve deneme zamanı gelmiştir.

’ın sağ üstündeki mavi Oynat düğmesine basın .  PE nizin ISO oluşturma işlemi sırasında bazı dosyaları indirmesi gerekebilir. Bu dosyaları kabul et ve devam et. Antivirüs veya antimalware paketiniz yaygaraya neden olursa, için bir istisna oluşturun.

windows pe kurtarma diski iso oluşturmak

PE niz ISO indirme işlemini tamamladıktan sonra, bir USB flash sürücüye yazmanız gerekir. İşte önyüklenebilir USB flash sürücü oluşturmak için kullanabileceğiniz on araçları .

PE nizin Birden Çok Kopyasını Saklayın

Bir diğer kullanışlı ipucu, nizin birden fazla kopyasının kullanışlı olmasını sağlamaktır. Birine ne zaman ihtiyaç duyacağınızı ya da daha kötüsünü, farkında olmadan kaybetmeyi asla bilemezsiniz!

Kendi PE nizi yapmak istemez misiniz? Bu mükemmel  PE tabanlı alternatiflerini inceleyin .

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın