Nasıl Yapılır Windows

Windows PE Kurtarma Diski Nasıl Yapılır?

Bir Windows Önyükleme Ortamı (PE) kurt diski ınızı düzeltmek için kullanabileceğiniz araçlar ile doludur özel bir Windows kurt ortamıdır. Veri yedekleme ve kurt araçlarını, parola araçlarını, kötü amaçlı yazılımları temizleme ve korumayı ve daha fazlasını düşünün.

Birkaç tane mükemmel tabanlı kurt diski var. Ancak başkalarının çalışmalarına güvenmek zorunda değilsiniz. İstediğiniz kurt araçlarını seçip seçerek kendi kurt diskinizi oluşturabilirsiniz.

Nedir?

, Windows 10’un hafif bir sürümüdür. ’nin tüm yüklemesini yüklemek, test etmek ve onk için kullanabilirsiniz. Temel sürümü tüm Windows uygulamalarını, sürücüleri, ağ araçlarını, disk bölümlemeyi ve yönetimi ve daha fazla.

tabanlı bir kurt diski bu işlevselliği genişleterek, Windows 10 yüklemesini kurtk, geri yüklemek ve analiz etmek için kullanabileceğiniz ücretsiz ve açık kaynak araçları ekler.

Size bir kurt diski oluşturmak için en kolay yöntemi göstereceğim. Seçebileceğiniz ve istediğinizi seçebileceğiniz önceden tanımlanmış bir dizi araç kullanır. Ancak, kendi programlarınızın özel bir klasörünü de ekleyebilirsiniz.

Win10XPE Kullanarak Kendi Kurt Diskinizi Oluşturma

Win10XPE, ünlü customizer ChrisR tarafından geliştirilen eksiksiz bir ortamıdır. Çok çeşitli çekirdek Windows özelliklerine sahiptir, ayrıca çok çeşitli özel uygulamalar ekleyebilirsiniz.

1. Kurt Diskini Oluşturmanız Gereken Araçlar

Başlamadan önce iki şeye ihtiyacınız var:

  • Win10XPE projesi
  • Windows 10 sonrası sürüm 1709’un bir kopyası

İndir : Win10XPE for Windows (Ücretsiz)

İndir : Windows 10 için ISO Windows’un (Serbest)

Win10XPE proje dosyaları, tabanlı bir kurt diski geliştiricisi olan Kyhi’ye aittir. Kyhi kurt disklerini serbest bırakmayı bıraktı ancak kullanıcıların kendilerini oluşturabilecekleri bir sistem yarattı. Win10XPE proje dosyası arşivini indirin, sonra klasörü çıkartın. Bir dakika sonra buna geri döneceksin.

Sonra, bir Windows 10 ISO indirmek için ikinci bağlantıyı kullanın. Sürümü, sürümü ve mimariyi seçmek için açılır kutuları kullanabilirsiniz. Bu ders için Windows 10 1903 Final’i kullanıyorum. ISO indirildikten sonra, içeriği bir klasöre çıkartın ve devam edin.

windows pe kurtarma diski windows 10 iso ayarlarını seçin

2. WinBuilder Win10XPE’ı çalıştırın

Win10XPE klasörüne geri dönün, ardından Win10XPE.exe dosyasını çalıştırın . WinBuilder özelleştirme ortamı açılacaktır.

Yapılacak ilk şey Windows 10 Kaynak Klasörünü Seçmektir . Önceki bölümde oluşturulan Windows 10 ISO’nun una göz atın. Klasörü seçin ve WinBuilder’ın kaynak dosya verilerini sine izin verin.

windows pe kurtarma diski winbuilder

Şimdi, kurt diskinizi temel almak istediğiniz görüntüyü seçin. Kısıtlı olan Windows 10 Home yerine, nin tam sürümü olduğu için Windows 10 Pro kullanmanızı öneririm.

3. Windows 10 PE Kurt Diski için Kurt Araçlarını Seçin

Şimdi sol paneldeki kurt aracı seçeneklerine gidebilirsiniz. Aşağı kaydırın ve Windows 10 PE kurt diskinize eklemek istediğiniz seçenekleri kontrol edin.

Erişilebilirlik, Bileşenler, Ağ, Ofis, Güvenlik ve daha birçok seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. Seçenekler, Kyhi’nin özel kurt diskinde içerdiği tüm uygulamalardır. Ancak kendinize eklemek istediğiniz seçenekleri seçip seçebilirsiniz.

windows pe kurtarma diski uygulamaları seçin

Diskinizde istediğiniz uygulamaları seçmenin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Bir uygulamaya tıklarsanız, WinBuilder size ne yaptığını açıklar. Ayrıca, kısayollar veya başka bir şekilde isteyip istemediğinize ek olarak, uygulamaya özel birkaç seçenek sunar.

4. Çekirdek Seçeneklerini Oluştur

Uygulamalar listesinin başında Çekirdek Oluştur seçeneği bulunur. Çekirdek Oluştur seçenekleri, ile ilgili, dili ve formatı gibi Explorer veya WinXShell (hafif bir açık kaynak alternatifi), masaüstü arkaplanı (kurt diskinizi “markalamak” istiyorsanız) kullanıp kullanmayacağınızı belirleyebilmenizi sağlar ) yanı sıra ağ, güç ve yapı seçenekleri.

Değişmeye değer bir seçenek WinPE Önbellek Boyutu . WinPE Önbellek Boyutunu artırmak, kurt diskinizin daha hızlı çalışmasını sağlayabilir. Ancak, kurt diskinizi bir dizi sistemde kullanmayı düşünüyorsanız, 1 GB’da tutmak en iyi seçenektir.

Diğer önemli bir seçenek de  .NET Framework 4 ve ardından Ağ Eklemeleri’ni seçmektir . Bu şekilde, tabanlı kurt diskinizde Wi-Fi erişimi olacaktır.

5. Kurt Diskinize Özel Dosyalar Ekleme

kurt diskinize de özel bir klasör ekleyebilirsiniz. Temel Oluştur seçenekleri sayfasında, Özel Klasörünüzü Ekleme seçeneği sunulur . Kutuyu işaretleyin, Özel Klasörü Aç düğmesine basın, ardından Program Dosyaları’nı açın .

windows pe kurtarma diski özel klasör ekle

Kurt diskinize eklemek istediğiniz tüm taşınabilir uygulamaları bu klasöre kopyalayabilirsiniz. Taşınabilir uygulamalar seçmelisiniz. Aksi halde, bir ı onya çalıştığınızda doğrudan diskten çalışmayacaklardır. Taşınabilir uygulamalar hakkında emin değil misiniz? Check out iyi taşınabilir uygulamalar için kılavuzu . Düşünebildiğiniz hemen hemen her kategoriyi geçerek çok çeşitli uygulamaları kapsar.

Bazı ekstra güvenlik uygulamaları eklemek için her zaman zaman ayırırım, çünkü bir aile üyesinin virüslü bir sistemi kurtnız için size ne zaman ihtiyaç duyacağını asla bilemezsiniz.

6. Kurt Diskinizi İndirin

Özel taşınabilir uygulamaları kurt diskinize ekledikten sonra, indirme ve deneme zamanı gelmiştir.

WinBuilder’ın sağ üstündeki mavi Oynat düğmesine basın .  kurt diskinizin ISO oluşturma işlemi sırasında bazı dosyaları indirmesi gerekebilir. Bu dosyaları kabul et ve devam et. Antivirüs veya antimalware paketiniz yaygaraya neden olursa, WinBuilder için bir istisna oluşturun.

windows pe kurtarma diski iso oluşturmak

kurt diskiniz ISO indirme işlemini tamamladıktan sonra, bir sürücüye yazmanız gerekir. İşte önyüklenebilir sürücü oluşturmak için kullanabileceğiniz on araçları .

Kurt Diskinizin Birden Çok Kopyasını Saklayın

Bir diğer kullanışlı ipucu, Windows kurt diskinizin birden fazla kopyasının kullanışlı olmasını sağlamaktır. Birine ne zaman ihtiyaç duyacağınızı ya da daha kötüsünü, farkında olmadan kaybetmeyi asla bilemezsiniz!

Kendi kurt diskinizi yapmak istemez misiniz? Bu mükemmel  tabanlı kurt diski alternatiflerini inceleyin .

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın