Alışveriş Rehberi Bilgisayar

MacBook Satın Alma Rehberi Hangi MacBook?

’mize hoşgeldiniz. Yeni bir dizüstü Mac satın almayı düşünüyorsanız, muhtemelen Apple’ın Mac dizüstü bilgisayarları arasında karar vermenin kolay olmadığını fark etmişsinizdir.

mu, mi, Pro mu diye sormayı bırakın ve rehberimize bir göz atın. Dizüstü ’miz, sizin için en iyi dizüstü Mac modelinin hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacak.

Apple’ın beş farklı dizüstü bilgisayar seçeneği var. Bunlar;

Her bir ’un tam olarak teknik özelliklerine ve karşılaştırmalarına ulaşmak için yazımızı okumaya devam edin. En önemlisi, sizin için en iyisinin hangisinin olduğuna karar verebilmeniz için önerilerimizi de paylaşıyoruz.

Her bir dizüstü modeline göre miz’i detaylandırmaya başlayabiliriz.

MacBook Satın Alma Rehberi - MacBook

’la başlayalım (Air veya Pro değil). İlk olarak Nisan 2015’te tanıtılan ve en son Haziran 2017’de yenilenen 12 inç , Apple’ın temel Mac dizüstü bilgisayarı sınıfında.

Uzay Grisi, Altın, Roze Altın ve Gümüş renk seçenekleri ile sunulan 12 inç , iki temel yapılandırılmış modeli vardır:

  • 12 inç : 1.2 GHz İşlemci ve 256 GB Depolama Kapasitesi
  • 12 inç : 1.3 GHz İşlemci ve 512 GB Depolama Kapasitesi

İsterseniz işlemciyi +1.500 TL ödeyerek 1.4 GHz’e yükseltebilirsiniz. Ayrıca, 8 GB veya +1.200 TL ödeyerek 16 GB RAM arasında seçim yapabilirsiniz.

İşlemcinin saat hızları, 2016’nın 12 inç ’larına kıyasla biraz daha yüksek olsa da, daha modern Kaby Lake işlemci mimarisi sayesinde pratikte daha hızlı olduklarını söylemek mümkün. 2015 12 inç modellerine kıyasla RAM daha hızlıdır. Çünkü RAM’ler 1600MHz’den 1866MHz’e yükseltildi.

Enerji tasarruflu yongalar yüksek pil ömrü sunuyor. 2015 12 inç modellerine kıyasla +1 saatlik ek pil ömrü söz konusu. Apple’a göre, 2017 modelleri ile 10 saate kadar wireless bağlantı, 12 saate kadar film izleme ve 30 güne kadar bekleme süresi sunuluyor.

12 inç , en hafif ve en şık modelidir ancaka ynı zamanda en pahalı modellerden biridir. Fiyatlarına göre işlemci performansı bir hayli düşüktür.

MacBook

12 inç ’un bir diğer dezavantajı, hem şarj hem de veri aktarımı için sadece tek bir USB-C portuna sahip olmasıdır. USB-C portu her ne kadar yaygınlaşmaya başlamış olsa da halen oldukça yeni USB standartı olarak görülüyor. Bu yüzden USB-C güç adaptörü veya diğer aksesuarları satın almak pahalıya mal olabilir.

Bu modelini kullanmak, yanınızda taşımak her ne kadar eşsiz bir deneyim olsa da fiyatının yüksek olduğu gerçeği değişmiyor.

MacBook Satın Alma Rehberi - MacBook Air

, 13 inç ekranlı, ince ve oldukça hafif bir dizüstü bilgisayardır. İki temel yapılandırma ile sunulan , yalnızca Gümüş renk seçeneği ile satın alınabiliyor.

  • 13 inç : 1.8 GHz İşlemci ve 128 GB Depolama Kapasitesi
  • 13 inç : 1.8 GHz İşlemci ve 256 GB Depolama Kapasitesi

İşlemciyi +900 TL ödeme yaparak 2.2 GHz’e, depolama kapasitesini +1.200 TL ödeyerek 256 GB’a veya +2.400 TL ödeyerek 512 GB’a kadar yükseltebilirsiniz. RAM için tek seçeneğiniz var o da 8 GB.

’in hala 2015 modelinde Broadwell işlemcisini kullandığını belirtmekte fayda var. Bu, işlemci saat hızlarının yanıltıcı olabileceğini anlamına geliyor. 13 inç ’in işlemcisi 12 inç ’a kıyasla çok hızlı değiller.

Air, oyunlar için ya da editörleri için yeterince güçlü değiller ancak öğrenciler ve sıradan kullanıcılar için iyi bir seçenektir, en önemlisi modelidir.

MacBook Air

Bağlantı noktaları bakımından 12 inç ’a kıyasla daha fazla bağlantı noktasına sahip; MagSafe 2, 2 adet USB 3.0, Thunderbolt 2 ve bir SDXC kart yuvası. USB-C portunun olmaması ise bir dezavantaj olarak not alınabilir.

Her ne kadar tuhaf olsa da, , şu anda USB-A bağlantı noktalarına sahip olan tek modeli. Daha önce 11 inç vardı ancak Apple artık satışını yapmıyor.

Pro

MacBook Satın Alma Rehberi - MacBook Pro

Pro serisinde, iki farklı ekran boyutunun yanı sıra ’li modeller bulunuyor. En son 2017 yılında yenilenen ’sız modeller halen yenilenmedi ancak diğer modeller Temmuz 2018’de 8. nesil Coffee Lake işlemcilerle lendi. En önemlisi, 13 inç Pro için ’lı model sunuldu.

, fonksiyon düğmelerinin yerini alan Pro’nun klavyesinin dokunmatik bir parçasıdır.

MacBook Pro Touch Bar

Ekranda görüntülediğiniz veya sayfaya göre, yani o an yürütülen göreve bağlı olarak değişir ve tamamen özelleştirilebilir. Ayrıca, iPhone’da ve iPad’de kullanılabilen Touch ID’ye sahiptir. Böylece Mac’inizin güvenliğini parmak izinizle sağlayabilirsiniz.

Gümüş ve Uzay Grisi olmak üzere iki renk seçeneği ile satın alınabilen Pro’nun temel yapılandırmalı modelleri şu şekilde;

  • 13 inç Pro: 2.3 GHz İşlemci ve 128 GB Depolama Kapasitesi
  • 13 inç Pro: 2.3 GHz İşlemci ve 256 GB Depolama Kapasitesi
  • 13 inç Pro:  ve Touch ID, 2.3 GHz İşlemci ve 256 GB Depolama Kapasitesi
  • 13 inç Pro:  ve Touch ID, 2.3 GHz İşlemci ve 512 GB Depolama Kapasitesi
  • 15 inç Pro:  ve Touch ID, 2.2 GHz İşlemci ve 256 GB Depolama Kapasitesi
  • 15 inç Pro:  ve Touch ID, 2.6 GHz İşlemci ve 512 GB Depolama Kapasitesi

’sız 13 inç Pro modelleri çift çekirdekli Kaby Lake işlemcilere sahipken, en yeni ’lı 13 inç Pro modellerin dört çekirdekli 8. nesil Coffee Lake işlemciye sahip.

15 inç Pro modelleri artık altı çekirdekli 8. nesil Coffee Lake işlemciye sahip.

Artık, tüm ’lı modeller, ilk olarak iMac Pro’da görülen T2 yongasına ve True Tone ekrana sahip.

Temel yapılandırmanın ötesinde, ’sız 13 inç modelleri +1.800 TL fark ile 2.5 GHz işlemci ile ve +1.200 TL fark ile 16 GB RAM yapılandırabilirsiniz. Ayrıca, +1.200 TL fark ile 256 GB, +2.400 TL fark ile 512 GB ve +4.800 TL fark ile 1 TB depolama kapasitesi yükseltmesi yapılabilir.

’lı yeni nesil 13 inç Pro modelleri için +1.800 TL fark ile 2.7 GHz işlemci yükseltmesi ve +1.200 TL fark ile 16 GB RAM yükseltmesi yapılabilir. Ayrıca, +1.200 TL fark ile 512 GB, +3.600 TL fark ile 1 TB, +8.400 TL fark ile 2 TB depolama kapasitesi yükseltmesi yapılabiliyor.

’lı yeni nesil 15 inç Pro modelleri için +2.400 TL fark ile 2.9 GHz işlemci ve +2.400 TL fark ile 32 GB RAM yükseltmesi yapılabilir. Grafik teknolojisi için ise standart olarak gelen 4 GB GDDR5 belleğe sahip Radeon Pro 555X yerine +600 TL fark ile 4 GB GDDR5 belleğe sahip Radeon Pro 560X yükseltmesi yapılabiliyor.

’lı yeni nesil 13 inç Pro’ya benzer şekilde depolama kapasitesi yapılandırması bulunan 15 inç Pro’da ek olarak +20.400 TL fark ile 4 TB depolama kapasitesi yükseltmesi yapılabilir.

2018 13 inç Pro ile 2018 15 inç Pro arasındaki en önemli fark, 13 inç model için Core i7 işlemci, 15 inç model için ise Core i9 işlemci yükseltmesinin sunuluyor olması.

Apple, sadece 15 inç Pro’da ayrık ekran kartları sunuyor. 13 inç modellerin tamamında yerleşik Intel GPU bulunuyor.

MacBook Pro

Tüm Pro modelleri, ’daki gibi USB-C portuna sahip ancak birkaç ek USB-C portu bulunuyor. ’sız modellerde iki adet USB-C / Thunderbolt 3 bağlantı noktası bulunurken, ’lı modellerde dört adet USB-C portu bulunuyor. Tüm modellerde 3.5 mm kulaklık jakının bulunduğunu da belirtelim.

Apple, 2018 Temmuz itibariyle 2015 Pro satışını durdurdu. Böylece, USB-A portuna sahip Pro modeli kalmamış oldu.

: Beklentiler

Taşınabilirlik için Hangisini Satın Almalıyım?

’nin en önemli başlıklarından biri şüphesiz bu; taşınabilirlik. 12 inç , mevcut en hafif ve en ince modeli ancak, form faktörü göz önüne alındığında beklediğiniz gibi performans açısından oldukça düşük kalıyor. Özellikle henüz yeterince yaygınlaşmamış ve tek bir USB-C portuna sahip olması büyük bir dezavantaj. Aynı zamanda en pahalı Mac’lerden biri.

’in taşınabilirlik konusunda iddialı bir isim olduğunu düşünebilirsiniz ancak 12 inç ekranı ve yeniden tasarlanan gövdesi sayesinde 1,35 kg olan ’e kıyasla sadece 0,92 kg ağırlığında. Yani, hem daha küçük hem daha hafif.

12 inç ekranı Air’in ekranına kıyasla biraz daha küçük olsa da 2304×1440 olan ekran çözünürlüğü ile 1440×900 ekran çözünürlüğü sunan ’e kıyasla daha kaliteli bir ekran deneyimi sunuyor.

Özetle, param az diyorsanız ’i tercih etmeniz en iyisi olacaktır. Üstelik büyük farkla olmasa da ’a kıyasla daha yüksek performans sunar.

Pil Ömrü için En İyisi Hangisi?

’nin bir diğer önemli başlıklarından birisi de pil ömrüdür. 13 inç ’in sunduğu pil ömrü, diğer modellerine kıyasla en yüksek pil ömrü; 12 saate kadar. 12 inç Pro ise 10 saate kadar pil ömrü sunuyor.

Elbetteki saptanan bu pil ömrü Apple’ın testlerinin bir sonucudur ve gerçek hayatta kullanımda önemli oranda değişiklik olabilir. Her iki model için farkedilir bir pil ömrü farkı olmasa da kağıt üstünde yazana bakarak ’in daha iyi pil ömrü sunduğu bir gerçek.

Depolama Kapasitesi için En Uygunu Hangisi?

Ciddi depolama kapasitesi ihtiyacınız varsa, tek yapmanız gereken 15 inç Pro’ya yönelmek olacaktır. 15 inç Pro için 4 TB depolama kapasitesi yapılandırması sunuluyor.

13 inç Pro için maksimum 2 TB olan depolama kapasitesi yükseltmesi sunuluyor. ve için ise maksimum 512 GB depolama kapasitesi yükseltmesi söz konusu.

Yüksek depolama kapasitesi ihtiyacınız için illaki yerleşik depolama kapasitelerine muhtaç değilsiniz. Harici, taşınabilir SSD’ler ile performanstan ödün vermeden depolama kapasitesi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Mac SSD Yükseltme: ’ler

Yüksek veri aktarım hızları için SSD birimini tercih etmek gerekiyor ve Mac’in depolama kapasitesini artırmak için bir Mac SSD yükseltme yapılması bu yüzden önem arzediyor. Mac için en iyi SSD’lerden bazılarını sizin…

En Hızlı Hangisi?

Pek çok kullanıcının özellikle dikkat ettiği ve ’nin en önemli başlıklarından birisi kesinlikle bu, performans. 15 inç Pro, en yüksek performansı sunabilen Mac modeli. 6 çekirdekli 2.9 GHz Core i9 işlemci yapılandırması kullanılabiliyor ve 32 GB olan RAM yükseltmesi de göz önüne alındığında oldukça üst düzey bir performans ortaya çıkıyor.

15 inç Pro’nun altı çekirdekli işlemcisi, diğer modellerinden daha yüksek güce sahip. 2018 13 inç Pro modellerinde dört çekirdekli işlemcilere yer verildi ancak ’sız eski Pro ve ’larda çift çekirdekli işlemciler kullanılıyor. Bu modeller için üst düzey görevlerin yürütülmesi sırasında performans sorunları oluşabilir.

Paranızın karşılığında en yüksek hızı almayı istiyorsanız, en hızlı işlemciye sahip modeli bütçenize göre seçebilirsiniz.

İş için En İyisi Hangisi?

Yeni bir Mac dizüstü bilgisayar satın aldığınızda, ücretsiz iWork larını da Mac’inizle beraber alırsınız. iWork altında Apple Pages, ve Keynote rı bulunmaktadır ve bu lar Microsoft’un Word, Excel ve PowerPoint’ine rakip lardır.

Dizüstü bilgisayarınızda yoğun çalışma yapabilmeyi hedefliyorsanız, 15 inç Pro’yu tercih etmeniz akıllı bir seçim olacaktır ancak, dizüstü bilgisayarınızı masaüstünüzde harici bir monitöre bağlayarak kullanacaksanız 15 inç Pro yerine daha uygun fiyatlı olan 13 inç Pro modellerine yönelebilirsiniz.

Çok seyahat ediyorsanız taşınabilirlik için ’u tercih edebilirsiniz.

Tasarımcılar için En İyisi Hangisi?

’unuzu yaratıcı lar çalıştırmak gibi daha güçlü görevler için kullanmak istiyorsanız ve iyi bir tercih olmayacaktır.

Bir grafik tasarımcısı, editörü veya fotoğrafçıysanız, daha büyük bir ekran ve daha güçlü bir Mac’den faydalanmanız gerekiyor. 17 inç Pro seçeneğinin olmadığı göz önüne alındığında 15 inç Pro’nun en iyi seçim olacağı açık.

Yerleşik grafik teknolojisine sahip ’lar yerine Radeon Pro 555 veya 560 arasında seçim yapmanıza olanak tanıyan 15 inç Pro her yönü ile mantıklı bir seçim olacaktır. Özellikle, daha yoğun görüntü ve işleme için ideal olan 4 çekirdekli Core i7 veya 6 çekirdekli Core i9 yapılandırmasıyla 15 inç Pro’dur.

13 inç Pro daha uygun fiyat etiketine sahip olmasından dolayı biraz ilgi çekici olabilir anca yerleşik grafik teknolojisine sahip olmasından dolayı 15 inç Pro ile aynı performansı sunmayacaktır. Elbetteki bir eGPU kullanma imkanınız varsa 13 inç Pro’yu küçümsememek gerekiyor.

Oyun için En İyisi Hangisi?

Muhtemelen eski veya yeni bir Mac kullanıcısının ’mizde merakla bakacağı başlıklardan birisi bu.

Mac oyun kütüphanesi, özellikle Mac App Store’un ve WWDC 2017’de SteamVR desteğinin duyurulmasından bu yana büyüyor. Ayrıca, Mac’te Boot Camp aracılığıyla Windows yüklemek mümkün. Böylece, Mac için sunulmayan oyunları Mac’inizin Windows tarafında sorunsuz oynayabilirsiniz.

Oyun oynamak için bir satın almak istiyorsanız, o zaman ne yazık ki en pahalı modeli olan 15 inç Pro’yu tercih etmelisiniz. 4GB VRAM’li veya 560X ekran kartı bulunan bu model sayesinde oyunların büyük çoğunluğunu sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca, 13 inç Pro modellerindeki Intel ekran kartları bile oyun ihtiyaçlarınız için yeterli olabilir. 2018 13 inç modellerinde Intel Iris Plus Graphics 655 ekran kartı bulunuyor ve mevcut oyunların birçoğu için yeterli olabilir. Tabii ki oyun için düşük veya orta kalitede… Ayrıca, harici bir eGPU seçeneğiniz var.

ve tarafına baktığımızda, her iki Mac modelinin günümüz oyunları için yeterince güç olmadıklarının altını çizelim.

Öğrenciler için En İyisi Hangisi?

Öğrenciler, ’mizde elbetteki sizi unutmadık…

Öğrencilerin iş kullanıcılarına benzer ihtiyaçlarının olmadıkları bir gerçek. Öğrenciler genelde derslikten derliğe taşıyabilecekleri, tez veya ödev yapmak için kullanabilecekleri bir dizüstü modeline ihtiyaç duyar (grafik tasarım veya düzenleme dersleri söz konusu olmadıkça).

Bu durumda öğrenciler için en tercih edilesi modeli ’dir. Diğer dizüstü modellerine göre daha uygun fiyatlı ve ’a göre daha iyi performans sunuyor olmasından dolayı öğrenciler ’i satın almaları akıllıca bir seçim olacaktır.

Modeli

Bir dizüstü satın almak söz konusu olduğunda, karar vermede etkili olan en önemli faktör şüphesiz fiyat etiketidir. Şu an için modeli 13 inç ’dir. Başlangıç fiyatı 5.499 TL’dir. Diğer dizüstü modellerinin başlangıç fiyatı ise şu şekilde;

Apple’ın Eğitim için Online Apple Store mağazasını kullanarak Mac için özel indirim oranından faydalanabilirsiniz.

’mizin sonuna geldik. Siz de ’miz için kendi eklemelerinizi aşağıdaki yorum alanından yapabilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın