Alışveriş Rehberi Bilgisayar Donanım

Taşınabilir Harici Harddisk Önerileleri

​Teknolojinin günden güne büyük bir hızla geliştiği ve veri sayısının her an arttığı günümüzde ler pek çok kullanıcının vazgeçilmezi olmuştur. Taşınabilir Disk olarak da bilinen ler, bilgisayarın depolama alanında yer açarak daha performanslı çalışmasını sağlamak ve film, müzik, fotoğraf gibi verilerimizi yedeklemek ya da arşivlemek için kullanılır.

HARİCİ HARDDİSK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ

Piyasada oldukça farklı modellerde ler bulunmaktadır. Doğru tercihi yapabilmek için öncelikle kullanıcının amacını belirlemesi gerekmektedir. Bilgisayarın sık sık yedeğini alan, ya da oldukça büyük verileri arşivlemek isteyen kullanıcılar ile standart kullanıcıların ihtiyaçları birbirinden farklı olacaktır. Doğru e karar verebilmeniz için sizin için hazırladığımız satın alma rehberini dikkatlice incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kapasite

Piyasada bulunan lerin kapasiteleri oldukça geniş bir yelpaze sunmaktadır. 120 GB’dan 8 TB’a kadar farklı kapasiteleri olan ler arasından seçim yaparken önemli olan kullanıcının hangi amaçla kullanacağı ve ne kadarlık bir kapasiteye ihtiyacı olduğunun doğru tespit edilmesi gerekir.  Gerektiğinden daha düşük kapasiteye sahip bir almak, daha sonra farklı bir disk almanıza ve depolanma bakımından verilerinizin bütünlüğünün bozulmasına yol açabilir.

Fiziksel Boyut

Piyasada farklı boyutlarda ve taşınabilirlikte çeşitli ler bulunmaktadır. i yanınızda taşıyıp taşımayacağınıza göre boyutuna karar vermelisiniz. 2.5” boyutuna kadar olan ler cepte ya da çanta da taşımaya uygunken, 3.5” ve üzerindeki ler yanınızda taşımaya pek elverişli değildir. Tüm ler için geçerli olmasa da genellikle lerin kapasiteleri arttıkça boyutları da büyümektedir. Bu nedenle diskinizi yanınızda taşımak istiyorsanız kapasiteden ödün vermenizi gerekmektedir. Genellikle büyük boyutlu lerin güç bağlantısı gerektiği de unutulmamalıdır.

Disk Dönüş Hızı

Disklerin dönüş hızı genellikle 5400 RPM ya da olmaktadır. Disklerin dönüş hızı, disk plakasının dakikadaki dönüş hızını göstermektedir ve in performansı ile doğru orantılıdır. te saklanan veriye çok hızlı ulaşılması gerekiyorsa dönüş hızı yüksek ler tercih edilmelidir. Bu nedenler seçiminizi yaparken dönüş hızına mutlaka dikkate edilmelidir.

Bağlantı Ara Yüzü

Bağlantı ara yüzü, lerin aktarım hızını doğrudan etkilemektedir. Çoğu bağlantı için USB kullanırken bazı ler ise Firewire, eSATA gibi farklı bağlantılar kullanmaktadır.

USB Desteği: 

Universal Serial Bus ifadesinin kısaltması olan USB, lerin bilgisayara bağlantısında kullanılan en yaygın standarttır. USB’nin ise iki farklı versiyonu bulunmaktadır.  , günümüzde hala en yaygın olarak bulunan USB bağlantı ara yüzüdür. , ’a göre yaklaşık 10 kat daha hızlı veri aktarımı sağlarken elektrik bakımından da daha az tüketim sağlar. Ancak destekleyen lerin fiyatları, destekleyenlere göre daha fazladır.

Özelliği: 

​External Serial Advanced Technology Attachment ifadesinin kısaltması olan , diskin veri alışverişini sağlayan ve dahili diskleri ana kart ile haberleşmesini sağlayan Sata’nin harici olarak kullanılan versiyonudur. nın özelliği,  daha uzun kabloya sahip olabilmesi ve kablonun daha ince olmasıdır. Ancak , harici güç desteği gerektirir.

Firewire Bağlantısı:

Apple firmasında ait bir veri aktarım metodu olan Firewire, özellikler ses ve görüntü aktarımında kullanılmaktadır. Firewire destekleyen cihazları birbirine bağlanarak hızlı veri transferi gerçekleştirebilir.

Ön Bellek

Önbellek, disk okuma yazma işlemi yaparken aynı anda birden fazla istek geldiğinde cevap vermek için kullanılan yardımcı bellektir. lerin 8 MB, 16 MB, 32 MB gibi farklı değerlerde önbellekleri bulunmaktadır. Belleğinin yüksek olması, in performansını da arttıracaktır. Ancak ön bellek artıkça fiyatları da yükselmektedir.

EN İYİ HARİCİ HARDDİSK İNCELEMELERİ VE TAVSİYELERİ

8TB 3.5″ Taşınabilir Disk En İyi

WD Elements 8TB

Hem hem de bağlantı ara yüzünü destekleyen , 8 TB’a varan depolama alanı sunuyor. Filmleriniz, müzikleriniz ve önemli tüm verilerinizi hızlı ve rahat bir şekilde aktarmanızı sağlar. Sunduğu hızlı aktarım ve yüksek kapasitesine ek olarak dayanıklılık ve darbelere karşı güvenlik için özel olarak üretilmiştir. 0,95 kg ağırlığa sahip olan , yanınızda taşımak için elverişli değildir.

1TB 2.5″ Taşınabilir Disk En İyi İkinci

Toshiba Canvio Basic 1TB

ve bağlantı ara yüz desteği ve 1 TB kapasitesi sunan Toshiba Cancivo Basic, verileriniz için yeterli alan sağlarken aynı zamanda hızlı bir şekilde aktarmanızı sağlar.  Tak-çalıştır özelliği ile herhangi bir yazılım yüklemenize gerek olmadan işletim sistemi ile anında kullanıma hazırdır. 2.5” boyutu ile yanınızda taşımanıza olanak sağlar.

WD My Passport 2TB 2.5″ Siyah Taşınabilir Disk En İyi Özellikli

WD My Passport 2TB

WD My Passport, şık ve canlı tasarımının yanı sıra sunduğu çarpıcı renkler ile dikkatleri çekiyor. Kutusundan çıkarıldığı an kullanılmaya hazır olan e verilerinizi korumanız için ve WD Security yazılımları da dahildir. 256 bit AES şifreleme özelliği ile içeriklerinizi özel ve güvende tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca My Passport kaybolması durumunda parola girme ekranında belirecek olan “bulunduysa iade edin” mesajını kolayca eklenebilir. yazılımı ile belirleyeceğiniz zamanlarda fotoğraflarınızı, larınızı ve diğer tüm belgelerinizi otomatik olarak yedekleyebilirsiniz. ve bağlantı ara yüzlerine sahip olan WD My Passport, verilerinizi hızlı ve kolay bir şekilde transfer etmenizi sağlar. 0,25 kg ağırlığı ve küçük boyutu ile yanınızda taşıyabilirsiniz.

Seagate Expansion 1TB 2.5″ Taşınabilir Disk En İyi Bütçe Dostu

Seagate Expansion 1TB 2.5

Güç kablosu gerektirmeyen Seagate Expansion, USB kablosunu işletim sistemi tarafından kolayca tanınarak kurulum yapmaya gerek kalmadan anında kullanıma hazırdır. Sahip olduğu tümleşik güç yönetimi ile enerji tasarrufu sağlar. Sunduğu 1 TB kapasite ile 1000 saate kadar dijital , 320.000 dijital fotoğraf, 16.600 saatlik dijital müzik saklayabileceğiniz için geniş alan sunar. 2.5“ boyutu ile ister cebinizde ister çantanızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Samsung M3 500GB 2.5’’ Taşınabilir Disk En İyi Piyasa Altında

Samsung M3 500GB 2.5

Dayanıklı mat ve şık tasarımı ile dikkat çeken Samsung M3, 2.5” boyutu ve 0,29 kg ağırlığı ile yanınızda kolayca taşınabilir. 500 GB depolama alanı ile film, müzik ve diğer verilerinizi rahatlıkla depolayabilirsiniz. Sunduğu bağlantı ara yüzü ile verilerinizi daha hızlı aktarmanıza olanak sağlar.

SONUÇ

Günümüzde hızla artan verilere karşılık artan depolama ihtiyacına çözüm sunmak için geliştirilmiş olan ler, verilerini yanında taşmak, arşivlemek ya da yedeklemek isteyen kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. seçimini doğru yapabilmek bu bakımdan oldukça önemlidir. En iyi hard disk seçimini yapabilmek için fiyat/performans karşılaştırması yaparken aynı zaman da kullanıcı yorumlarına bakmayı da unutmayın.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın